banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Jan 2009, 19:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Nov 2008, 15:34
Postovi: 13
ko ima pravo na uvoz auta bez placanja carine i PDV-a i kakva je tu procedura ?
da li se moze kupiti negdje ili od nekog uvoznica koja oslobadja od placanja carine i poreza?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2009, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Porodice poginulih boraca i RVI do III kategorije. Nekad su se mogle kupiti potvrde, pa su onda prije nekih 5-6 godina poostrili kriterije i nisu dali da auto vozi neko osim onoga na koga je uvezeno ili nekog iz uze porodice. U zadnje vrijeme cujem da su ljudi skontali neki fazon da se i to izvrda.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2009, 18:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Ma prije je moglo svakako ali vise nemoze.
Sada ni porodice poginulih boraca nemogu da iskoriste tu olaksicu.
To pravo je iskljucivo namjenjeno za RVI i mozda za neke druge invalide, do koje kategorije neznam.Znam da postoji i uslov da auto smije imati vrijednost do odredjene cifre (Oko 25000 do 30000 KM).Osim toga u saobracajnoj dozvoli stoji napomena da se auto nesmije davati drugome na koriscenje, a da se tek nakon 3 godine moze prodati.
Jesenas sam za druga slao mail u ministarstvo sa pitanjem moze li PPB da ostvari to pravo i dobio odg da nemoze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2009, 18:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Te su se povlastice zloupotrebljavale. Država je htjela nešto napraviti, ali naivno je bilo očekivati da takve porodice imaju sredstva da kupe auto iz inostranstva.

Na kraju su skontali da mogu zraditi neku crkavicu na tim povlasticama. Država bi trebala izaći u susret, ali na drugi način.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2009, 18:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:16
Postovi: 4065
Lokacija: Banja Luka - Starcevica
blekiceca je napisao:
ko ima pravo na uvoz auta bez placanja carine i PDV-a i kakva je tu procedura ?
da li se moze kupiti negdje ili od nekog uvoznica koja oslobadja od placanja carine i poreza?


Inostrane institucije, tipa Delegacija EU, OHR...

_________________
Srednjevekovni naucnik je tvrdio da je zemlja okrugla i da se okrece oko sunca. Za to je cula Sveta Inkvizicija i on beše izveden pred Sud i osuden. Kazna je bila strašna. Odveli su ga do kraja Sveta i gurnuli u ambis.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2009, 21:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Kad RVI uveze auto onda u napomeni u saobracajnoj pise: "Zabranjena prodaja 3 godine bez placanja carine, 5 godina bez placanja poreza, i davanje drugima na upotrebu". Ja sam 5 godina vozio auto registrovano na mog brata koji je RVI sa tom napomenom, i jedno vrijeme je policija bas gnjavila, htjeli pisati prijavu za carinski prekrsaj... Onda sam otisao u ministarstvo gdje su izdali dokumente za oslobadjanje od poreza da pitam. Tamo rekose da clanovi uze porodice (isto prezime, adresa stanovanja, kucna lista...) mogu voziti auto i da mi policija ne smije nista. Od tad sam spremio monolog za policajca i cim zine nesto u vezi napomene ja mu izbiflam sve sto su mi rekli i dam hrpu papira i svi odustanu kad vide da znam o tome vise nego oni.
Jedino se nisam usudjivao preko granice puno ici bez buraza (kad mi je knap s vremenom) da me ne vrate (jer se zbog te napomene ne moze dobiti medjunarodna punomoc u AMSRS vec samo ovjeriti neka u Opstini ili sudu) mada sam prolazio puno puta preko Gradiske za ZG i BG.
Cuo sam da se moze nesto izganjati u Centru za socijalni rad neka vrsta dokumenta da ti izdrzavas nekog invalida pa na osnovu toga da vozis njegovo auto, ali nije mi se dalo to ganjati.
Prije je bila maksimalna vrijednost auta koje se moze uvesti an punomoc 35.000 KM, ne znam ima li promjena u zadnje vrijeme.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2009, 10:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Mislim da je vrijednost preko koje se 'ne smije' ici 35.000KM. A ko moze dozvolu, i ne mora biti rvi neke visoke kategorije, ako se ima veza. A to je drugi par opanaka.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2009, 11:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2005, 00:10
Postovi: 2209
Lokacija: Banja Luka
sve se moze kada se hoce

2 auta sam do sada na povlasticu uvozio
ovoga zadnjeg sam platio sve obaveze

moze se i sada izganjati ali malo teze, ali znam da moze i dobijes normalnu punomoc i u saobracajnoj ne pise nista...

_________________
Prodaja original parfema po povoljnim cijenama.
Tema na forumu
Facebook profil sa ponudom
PIK Radnja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2009, 15:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jan 2009, 17:51
Postovi: 15
Lokacija: racing track for gynkhama
Inace,nisam do sada pratio forum,kada vidim imati i rubriku za automobile,nice,nice...
Nego,raspitaj se u vezi off-shore registracija,i tako mzoes rijesiti problem...ako vozis skupo auto za koje ti se to isplati,ili ako hoces uvesti neki rijedak model,koji ne mozes naci u BiH ,a i ne mozes uvesti...tablice kostaju oko 3000 KM(skuplje je ako hoces private plates) i npr.imas tablice Republike Vanatu,Cook Islands,ili moze i Brazil itd...i zeleni karton,osigruanje,i ne bi trebala imati problema..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2009, 17:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ima takvih pokusaja, ali zakonski drzavljanin BiH sa boravkom u BiH, moze voziti samo auto registrovano u BiH ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2009, 22:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
Pozdrav svim učesnicima foruma i molim kvalifikovane forumaše da mi odgovore na sledeće.
Lično sam vlasnik povlastice na uvoz automobila i nedavno sam na internetu u Švedskoj pronašao odgovaajući automobil. Zbog moje invalidnosti (100%), poslao sam rođaku ovjereno ovlaštenje, da za moje potrebe može kupiti automobil i dovesti ga u BiH. Napominjem da rođak ima švedsko državljanstvo. Da li sam dobro postupio i kada doveze auto mogu li imati nekih problema na granici.

Imam namjeru i dalje obavještavat forumaše o ovoj temi sve do registracije vozila, kako bi praktično približio sam postupak uvoza auta bez plaćanja carine i PDV-a. :evil3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2009, 10:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Mar 2009, 10:17
Postovi: 56
dobra tema momci
mene interesuje da li moze povlastica da se dobije ako je neko ostao invalid izvan rata,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2009, 10:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Mislim da je 85% invaliditeta uslov za tu povlasticu. Moj otac ju je dobio a nije RVI.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2009, 11:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
@Peki

Pazi da ti se broj na potvrdi koja ti je izdana da si oslobodjen carine slaze sa brojem na resenju o invalidnosti.Znaci ako su razliciti smatraju da je dokumentacija koju predajes na spediciji nepotpuna.Onda racun od kupljenog auta gore negdje mora takodje da bude na tvoje ime.
Ako zelis mogu ti na neki mail poslati skenirane dokumente pa ces vidjeti o cemu pricam.
Kada to predas kod nekog speditera onda cekas da to ode u BL i da se vrati nazad a tek onda mozes da izvrsis registraciju.Nebi bilo lose da licno prisustvujes kada bude auto dotjerano na carinu jer znaju biti jako drski pa te ostave da cekas i po citav dan "auto ostaje kod njih a ti mozes da setas" dok oni ne zavrse.Ulaz na spediciji se placa 20 KM bilo da trebas dotjerat auto na carinu ili da ides sa svojim autom radi podizanja papira.Ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.
Ovako je bilo kada je moj otac uvezao auto jesenas na osnovu te povlastice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Mar 2009, 23:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Nije mi jasno zasto strani racun za auto mora biti na ime invalida koji ce ga ovde uvoziti bez carine i poreza. Sta ako ovde kupis na pijaci neocarinjeno auto koje je ko zna ko gore kupio i dovukao ovamo? Kako se to onda rjesava (na legalan nacin, znam da ljudi odstampaju bezze racun na svoje ime)?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Mar 2009, 23:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
To ni meni nije jasno.Nigdje niko nije rekao zasto bas tako mora.
Evo vidi na primjer ovo u slucaju mog oca.Covek je gore auto nasao, kupio na njegovo ime i dovezao ali je uslov za kupovinu bio da se auto prvo pregleda kod mehanicara pa ako je sve ok uzimamo.U nekom slucaju da se desilo da na autu nesto nije uredu, neznam sta bi ovaj sto je dovezao auto sa njim uradio.Ili bi ocarnio na ono ime sa racuna ili bi morao nesto drugo izmuvat.
Cudna je ova nasa drzava


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Mar 2009, 22:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
Hvala Shadow 90 na upozorenju oko usklađenosti brojeva. Provjerio sam i protokolni brojevi se slažu. Auto je već preuzeto i očekujem da bude doveženo preko vikenda ili sljedeći vikend.
Zanima me da li će biti potrebno prevodit dokumentaciju sa švedskog, pa dok čekam auto da u međuvremenu pronađem nekog ovlaštenog prevodioca za švedski jezik. Imam osjećaj da će trebati dosta strpljenja dok realizujem ovaj posao. :evil3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Mar 2009, 22:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Da, trebas dokumenta da prevedes na srpski.To samo traze ovi u MUP-u kad budes vrsio registraciju, dok ovi na spediciji kad salju za BL ne traze nista prevedeno.
Mislim da u BL ima centar za prevodjenje a ima svoje ispostave u nekim mjestima.Neka osiguravajuca drustva mogu poslati dokumenta na prevod.Ja sam cekao nekih 3 sata dok je prevedeno.
Cijena sa Holandskog je bila 5 KM po papiru A4.Ako imas vise manjih papira skeniraj na 1 da manje placas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Mar 2009, 23:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
Šta se sve prevodi od dokumenata. :evil3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Mar 2009, 09:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Javicu ti veceras dok pogledam.Neznam ovako napamet.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs