banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 13:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1118 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 08:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
papazjanija je napisao:
Bice smijesno, ali primjetio sam da Krajina i Super petrol imaju istog dobavljaca, 95ca je ista (auto se isto ponasa, isti broj kilometara predjem)

Gazprom klasa iznad (auto je nekako snazniji), Nestro je klasa ispod (kao da snagu izgubi, u odnosu na Gazprom za 20%).

Eurobenz izgleda od Hife uzima, vidio sam nekidan cisternu njihovu.

Ideal me razocarao, auto mi je bas lose se ponasalo (obrtaji padaju, trese se jedva sam docekao da potrosim i na Gazpromu naspem), kod njih ne sipam iako mu na aparatima stoji "ina partner".
Rijeka. 90 posto. A 10 posto brod. Takav dil imaju i to se mora odraditi.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 09:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Rider on the storm je napisao:
Sargas je napisao:
Ja imam 2T 50ccm skuter.
Zweitaktmotor! :D
Inače se teži vidi razlika u gorivu na 2T mašinama jer one gutaju svako gorivo i svako ulje (i to bukvalno gutaju, ja sam zbog manje potrošnje kupio 4T).


4T se vuče kao prebijena mačka 8)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 09:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4229
Lokacija: Little Rock, Arkansas
To je tačno, ali 2T troši kao kamion. :D
Znam ja sve prednosti i mane 2T i 4T motora, a 4T sam odabrao zbog ekonomičnosti.
Ukratko, 2T je bolji izbor za one koji ne planiraju ići na nešto jače.
Ja imam A kategoriju i planiram ići na veće kubikaže (već imam 125cc motocikl, a uskoro, nadam se, nešto jače).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 11:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5607
Lokacija: Banja Luka
Momci, 2T je za kosilice








Послато са m2 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 12:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Bice smijesno, ali primjetio sam da Krajina i Super petrol imaju istog dobavljaca, 95ca je ista (auto se isto ponasa, isti broj kilometara predjem)


I jeste smiješno, jer nemaju istog dobavljača. Super Petrol uzima gorivo iz Broda, dok Krajinapetrol uzima iz Rijeke.
Informacija iz prve ruke: 80% goriva u Banja Luci je iz Broda. Lokacije sa koji se gorivo isporučuje u BiH:

1. Rafinerija Brod -svi veletrgovci imaju ugovore sa rafinerijom, najveći kupci su Super Petrol, Hifa i Antunović. Prednost rafinerije je što nema carinskih procedura, utovar ide 24 sata 7 dana u sedmici, pa ista cisterna može da odradi 2-3 ture za dan, dok kod uvoza tek jednu. Kvalitet prosječan, ali dosta zavisi i od transporta. Dešavalo se da se jedno gorivo utovari u rafineriji, a drugo stigne na istovar.. naša posla..
2. Rafinerija Sisak - odavde se dosta goriva uvozi za ovaj region sjeverne BiH, idu na granični prelaz Izačić, kvalitet sličan Brodu, mana što je rafinerija stara pa su česti prekidi u isporukama.
3. Kopar - odavde gorivo uvozi Petrol slovenački, ali kako rade i veleprodaju, imaju kupce u regionu Bihać-Sanski Most-Prijedor zbog troškova transporta koji su slični npr Brodu. Prednost je što je to kvalitetno gorivo iz italijanskih rafinerija, mana je udaljenost.
4. Pančevo - modernizovana rafinerija koja se sve više probija u BiH, dobar kvalitet, mana je takođe udaljenost.
5. Rijeka - takođe moderna rafinerija koja ima visok kvalitet goriva, uglavnom im je proizvodnja orijentisana na Hrvatsku, manje količine izvoze. Dosta je udaljena pa zbog troškova transporta nema puno kupaca u BiH, uglavnom Krajinapetrol kod nas.
6. Ploče - ovde su rezervoari Terminala Federacije kod kojih se svakih par godina mijenja zakupac. Gorivo je uglavnom iz Italije ili Malte, ranije je to držao OMV, sada je trenutno tu Antunović. Sa ove lokacije idu isporuke za Hercegovinu, regija do Sarajeva.
7. Podlugovi - Terminal koji drži INA kod Sarajeva, gorivo uglavnom iz Siska. Često nemaju dovoljno količina za isporuku, prekidi itd.
8. Mađarska - vrlo mali procenat se uvozi odavde, ali imaju svoje kupce. Npr. El Tarik Oil Sarajevo im je kupac, nešto je uvozio Limikom itd.

Pumpe u BL: Nešković-Brod, Gazprom-Pančevo, Nestro-Brod, Krajinapetrol-Rijeka (BMB 98 Brod), Ideal - Brod/Sisak, Super Petrol - Brod, Petrol - Kopar/Brod, Limikom - Sisak/Brod itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 15:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Jel ovo prica cuka kazala ili ima neke istine? Zasto je razlika u kilometrima nestro neskovic i super petrol? Ako je ista rafinerija? Odakle LPG dolazi u te pumpe?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 15:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Jel ovo prica cuka kazala ili ima neke istine? Zasto je razlika u kilometrima nestro neskovic i super petrol? Ako je ista rafinerija? Odakle LPG dolazi u te pumpe?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Sve je istina, jer sam se gorivom profesionalno bavio 5 godina, bio mi je posao da ovo znam. Moguće je da zbog prekida kod redovnog dobaljača, pumpaši uzmu gorivo kod drugog distributera, ali uglavnom ne mijenjaju to često. (danas su radovi u Sisku, može li 20 tona iz Broda? - Može!)
Razliku u pređenim kilometrima ne smatram nekim etalonom za kvalitet goriva, na to može da utiče još niz faktora (vanjska temperatura, relacija na kojoj je auto voženo, pritisak u gumama itd). Svojevremeno je u Nestru bio sastanak, tema - cijene dizela na Nešković pumpama, ispostavilo se da Nešković vuče puno više lož ulja nego Euro dizela, pa saberi 2+2... Nestro i Super Petrol ne bi trebalo da bude razlike, ali kao što već rekoh, to nije isključivo mjerilo.
Što se tiče LPG-a, stanje je dosta komplikovanije. Nisam se sa tim previše bavio, rafinerija Brod pokriva možda 5% tržišta, jer se dosta LPG troši u postrojenjima, pa se prodaju samo viškovi. LPG iz Broda ima povišen sumpor (ako nisu nešto riješili u zadnje vrijeme, ali sumnjam), uglavnom na Nestru je brodski plin. Krajinapetrol vuče isključivo iz Rijeke, čujem da je prilično kvalitetan i da im zauzima visoko mjesto u bilansu prodaje. Za ostale ne znam, znam da je bilo dosta uvoza iz Mađarske, sad se Eurogas Subotica širi na naše tržište sa veleprodajom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 18:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
"Razliku u pređenim kilometrima ne smatram nekim etalonom za kvalitet goriva, na to može da utiče još niz faktora (vanjska temperatura, relacija na kojoj je auto voženo, pritisak u gumama itd)."

Kako objasnjavas cinjenicu da sa Gazpromovih 10 l predjem 108kilometara (mozda i vise prije paljenja rezerve)a Nestro 98? Krajina petrol i Super petrol 105?

Ista ruta, spica jutarnja, spica popodnevna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 19:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Uopše ne sporim činjenicu da ti se to desilo, već tvrdim da se ne može reći da je zbog toga gorivo kvalitetno. Ako bih morao da biram, radije bih izabrao gorivo sa manje sumpora, koje mi neće dugoročno spaliti DPF, katalizator itd, nego gorivo sa kojim ću više preći.
Takođe, ako već hoćeš da mjeriš kilometražu, trebao bi komplet sistem drenirati, sipati 10 litara i voziti dok auto ne stane. Zatim ponovo drenirati, pa sipati 10 litara itd. Tada bi imao neke realne podatke o pređenoj kilometraži. Ovako sipaš 10 litara Gazprom goriva u auto koji na rezervi ima još 10 litara nekog drugog, pa onda to ocjenjuješ.
Paljenje lampice za rezervu je takođe upitno. Kolika je dozvoljena mjerna greška senzora nivoa goriva? Proizvođači auta gledaju na svemu da uštede, vjerujem da senzor ima grešku bar +/- 0,1 litar, što može, uz sve ostale faktore, pokriti ove razlike, koje su se kod tebe pokazale.

Inače sipam samo na Gazpromu, obični Euro 5 dizel i zadovoljan sam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 19:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Ako tvrdis da je kvalitet goriva manje vise tu negdje, onda je jedino logicno objasnjenje da pojedine pumpe imaju "pogresno podesene" brojace.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 20:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Dobro si napomenuo i ove mjerače na pumpama, i tu se može javiti razlika.
Kvalitet je realno ujednačen, puno je bolje stanje nego prije 10 godina. Malo je pumpi koje se smiju kockati sa kvalitetom, jer je konkurencija jača nego ikad. Porijeklo derivata često odredi samo splet okolnosti ili čak preferencija pumpaša. Npr. dizel iz Broda je prošao sve testove u laboratoriji OMV-a u Beču i izvozio se u Hrvatsku, reakcije samo pozitivne. Sa druge strane, znam za BL autobusku firmu koja mjesečno troši cisternu goriva, i uvoze je samo iz Mađarske, skuplje od ostalih za cca 3.500 maraka, ali ne žele ništa drugo ni pod razno. Hrvatska firma iz Mostara pošalje u Brod svakih par dana po cisternu na utovar, iako su im Ploče pred nosom. OMV Banja Luka točio gorivo iz Broda, OMV Prijedor iz Siska, a svi hvalili austrijsko gorivo :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 20 Avg 2017, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Ja vise volim da je tacka paljenja dobra. Sumpor je manje vise u granicama. To se kontroliše na svakom cosku. Inspekcijska tijela i inspektori to ganjaju. Tacka paljenja ako je uredu onda je to to. Sad isao na pumpu super petrol, i pitam radnika odakle distribucija stiže kaze rijeka... U pm..ne znam sto bi me lagao... Ili se mozda nesto mjenjalo. Sipam kod njih redovno jer sam cuo priče da iz rijeke uvoze. Ako je laz onda def idem citajuci mnogo foruma iz srb skonto sam da pančevačka rafinerija i nije zlatna koliko si je nahvalio. Plin i benzin kazu da nije bas najsjajniji. Ne vjerujem da sad ovde uvoze premium klasu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 21 Avg 2017, 07:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Moguće je i da se nešto mijenjalo, mada znam da su najveći kupac rafinerije. Što se tiče Pančeva, od svih rafinerija u Ex Yu, u nju se najviše uložilo. Jedan period su imali monopol na prodaju benzina u Srbiji, pa su mogli da rade šta hoće. Sada je to regulisano, tako da moraju imati kvalitet koji se može porediti sa uvoznim.
Obično rafinerije imaju dva velika rezervoara, u jednom se vrši priprema, a iz drugog se toči u cisterne, pa ih onda zamijene. Ako na utovaru imas 100 cisterni, a od toga 7 ide za izvoz, nema mogućnosti da ih razdvojiš, tako da mislim da dobijemo istu robu kao u Srbiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 21 Avg 2017, 08:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Aktuelne veleprodajne cijene
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 22 Avg 2017, 10:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2251
Lokacija: Trn
Driver je napisao:
Inače sipam samo na Gazpromu, obični Euro 5 dizel i zadovoljan sam.


Gazprom i NIS imaju pretpostavljam isto gorivo iz Panceva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 23 Avg 2017, 10:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Jeste, isto je to gorivo, samo Gazprom predstavlja neki "premium" brend pumpi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 23 Avg 2017, 12:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2010, 16:01
Postovi: 109
Driver je napisao:
Jeste, isto je to gorivo, samo Gazprom predstavlja neki "premium" brend pumpi.
Gazprom je naslijedio OMV pumpe a NIS ostale "manje" ili srbijanske

_________________
FESTINA LENTE......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 23 Avg 2017, 12:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
NIS je ćerka firma Gazproma, tako da nema veze koji logo stoji. Isto je gorivo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 23 Avg 2017, 15:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4229
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Rider on the storm je napisao:
Ali moj skuterčić najbolje guta krajiško gorivo i najviše prelazi sa Krajina petrol gorivom i zato ih i hvalim. :)
Nije reklama, nego ja sa malim obrtnim momentom, malo kubika, malo konjskih snaga, zaista primijetim razliku (da, vozim kineski četvorotaktni 50cc skutrerčić).
Evo povlačim riječ, neki dan sam nasuo na Gazpromu i gorivo je puno bolje tj. daje bolje performanse.
Sipao sam kod njih i prije, ali je motor bio u procesu razrade pa zato nisam dobro procijenio.
Sada pri punom gasu definitivno bolje vuče.
Ako sam u toku, oni nabavljaju gorivo iz Pančeva.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gorivo
PostPoslato: 25 Avg 2017, 14:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Vezano za pokazivače goriva, obrađeno je u novom Autoklubu, ali iz naslova se može dosta naslutiti:
Slika

On topic: navodno je proradio i neki terminal na Krku, pa pojedine firme iz BiH vuku i odatle, uglavnom italijansko gorivo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1118 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Vuk Mandusic i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs