banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 15:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Sep 2002, 13:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Dugo sam razmisljao na koji podforum da postvaim ovu temu, pa skontah da je ovo mozda najblize mjesto... Naime... Sinoc sam isao autom nesto da obavim. Auto je od starog i ja ga inace ne vozim. Dva puta me zaustavljala milicija (by the way, uopste nisu bili saobracajci) radi neispravnosti pozicije, svjetala. I oba puta je bilo u fazonu: "hocemo pisati prijavu, il' cemo se dogovorati na licu mjesta?" U prevodu: "daj 10 km". Uzasno me to iritira. I oba puta su me pustili na pricu: "ja sam student, nemam ja vama sta da dam, ocevo je auto." Dakle, cim tu nema koristi za njega, vise ga ni ne interesuje... Bash odurno. Bolje bi se osjecao i da mi je naplatio tu jebenu prijavu.
Sta vi mislite o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Sep 2002, 13:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Joj ne znam sta da ti kazem... Vecinu svog vremena provodim upravo na tockovima, i da nema takvog odnosa cijenjenih radnika mup-a ja bih davno ostao bez dozvole. Istina je da to nije u redu, ali sve je u ovom drustvu okrenuto naopako, tako da i to nije posebno cudno ovdje kod nas (to sto noi na taj nacin zaradjuju za zivot). Ja sam ti vise puta platio bar petostruki iznos u odnodu na onaj koji si naveo i nije mi zao. Stvar je u tome su uvijek negdje zurim i obavezno idem 30 (bar) iznad ogranicenja. Ako ti to bas smeta slijedeci put uzmi njegov ID broj i prijavi ga. Sada sam gledao slike na "ferrari crash" (jedna od tema na ovom podforumu) i zamalo nisam povratio kada sam vidio lika omotanog oko stuba, bez glave i ruke i ostalog). Sada se pitam da li su ona ogranicenja sa razlogom postavljana na odredjena mjesta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2002, 15:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Ma to je ta nasa boljka... Hm... Ne znam koliko je to dobro. Necemo kao drustvo daleko dogurati s' takvim odnosom. Problem je malo globalniji od saobracaja. Razumijete sta hocu reci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2002, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
nisu u pitanju ni panduri ni kazne.
Zasto postoje ta ogranicenja ?
To su postavljali ljudi koji su pametniji od obicnih saobracajnih policajaca.
Postoje da bi smanjili sansu da se desi nesreca, da se desi tragedija. I onda kad se tako nesto desi, rijetko ko da razmisli o uzroku i o svom ponasanju odnosno o tome da je on mogao biti za volanom...
Druga stvar je kvalitet nasih cesta i puteva. Mislim da se to ne moze nazvati kvalitetom uopste, jer nema tako malene jedinice za kvalitet :)
Neki stranci su prije par godina bili ovde i rekli da se na nasim cestama moze jedino vo=oziti 60km/h. Inace na bilo kojoj cesti svaka voznja preko 60km/h moze uzrokovati pogibiju ucesnika.

eh .....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2002, 22:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Da, nazalost, zalosno sta de desava po ovim nasim nazovi putevima.U mom 4-godisnjem vozackom stazu:) a presla sam poprilicno kilometara ucinila sam jedan prekrsaj,na svu srecu heheh i to rijesila sa 10 km umjesto prijave heheh to je zalosno ,ali isla sam metodom: snadji se, kad i drugi, mozes i ti jednom ! :wink:

Zalosno koliko su policajci korumpirani, kad im se kaze , moze li sta na pice? ili hajte da se dogovorimo??-automatski im oci pocnu da siijaju ...

Slusala sam utiske mladjih policajaca, koji kazu da ima slucajeva, da npr. vozac je svjestan da je nacinio prekrsaj i policajac jos nije ni trazio dokumenta a vozac je vec pruzio 10 km..u fazonu: "Decko, evo tebi ovo..a meni se zuri" :roll: :) :roll: :)

Jednom sam se vozila u autu sa osobom, kod koje je bilo malko vise alkohola :roll: od dozvoljene granice, ne mnogo.
U pocetku je policajac prijetio prijavom i oduzimanjem vozacke na 3 mjeseca,da bi s ena kraju rijesio slucaj sa 50 km i sattt vremena natezanja....:roll:

Jednom se vozim, i farba se cesta, tj. izvlace trake po putu. Stoji parkiran autobus ispred, i da zaobidjem taj bus, moram da predjem preko svjeze ofarbane trake...nije se nista pokvarilo i razmazalo, medjutim na gumama je ostalo malo bijele farbe :wink:
Da bi policajac, kao seljacina i krkan najveci, krenuo da histerise...
Jeste vi normalni.... vi kvarite a mi pravimo....sada cete da platite izvlacenje signalizaciju za svu dionicu hahah Prijedor-Koz. Dubica ...ja umrla od smijeha :lol: :lol: :lol:
I naravno, nepismeni drtina od policajca je shvatio da je histerisao bez razloga, jer prekrsaja nije bilo!!!!

Navodim primjere, mada ih ima mali milion, i svaki ucesnik saobracaja je u situaciji da zapazi kako je taj kadar MUP-a u velikom broju, jako nekulturan, neprofesionalan i sl.
Naravno ima i izuzetaka ( da me ne cuju moji rodjaci u plavom :wink: :wink: )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2002, 22:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Osim toga, problem sa kojim se srecu svi dostavljaci robe, a pogotovo namirnica, hrane, je taj, sto kad policajac vidi kamion, automatski zaustavlja i uvijek ce naci da nesto fali, apsolutno uvijek!!!!!
makar i da izmisli neki novi propis u tom trenutku :evil: :evil:

Tako da , ljudi koji se bave time, znaci, voze robu, prehranu, puno su na cesti sa vecim vozilima, su svjesni da svakodnevno moraju da odvoje za "troskove na putu" ili da to rijese tako sto ce to sto vec voze, ako je odgovarajuce, dati i malo policajcu hehehe
TAda je sve ok...onda oni sledeci dan masu rukicama :lol: :lol: i pozdravljaju i ne zaustavljaju hehehheh

A sto se tice ogranicenja brzine..mislimda je to apsolutno opravdano, mrzim prebrzu voznju, volim umjerenu voznju, zna se gdje se moze malo jace pritisnuti, ne previse, ali umjereno, konstatno.
Uvijek tvrdim, da kad s evizis treba uzivati u krajoliku, predjelima ... :D :D

Takodje, uvjerila sam se x puta kako su policajci dok voze civilna vozila ,bahati vozaci, toliko krse pravila da je to strasno. Jako losi vozaci !!! :evil: :evil:

A sto se tice pojasa hehhe po gradu se jako rijetko vezem, na otvorenom putu DA!
Mislim da treba uvesti tu red obveznog vezanja i kaznjavati, mada mi je u gradu neprakticno jer se staje, ulazim u auto, izlazim..treba se vezati stalno heheheh
A ako s edesi nesreca, a covjek je bio vezan, skoro sve i jedna zrtva ima prerezan vrat -posijece se koza-od pojasa! Bio je jedan slucaj gdje osoba prilokom udesa nije imala nikakvih povreda ali je pojas prerezao karotidu, i krv je isla u mlazevima :roll: :roll:
Osoba je ostala ziva, jer je vozac pritisnuo njen vrat sa krpom, i vozio do bolnice. Prezivjela na svu srecu...
Tako da sve to ima svoje za i protiv ....
Osim toga, ima dosta novih modela vozila koja zahtijevaju obavezno vezanje pojasa, jer se javlja alarm ako pojas nije zategnut...he he i sta su onda nasi domisljati sugradjani i vlasnici tih vozila se sjetili...Zavezu pojas preko sjedista,i onda sjednu u auto, tako je pojas stalno zavezan, ne pisti, a kao poliicajci se zadese na putu, msilice da su zavezani:)))
Ne moze to svaki kao mi..ne ne :lol: :lol: :lol:

Nema pravih zakona, nema kazni, treba mnogo strozije postupati....:-? Sprijeciti korupciju, a prije svega uvesti normalan kadar sa nekim zadovoljavajucim stepenom kulture i prosvecenosti, kojice kaznjavati po propisu za normalne stvari, a ne za neke izmisljotine i sl!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2002, 01:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
Vise cvijeca manje smeca :)
Jap, treba postovati propise, vezati se i ostalo. Tu se slazem, jer su te propise donosili strucni ljudi. Vecinom su znakovi ogranicenja brzine OK "nastimani". Obicno se moze voziti i brze od propisanog, ali treba kontati kakvi su nam putevi (rupa u rupi), a da ne spominjem i to da je prosjecna starost vozila na nasim putevima donedavno bila 14 godina. I sad neki lik u stojku da gaaaasss da izazove ekolosku katastrofu, samo da bi mu kazaljka dosla u onaj prasnjavi dio brzinomjera. Auto skici, auspuh krep'o, a gume pamte Titu... (ne kazem ja da je Stojko los, nego samo navodim primjer)
Svi zure, kao nema se vremena... I treba da policajci kaznjavaju, kad vecina vozi k'o sumanuta.

Medjutim, kad vidim dva lika medju borovima sa hepekom u rukama cekaju k'o dijete na tuti, samo da opeljuse nekoga, skontam da su i "oni" isti.
Prije nekoliko dana sam vidio policajca kako se sakrio iza kioska, skoro nista se ne vidi, samo radar, a on skilji na jedno oko. Prilazi auto, a on sav srecan ocitao ga i k'o Betmen izlece jedan Ivo Andric u dzepu, ako ne i Mesa. :)
E sad, ko je u pravu : mi (vozaci) sto zurimo, ili policajci, sto zure da se "opare"?

A to sto su te Schwabo na svijetlima "sklepali", dobro je da nije isao do toga, da mu raspakujes i pokazujes kutiju prve pomoci. Kad sam cuo da i to znaju traziti, ...

I tako, ceracemo se jos...

Oni s radarima, mi s blicanjem i sl.

A kazne, ...
Klepili su me zbog brze voznje po "autoputu" (to je u stvari brza cesta, jer nema karakteristike autoputa) (?!) Od tada nema zezanja.

eto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2002, 02:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2001, 01:00
Postovi: 595
Citiraj:
Uvijek tvrdim, da kad s evizis treba uzivati u krajoliku, predjelima ...


hehehe
"Al' je lep ovaj svet,..." :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2002, 02:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Citiraj:
A to sto su te Schwabo na svijetlima "sklepali", dobro je da nije isao do toga, da mu raspakujes i pokazujes kutiju prve pomoci. Kad sam cuo da i to znaju traziti, ...

Heh, kada spomenu ovo gore... Mene lik zaustavi, kao ono rutinska kontrola... Sijalice i ostalo... Kaze:"Nemas dovoljno sijalica...". Heh, a ja sam mu se samo glupo iscerio u facu... Da bi stvar bila jasnija vozim novo auto i dodatna oprema je bila nova - neraspakovana. Ovo je bilo previse ocigledno...

_________________
Ako ste poetska dusa i zelite da se ubijete, a imate taj peh da ste zivi, zdravi i sretni.....
Pistolji Majakovski - Sanski Most


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Okt 2002, 11:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Hm.
kad smo vec kod sijalica
jos jedna fora postoji
Panduri znaju da u NOVIM autima nema SIJALICA i tako neke dodatne opreme, tipa kablovi za akumulator, sajla za vucu, i cim vide novo auto sa stranim tablama vec suljaju ruke. To rade i nasi i hrvatski panduri.

E sad pitanje , zasto te opreme nema u autu ?
Pa zato sto je auto novo, ne kvari se, ima garanciju, ima kasko osiguranje... Cak nema ni da se kupi komplet sijalica za auto, ima samo sijalica na komad.
eh eh .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2003, 13:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Sep 2002, 10:32
Postovi: 157
Lokacija: Sarajevo
Opet cu malo da se umijesam... Dakle, nemojte ljudi da mijesate svoje OBAVEZE i nestrucnost, tj. bezobrazluk pojedinih policajaca.
Dakle, OBAVEZA je svakoga vozaca da u vozilu ima komplet prve pomoci, set sijalica (pa cak i ako one ne pristaju na taj model automobila), trokut i sajlu za slepanje...

Za prvu pomoc nebih posebno pisao, koliko je potrebna vama, toliko i drugim ucesnicima u saobracaju. Ja je inace uvijek dopunjujem, jer inace je jako oskudna. Posto radim posao koji radim i stalno sam na tockovima, imao sam vise prilika da iskoristim neke sitnice iz kutije za prvu pomoc. I to uvijek pomazuci drugim ljudima. Jednom se desilo kod Brckog kada je prva pomoc pomogla da ljudi koje smo povadili iz totalno havarisanog kombija WV Transporter (potpuno nov), da ne iskrvare do bolnice, jer su imali grozne posjekotine po glavi. Srecom, UN-ovi dzipovi su opremljeni Njemackim paketima prve pomoci koji su zaista besprekorni, sa njima mozes i manju operaciju da izvrsis, imaju sve sto je potrebno. Inace, sa ovim kompletima koji se prodaju na pijaci ne mozes da saniras ni posjekotinu na malome prstu. Na zalost ali je tako. Zato vam savjetujem da se opredjelite za Njemacke setove prve pomoci, iako su dosta skuplji, imajte na umu da vam mogu spasiti zivot. Ili vama ili nekome drugom...

Trokut je zaista potreban, nije potrebno objasnjavati u kojim situacijama. I tu je ZAKON jasan, pa je cak odredjeno i zakonom regulisano kako i na koji nacin se koristi trokut (na kojim udaljenostima i sl.).

Sijalice... Hm, kazete novo auto pa vam ne trebaju sijalice... Cak i ako nisu namjenjene vasem automobilu, sijalice su jako pozeljne u autu. Jeste li ikada stali kako biste nekome pomogli, a ko je zaustavio svoje auto pored ceste i ima neki problem? A sada pitanje: Jeste li se ikada nasli i sami u takvoj situaciji da vam treba pomoc na cesti a niko se ne obazire na vas? Zbog toga nam i jeste ovako kako jeste. Ne mozemo ljudi samo misliti na svoju guzicu. Ako ocekujemo pomoc od nekoga na cesti, moramo i sami uraditi malo da podignemo saobracajnu kulturu na normalan nivo. Pod tim se podrazumijeva i vozacka SOLIDARNOST, pa i pomoc na cesti, ako nema drugoga izbora (slep sluzba, i sl.).

Uze za slepanje... Ista prica. Mozda imate nov automobil pa vama licno nije ni potrebno. Ali, razmislite malo koliko isto uze moze nekoga da usreci... Neko ne moze da upali automobil... a nikada ne znate ko je kojim poslom gdje posao... Zar biste bas tako prosli pored covjeka a da mu ne ponudite pomoc. Dvadesetak metara slepanja i covjek ce mozda upaliti svoju "sklopociju"... A sta cete vi izgubiti? Par minuta i nista vise. Vasem autu od takvog slepanja sigurno nista nece biti. Pa cak i ako taj vozac ne uspije upaliti svoje auto, bice mu jako drago da je neko bar pokusao da mu pomogne. A ako upali, sigurno ce da vam zahvali, ako ima imalo obraza. I na kraju, zasto ne stvarati i neka nova poznanstva i prijateljstva. Danas je mnogo lakse zamjerati se ljudima...

Vase nepoznavanje osnovnih saobracajnih propisa vas i dovodi u situaciju da se morate "raspravljati" sa policajcima. Naime, zakonom nije predvidjeno KAZNJAVANJE vozaca za neispravnost vozila, niti iskljucivanje iz saobracaja, ukoliko se ne radi o neispravnosti upravljackog sistema ili kocnica. Naravno, u novije vrijeme se vodi racuna i o ekologiji, pa se i vozaci koji koriste nepodesno gorivo (loz ulje npr.) mogu iskljuciti iz saobracaja. Medjutim, za bilo koju neispravnost vozila, koja se MOZE OTKLONITI NA LICU MIJESTA (a sijalica se, priznajte, mijenja za par minuta), policajac NEMA PRAVO DA VAS KAZNI. Ako neko SUMLJA u ovo sto sam napisao, molio bih neka mi se slobodno javi kada mu se desi KAZNJAVANJE zbog takvog prekrsaja, i ja cu istog momenta da stupim u kontakt sa tim policajcem. Naravno, ovo vam sada ne daje za pravo da budete drski i bezobrazni prema policajcu, jer u tome slucaju, ja vam ne mogu niti zelim pomoci. Moj broj je: 061/241-553

PS. Molim vas da me ne zovete ako ste i sami svijesni da ste napravili prekrsaj, jer u tome slucaju moja urgencija moze da izazove samo suprotan efekat.

Ponovo ponavljam: Postoje na zalost policajci koji "love u mutnom" i pokusavaju da vam uzmu novac u vlastiti dzep, ali i protiv toga se mozete boriti tako sto cete za svaku mandatnu kaznu dobiti i odgovarajucu potvrdu da ste kaznu i platili. Vjerujte mi, MUP ipak ima svoju unutrasnju kontrolu, i niko ne moze da dodje u posjed tih potvrda. Potvrde se duze prije svake smjene i svi blokici su numerisani, tako da se eventualnim zloupotrebama lako ulazi u trag...

_________________
Ko se s ULTROM kaci, zivot mu je KRACI!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2003, 13:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
ULTRA je napisao:
Sijalice... Hm, kazete novo auto pa vam ne trebaju sijalice... Cak i ako nisu namjenjene vasem automobilu, sijalice su jako pozeljne u autu.

Pa onda bi mogao i da vozis komplet klinastog remenja za razlicite tipe automobila, jer ipak je klinasti remen potrebniji nego neka sijalica.
Da ne bi muskarac sa zenske skidao carape kako da to premosti.! :)
Mislim bezveze je da te neko kaznjava za to. Opet napominjem sta je strano auto, strana drzava i njihovi propisi. Isti ti strani automobili imaju Turing placen tako da ako im se nesto desi na putu, oni fino okrenu jedan besplatan broj i po njih dodje slep sluzba koja odvuce auto i da im drugo na koristenje dok ne srede njegov. Tako si ipak mnogo sigurniji nego da cekas i racunas na solidarnost vozaca. Cak ce naci nacina i da ti pomognu u zemljama poput ove nashe.
Ali opet ponavljam, zasto traziti tu opremu od vozaca odnosno vlasnika automobila stranih tablica koji je nemaju i naplacivati im kazne.
Ok, postoji zakon za to, ali opet mi to ne sjeda:)

ULTRA je napisao:
Uze za slepanje... Ista prica.


Pa opet , taj koji ima takvo auto, trebao bi da se osigura, a ti kao vozac ne bi trebao da se libis da ga odslepas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2003, 14:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Sep 2002, 10:32
Postovi: 157
Lokacija: Sarajevo
misk0, zaboravljas jednu jako vaznu stvar...

Ogranicenje na auto-putu u Njemackoj je recimo 140 km/h. U Italiji je recimo 120 km/h... U Francuskoj 150... Ovo je samo primjer... Kada udjes sa autom na teritoriju druge drzave ti si obavezan da se PONASAS po propisima i postujes zakone te drzave. Tu ti nikakve strane tablice ne pomazu... Pa, pokusaj otici u Englesku i voziti po desnoj strani kolovoza. Onda pokusaj (ako prezivis) ubijediti policajca da nije fer sto te kaznjava jer se u tvojoj zemlji tako vozi... Nema nista od te ljubavi. Ovdje su zakoni takvi kakvi jesu, ne opravdavam svaki, ali u vecini slucajeva su LOGICNI i svakako POZELJNI. Dakle, na nama je samo da ih postujemo...

Sto se tice opreme, zakon je tu jasan i tacno je propisano sta spada u OBAVEZNU opremu u automobilu. Dakle, nase je da (ako bas ne razmisljamo da nam se nesto moze dogoditi) da ispunimo NORMU, pa da ubacimo i paket te potrebne opreme. Kupiti se moze na svakoj benzinskoj pumpi po cijeni od nekih 15-20 maraka. Toliko mislim da mozemo odvojiti i mi u BiH akamoli ljudi koji vozaju auta sa stranim tablicama. Dakle, ubacite ovaj set opreme u gepek pa taman vam nikada i ne trebao. Ipak, on kosta samo 15-20 maraka, a samo jedna mandatna kazna (bar ovdje u Sarajevu) je 30 km. Dakle, isplati se vec pri prvom zaustavljanju od strane policijske patrole. O svim onim stvarima koje se ticu solidarnosti izmedju vozaca nebih ponovo da pisem jer vidim da ti prvi ocigledno nisi bas raspolozen da nekome pomognes na cesti. Dok to bude tako, nemamo se bas cemu lijepom i dobrom ni nadati. Bar kada je saobracajna kultura u pitanju...

Jos nesto: Kablovi za klemanje (prespajanje akumulatora) nisu obavezan, ali jesu POZELJAN dio opreme. Takodjer, ni LANCI u zimskim uslovima voznje, ALI SAMO U GRADSKOJ ZONI. Dakle, bez obzira na NOVE zimske gume, ako se spremate napustiti gradsku zonu, obezbjedite lance. U suprotnom vam slijedi KAZNA i tu vam ni ja ne mogu mnogo pomoci. Medjutim, dosta policajaca ide na blef i pokusavaju da u gradu covjeku naplate kaznu za neposjedovanje lanaca. Ukoliko nemate namjeru da napustate gradsku zonu a dubina sare na vasim zimskim gumama (na pogonskim tockovima) je 4mm ili veca, budite bez brige. Policajac nema OSNOVA da vam za neposjedovanje lanaca u toj situaciji naplati kaznu. Tada je dovoljno da ga lijepim tonom samo "podsjetite" da to ZNATE i siguran sam da ce sve da prodje bez problema...

Jos jedna informacija za vozace: Vjerovatno mnogi nisu znali, ali svaki policajac ima pravo da, uz mandatne kazne i ostale administrativne kazne, za odredjeni broj vozaca po svakoj smjeni, IZREKNE I MJERU UPOZORENJA. Dakle, to nije KAZNA vec UPOZORENJE. Ukoliko se lijepo odnosite prema njemu (pa cak i kada znate da ste u pravu), pokusajte ga podsjetiti i na ovo njegovo "pravo" i mozda se izvucete samo sa UPOZORENJEM.

Svijestan sam i da zaista ima policajaca koji svojim ponasanjem iritiraju vozace i koji su jako, jako bezobrazni. Zna se sta je policajcu dozvoljeno a sta NE! Dakle, ako smatrate da je po bilo kojoj osnovi policajac PREKRSIO svoja ovlastenja, budite slobodni zatraziti njegovo IME, PREZIME, podatak o policijskoj upravi u kojoj radi, kao i broj njegove AKREDITACIJE. Naravno, ukoliko on ODBIJE da vam da te podatke, onda NI VI NISTE DUZNI da mu dajete vasu saobracajnu i vozacku dozvolu. U svakom slucaju mozete da zatrazite njegove podatke, pa ukoliko niste zadovoljni njegovim tretmanom, mozete da se obratite u Regionalni Stab IPTF-a ili EUPM-a, a oni ce prestupnika sigurno tako sankcionisati da mu, ukoliko ostane na poslu, nikada vise takva "sala" ne padne na pamet.

Samo fer, korektno i posteno... i nemojte da brinete...

_________________
Ko se s ULTROM kaci, zivot mu je KRACI!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Sta uraditi
PostPoslato: 20 Apr 2003, 20:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Mislim da bi trebali da budemo sretni sto se daju kupiti za 10 - 20 KM.
Inace vozim 3 godine i nemam bas puno prekrsaja ali nekad zaista zakeraju. dobro bi bilo tada uzeti diktafon i sakriti ga. Onda fino platis kaznu i kazes mu:"Ajmo se kladiti da ces mi vratiti pare sutra!"
onda odes kuci sav sretan i napravis kopiju. Sutradan odes fino kod njega i pustis mu traku ali samo njemu da ne bi odustali od primanja mita. Ovaj ce idalje da prima ali samo kad je u pravu.
p.s
Mozda dobijes po glavi ali u svakom slucaju imas kopiju trake a neki radio bi je rado pustio ili cak i neka tv stanica. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2003, 14:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
Citiraj:
misk0, zaboravljas jednu jako vaznu stvar...

Ogranicenje na auto-putu u Njemackoj je recimo 140 km/h. U Italiji je recimo 120 km/h... U Francuskoj 150... Ovo je samo primjer



moram da te ispravim :wink:

njemacka je jedina drzava koja u principu nema ogranicenja vezana za autoput ( limit), jedni iznimci su baustele ili malo kriticnija mjesta

a sto se tice murije i tog cigancenja :roll:

za ove 4 godine otkako se vozim "nasim malim mistom" autom stranih tablica svasta se nagledah i nacuh.
Prvi eksces je bio kada su nam panduri trazili zeleni karton ( u ulici Danka Mitrova ). Poslije kratke price i objasnjavanja da je taj isti dokumenat ostao u drugoj torbi i da ako je zaista potrebno, moze se otici kuci po isti, on onako molecivo: " pa ako ste voljni ostaviti 10 maraka".... BIlo je pakleno hladno i u neku ruku bilo mi ih je zao na tren, ali samo na tren :lol: . Nista nisu dobili

Zadnji slucaj sam imala krajem oktobra. Nakon puta od nekih 8,5 h vozila sam mnogo brze nego sto je bilo dozvoljeno i ovaj put sam bila spremna :oops: platiti samo da me nebi gnjavili i maltretirali. Medjutim, naisla sam neke tvrde orahe. Pare da uzmu ni za zivu glavu. POkusam mirno da im objasnim da mi je dosta voznje, da mi je dijete budno i da nije spavalo skjoro nista tokom citavog puta, opet nista. Kao moram sutra ujutro kod sudije za prekrsaj. Hoce da mi uzme pasos, vozacku i ko zna sta je jos trazio. I onako vec iznervirana krenem sa drugom spikom : da nema veze nek pise i da onako ce prijava biti pocijepana. Na sta se mamlaz krenuo loziti. Pita me: " a ko to moze da ukine vasu prijavu" i ja lupim kesic, ne znajuci da li jeste ili nije vise na poziciji na kojoj je bio ( mada nemam pojma ni kako se zove taj lik, ali ajd blef je blef ). Krene pandur da se nesto necka, püa da zamuckuje, pa kao sta mi dodje Kesic a ja mrtva ladna: Familija. Pa me pita odakle sam a meni noge odma "klec" sta sad???? Al ne bi pandur bio sto jeste da odma sam nije odgovorio i ja potvrdim. Da ne duzim bas mlogooooo :wink: dade meni pandur vozacku i pasos i skoro pa se ne izvinu :lol:
E sad, ne kazem da nisam bila kriva jer ipak sam vozila nekih 100 Km/h vise, ali snadjoh se


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2003, 17:22 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Samo kliknes na Quote neke poruke.
Mi svi (koji vozimo) ponekad-citaj cesto- krsimo propise u saobracaju. Po meni bolje je-ako sam stvarno kriv-da dam policajcu 10 ili 20 KM nego da me ganjaju po sudovima pa da platim 100 ili 200 KM. Ali ovo samo u slucaju ako sam stvarno kriv, a ne da mi nadju da imam plitke sare na gumama ili sl.

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Maj 2003, 19:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
ULTRA je napisao:
Ogranicenje na auto-putu u Njemackoj je recimo 140 km/h. U Italiji je recimo 120 km/h... U Francuskoj 150... Ovo je samo primjer...


Losh primjer :)

U Italiji 130km/h (info svjeze od jutros)
U Francuskoj 130km/h (informacija od prije mjesec dana)
U Sloveniji 130km/h (info od juce)
U Svici 130km/h


ULTRA je napisao:
Kada udjes sa autom na teritoriju druge drzave ti si obavezan da se PONASAS po propisima i postujes zakone te drzave.


Da, slazem se, samo mi se recimo ne svidja sto nigdje ne pise (na granicnim prelazima i sl)
obaveze vozaca vec prije nego sto udjes u zemlju moras se raspitati.
Recimo dosta zemalja obavezuje vozace da koriste svjetla non-stop
(Italija, Slovenija..). Hrvati traze protiv-pozarni aparat.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs