banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Maj 2024, 14:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Okt 2004, 15:35 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 22 Okt 2001, 01:00
Postovi: 745
Citiraj:
SARAJEVO - Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je danas na sjednici u Sarajevu Prijedlog zakona o osnovama sigurnosti i prometa na cestama u našoj zemlji.
Pooštrene su mjere i sankcije u oblasti sigurnosti prometa radi njegova boljeg odvijanja i smanjenja broja žrtava na cestama.

Kazne i do osam tisuća KM

Dozvoljena količina alkohola u krvi vozača smanjena je s 0,5 promila na 0,3 promila, prema prijedlogu.
Kako je među najčešćim uzrocima prometnih nesreća u BiH tehnička neispravnost vozila, predviđeno je da vozilo na prednjem vjetrobranskom staklu ima oznaku o tome kada je i tko odobrio njegovu tehničku registraciju, izjavio je na presa-konferenciji tijekom sjednice Vijeća ministara zamjenik ministra komunikacija i prometa Haris Bašić.

Za prekršaje u prometu predviđene su kazne do 8.000 KM za pravna i do 3.000 KM za fizička lica, kao i zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom u trajanju od tri mjeseca do jedne godine.
Za vožnju pod utjecajem alkohola (više od 0,3 promila alkohola u krvi), nepropisno pretjecanje, kao i prolazak kroz crveno svijetlo predviđena je kazna od 200 do 700 KM, kao i oduzimanje vozačke dozvole u trajanju od tri mjeseca do godinu dana.

'Novi' vozačima posebna oznaka i pratnja u vožnji

Za nekorištenje sigurnosnog pojasa kaznu je 30 KM, a za prekoračenje brzine u naselju od 20 do 30 kilometara na sat, odnosno od 30 do 50 kilometara van naselja, kazna je 100 KM. Za vozače koji u naselju prekorače brzinu više od 30 kilometara na sat, a van naselja više od 50 kilometara, kazna je od 200 do 700 KM, kao i oduzimanje dozvole od tri mjeseca do godinu dana.

Novina u zakonu je i da vozač nakon polaganja vozačkog ispita mora jednu godinu na automobilu nositi posebnu oznaku kako je "novi" te dvije godine ne smije voziti u razdoblju od 23.00 do 05.00 sati, osim u prisustvu osobe starije od 25 godina koja ima vozačku dozvolu i u posljednjoj godini joj nije izricana zabrana upravljanja vozilom.
Zakonom se uvode i kazneni bodovi i evidentiraju se na vozačkoj dozvoli - od jedan do tri boda, u zavisnosti od težine prekršaja.

12.10.2004.


Zakon je zakon ili ce to ipak biti da je "poskupila" policijska kafica.

_________________
'ajd u zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2004, 15:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2003, 11:26
Postovi: 2270
Lokacija: Vecito mrgudan!
Jesu li to oni poceli da prepisuju od hrvata... cini mi se da je tako, samo su kazne prilagodili nasim platama... hvala lepo...

_________________
"Gvozdje se beve dok je svatko, a kad nije svatko onda... kuvac..." - Kovenko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2004, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Dok god moj buraz bude imao telefonske brojeve nekoliko policajaca koji ga "izvlače" kad napravi prekršaj, taj zakon se tiče samo "neprivilegovanih" građana.
Zakonu treba dodati da se kazna ne može platiti na licu mjesta i da prijava ide u proceduru odmah po pravljenju prekršaja.
Bodovi su super stvar.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2004, 23:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1310
Lokacija: Wien, Österreich
slazem se da je zakon potreban... ali da ce nam cvjetati ruze kad ga uvedu... u to SUMNJAM! jer je za sigurnost u saobracaju potrebno MNOGO vise od nekoliko slova na papiru... koje krse upravo oni koji bi trebali da ga u potpunosti i savjesno provode.... hocu reci ponovo ce jadni narod da ispasta a audi, bmw, merc ce da prolaze sa migom ili najvise dignutom rukom u znak pozdrava!

gdje je signalizacija horizontalna i vertikalna na saobracajnicama? zivice oko ceste, rupe, reklame koje nicu pored puta i smetaju u saobracaju(primjer je put bl-prijedo na pravcu prije misinog hana)... zastitne ograde ................. banjaluka koliko toliko ali ostali gradovi.... pa tamo linije nisu ispisane godinama!!!! prijedor je primjer... semafori u nepravilnim rezimima rada...
i ono sto je najbitinije... u svoj problematici je obrazovanje saobracajnih policijaca... i kulturno i strucno.... ima tu puno vise rupa od onih u zakonu!!!

_________________
Pizzy sagt:
zlaja otiso u kurac
Pizzy sagt:
postao je umoran


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2004, 22:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
<<<< te dvije godine ne smije voziti u razdoblju od 23.00 do 05.00 sati, osim u prisustvu osobe starije od 25 godina koja ima vozačku dozvolu i u posljednjoj godini joj nije izricana zabrana upravljanja vozilom.>>>>


KOja glupost!!!!

Sta ako ja recimo imam polozeno tek 2 dana i stavim svojku tetku koja je polozila prije 1 god i jedan dan (366 dana) i koja ima 25 god i jedan dan? Znaci ja ne krsim zakon a opet tetka ce da me spasi mangupiranja???

e odavno se nisam nasmijao ovako


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2004, 15:12 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 24 Avg 2003, 07:38
Postovi: 641
Citiraj:
Sta ako ja recimo imam polozeno tek 2 dana i stavim svojku tetku koja je polozila prije 1 god i jedan dan (366 dana) i koja ima 25 god i jedan dan? Znaci ja ne krsim zakon a opet tetka ce da me spasi mangupiranja???



Nema svako tako mladu tetku :lol: :D

Salu na stranu, cilj je smanjenje broja vozaca koji spadaju u rizicnu grupu u rizicno doba noci...

_________________
Umalo pa istina :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2004, 00:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
ma salio sam se
sto se mene tice ja bi uveo kaznu od 100KM za onoga ko gusi saobracaj kao u hrvatskoj.

to bi stavio kao prvu stavku zakona. i da zabranio bi ljudim starijim od 60 god da voze posto kad su oni vozili u BL je bilo 5 auta a sada sa,p gnjave i usporavaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2004, 07:10 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 24 Avg 2003, 07:38
Postovi: 641
Mislis da je tako?

:roll:

_________________
Umalo pa istina :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs