banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 09:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 79  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 01 Okt 2010, 14:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12455
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
tensSa je napisao:
Citiraj:
Jednu sam stvar primetio da 90% ucesnika ne postuje, a to je prednost vozaca koji je u unutrasnjoj traci.

Cek, ako smo obadva u kruznom i ti sa moje lijeve hoces da izadjes, ja moram tebe propustiti?


Naravno... jer ti "po pravilu" mozeš biti u desnoj traci samo ako izlaziš na prvi izlaz...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 01 Okt 2010, 15:16 
A ako oba izlazimo na isti?


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 01 Okt 2010, 15:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Postoje 2 izlaza tj dvije trake sem ako ides prema Pecini. Ako ides iz pravca Lusa onda si u desnoj traci u svakom drugom slucaju si u lijevoj.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 01 Okt 2010, 15:27 
Citiraj:
Ako se pak isključujete iz lijeve saobraćajne trake trebate biti posebno pažljivi na vozila u desnoj saobraćajnoj traci jer ista mogu nastaviti vožnju u kružnom toku. Dato prestrojavanje izvesti samo ako ste sigurni da vozila iz desne saobraćajne trake skreću desno.


http://www.saobracaj.org/vijesti/pravila-kruznog-toka

Zbunjen sam...pogotovo na slici (ovoj rucno slikano, primjer 2) je pravilno ici desnim iako ovaj izlazi i na drugom skretanju, tj iako ide pravo...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 01 Okt 2010, 15:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12455
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
U desnu traku ideš, samo ako ćeš izlaći na prvi izlaz... vrlo jednostavno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 14:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Hertzog je napisao:
Jednu sam stvar primetio da 90% ucesnika ne postuje, a to je prednost vozaca koji je u unutrasnjoj traci. Ajde naucili su da treba da stanu kada dolaze u kruzni tok ali ja kada zelim da izadjem iz kruznog toka, a u unutrasnjoj sam traci niko me ne jebe i svi misle kada udju u kruzni tok da su gazde
Возила из унутрашњих трака НЕМАЈУ предност приликом искључења у односу на вањске траке јер се ради о потпуно равноправним сабораћајним тракама у којима не постоји право првенства једне траке над другом!
Оно што је кључно за претходну ситуацију и за већину осталих јесте да у кружном току НИЈЕ ДОЗВОЉЕНО ЗАУСТАВЉАЊЕ, и кад се то схвати онда многе ствари имају смисла. Ако возило у унутрашњој траци не може да се искључи усљед закрчења вањске траке, оно треба да направи нови круг. Ако би возило у унутрашњој траци чекало да га возило у вањској пропусти, или уколико би возила из вањске траке успоравала и заустављала се да би пропустила оне у унутрашњој, онда би у сваком оваквом случају бар неко од њих морао да направи заустављање, што није дозвољено!
Још једноставније речено. У кружном току понашање је исто као да се возите брзом цестом са двије саобраћајне траке, престројавате се (уз помоћ жмигавца) у ону другу онда када је слободна, не смијете да се заустављате, искључујете се на десно (уз помоћ жмигавца) под истим условима под којима се искључујете и са брзе цесте. Simple as that!

Претходно је ситуација када се возила већ налазе у кружном току. Ситуација укључења у кружни ток је посебна прича и ту постоји доста контраверзи. Пођите од претпоставке да кружни ток има X саобраћајних трака, Y укључења/искључења, гдје свако од тих укључења/искључења има Zy трака за ускључивање, и Wy трака за искључивање. Претпоставимо да сте ви возач који први пут долази на један такав кружни ток, или град који је пун таквих (потпуно различитих) кружних токова. Вама као возачу приликом приласка кружном току од видљивих информација је на располагању само број трака за укључивање којима прилазите кружном току.
Услијед мора ових информација запитајте се има ли икакве логике дефинисати универзална правила за укључење у кружни ток као што се код нас дефинишу нека "неписана" правила, која кажу да од редослиједа искључења којим планирате изаћи зависи како се престројавате и у коју траку улазите?

У потрази сам за БХ правилницима и правилницима земаља у окружењу, па ћемо видјети какво је стање.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 14:52 
Sondri je napisao:
U desnu traku ideš, samo ako ćeš izlaći na prvi izlaz... vrlo jednostavno...



ne moze biti logicnije... na zalost niko to ne postuje i na taj nacin se stvara zastoj kojeg ne bi bas bilo da se postuju pravila...
juce gledam i policijska kola i voze se vanjskom citav krug ko sretni...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Problem je u tome sto je vanjska traka za prvi izlaz, a unutrasnja za one dalje izlaze, pa kod nas ljudi uglavnom koriste samo vanjsku traku jer ih je strah da se ubacuju u unutrasnji prsten pa dolazi do zakrcenja... Npr. ja idem levom, a kola do mene desnom trakom i on umesto da se iskljuci na prvom sledecem izlazu i meni oslobodi traku da se prestrojim, on kruzi dalje i izlazi (ponekad) i na izlazu posle mene, samim tim stvara problem i zakrcenje... Pri ulazu u desnu traku sa tranzita zna biti i preko 10 automobila, a leva traka stoji prazna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@lollipop,Hertzog
Нетачно. Горе сам објаснио. То што ви очекујете само компликује саобраћај и прави вас камиказама. А ево и првог доказа за оно што сам објашњавао.

+++++++++++++

Prvenstvo prolaza u spoljnim trakama

Oba kružna toka u Banjoj Luci posjeduju dvije kolovozne trake, i svako vozilo koje se kreće spoljnim prstenom ima prvenstvo prolaza u odnosu na vozila koja se kreću unutrašnjom saobraćajnom trakom. Ti automobili ne smiju da presijecaju putanju vozilima iz spoljnog prstena.

Izjavio je ovo predsjednik Savjeta za unapređenje i bezbjednost saobraćaja Banja Luka Milenko Jaćimović odgovarajući na mnogobrojna pitanja čitalaca "Glasa Srpske" koji su se poslije otvaranja nove kružne raskrsnice kod "Tempa" raspitivali za pravila vožnje u kružnim tokovima.

Prema riječima Jaćimovića, u kružnim raskrsnicama se ukrštaju putevi iste važnosti i obaveza svakog vozača koji se približava kružnom toku je da propusti sva vozila koja se već nalaze u raskrsnici.

On je istakao da su sva pravila kretanja u kružnim tokovima jednostavno definisana saobraćajnim zakonima i pravilima.

- Pravilo desne strane ne postoji unutar kružne raskrsnice jer se, kao što sam već rekao, radi o putevima iste važnosti. Znači, svako vozilo koje se kreće unutrašnjom trakom mora propustiti vozilo iz spoljnog prstena i ne smije sjeći putanju drugog vozila. To je ono što buni vozače, a krajnje je jednostavno - naglasio je Jaćimović.

Prema njegovim riječima, priča da se pri ulasku u kružni tok spoljna saobraćajnica koristi samo u slučaju da se vozač odvaja na prvom grananju kružne raskrsnice nije tačna i nema je u pravilima saobraćaja
.

- Vozač smije ući u kružni tok bilo kojom trakom, bez obzira na to na kojem odvajanju će napustiti raskrsnicu. Ako se iz unutrašnjeg prstena vozač ne može uključiti, dozvoljeno je da napravi potpuni krug i ponovo dođe na isto mjesto. Prilikom prestrojavanja iz trake u traku unutar kružnog toka ne daju se pokazivači smjera kretanja, žmigavci se daju samo kada se napušta kružna raskrsnica - pojasnio je Jaćimović.

Banjolučanin Branimir Krajinović pozvao je redakciju "Glasa Srpske", napomenuvši da vožnja u kružnim raskrsnicama zbunjuje mnoge vozače, a najčešće dileme su prava prvenstva prolaza u unutrašnjoj i spoljnoj traci.

- Vozim već 25 godina, ali problem je što se prije nisam susretao sa kružnim tokovima. Skoro svaki dan vodim raspravu sa prijateljima i svi tvrde da su u pravu. Volio bih da nam neko objasni pravila - kazao je Krajinović.

On je dodao da bi bolje poznavanje pravila i zakona olakšalo kretanje u kružnim raskrsnicama.

- Problem je što ima više različitih mišljenja o kretanju u raskrsnicama kružnog tipa i svi su ubijeđeni da je njihovo mišljenje ispravno. Tako dolazi i do neželjenih reakcija i kršenja saobraćajnih pravila - objasnio je Krajinović.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Дакле, двије једноставне, кључне ствари:
1) небитно је у коју саобраћајну траку кружног тока се укључујете
2) нема заустављања и успоравања у кружном току ради пропуштања возила из сусједне саобраћајне траке

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ja to i postujem, ako vidim da vozilo ide uporedo sa mnom usporim da prodje i onda se prestrojim... Kod nas je mali kruzni tok, ali npr na slaviji ljudi opusteno stanu u sred kruznog toka i cekaju prazan prostor da se iskljuce... Licno sam mislio da postoje neka pravila tih kruznih tokova, oko ulaska, izlaska i prednosti, ali ocito nema... U svakom slucaju kod nas su mogli napraviti samo jedan prsten jer 90% vozaca ovaj unutrasnji i ne koristi, zato ko udje u njega ima problem da se iskljuci jer je u spoljasnjem krugu guzva...

Edit: Mislim da imas potpuno pravo da usporis u kruznom toku, pa isto kao sto usporavas i bilo gde drugo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:25 
Citiraj:
U svakom slucaju kod nas su mogli napraviti samo jedan prsten jer 90% vozaca ovaj unutrasnji i ne koristi, zato ko udje u njega ima problem da se iskljuci jer je u spoljasnjem krugu guzva...

Ja do sada nisam nikada imao potrebu da napravim jos jedan krug, a cesto sam znao uletati u unutrasnju, skoro svaki put...

To sto ovi ulaze i voze 10-20 km/h u kruznom je njihov problem, ja prolecem kraj takvih...pogotovo ovi sto puste prvog da ide 5-10 metara ispred prije nego krenu...ja tmanm izmedju ta dva auta se iskljucujem...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ako se ide tranzitom od Cajaveca prema kruznom toku, lako se iskljuciti na izlaz prema bulevaru, ako si u unutrasnjoj traci, jer iz spoljasnje uglavnom ljudi izadju na laus ili prema Alasu, mada postoje kamikaze koje se od Alasa na sve nacine pokusavaju ukljuciti u kruzni tok i tebi direktno preseku izlaz... Osnovni problem je manjak saobracajne kulture kod nas, pa onda manjak iskustva u kruznim tokovima... Ljudi pod svaku cenu idu da sto brze izadju iz kruznog toka, kao da su u zivi pesak usli


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Mислим да је разлог већине удеса измишљање неких неписаних правила која се шире међу људима. Овај мит о "првенству унутрашње траке код искључења" је довео до сад до десетина удеса. Проблем је што није покренута широка медијска кампања исправне едукације људи.

Глас Српске је направио мајмунску ствар кад је након отварања кружног тока код Гимназије објавио неку брошуру са интеренета, у којој су писале ноторне глупости о томе у коју траку се треба престројавати и давати лијеви/десни жмигавац у зависности од тога гдје се искључује (?!?!). Навикао сам на глупости које свакодневно пишу али ово је баш био примјер којим је усљед лоше информисаности индиректно узрокован велики број удеса.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa ja licno nisam imao probelma sa ulaskom i izlaskom iz kruznog toka, u vecini slucajeva koristim untrasnji prsten, jer je uglavnom manja guzva u njemu... E sada ne znam kakva su pravila u svetu po pitanju kruznih tokova, da li je mozda to razlog tih "izmisljenih" pravila... Mozda ta brosura u Glasu nije glupost, vec su je skinuli sa neta, a da pre toga nisu proverili da li je takav zakon i kod nas... Neka npr ajkula nadje kakav je zakon u Nemackoj, verovatno postoji na ADAC-ovim stranicama... Oni su opet najbolji primer u Evropi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:48 
Moj stari se krstio kad je cuo to za unutrasnju traku, tj. kako oni imaju prvenstvo prolaza...sto je najgore kolege koji svakodnevno voze mi objasnjavaju isto, a meni nigdje veze...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:48 
bas naprotiv, ovo pravilo omogucava tok bez zakrcenja.. kada se svako ko izlazi na prvoj ukljuci u desnu i odmah na drugoj iskljuci uporedo s njim se iskljucuje onaj iz unutrasnje koji je usao prije 2/3 ulaza.. i paralelno izlaze iz kruga.. oni koji se iz unutrasnjeg ne izkljucuju tad nastavljaju put, a na slobodnu vanjsku ulaze novi koji idu na sledecu.. prelogicno..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
меди je napisao:
Ако би возило у унутрашњој траци чекало да га возило у вањској пропусти

Nema tu sta ko koga da ceka ako se postuje jedno samo jedno jednostavno pravilo k.t. A to je vec pomenuto da imas pravo da se ukljucujes u vanjsku traku SAMO u slucaju ako izlazis na prvoj desno. Nista drugo ne treba! Zasto?
Jer ako ja idem na drugu desno (npr) ja moram da se ukljucim u unutrasnju traku. Pretpostavimo da se neko nalazio pored mene tokom ukljucivanja u kt. U momentu moga iskljucenja iz KT (druga desno) taj neko se vise ne nalazi u kt jer je on morao da izadje iz kt na prvom izlazu (sto vazi i za sve ostale koji su ulazili u vanjsku traku). Dakle nema stajanja, nema retardiranih udesa i sl gluposti.

Kakva prava prvenstva medju trakama kakve gluposti. Zaboravite vise to.

Po tom tvom opisanom pravilu opet nastaje zakrcenje u kt jer ce bitijako puno ljudi koji ce praviti po dva i vise krugova u pokusaju da se iskljuce iz kt-a.
A ovo gore pravilo koje sam opisao eleminise potrebu za tim nepotrebnim kruzenjem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:57 
[Enterprise] je napisao:
меди je napisao:
Ако би возило у унутрашњој траци чекало да га возило у вањској пропусти

Nema tu sta ko koga da ceka ako se postuje jedno samo jedno jednostavno pravilo k.t. A to je vec pomenuto da imas pravo da se ukljucujes u vanjsku traku SAMO u slucaju ako izlazis na prvoj desno. Nista drugo ne treba! Zasto?
Jer ako ja idem na drugu desno (npr) ja moram da se ukljucim u unutrasnju traku. Pretpostavimo da se neko nalazio pored mene tokom ukljucivanja u kt. U momentu moga iskljucenja iz KT (druga desno) taj neko se vise ne nalazi u kt jer je on morao da izadje iz kt na prvom izlazu (sto vazi i za sve ostale koji su ulazili u vanjsku traku). Dakle nema stajanja, nema retardiranih udesa i sl gluposti.

Kakva prava prvenstva medju trakama kakve gluposti. Zaboravite vise to.


logicno.. nije mi jasno zasto filozofirate, samo komplikujete i te vase teorije usporavaju normalan tok saobracaja..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Kruzni tok
PostPoslato: 02 Nov 2010, 16:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
меди je napisao:
Prema njegovim riječima, priča da se pri ulasku u kružni tok spoljna saobraćajnica koristi samo u slučaju da se vozač odvaja na prvom grananju kružne raskrsnice nije tačna i nema je u pravilima saobraćaja.

u zakonu nema ni njegovog "pravila". Sta god da mu ta pravila znace. Ja sam mislio da postoji Zakon o saobracaju, a ne Pravila saobracaja. :roll: sasvim dovoljno govori o kompetentnosti istog
Cinjenica je da u zakonu ima vrlo malo podataka vezanih za kruzni tok.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1567 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 79  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs