banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 02 Maj 2024, 16:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Kvalitet goriva
PostPoslato: 17 Avg 2005, 15:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jul 2005, 15:20
Postovi: 462
Lokacija: Banja Luka
Sta mislite o kvalitetu goriva? Ja sam cuo da su uradjene neke ekspertize goriva po nasim pumpama, i bilo je slucajeva da je prodavan i benzin super sa kvalitetom 86 oktana!

Kvalitet moze da se primjeti po radu motora i vuci. Bar ja sam primetio.

Gdje tocite gorivo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 15:24 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 17:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Goriva s benzinskih crpki u BiH uništavaju vozila
Četvrtak, 04 August 2005

MOSTAR - Posljednja ljetna kontrola goriva na benzinskim crpkama na području Federacije BiH pokazala je da je kvaliteta goriva koje toče katastrofalna. Unatoč upozorenjema, nakon ranije obavljenih monitoringa kvalitete goriva stanje se nije popravilo. Naprotiv, utvrđeno je kako se na benzinskim crpkama toči gorivo iz domaće radinosti, saznaje Večernji list

Stručnjaci iz HERKON-ova laboratorija kazali su da se najčešće toči gorivo prezasićeno sumporom i olovom.

Točka paljenja pokazala je da je gorivo prezasićeno nekim drugim energentima kao što su light špirit i petrolej, koji je istog podrijetla kao benzin i dizelska goriva, a jako je zahvalan za uvoz jer na njega ne plaćaju carine i akcize. Pet do šest ranije obavljenih kontrola pokazalo je da je kvaliteta goriva vrlo loša i da se najčešće toči gorivo iz "domaće radinosti". Kako već unaprijed znaju kada će se raditi monitoring, jer se radi dva puta godišnje, ljeti i zimi, vlasnici benzinskih crpki u tome se razdoblju potrude točiti gorivo bez primjesa i tada je najbolje kvalitete, ali je i tada ispod svakih europskih standarda.

Po normama iz Europske unije donesenim 1999. godine ne može se uvesti gorivo ako je u litri dizela prisustvo sumpora iznad 350 miligrama, a u litri benzina iznad 150 miligrama. List navodi kako je opušteno da gorivo koje se proizvodi u Bosanskom Brodu ima te vrijednosti do jedan posto, što je 20 puta više u odnosu na norme Europske unije.

Pod krinkom da se gorivo proizvodi u Brodu, mešetari iz Srbije, iz Pančeva i Novog Sada, tvrdi "Večernjak" sve više osvajaju tržište Federacije BiH. Po odluci Vijeća ministara, sve benzinske crpke koje toče gorivo čiji je kvaliteta ispod dopuštenih standarda moraju na pištoljima imati naljepnice s upozorenjem da se radi o takvom gorivu.

Međutim, na području Federacije BiH do nedavno nije bilo niti jedne crpke koja je imala slične natpise, osim benzinske crpke Zovko u Žepču koja je odnedavno stavila natpis kako toče gorivo iz domaće proizvodnje. Dok se mi još pridržavamo normi donesenih 1999. godine, u Europi je već usvojena nova norma po kojoj u litri goriva ne može biti više od 50 miligrama sumpora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2005, 17:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Avg 2002, 19:32
Postovi: 1438
hm, ''sreca'' pa se nema para, odes da kupis novog dizela i dobijes garanciju ali zato mozes sipati samo na odredjenim pumpama inace...
to sve govori


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Avg 2005, 02:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jun 2005, 10:59
Postovi: 15042
Sad vishe zabrinjava cijena goriva a ne kvalitet :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Avg 2005, 03:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
bogami jeste i u usa cijene bruka skocile :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Avg 2005, 06:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Avg 2005, 09:10
Postovi: 449
Lokacija: Jacksonville,FL
Azdajice ovdje je benzin 2.50 po galonu a dole je 8-9 dolara po galonu.
Ode citava plata dok se napuni auto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Avg 2005, 17:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jul 2005, 15:20
Postovi: 462
Lokacija: Banja Luka
Informacija za ove nase gastarbajtere: 1.82 KM po LITRI za bezolovni benzin..na ovaj nass standard, pa ti racunaj..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Avg 2005, 01:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
2,60-2,90$po galonu-NY,znam da je dole skuplje,ali dole sam imala auto za koji zaboravim kad sam napunila rezervoar ,dok ovo zlo "prozdire" a i ovdje su ogromne razlike u kvalitetu :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs