banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 15:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1681 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 85  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2019, 13:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Normalno je da se nećeš oslanjati na elektroniku u takvim uslovima, ali da pomažu u dosta situacija-pomažu. Meni je tempomat spas na dužim relacijama, pogotovo na autoputu, a i na druge sitnice kad se navikneš poslije bude neobično.
Tempomat, paljenje svjetala kad ulaziš u tunel, automatski brisači kad pada ona dosadna kiša i slično.

Mada, slažem se da je za neke sisteme bolje da ostanu bez elektronike.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 13:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Hadzija, da vozis te sisteme onda bi znao da ono sto pise u uputstvu za upotrebu iskljucuje kao argument sve ovo gore sto si nabrojao.

Ili si ti pametnica koja ne cita uputstva?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 13:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Pravi muškarac nikad ne čita uputstva, pobogu...
@Philby
Bitna stavka je i kalibracija sistema. Na 407 su automatski brisači radili kako im se sviđa, dok kod Mondea nemam zamjerki.
Lane asist mi je smetao u svakom autu u kojem sam ga koristio.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 13:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Da. Na 307 isto brljave na fabričkim podešavanjima (pogotovo kad je šajba malo oštećena), ali ako se smanji osjetljivost rade bez greške.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 14:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Priča kruži da je Teslin autopilot statistički sigurniji od prosječnog ljudskog vozača. Da li je to istina ili ne, ili pod kojim uslovima to važi, ja ne znam...

U svakom slučaju, za svaki posao i situaciju treba odabrati najbolji alat. Treba imati na umu i da nikad jedan sistem samostalno ne odlučuje o situaciji, već je riječ o fuziji podataka sa više sistema.

Trenutno nijedan proizvođač nije došao do tog nivoa da se može u potpunosti sam voziti, nego kad skonta da ne može da se snađe, vozač mora da preduzme situaciju. Jel tako?

Jebi ga, kao što si ti konstruisao primjer gdje elektronika lošije radi, ja mogu konstruisati primjer gdje ljudi loše rade. Magla...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 14:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8759
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Megabyte je napisao:
Oce li se nekad Punto moci vidjeti na trackday-u, na Zaluzanima?

Послато са Redmi Note 4 помоћу Тапатока


Ako skupimo pare ...vjerovatno da.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 14:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Philby je napisao:
Da. Na 307 isto brljave na fabričkim podešavanjima (pogotovo kad je šajba malo oštećena), ali ako se smanji osjetljivost rade bez greške.


Hm, kako se smanji? Na 308-ci mi automatski nekad rade kao da je napolju potop a ne slabija kišica da pada.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 14:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Treba da imas neki kolutic na polugi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 14:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
Нерадо се укључујем у овакве расправе, али након 200к км пређених у око 3 године, користећи скоро све наведене системе по мојој процјени око 80% времена вожње, могу рећи да никада више нећу купити кола без истих. То је изузетно олакшање и помоћ у вожњи, посебно када се ради о дужим релацијама, те са сигурносне стране ствар која ти може спасити живот (исто тако те може и убити ако си идиот, али то је у том случају и са и без система иста ствар).

Свакако треба подвући да су то системи асистенције / помоћи у вожњи и да користећи њих нико не тврди да се пажња возача на пут може смањити или да ће се кола возити сама. Али да олакшавају вожњу, то је непобитно, наравно када је систем добар. Након периода прилагођавања и схватања шта систем све може, једноставно вожња постаје лакша.

У екстремним условима се системи сами гасе и траже од возача да 100% преузме контролу. У магли су ствар која може спасити живот, поготово ако имају радар или лидар.

Што се тиче Тесле, они тренутно имају дефинитивно најбољи доступан пакет и дају возачу највише слободе (смијеш спустити руке са волана скоро преко минут времена у континуитету) у поређењу са осталима. Ја сам био напросто одушевљен како се Тесла добро вози генерално и како је аутопилот добар. Возио сам додуше по оптималним временским условима и у добро означеном окружењу, кроз приличну гужву.

Све у свему, то је неки правац у коме се развој технологије креће и ствар која ће сигурно повећати сигурност у саобраћају генерално. Колико је ко спреман да је усвоји и прихвати, није ствар за расправу, већ ствар укуса и личне склоности, у то не улазим.

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 16:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
shakal je napisao:
Philby je napisao:
Da. Na 307 isto brljave na fabričkim podešavanjima (pogotovo kad je šajba malo oštećena), ali ako se smanji osjetljivost rade bez greške.


Hm, kako se smanji? Na 308-ci mi automatski nekad rade kao da je napolju potop a ne slabija kišica da pada.

Ja sam kod sebe radio dijagnostikom.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 16:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
The_new_Statesman je napisao:
Hadzija, da vozis te sisteme onda bi znao da ono sto pise u uputstvu za upotrebu iskljucuje kao argument sve ovo gore sto si nabrojao.

Ili si ti pametnica koja ne cita uputstva?
Ajde.
Pa naravno da piše.
Problem je što ljudi s vremenom počnu sve više vjerovati sistemima i sve manje koristiti svoju glavu.
I ovako se pišu sms, malo fejs, tvit, lajkić tamo, lajkić vamo, a uz kamaru asistenata to prelazi svaku mjeru(jebeš zakon kada ga niko ne poštuje). A zašto? Pa staće auto samo, šta ja imam gledat!?
Ali hoće li? https://youtu.be/7Y8JG7kepwc

Da sumiran: ne kažem da to ne može pomoći nego da pravi idiote od iovako budala za volanom (čast izuzecima).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 16:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Da li misliš da će saobraćaj biti generalno sigurniji ili generalno nesigurniji kad uzmeš u obzir sve tehnologije koje se koriste i ljude koji ih koriste (pa i budale za volanom)?

Vjerujem da je ista priča bila i za ASR, ABS i sve ostale sisteme koji su trenutno u svakom autu. Šta će to meni, bolje ja to sam radim i ostale priče... :D

Ovdje ne pričamo o trkama, vožnji na stazi i tome slično...

Edit: Šta misliš koliko bi ljudi vozača uspješno izbjeglo ovaj udes kad pješak iskoči iza parkiranog auta? Na ovom testu gdje BMW udara pješaka, vrijeme između pojavljivanja pješaka i udara je 2 sekunde.

Citiraj:
A controlled study in 2000 (IEA2000_ABS51.pdf) found average driver reaction brake time to be 2.3 seconds. The study included all driver types, test were conducted on a controlled track and in a driving simulator.


https://copradar.com/redlight/factors/

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 17:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
hadzidado je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Hadzija, da vozis te sisteme onda bi znao da ono sto pise u uputstvu za upotrebu iskljucuje kao argument sve ovo gore sto si nabrojao.

Ili si ti pametnica koja ne cita uputstva?
Ajde.
Pa naravno da piše.
Problem je što ljudi s vremenom počnu sve više vjerovati sistemima i sve manje koristiti svoju glavu.
I ovako se pišu sms, malo fejs, tvit, lajkić tamo, lajkić vamo, a uz kamaru asistenata to prelazi svaku mjeru(jebeš zakon kada ga niko ne poštuje). A zašto? Pa staće auto samo, šta ja imam gledat!?
Ali hoće li? https://youtu.be/7Y8JG7kepwc

Da sumiran: ne kažem da to ne može pomoći nego da pravi idiote od iovako budala za volanom (čast izuzecima).


To sto si pobrojao rade takodje i ljudi koji voze Golfa cvaju. A cvaja ne moze prepoznati bijele linije.
Opet ti je argument nula bambija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 17:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Ima istine u tome što piše Hadžija - znam podosta takvih situacija gdje ljudi kupuju SUV-ove / terence "jer su sigurni" a onda se zimi razvale na prvoj oštrijoj krivini jer im se isključi razmišljanje.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 18:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
To opet najvise ima veze sa citanjem uputstva. Ali muskraci...
.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Kakvo uputstvo, to je za čkepi. :lol:
Meni zanimljivo da ljudi skoro poderu neki automobil, svaki dan su u njemu 5-6 sati, a ne znaju za određene opcije (ili ih sramota da pitaju kako se koriste).

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2019, 23:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
Castra,
Za video: Pod uslovom da pazi na promet, bilo koji vozač mora moći zaustaviti vozilo prije udara. Vremena je sasvim dovoljno, a vozi vratolomnih 40-es.
Takođe, zašto Toyota zakoči, a BMW zgazi lutku ko pljuvačku?

Sa ovim nivoom tehnologije ne mislim da će se poboljšati bezbjednost. Već sam napisao zašto.

TNS,
Prva stvar koju sam uradio kada sam ceed dotjerao kući iz salona je da pročitam uputstvo. Imam ga i na mobilnom u pdf formatu.
Da ne misliš da serem, evo screenshot:

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2019, 00:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ovakve stvari ne vidiš jednostavno: https://youtu.be/7Y8JG7kepwc?t=428
Auto stoji paralelno parkiran uz ulicu, pješak izađe iza parkiranog auta.

Na snimku se vidi da od pojavljivanja pješaka do udara prođe 2 sekunde. Vrlo moguće da čovjek za to vrijeme ne bi odreagovao, čak i da uoči pješaka. Jednostavno, nijedan vozač nije 100% fokusiran sve vrijeme. Pogledaćeš lijevo ili desno i taman tad će ti pješak iskočiti.

Ovako barem imaš sistem koji će uvijek da prati i traži moguće prepreke. Čak i da nekad ne odrade posao, sigurno neće napraviti stvar gorom nego što bi bila da nemaš tih sistema.

Zamisli eksperiment. Poredimo situaciju u kojoj nema elektronskih pomagala i brojimo nesreće. Zatim poredimo situaciju u kojoj ima elektronskih pomagala i u kojoj će se neki ljudi malo opustiti pri vožnji i brojimo nesreće. Šta misliš koja situacija bi prouzrokovala više nesreća?

Ili zamisli konkretno glupe udese na parkinzima i garažama, koliko se tu štete može spriječiti...

Konkretno ovi sistemi služe da te upozore na moguću prepreku i ako ti ne odreaguješ da oni odreaguju za tebe.

Toyota zakoči zato što su napravili bolji sistem nego BMW (možda za taj scenario, a možda i uopšteno).

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2019, 07:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Imam osjećaj da, generalni gledano, sve ove asistencije u vožnji stvaraju loše vozače. Automatici dovode do ljudi koji ne znaju da koriste manuelni mjenjač, parking asistencija do vozača koji ne znaju bočno da se parkiraju i sl. Previše se ljudi oslone na sistem i kad zatreba nema ih nigdje.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2019, 08:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Zasto je neophodno znati voziti auto s manuelnim mjenjacem i bez serva volana?

Cinjenica je da razvojem sigurnosnih sistema mnogostruko smanjen broj stradalih u saobracaju iako se se istovremdno broj vozila vise puta povecao. Npr. tako je u Austriji, Njemackoj itd.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1681 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 85  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs