banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 08:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 79  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 259
Kad sam spomenuo matematiku, nisam mislio na tenzore i matrice nego na 4. razred osnovne škole:

Imate na kružnom tri izlaza (da zanemarimo četvrti, puni krug koji je zanemarljiv za protok).

Da na svakom izlazu izlazi jednak broj auta, slijedi da 33% saobraćaja izlazi na svakom izrazu.

Vaše "logično" rješenje je da 66% saobraćaja usmjeravate u jednu traku, dok 33% saobraćaja usmjeravate u drugu. Jel moguće da je toliko komplikovano shvatiti grešku ove logike?

A veoma često je taj odnos dosta veći u odnosu na pravac kretanja glavnog puta. Zbog toga sam i dao plastičan primjer kružnog kod Centruma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Castra je napisao:

WinstonWolfe je napisao:
Мени ту не треба бонтон, већ само да се испоштују саобраћајна правила, која су бар по мени, врло јасна и прецизна.


Saobraćajna pravila ne opisuju upotrebu traka u kružnom toku, koliko sam ja upućen. To dovodi do situacije da svi voze vanjskom trakom jer je tako lakše i sigurnije i onda pada sva priča o propusnosti saobraćaja u KT u vodu.
Zato treba neki bonton.

Ниси добро упућен, ако имаш двије траке у КТ, примјењују се правила као и код улица са двије или више трака у једном правцу, односно правила код престројавања. Људи круже вањском из страха и незнања.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:06 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39416
Lokacija: Месечева икра
Castra je napisao:
Sunce ti kalajisano... Ajmo opet...

Uzmimo KT kod Centruma.
Ako ideš od Čajaveca kad dolaziš do KT imaš zasebnu traku za skretanje desno prema Tropiku i dvije trake koje ulaze u KT.
Ako skrećeš desno, nema potrebe da ulaziš u kružni tok jer su ti ljudi napravili zasebno skretanje. Ovdje je zasebno skretanje napravljeno sa ciljem da se rastereti kružni tok.
Već tu pada sav rezon o vanjskoj traci za prvi izlaz.

.

Ista situacija.
Auto A se isključuje desno posebnim izlazom tj posebnom trakom.
Auto B nastavlja kretanje pravo vanjskom trakom sa namjerom da skrene ka Petrićevcu.
Auto C nastavlja kretanje pravo unutrašnjom trakom sa željom da nastavi kretanje ka Laktašima.
Zar ne bi bila jednostavnija opcija da auta B i C svoje kretanje nastave unutrašnjom trakom jer je vanjska rezervisana za prvi izlaz? Em se eleminiše potreba sa posebnim trakama em nema rizika od udesa prilikom presjecanja trake. Znači pričamo o saobraćajnoj kulturi, bontonu i osjećaju sa druge učesnike u saobraćaju, ne o saobraćajnim pravilima.
Saobraćajna pravila ne kažu da ja moram propustiti vozilo koje skreće lijevo iz suprotnog pravca ali hoću jer ću tako olakšati svima kretanje i spriječiti pravljenje kolona i gužve.
@čvorović
Prvo i osnovno, auti se nikad ne rasporede ravnomjerno po trakama nego fluktuišu u zavisnosti od brzine kretanja kolona u saobraćajnim trakama. Kao što rekoh ranije, kakve veze matematika ima sa njima (bar ova školska) kad kretanje vozila u saobraćaju nije ravnomjerna i jednaka nego je podložna promjenama u zavisnosti od milion faktora.
I da, ne uzimam saobraćajne špiceve kao reper, saobraćaj se odvija 24/7.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4882
Lokacija: Tu preko puta
Problem kod nas je sto se ljudi zaustavljaju u kruznom toku. Znaci onajnu unutrasnjoj traci stane i ceka da se vanjska isprazni, a do tad se kolaps iza napravi. Ne kontaju ljudi koliko je jednostavan kruzni tok, samo da hoce da malo procitaju o njemu. Apropo price o kt, mislim da ne postoji veca glupost od pjesackog prelaza na samom izlazuniz kruznog toka. Milion situacija imamo ( pogotovo potez od pozorista do adiko banke), gdje narod ide sa posla.. Znaci tu stanes i cekas da svi predju, a do tad iza se stvori cep u sekundi.. Ako je ko prolazio tuda izmedju 2 i 4, zna o cemu govorim

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:19 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 04 Sep 2009, 10:51
Postovi: 857
Ovo sa pjesacima je mozda i najveci problem kod KT u gradskim sredinama... Kod nas se pjesacki izmakne od KT uglavnom za duzinu jednog eventualno 2 auta, a tu bi trebalo ipak uzeti u obzir i frekventnost pjesaka pa po tome projektovati. Zato je na Slaviju pjesacki 100m od KT.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 259
@zoka

Nije niko rekao da se ravnomjerno raspoređuje, nego plastičan primjer. Imaju proračuni koji vrše saobraćajci...
Kakav god da je raspored kretanja, matematika će ti se svesti na isto, ukoliko se vodiš ovom vašom logikom. Da je na jednom potezu 70% saobraćaja, a na drugim po 15 ili bilo koji drugi broj, opet je isto.

Vaša logika bi bila jedino ispravna da je skretanje desno duplo više zastupljeno u odnosu na zbir ostala dva izlaza, plus da je taj uslov da je ispunjen na sva četiri ulaza u kružni. U ostalim situacijama apsolutno je neodrživa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Cemu rasprava, procitajte zakon, valjda je to regulisano i objasnjeno jednostavnim rjecnikom da i drotovi razumiju:D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 15:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9222
Primjećujem da vozači po gradu slabo koriste mogućnost da ako vidiš jači saobraćaj (kolone auta) koji čeka uključenje na tvom drugom i trećem izlazu, prestroji se izlaz prije tvog (npr. na drugom ako izlaziš na trećem) u vanjsku...
I da, još jedared da obradujemo mater invalidima u glavu koji štede sijalice za žmigavce a takvih je dosta ( _3oka razumije)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 16:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Znači malo bila jedna tema ua kružni tok!?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 19:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2366
Iz šupljeg u prazno.
@Castra, pričaš o vrsti kružnog toka kojeg ima svega 10% i uhvatio se toga ko siroče napolitanke. Ok, imaš odvojeno isključenje za desno, opet se stvara gužva jer tu se moraju propustiti svi oni koji su se isključili iz KT.
Mislim, ono...mi o jednom, vi o drugom.

Toliko mi je mrsko pisati, ali evo samo za tebe. KT sa dvije ulazne i dvije izlazne trake (neki standard):

1. Uključuješ se u vanjsku traku za prvi izlaz. Nema nikoga u vanjskoj traci ko će ti naići sa lijeve strane tako da se možeš uključiti bez stajanja.
2. Uključuješ se u unutrašnju traku. Pratiš SAMO vozila u unutrašnjoj traci, nema bolida koji će te presjeći sa lijeva iz vansjke trake (oni su se već isključili) tako da je 50% lakše da se uključiš u kružni tok.
3. Isključuješ se iz KT iz unutrašnje trake, nema bolida u vanjskoj traci koji će ti sjeći put prilikom isključenja (oni se već iskjučili) što znači da nema šanse da te neko ometa prilikom isključenja, da te neko udari ili da ti moraš zaustaviti vozilo da propustiš vanjsku traku.

Evo, daj mi činjenicu da ospori gore napisano.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 20:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 23 Jul 2001, 01:00
Postovi: 351
Lokacija: Banjaluka
Mišljenja sam da teorija o korištenju vanjske trake isključivo za izlaz desno nije izvodiva zbog kapaciteta protoka saobraćaja kroz kružni tok.

Mislim da kružni tok kod Centruma nije najbolji primjer, jer ima odvojenu traku za skretanje desno, ali mislim da se kod Delte ovo najbolje vidi.

Imamo dominantni pravac Istočnog tranzita sa po dvije trake iz oba smjera i odvajanja za Deltu i za Centar, sa po jednom trakom.

Budući da većina saobraćaja ide dominantnim pravcem, kada bi se pratilo ovo pravilo imali bi sljedeću situaciju:

Sva vozila koja nastavljaju iz pravca Budžaka prema Boriku bi trebalo da se prestroje u lijevu traku, kako bi ušli u u unutrašnju traku toka, što bi opteretilo ovu traku, a desna bi ostala prazna, jer nema toliko auta koja skreću desno.

Vozila koja izlaze iz Delte se većinom kreću prema Centru ili Boriku (prema mom iskustvu), a budući da ova vozila imaju samo jedan ulaz u tok, oni bi trebalo da odmah pređu u unutrašnju traku da bi ispratili "pravilo" (presijecaju vanjsku traku toka), prešli 5 metara u toku i zatim se odmah isključivali prema Centru, čime bi se opteretila unutrašnja traka, na koju čekaju svi ovi iz Budžaka koji nastavljaju prema Boriku.

Na ovaj način bi se napravile gužve i smanjio protok saobraćaja kroz tok.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 21:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Aikus je napisao:
Evo, daj mi činjenicu da ospori gore napisano.


Čestitam, upravo ste uspješno konstruisali kružni tok sa jednom trakom.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 21:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2366
@driver, teorija vanjske trake za prvo isključenje važi samo onda kada imaš normalan kružni tok sa 2 trake za uključenje i isključenje. Ovi naši kružni tokovi sa mješovitim brojem traka za uključenje i isključenje (delta, lauš i sl) su samo prđenje. Ili npr mali "kružni tok" na Mejdanu kod gradskog mosta. "Genijalan" izum. Ne može biciklom da uđeš kako treba.

@castra, ne znam po tebi kakva je svrha kružnog toka. Ja smatram da on treba da omogući protok saobraćaja kroz raskrsnicu uz minimlano zaustavljanje i održavanju sigurnosti na nivou.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 21:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3055
Na onom kružnom kod gimnazije svaki put trauma sa hajducima koji iz unutrasnje odluce da se iskljuce i misle da imaju prednost. Isto tako ako si u unutrasnjoj, mozes kruziti do Djurdjevdana ako naidjes oko 8 ili 4 popodne


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 21:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
@Aikus
Jeste, a to ćeš postići tako što ćeš kružni tok sa dvije trake pretvoriti u kružni tok sa jednom trakom jer si drugu rezervisao za "skretanje desno"?
Kako se niko prije nije sjetio tako genijalne ideje...

Ništa, javi tamo inženjerima saobraćaja da to tako treba, sigurno niko od njih nije vodio računa o tome...

@jovic23
Upravo tako, zato turbo kružni tokovi i jesu bolji...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 21:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
jovic23 je napisao:
Na onom kružnom kod gimnazije svaki put trauma sa hajducima koji iz unutrasnje odluce da se iskljuce i misle da imaju prednost. Isto tako ako si u unutrasnjoj, mozes kruziti do Djurdjevdana ako naidjes oko 8 ili 4 popodne
Meni su rekli da na tom kružnom prednost imaju samo oni koji dolaze sa Lauša, nebitno kojom trakom!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 22:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11346
Lokacija: PL / BL
Mlatite k'o daktilografkinje...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 22:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Svaki dan sam tu u 4, dolazim od Čajevca i idem na treći izlaz unutrašnjom. Problem nastaje samo kada je vanjska slobodna (npr. nije se uključio niko sa Lauša), jer ovi što idu sa Pobrđa se uključuju u vanjsku bez obzira što se i ja u nju prestrojavam da se isključim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2020, 23:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Castra je napisao:
@Aikus
Jeste, a to ćeš postići tako što ćeš kružni tok sa dvije trake pretvoriti u kružni tok sa jednom trakom jer si drugu rezervisao za "skretanje desno"?
Kako se niko prije nije sjetio tako genijalne ideje...

Ništa, javi tamo inženjerima saobraćaja da to tako treba, sigurno niko od njih nije vodio računa o tome...

@jovic23
Upravo tako, zato turbo kružni tokovi i jesu bolji...


Po tvome idemo svi vanjskom trakom? Ili?
Sasvim logično je i preporučljivo da vanjska traka služi za što "skoriji" izlaz. Inače, koja je svrha? Em se blokira ulazak u kružni tok drugih učesnika u saobraćaju, em blokiraš ove iz unutrašnje trake koji žele da izađu. Jer te ne smiju presjeći.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2020, 00:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Kakav si ti padobranac, ajd sad pročitaj svu diskusiju pa će ti biti jasno o čemu je riječ... Ne mogu svakom ponaosob pisati...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 79  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs