banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 11:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 79  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 16:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@Hertzog:
Ајмо користити разум и погледати колики је смисао онога што је стварно правило и онога што људи измишљају. Врло брзо ћеш доћи до закључка да аналогија "кружни ток - брза цеста" коју сам претходно дао има пуног смисла и да све остало представља повећање ризика, смањење безбједности и успорење протока саобраћаја.

@lollipop,[Enterprise]:
Сјајно, расправа. :)
1) Ако је тачно то што ви говорите, зашто уопште имамо више саобраћајних трака у кружном току? Јер, по ономе што ви тврдите, ствар врло лако може да се ријеши тиме да се има само једна саобраћајна трака у кружном току, а да за свако прво искључење имамо сервисне саобраћајнице које су острвима одвојене од кружног тока (слично као код Темпа)?
2) Шта ћемо са кружним токовима са више од двије саобраћајне траке? Примјер, три саобраћајне траке, имамо возила која се крећу упоредо у унутрашње двије траке, и оно у крајњој унутрашњој жели да се искључи, шта сад? Да измишљамо посебна правила за овај примјер?

@[Enterprise]:
Закон постоји, на нивоу БиХ. Не можеш очекивати да правила везана за кружни ток буду у закону, то је тематика за правилнике, који такође постоје.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 16:11 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma jedan ovakav u BL napraviti pa kud puklo...

Slika

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 16:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
меди je napisao:
@lollipop,[Enterprise]:
Сјајно, расправа. :)
1) Ако је тачно то што ви говорите, зашто уопште имамо више саобраћајних трака у кружном току? Јер, по ономе што ви тврдите, ствар врло лако може да се ријеши тиме да се има само једна саобраћајна трака у кружном току, а да за свако прво искључење имамо сервисне саобраћајнице које су острвима одвојене од кружног тока (слично као код Темпа)?
2) Шта ћемо са кружним токовима са више од двије саобраћајне траке? Примјер, три саобраћајне траке, имамо возила која се крећу упоредо у унутрашње двије траке, и оно у крајњој унутрашњој жели да се искључи, шта сад? Да измишљамо посебна правила за овај примјер?


prvo da odgovorim pod 2) :)
Vrlo jednostavno, tu se analogija koja je vazila za kt sa dvije trake prenosi ponovo. Dakle ako imas kt sa 3 trake, onaj u vanjskoj se iskljucuje na prvu desno, onaj u srednjoj na drugu a onaj u unutrasnjoj na sledecem izlazu (ili nekom drugom, vazno da nije u prva dva). I opet se dolazi do zakljucka da ti prilikom izdvajanja iz kt-a uopste ne treba desni retrovizor jer se niko ne nalazi sa tvoje desne strane u momentu iskljucenja, a i ako se nalazi vi morati izlaziti na istom izlazu, dakle opet ti ne treba retrovizor. Naravno ovo vazli ako bi svi postovali pravilo.

pod 1) djelimicno imas pravo, ali samo za slucaj sa 2 trake. Tj, teoretski bi bilo isto napraviti kt sa jednom trakom i ostrvima za odvanje za prvo desno i kruzni tok sa dvije trake i bez ostrva.
Medjutim to ne bi moglo da vazi za kt sa 3 i vise traka. Zbog stvari opisanih pod 2)

Ako neko zna dobro da radi u Math lab-u neka fino napravi ovu raskrsnicu, definise uslove iz prvog pravila, definise uslove iz drugog pravila i onda neka math lab odredi protok. Protok koji bude veci je pobijedio :). Ja ne znam da radim u matlabu ali mislim da on to moze da izracuna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 18:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@[Enterprise]:
Свака част на одговорима. :)

1) Овај одговор не могу потпуно да прихватим. Јер, ако би се сви кретали на начин који ти браниш у случају КТ са двије траке, онда можемо да запазимо да постоје поједини дијелови вањске траке у кружном току којима никад не би прошло ниједно возило! На примјеру кружног тока код Темпа, више од пола вањске траке не би имало никаквог смисла. На слици испод црвеним је означен дио вањске траке који по твојој логици никад не би требало да буде кориштен?! Нешто у тој логици смрди, зар не? :-?
Slika


2) Претпоставио сам да ћеш онако одговорити на другo питање. Зато сам у међувремену спремио још један примјер. На доњој слици црвена и жута путања су путање возила у КТ. Црвено возило жели да се искључи на трећем искључењу па се вози крајњом унутрашњом траком, а жуто жели да се искључи на другом искључењу па се вози средњом траком. На мјесту на којем црвено возило жели лагодно да се искључи "без да гледа у ретровизор" очигледно долази до судара. Зар не? :)
Slika

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 18:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Nov 2010, 18:08
Postovi: 5
Meni nisu jasni ovi nasi zakoni, a citao sam negde na net kako je neki nadlezni i odgovorni gospodin objasnavao kako se vozi na kruznom toku, sto je po meni besmisleno, zvim odma tu pored kruznog, prema Lausu, i svi se trpaju i idu u vanjsku traku...:) Laks je ljudim, nece nikoga udariti :) .....po nekoj logici vanjska trak ti sluzi ako skreces iskljucivo u prvu desnu ulicu, ako zelis u ,drugu, trecu itd ulazis u unutrasnju traku...ali eto mene ubedjuju da nije tako, mozda i gresim, ali da se tako vozi ne bi ni bilo nikakve sanse da dodje do udesa...:) btw otidjite u Beograd na Slaviju...ima tamo jedan mali kruzni tok...:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 18:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pitaj naseg dragog forumasa mirdzu kako je isao na infuziju nakon izlaska iz kruznog toka u Parizu... Covek i dan danas ima nocne more i budi se u znoju, to traumaticno iskustvo mu je promenilo zivot :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 21:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Elem, dosadilo mi da se raspravljam, ali medi ima pravo. Ako neko misli da grijesim(o) neka izvoli argumentovano i crno na bijelo da ispravi.

Iako mi je stvarno dosadilo x puta punavljati jedno te isto, ovaj put cu samo okaciti primjer forme kruznog toga koji je, kako izgleda, mnogima mokri san.

Dakle, TURBO kruzni tok

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:20 
Citiraj:
btw otidjite u Beograd na Slaviju...ima tamo jedan mali kruzni tok...:D

Danas mi stari tamo bio...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@The_new_Statesman:
Полако. :) Кружни токови са вертикалном/хоризонталном сигнализацијом као ови на слици су специјални случај.

Ја сам дао примјере и аргументе против концепта "кориштења вањске траке само за прво наредно искључење". Чекам одговор?! :D

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Hertzog je napisao:
Pitaj naseg dragog forumasa mirdzu kako je isao na infuziju nakon izlaska iz kruznog toka u Parizu... Covek i dan danas ima nocne more i budi se u znoju, to traumaticno iskustvo mu je promenilo zivot :lol:


To ni malo nije smijesno :cry: Meni su se noge tresle i cim sam nasla prvu mogucnost za zaustavljanje vozila, izasla sam i sjela na suvozacevo mjesto :lol: Ko ono prezivi, ne boji se ni jednog kruznog toka na svijetu :D

U DE ne postoji prednost unutrasnje trake. Ko ima prednost oznacava znak a u slucaju da nema znaka ( ne samo za KT nego za komplet saobracaj) vazi " pravilo desne ruke" tj auta koja dolaze sa desne strane imaju prednost. U svakom slucaju, zaustavljanje je zabranje kao i bespotrebno vozikanje u krug.. Usporiti brzinu je dozvoljeno kao i prebacivanje i vanjsku traku nesto malo prije izlaza tj na vrijeme.


http://www.autobild.de/artikel/verkehrs ... 44209.html

http://de.wikipedia.org/wiki/Kreisverkehr

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Mar 2008, 23:26
Postovi: 1876
Evo primjer iz zivota, idem tranzitom ulazim, u unutrasnju i hocu da izadjem na trecem izlazu ka gimnaziji. Udjem u unutrasnju traktu, u tom trenutku ulazi auto s lausa u spoljasnju. Ja sam malo ispred njega, hocu da izadjem prema gimnaziji, a on nastavlja prema tranzitu (omv) i naravno ja moram stati. E ako je on u pravu dobro je da sam ja ziv.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@smucek:
Одакле ти идеја да мораш стати? Као што рекох, ако немаш прилику да се престројиш у спољашњу траку или да се потпуно искључиш из КТ јер је спољашња трака закрчена, правиш још један круг да би урадио нешто од то двоје онда када имаш слободну спољашњу траку. Аналогија са вожњом брзом цестом са двије траке. Једноставно, безбједно, без успоравања и заустављања.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Dobro si pokazao.
Koliko vidim, i jedno i drugo pravilo imaju odredjenih mana. Kod "moga" pravila problem je taj koji si opisao, a kod "tvoga" usporavanje i obrtanje.
U oba slucaja neminovno dolazi do smanjivanja protoka, samo je pitanje kod koga vise.
Iako ne znam bas koliko je ono zuto vozilo imalo pravo da se tek tako ukljuci u kt pored crvenog.
Ne mogu se pomiriti sa cinjenicom da ako se ja potpuno okrecem (npr) na kruznom toku da imam pravo uci u vanjsku traku. To stvara blokadu.
Uostalom
Citiraj:
Још једноставније речено. У кружном току понашање је исто као да се возите брзом цестом са двије саобраћајне траке


ovo je u principu ono sto ja pricam samo pretoceno da vazi za kt. Ako se ja vozim brzom cestom i nailazim na automobile koji se ukljucuju u tu brzu cestu, ja sam duzan da se prestrojim u lijevu traku (ako je to moguce) da bih obezbjedio njihov ulazak na cestu. Analogno bi trebalo da vazi i za kt. Tj, ako ja idem tranzitom i namjeravam da idem prema Alas-u (drugi izlaz), nema logike da ja imam pravo da udjem u vanjsku traku jer na taj nacin ometam ulazak drgih ucesnika u kt.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Mar 2008, 23:26
Postovi: 1876
Pa sta mislis do kad bi morao kruziti? Na sta bi licila ta unutrasnja traka? Bilo bi zaglavljeno 5 kola koja bi kruzila (govorim o nasim uslovima). Valjda je svima jasno da nema idealnog rijesenja za pravila u kt, cak sta vise u nasem zakonu nema nikakvog pravila, ali kako vecina ne vidi da bi se pravilom da se iz spoljasnje izlazi na prvom, a unutrasnje na ostalim izbjegli mnogi problemi.

Ajd da se vratimo na analogiju brze ceste. Imas dvije trake, po cemu desna ima prvenstvo na lijevu. Recimo imas punu desnu traku kod narodnog pozorista, a hoces da skrenes desno. Hoces li produziti do zgrade vlade ili ces stati i cekati da te neko pusti ili da se isprazni spoljasnja traka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Mar 2008, 23:26
Postovi: 1876
Sad sam pregledao postove iznad, skica dva koju je medi okacio. Ne dolazi do sudara posto vozilo na zutoj putanji ne ulazi u kt dok se vozilo na crvenoj na iskljuci iz kt ili dok jednostavno ne prodje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 23:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Уф, ово ће бити мало исјецкано ... :)

[Enterprise] je napisao:
Koliko vidim, i jedno i drugo pravilo imaju odredjenih mana. Kod "moga" pravila problem je taj koji si opisao, a kod "tvoga" usporavanje i obrtanje.
У самом кружном току "мој" концепт нема проблем са заустављањем и успоравањем, возила су стално у покрету и не успоравају приликом кретања и искључења из КТ. Што се тиче уласка у кружни ток, у сваком случају при приласку кружном току успоравање је обавезно.

[Enterprise] je napisao:
U oba slucaja neminovno dolazi do smanjivanja protoka, samo je pitanje kod koga vise.
Ја некако више гледам са аспекта безбједности, јер су удеси на КТ свакодневни због увјерености оних који возе у унутрашњој траци да лагодно могу да се искључе из КТ тј. да имају апсолутно првенство код искључења.

[Enterprise] je napisao:
Iako ne znam bas koliko je ono zuto vozilo imalo pravo da se tek tako ukljuci u kt pored crvenog.
Жуто је могло да се укључи након проласка црвеног, и да га у међувремену стигне. Ствар опет остаје проблем.

[Enterprise] je napisao:
Ne mogu se pomiriti sa cinjenicom da ako se ja potpuno okrecem (npr) na kruznom toku da imam pravo uci u vanjsku traku. To stvara blokadu.
Зашто би стварало блокаду? Престројаваш се у вањску траку или искључујеш из КТ из унутрашње, онда када је вањска трака слободна, као што би урадио на било којој улици која има више саобраћајних трака.

[Enterprise] je napisao:
ovo je u principu ono sto ja pricam samo pretoceno da vazi za kt. Ako se ja vozim brzom cestom i nailazim na automobile koji se ukljucuju u tu brzu cestu, ja sam duzan da se prestrojim u lijevu traku (ako je to moguce) da bih obezbjedio njihov ulazak na cestu. Analogno bi trebalo da vazi i za kt. Tj, ako ja idem tranzitom i namjeravam da idem prema Alas-u (drugi izlaz), nema logike da ja imam pravo da udjem u vanjsku traku jer na taj nacin ometam ulazak drgih ucesnika u kt.
Мислим да ниси у праву кад је у питању брза цеста. Укључење у брзу цесту се ради кориштењем помоћних трака, гдје је искључива одговорност онога који се укључује да искористи помоћну траку да у прикладном моменту, кад у вањској траци брзе цесте нема возила, изврши укључење. У супротном брза цеста не би била оно што јесте, а они који се возе брзом цестом морали би да обраћају пажњу на оне који се укључују, што нема смисла.

Успут, још се нисмо дотакли компликованости концепта по којем онај који улази у кружни ток мора да "размишља (броји) и доноси одлуку" о томе на које искључење ће да изађе и према томе одлучи којом ће траком прићи кружном току. У ситуацији кад се има пуно трака, пуно укључења/искључења, пуно промета, у којој се возачи први пут сусрећу са тим конкретним кружним током, принцип права првенства саобраћајних трака у КТ постаје тешко изводив. А уз то, потпуно је супротан пракси уобичајеног кретања путевима који имају више саобраћајних трака (аналогија брза цеста).

Тако да, још нисам добио ниједан прави аргумент који потврђује исправност концепта у којем саобраћајне траке у КТ нису равноправне. :-?

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 23:58 
to da kruzis mi je besmisleno, sem toga kod su mali KT pa dok udes u unutrasnju po vasem, pa se prestrojis u vanjsku za izlaz, vec si 6 krugova obisao


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 03 Nov 2010, 00:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 00:57
Postovi: 686
fazon je sto niko nebi trebao ulaziti u KT dok se drugo vozilo priblizava dijelu KT u koji ulazis ( u bilo kojoj traci), osim ako ces izaci na prvoj desno i da tu postoje 2 izlaza


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 03 Nov 2010, 00:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
A šta bi sa onom fontanom? Ja ne vidjeh da šiklja voda.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 03 Nov 2010, 01:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Radila je, OKi izgleda. Najbolne da pustevodu priniskim temperaturama da popucaju cevi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 79  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs