banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 00:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Mar 2009, 18:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Nisam ni jedan dokument nasao a da je preveden.Mor ada su negdje ostali ali imam papir od prevodioca.Pise ovako

Stalni sudski tumaci RS na jednom mjestu
Prevodilacka sluzba USTRS
Banja Luka Aleja Svetog save 17 kod hypo banke u Boriku
Telefon 051 226 330

Imaju i ispostave u Prijedoru, Modrici, Derventi.Kada sam ti rekao da je 5 km pogrijesio sam.Sad vidim da na tom papiru pise 15 km po listu.To je bilo u septembru prosle godine.

Eto pa ako trebas nesto prevodit a vjerovatno ces trebati imas broj pa se raspitaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2009, 23:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
neko rece da se moze sredit ako je bilo koji stepen invalidnosti ..
moze li malo vise o tome? :) spreman sam castiti :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2009, 10:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
XentoniX je napisao:
neko rece da se moze sredit ako je bilo koji stepen invalidnosti ..
moze li malo vise o tome? :) spreman sam castiti :)


Praksa je da se častit u ovoj državi za sve i svašta. Nisam častio za povlasticu. A neki poznanik je častio priznavanje 1. kategorije borca, kako bi ostvario povoljniju boračku penziju. Navodna da je tarifa ove usluge 1000 KM. Rata nije vidio. Bio neki donator, možda malo veći.
Kuku lele sa ovakom državom u budućnosti. Revolucija jedino rješenje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2009, 13:51 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2006, 16:41
Postovi: 25
moj otac je invalid rada, dakle nije RVI . zanima me da li on ima pravo na tu povlasticu za uvoz, ili neku drugu olaksicu. ako ima, gdje se izdaje takva potvrda? i recimo hipoteticki, da sve to moze, kolika je ustvari usteda kad se uvozi preko povlastice? ako ima neki primjer? ili npr. ako je cijena auta netto 10.000maraka...sta se jos placa?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2009, 18:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2006, 16:41
Postovi: 25
^ jel moze neko da odgovori na gore postavljeno pitanje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2009, 21:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9296
Pokusacu ja malo u vezi ustede. Uvozio sam za brata auto, ali prije 7 godina, pa sam pozaboravljao. Auto je placeno 6000 na njemackim taclicama, a ovde je sve skupa izaslo manje od 7000 sa registracijom. Sjecam se da sam platio samo 1% nekog poreza ili carine, ostalo nista, sem onih obaveznih taksi. Za ostalo otidji u ministarstvo pa pitaj, ili ih nazovi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2009, 21:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Mozeš ih mailom pitati.Ja sam ih tako pitao.Iznenadio sam se kada je stigao odgovor drugi dan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2009, 15:19 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2006, 16:41
Postovi: 25
^^
kojem ministarstvu da se javim i imas li kontakt e-mail!??
Fala 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2009, 19:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Ma ono ministarstvo kojem je Tomic bio ministar. Sad neznam kako se zove. Znam da je mail glasio na neku zenu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2009, 11:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2006, 14:28
Postovi: 980
Invalidi do III kategorije znam sigurno da su oslobodjeni placanja carine i PDV-a....sad za porodice poginulih boraca nisam siguran!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2009, 18:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Porodice poginulih boraca su bile prije oslobodjene ali je ta olaksica ukinuta i vise nije moguce iskoristiti tu povlasticu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2009, 22:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
Kada je zahtjev za oslobađanje od carine i PDV-a osnovan:
Citiraj:
Odredbom člana 176. stav 6. Zakona o crinskoj politici BiH propisano je: "Proizvodi i robe navedeni u prilogu ovog zakona oslobađaju se od plaćanje uvozne dažbine ", dok je oderdbom člana 13. priloga Zakona o carinskoj politici BiH propisano:
1. Od plaćanja dažbine oslobađaju se invalidne osobe na putnički automobil koji uvezu iz inostranstva jednom u razdoblju od 5 godina, a koji će koristiti kao ortopedsko pomagalo.
2. U smislu stava 1. ovog člana, sljedeće osobe smatraju se invalidnim osobama koje mogu ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja dažbine pri uvozu putničkog automobila kao ortopedskog ili drugog pomagala:
- ratni vojini invalidi, ako je rješenjem nadležnog organa za utvrđivanje stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno oštećenje od najmanje 70%, kao i za utvrđeni stepen invalidnosti od 50% i više, ako se radi o amputacijama i težim oštećenjima ekstremiteta koja uslovljavaju uporabu vozila prilagođenih invalidnim osobama;
- ostale invalidne osobe, ako je rješenjem nadležnog organa za utvrđivanje stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje (donji ekstremiteti, karlica, kičma) kao i drugih organa koji dovode do deformiteta funkcije donjih ekstremiteta; potpuni gubitak ili oštećenje vida; teži oblik retardiranosti ili paralize.
3. Invalidna osoba može uvesti putnički automobil do vrijednosti od 30.000 KM, odnosno putnički automobil posebno prilagođen za prevoz invalidnih osoba, bez ograničenja vrijednosti.
Također, odredbom člana 26.stav 1 tačka 2. Zakona o porezu na dodanu vrijednost ("Sl. glasnik BiH" br. 9/05), propisano je:
- oslobađa se od plaćanja PDV-a konačni uvoz dobara koja su oslobođena od plaćanja carine, osim ako nije drugačije propisano u Zakonu o carinskoj politici BiH ("Sl.glasnik BiH" br. 57/04).
Olakšica se neprimjenjuje na dobra oslobođena od plaćanja carine prema članu 176., st.1. do 3. Zakona o carinskoj politici.


Prepis tačan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2009, 22:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
I konačno da objasnim kako sam prošao prilikom uvoza automobila.
Auto mi je dovezeno odozgo. Pronašao sam speditersku kuću, kao na poznanstvo. Prijavim da je auto za carinjene na povlasticu. Hoštapler iz špedicije odmah mi napravi raspored davanja novca u džep. Šefu carine 100KM, jer u suprotnom može mi zadržat auto na terminalu dok mi ne bude gotovo rješenje od Uprave za indirektno oporezivanje, a terminal je po danu 20KM. Ako hoću ubrzat postupak moram da dam 200 do 300KM i službeniku, koji u Upravi za indirektno oporezivanje izdaje rješenje o oslaobađanju carinskih dažbina i PDV-a.
Nisam smio rizikovat, pa sam dao 100KM da mi nebi zadržali auto na terminalu, a drugi iznos sam odbio platit, spareman da ide u redovnu proceduru.
Rečeno mi je da redovna procedura za izdavanje rješenja traje do 15 dana. Onih 100KM je urodilo plodom, auto je ušlo u carinski postupak i auto sam odvezao kući, nisu ga zadržali u terminalu. U međuvremenu preveo sam saobraćajnu dozvolu i odjavu.
Nakon 20 dana nazovem službenika u Poresku upravu za indirektno oporezivanje sa pitanjem, kada će biti gotovo rješenje. Obećao je za par dana, naglašavajući ako dođem do njih da mogu rješenje lično preuzet. Naravno da nisam otišao.
Nakon kalednarskih 48 dana, konačno sam dobio rješenje. Odem na carinu da završim konačno papire, kad tamo ne mogu mi obradit dokumenta, kao treba da stigne neki original dokumaenat iz Uprave za indirektno oporezivanje i da sačekam još koji dan. Nakon trećeg dana, nazovem ponovo službenka iz Uprave za indirektno oporezivanje i pitam ga da li je poslao taj original dokumenat. On mi odgovori da jedini original dokumenat u mom predmetu je rješenje koje sam dobio da imam pravo na povlasticu, a da su ostali dokumenti ovjerene kopije.
Bilo mi je jasno da me zavlače, kako bi na kraju ipak popustio i dao tih 200 do 300KM.
Naravno da sam pukao. Nazovem službenicu u špediciju i objasnim joj svoje saznanje i kažem "Otiđi šefu carine i reci mu, ako moj predmet ne bude gotov večeras do 18 časova, da ćemo oba biti u centralnom dnevniku". Spustio sam slušalicu. Nije prošlo ni deset minuta zovu me iz špedicije i saopšatavaju da mogu doći preuzet dokumenta.
Nakon 51 dana registrovao sam auto.
Bruka


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2009, 22:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Znaci, ipak se ne moze bez podmicivanja...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2009, 01:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Okt 2006, 10:47
Postovi: 115
Moze, samo moras biti malo bezobrazan kao i oni, u slucaju mog oca kod spreditera je sve zavrseno za 3-4 sata sa cekanjem a oni papiri sto idu u BL zavrseni za 15-ak dana. U medjuvremenu je auto vozeno na one kratkorocne table bez ikakvih problema. Niko nije ni za kafu dobio :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2010, 07:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Maj 2010, 07:07
Postovi: 13
Sin sam poginulog borca,i prije 10 godina mi je ujak na majkino ime uvezao auto,sad je dosao red na mene da nesta uzimam pa me interesuje jel su ukinutoe te povlastice za PPB,i moze li se to kako srediti!

A sad pitanje kako se placa carina,i jel ima negde taj neki katalog u koji oni gledaju da pogledam koliko bi iznosil carina za neki auto,ja pojma nemam o oome . :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2010, 10:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Mar 2003, 13:12
Postovi: 199
Kolega kao sto neko rece,PPB je ukinuta povlastica uvoza automobila odnosno neplacanja carine i poreza,a sto se tice carine i poreza recimo da ti auto kosta 10000 km,carina i porez ce te izaci 3000 km,e sada opet to sve zavisi,jednom rijecju NEMAMO DRZAVE A NI ZAKONA,nekome priznaju racun koji ti negdje napravis u inostranstvu pa recimo auto te kostalo 10000 km a ti napravio racun da te je kostalo 5000 km,i onda na osnovu tih 5000 platis carinu 1500 km,ali zato cariniku 200-300 km i on prizna racuna,inace otvori ti knjizicu u zavisnosto iz koje je drzave uvezeno auto i ona ti procijenjuje auto.pozdrav


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2010, 13:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
Iz prve ruke: uslov za uvoz je sledeći: invalidi do 70%, odnosno invalidi do 50% ako su izgubili neki od extremiteta( grupa nije bitna, odnosnu da l su civilni ili rvi.). Vrijednost vozila ne smije da prelazi 30 000,00 km. Mogućnost uvoza je jenom u 5godina. poz

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 10:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Koliko znam, povlastica je sada samo za RVI, nema za PPB.
Davanja do registracije te izađu 27%, dakle auto od 10.000 te do registracije izađe 12.700, itd...
Procjenjuje se na osnovu računa (uglavnom treba dati koju marku cariniku), il na osnovu kataloga (tada isto treba dati koju marku i full auto u super stanju ce cariniti kao da je bez opreme i 1.000.000 kilometara...).

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
jel moze ista bez para? na lepe oci?

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs