banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16112 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761 ... 806  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 08:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Da i ne.
Kociona ulja (tekucine) su higroskopne supstance, to stoji, ali tacka kljucanja ne zavisi od kategorije DOT. U principu, 5.1. jeste bolji od 3 i 4, ali postoje trkacka ulja DOT4 sa veoma visokom tackom kljucanja. U kratkim crtama, 5.1 je najstabilniji pri duzem koristenju. Kao sto si spomenuo, DOT5 nije kompatibilan sa 3, 4 i 5.1 - to su cista trkacka ulja koja imaju dvije mane: agresivna (tope gumene elemente) i sa nestabilnim karakteristikama (moraju da se mijenjaju svakih 500-1000km). Ali u sportu to sve nije bitno.
Kociona ulja najbrze degradira temperatura a ne vrijeme, tj. daleko brze gube karakteristike pri agresivnoj voznji (i kocenju) nego pri dugogodisnjoj penzionerskoj voznji. Ja vec godinama koristim Motul RBF600 - odlicno ulje, koje nikad nisam uspio da pregrijem (temperatura kljucanja 312C), ali ga mijenjam redovno svake dvije godine (a nekada i cesce). Pri tome, ne kosta bubreg ;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 09:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
blaf77 je napisao:
A zašto kociona tecnist, zar nije ulje za kocnice?
Castra je napisao:
Kočiona (neko reče da je bolje kočna) tečnost, zato što nije ulje u klasičnom smislu, već su na bazi glikola (DOT 3, 4 i 5.1) ili silikona (DOT 5).
Da, nije iz nafte, kao "engine oil" ili "motor oil", nego je "brake fluid", ali kad bolje skontam, moglo bi proći kao ulje u kontekstu "hidraulično ulje" jer tako funkcioniše, bez obzira na hemijski sastav.
Zapravo nebitno je. 8)

Testiram danas gume na suvom asfaltu, kočnica do kraja, ne pali ABS, ne blokira točkove, znači dobre su ove Sava gume.
Ne, to zapravo znači da su mi kočnice loše. :lol:
Odnosno "brake fluid" nije zamijenjen vjerovatno deceniju i po.
Poradiću na tome, a malo i na diskovima i pločicama dok sastavi par toplijih dana.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 09:48 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa ni suncokretovo ulje nije iz nafte pa je ulje. Ni tovatna mast nije od svinje pa je mast. Šta jedete govedinu bez potrebe.
Ulje je ulje ne zbog porijekla nego zbog toga što se ne miješa sa vodom.

Koliko si platio te Savine gume i u kojoj dimenziji?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 10:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
175/65 R14, 60 i nešto KM.
Ne znam je li Merkur jedan od jeftinijih, ali volim što imaju ažuriran katalog sa cijenama, pa malo online uporedim cijene sa cijenama u SRB i HR, pa ako su tu neđe, kontam da su korektni: https://www.acmerkur.com/shop/

Možda sam trebao Diplomat u ovoj dimenziji, malo su jeftinije, ali šta znam, čitao sam, za moje prometalo je to sve u 10 deka.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 10:16 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Jebi ga, nema Merkur u dimenziji 175/65 R15 koja meni treba. Iz tog cjenovnog ranga jedino Tigar i Riken. Prva slijedeća je Fulda 82KM. Imao sam prije Savine ljetne i bio zadovoljan. Tigar sam imao samo zimske al' ni na njih nisam imao zamjerke.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 10:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ista priča, Tigar/Riken su skroz korektne za snijeg, i samo za snijeg, a Sava ljetne na više automobila godinama unazad koristimo i rade posao.
Ako je u pitanju Fulda EcoControl, kažu da ta ništa ne valja, kao plastika je, Fulda je inače okej ali taj model je za zaobići (mnogi kažu, ne znam je li lažu).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Poslednji put menjao Rider on the storm dana 08 Apr 2021, 10:26, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 10:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
@Zoka
A 185/60/15? Slicna dimenzija a trebala bi da bude dostupnija.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 10:28 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Zapinje kad volan okreneš do kraja. Nervira me.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 12:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
mirdza je napisao:
Da i ne.
Kociona ulja (tekucine) su higroskopne supstance, to stoji, ali tacka kljucanja ne zavisi od kategorije DOT. U principu, 5.1. jeste bolji od 3 i 4, ali postoje trkacka ulja DOT4 sa veoma visokom tackom kljucanja. U kratkim crtama, 5.1 je najstabilniji pri duzem koristenju. Kao sto si spomenuo, DOT5 nije kompatibilan sa 3, 4 i 5.1 - to su cista trkacka ulja koja imaju dvije mane: agresivna (tope gumene elemente) i sa nestabilnim karakteristikama (moraju da se mijenjaju svakih 500-1000km). Ali u sportu to sve nije bitno.
Kociona ulja najbrze degradira temperatura a ne vrijeme, tj. daleko brze gube karakteristike pri agresivnoj voznji (i kocenju) nego pri dugogodisnjoj penzionerskoj voznji. Ja vec godinama koristim Motul RBF600 - odlicno ulje, koje nikad nisam uspio da pregrijem (temperatura kljucanja 312C), ali ga mijenjam redovno svake dvije godine (a nekada i cesce). Pri tome, ne kosta bubreg ;)


Koliko ja znam, a ne znam puno, prednost DOT 5 je ta što je na silikonskoj bazi pa nije hidroskopno već hidrofobno.
Mana mu je ta što može više da se kompresuje nego tečnosti na bazi glikola, pa ne bi trebao biti za trke i valjda nije kompatibilan sa ABS sistemima...

A što se DOT brojeva tiče, mislim da i dalje važi DOT 2 < DOT 3 < DOT 4 < DOT 5.1 osim ako ne posmatramo neke fensi-šmensi tekućine... Veći DOT je otprilike veća tačka ključanja i bolja tečljivost...

Ja ću ovih dana da mijenjam kod sebe, tečnost je Ate SL.6 (DOT4, class 6) što znači da je jedna od boljih na tržištu.
Trebalo bi mi ostati viška barem za još jedan auto. Ako ostane, mogu pokloniti nekome...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 12:23 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Castra je napisao:
Mana mu je ta što može više da se kompresuje nego tečnosti na bazi glikola

Može li pojašnjenje za datu izjavu?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 13:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa jedan ide u mp3 formatu, a drugi u mp4

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 13:37 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
MP3 jeste format, dok je MP4 kontejner.
Nego, mene su učili da je tečnost nestišnjiv fluid, za razliku od gasova... možda sam nešto propustio, pa pitam.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 14:20 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
i ja sam zapamtio nesto slicno ;)
Castra je napisao:
Mana mu je ta što može više da se kompresuje nego tečnosti na bazi glikola, pa ne bi trebao biti za trke i valjda nije kompatibilan sa ABS sistemima...

Ne znam, pitaj trkace. ABS i onako (uglavnom) ne koriste iz raznih razloga.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 20:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Tečnost je "nestišljiva", odnosno jako malo može da se kompresuje i zato je pogodna za razne klipne sisteme.
Nisu sve tečnosti jednako "nestišljive".

http://230nsc1.phy-astr.gsu.edu/hbase/T ... lus%2C%20B.

Što se tiče DOT 5 kočione tečnosti, njen problem je što lako veže gasove za sebe - vazduh recimo.
To je glavni razlog zašto nije kompatibilna sa ABS sistemima. Sistem se ne može tako dobro odzračiti zbog tog vezanog vazduha i zato je pedala kočnice mekša.
Nemam iskustva sa DOT 5, pa nisam referentan.

Wiki:
Citiraj:
DOT 5 brake fluid is not compatible with anti-lock braking systems. DOT 5 fluid can aerate when the anti-lock brake system is activated. DOT 5 brake fluid absorbs a small amount of air requiring care when bleeding the system of air.
Silicone based fluid is more compressible than glycol based fluid, leading to brakes with a spongy feeling.


Šta ja znam, zaključite za sebe. Ja svakako ne koristim DOT 5... :lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 20:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Jedna je stvar šta piše na netu, ja sam očekivao konkretne cifre. Nešto sam skeptičan da je DOT 5 toliko stišnjiva da može promjeniti osjećaj na pedali.
Iz ove tvoje tabele, za navedene tečnosti, se vidi da se tu radi o ekstremno malenim ciframa, reda ppm na 1 bar.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 08 Apr 2021, 22:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Odatle i opaska da ne znam puno o tome, sve sam nekad pročitao negdje na internetu... :D

Tabelu sam okačio da se vidi šta tačno znači da su tekućine nestišljive i da nisu sve tekućine iste.
DOT 5 po onome što ja čitam, ima mogućnost da za sebe veže dodatni vazduh, pa samim tim nije baš čisto tekućina, već više neko čudo kao možda gazirano piće ili šta ja znam...

Realno, DOT 5 nama uopšte nije interesantan. Čini mi se da je prevaziđen... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 09 Apr 2021, 17:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
blaf77 je napisao:
A zašto kociona tecnist, zar nije ulje za kocnice?

I kad smo vec kod njega, preporucio mi kum da ga mijenjam svake dvije godine jer je to dobro za klijesta i ostale komponente kocionog sistema. Je li ko cuo za takvu preporuku?
Nemjenjanje fluida dugi period dolazi do izražaja kad kreneš iz hladnijeg regiona u toplije krajeve, pa ti "propada" kočnica. To se desilo kolegi prije neku godinu, kad nije poginuo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 12 Apr 2021, 20:55 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
https://www.tiktok.com/@classcarti/video/6948859921303751941

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 12 Apr 2021, 20:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Kako :o

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: off topic
PostPoslato: 12 Apr 2021, 21:07 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kontam da je ovaj u golfu stao da nesto kaze tipu koji se parkiro, ne mogu skontati koje auto..a ovaj sa roverom cacko nesto po telefonu i najasio golfa..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16112 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 755, 756, 757, 758, 759, 760, 761 ... 806  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs