banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 18:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Jul 2022, 21:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Posto do sada nisam imao prilike koristiti ove senzore, a navikao sam imati 2 seta tockova, koji je najlaksi nacin da montiram zimksi set tockova koji ima obicne ventile, tj nema ove senzore, a da mi VW ne prikazuje lampicu sa greskom? Odnosno, postoji li uooste ta varijanta da kroz podesavanja u autu mozes to iskljuciti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2022, 21:37 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Googlaj vcds tpms...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2022, 22:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Da li je to nov auto, 2022? Koliko znam, niko više ne koristi taj princip za senzore, nisu više u ventilima. Nego se očitava rotacija točka uz pomoć ABS-a. Jednostavno kad staviš drugi set točkova, namjesti pritisak i resetuj "senzore" u meniju auta.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2022, 23:07 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Nije baš tako, obe verzije su u upotrebi... i dalje je aktivni TPMS prisutan na dosta auta, pogotovo luksuznijih.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 13:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Možda neka baš luksuznija imaju, ali se izbacuju zbog baterija i skupoće zamjene toga, troška proizvođača, itd. Na starom autu sam imao direktne, sad na novijem, isti proizvođač, imam indirektne.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 13:52 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Auta od određenog datuma (2014. godina, čini mi se) u EU moraju imati TPMS. Proizvođači biraju jeftinije rješenje za standardna auta, za skuplja i dalje koriste aktivno očitavanje koje je preciznije.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Moj p508 2016 ima senzore ali ne TPMS u gumama nego tu drugu varijatnu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1551
Citiraj:
Koji sistem TPMS-a postoji na tržištu?
Razlikujemo neposredne i posredne sisteme mjerenja pritiska.​​

U slučaju neposrednih sistema mjerenja, zaista se mjeri pritisak u pneumaticima. Postoji senzor pritiska koji se ugrađuje u pneumatik ili na ventil pneumatika i koji mjeri pritisak te izmjerene vrijednosti putem radijske frekvencije šalje prijemniku u vozilu. Vozač u svakom trenutku može u kabini svojeg vozila vidjeti preciznu vrijednost pritiska u pneumaticima i na taj se način uvjeriti da je sve u redu. Na taj se način može prepoznati gubitak pritiska prije nego što dođe do štete. Napajanje strujom osigurano je preko integrirane baterije.

Posredni sistemi najčešće su integrirani u sisteme ABS/ESP. Eventualan gubitak pritiska u pneumaticima prepoznaje se na osnovu broja okretaja točka. Ako pneumatik gubi pritisak, obim pneumatika se smanjuje i time se u odnosu na druge pneumatike mora okretati brže. Postojeći sistem ABS/ESP prepoznaje veću rotaciju pneumatika i o tome obavještava vozača putem prikaza na displeju. Međutim, ako nekoliko guma istovremeno gubi pritisak, ne može se izmjeriti različita rotacija i time se vozaču ne šalje nikakvo upozorenje. Iz tog se razloga dodatno koristi efekat frekvencije. Svaki točak ima karakterističnu oscilaciju između pneumatika i naplatka koja se razlikuje prema različitim nivoima pritiska vazduha u pneumaticima. Na taj se način može jasno odrediti gubitak pritiska – a može se također prepoznati i koji pneumatik gubi pritisak. Kada se problem ukloni, gasi se upozoravajuća lampica i sistem se treba kalibrirati.

Još je neizvjesno koji od ta dva sistema će prevladati. U SAD-u, gdje takvi pravni propisi važe već neko vrijeme, više se primjenjuju neposredni sistemi. Stručna tijela pretpostavljaju da će 70% svih novih vozila ubuduće imati neposredni sistem TMPS. Zakon je međutim neutralan u pogledu tehnologije, odnosno ne postoje odredbe koje reguliraju upotrebu neposrednog ili posrednog sistema TPMS.
Pretpostavke za pozitivno korištenje sistema TPMS

uštedu goriva
smanjenje trošenja pneumatika
sigurnu vožnju
više udobnosti u vožnji.


Pa onda kaže

Citiraj:
Novi zakon trgovcima automobila donosi mnoge mogućnosti koje bi mogle imati pozitivan utjecaj na poslovni uspjeh:​​​​


Veće mogućnosti zarade na osnovu dodatnih usluga i prodaje zamjenskih dijelova (senzori, servisni setovi itd.)
Podizanje svijesti klijenata na temu „pneumatik“
Pozitivno razlikovanje od konkurencije kroz pozicioniranje kao stručni servisni partner
Stručnost kao ključ za održivo zadržavanje klijenata


Izazovi za trgovinu​​

Serijska primjena sistema TPMS bez sumnje postavlja nove izazove za specijaliziranu prodaju pneumatika:​​


Argumentacija kupcima primijetnog povećanja cijena
Veće potrebe za profesionalizacijom i stručnim savjetovanjem
Izbjegavanje trenda popravki sezonskih pneumatika, odnosno ljetnje-zimskih pneumatika umjesto zamjene pneumatika
Produženje vremenskog razdoblja za servisne radnje na pneumaticima vozila s neposrednim sistemom TPMS i time smanjenje kvote za popravke.


I onda ja uzmem

Slika

Izmjerim pritisak u gumama bez hi-tech senzora i budaleština, naduvam ako treba i vozi Miško. Mjerač uvijek imam u autu.
Čak sam razmišljao da nabavim one kineske TPMS mjerače (vanjske ili unutrašnje), ali koji će mi. Da pratim pritisak, kao da guma izduva sad pa sad. Ako se probuši, valjda ću čuti, nisam retardiran.

Ovo me podsjeća na uvodjenje softverskih nadogradnji za nova auta i plaćanje mjesečne pretplate za isto. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 15:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
Šta sam ljudi vidio koji nemaju pojma da voze nemal na felgi....ih.... Nekom doviknem, nekom mahnem, blicnem, zviznem(zavisi od situacije).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 16:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Nemam pojma sta ima VW T Cross, na info ekranu sam vidio da se moze resetovati ako pritisak u gumama nije dobar, tj podesis novi pritisak kao defaultni (sto naginje na pricu da on to nesto racuna preko ABSa).... medjutim, u prodaji postoje ti originalni TPMS za tai model auta, koji idu direktno u gumu... tako da stvarno pojma nemam. Vise bih volio da je varijanta jedan, da normlano mogu voziti na zimskom setu tockova be, upaljene zute lampice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 16:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
https://m.youtube.com/watch?v=l3IP40g2Fkw


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jul 2022, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Po meni onda imaš ovaj indirektni sistem, pošto imaš reset. Ja nikakav reset nisam imao na autu sa direktnim sistemom.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs