banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 466 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Jul 2018, 21:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Серија "Deadwood (2004-6)" је нереално добра серија, једна од најбољих које сам икад погледао.
Пристрасан јесам јер готивим и историјске теме и такав по много чему оригиналан приступ те теме, но стварно је то одлична серија.

Серију би могли сврстати у жанр вестерна, но она је све супротно од оног како се тај жанр кроз амерички филм и серије промовисао, барем када је у питању традиционални вестерн. И гдје би се сводило на глорификацију и одабраних јунака који немилице тамане опаке негативце и тог периода америчке историје.
У стварности није био такав тај период америчке историје, већ кудикамо другачији. Већ са филмовима "Дивља хорда (1969)" и "Плави војник (1970)" почиње оно што можемо назвати ревизионистичким вестерном, значајан, јако значајан филм је "Рајске двери (1980)", баш као и Иствудов "Неопростиво (1992)", да би са овом сјајном серијом овај да кажем поджанр (ревизионистички вестерн) достигао неку своју кулминацију, и кроз ову серију разголићена је та америчка историја, раније толико глорификована, приказана у свој својој суровости, бруталности, гдје ти људи, опасни, сурови, често без скрупула, са неким својим моралним кодексом, постављају и нови вриједнисни систем и нови образац поимања ствари, који у Америци вриједи и данас.

У серији имамо стварне историјске личности, имамо и неке фиктивне, испоштовани су неки догађаји, личности, но уз помоћ фикције то је на јако занимљив начин обрађено, прилично је реалистично дочарано и то вријеме и историјске личности које се кроз серију појављују.

Амери када обрађују историјске теме, знају то збрљавити, теже банализацији, имају порив и скрнавити историју, но овдје то није случај, свака сезона је занимљива, прича се развија, појављују се нови јунаци, и држи пажњу гледалаца.
Глума врхунска, дијалози у распону од добрих до прејаких, често уврнути, али знају имати и дубину, колико је то већ могуће у оваквим серијама, драматуршки такође више него добро одрађена.

И једна серија којој мане, барем ја, не могу наћи. Неки ће бити разочарани јер су научили код обраде тих тема на другачији приступ, неки ће бити разочарани како су неки опјевани и кроз филмове глорификовани јунаци прикзани кроз ову серију, но шта да се ради.
За филмофиле ова серија је истинско уживање.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2018, 21:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Siguran sam da imaju dve ili tri budale da će ovo skroz procitati...sreća nisam jedan od tih...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2018, 21:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Nemoj biti maliciozan.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2018, 22:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Dzontra ne vidi da svojim komentarima samo skrece paznju na Drogove postove :)
Ovaj sad nisam ni primijetio jer se valjda lijeni mozak naucio da ignorise duge tekstove,
al me Dzontrin post natjerao da ga procitam.

@Khal Drogo Deadwood je i meni jedna od omiljenih serija i poslije The Wire vjerovatno i najbolja.

Dzontra, nakani se i ti, cini mi se da bi ti se Deadwood svidio...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2018, 22:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Vjerujem da bi, vjerovatno ću to gledati kad Pričer završi...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jul 2018, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Gledam Chuck-a. Nekada davno sam pogledala par epizoda i proglasila seriju bezveznom. Sad kad su mi kriterijumi dosta nizi po pitanju komedija i nije tako losa :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jul 2018, 14:10 
Skidam i to.


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Jul 2018, 14:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Milan je napisao:
Skidam i to.


Je li te ovo motivisalo na "skidanje" :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jul 2018, 18:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
Cobra Kai uopšte nije loš.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2018, 23:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Milan je napisao:
Zavrsio dextera...kraj su usrali bas momacki...onakva serija i onakav kraj....meh

Шта фали крају Декстера?

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2018, 03:51 
hepi end

Spoiler:
cuj on otisao i postao lumber jack...jebemu kru...znam ja da je to serija i sve, ali de malo, moraju misliti i na nas gledaoce


Vrh
  
 
PostPoslato: 13 Jul 2018, 09:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Ниси ти, онда, сконт'о крај... Нема хепиенда у Декстеру.

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2018, 09:26 
e jbg, ja mislio ima...


Vrh
  
 
PostPoslato: 13 Jul 2018, 13:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Вјероватно си гледао цијелу серију одједном, зар не? Претпостављам да су ти, због замора, промакли детаљи. Декстер је, на крају, покушао да побјегне од свог демона, по цијену да побјегне у смрт. Међутим, у сцени у шуми, видимо да је бијег био безуспјешан и да га његов Пратилац и даље прати. То није хепиенд :)

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2018, 13:38 
Ma skontao sam ja to sve, zato i kazem da nije hepi end.

Hepi end bi bio da se oslobodio svog mracnog saputnika i skrasio sa hanom i djetetom u argentini.


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Jul 2018, 11:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Већ написах да готивим историјске теме кроз филм/серије. Опет волим и руски филм/серије, не зато што ето нагињем Русији (има и тога, није да нема), већ ти добро одрађени филмови/серије имају вриједност, често је то реалистичније и вјеродостојније приказано од западних кинематографија, фотографија је увијек врхунска, има ту и превише доброг да то не би готивили истински филмофили.

Руси имају богату историју. Ту је за њих осјетљив период, њихова траума и њихова тегоба, октобарска револуција и грађански рат који ће услиједити, раније се ту разумљиво глорификовао систем вриједности настао на једној идеологији, но дође вријеме да се та прича, болна и мучна, почне посматрати и са других страна.

И ту је јако тешко то приказати непристрасно, што истинитије, баш као и ми када говоримо о партизанима и четницима, и Руси се код обраде ове теме преплићу и саплићу у различитим интерпретацијама те трагичне приче, лутајући у потрази за одговорима, када је и зашто пошло по злу.

Наредна три поста ћу посветити серијама, трима новије продукције, одличне серије које обрађују тај период, и које ће нам помоћи да разумијемо (а то и јесте сврха серија које обрађују историјске теме) то вријеме, догађаје, околности, поступке историјских личности и да боље сагледамо трагедију те епохе.

Мини серија “Белая гвардия/Бијела гарда (2012)“ је филмска обрада истоименог романа Михаила Булгакова. Води нас у турбулентна дешавања у Украјини 1918-е, стална превирања, преврати и стање хаоса какво вјероватно није забиљежено у свјетској истприји, сталне промјене власти, идеолошки и лични сукоби, испреплићу се судбине јунака у серији (роману), њихове моралне дилеме, трауме, несналажење у том хаосу, унутрашња трвења коме бити одан, заклетви коју су већ сви позагили, националном идентитету или пак идеолошком увјерењу. Кроз личне трагедије дочарана је и трагедија Украјине у том смутном времену, и помаже нам да разумијемо дешавања у Украјини задњих година.

Кроз причу је како написах испоштован роман, дијалози добри, помажу да разумијемо трагедију тог времена, глуми се не може наћи замјерки, драматуршки добро одрађена, испоштована је историја, реалистички дочарана, вјерно приказује то ратно лудило, самим тим и помало тешка за гледање.

Неће се допасти неким гледаоцима навикнутим на другачији приступ, баш због тог реализма, међутим изврсна мини-серија.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2018, 11:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Серија “Страсти по Чапаю/Страсти по Чапајеву (2012)“ нас води кроз живот славног војсковође црвене армије Василија Чапајева.

И апсолутно одлична серија. Серија није идеолошки обојена, што је било за очекивати. Режисер покушава држати баланс између различитих виђења тог турбулентрног времена грађанског рата и велике трагедије која је задесила руску нацију.
Кривицу (кроз монологе јунака у серији) за ту несрећу пребацује на више страна, заправо више је строг према (бољшевичкој) страни на којој је војевао главни јунак.

Ту исправно провлачи разлику између војника који гину за сумануте идеје подлаца и протува, у серији оличених у лику политичких комесара и идеолошких фанатика.
Сви ликови су сложени, лесто су у првом плану моралне и личне дилеме главних јунака, али кроз судбину обичних људи, сељака, дочаран је начин живота и дух тог времена.

Приказана је рђава мрачна страна и Козака приклоњених бјелогардејцима и бољшевика који бестијално пљачкају или спаљују цркву за коју је главни јунак судбински везан. И на овај начин редитељ шаље поруку погубности тог идеолошког сукоба.
Ту се провлачи и нераскидива веза између војника, посебно сложен однос двојице главних јунака (Чапајева и Маљцова), нека нит која и иначе војнике спаја, па и онда када се нађу на супротним странама.

Можда кроз серију има превише сцена бруталности, али опет како дочарати крвави ратни хаос, монолози и дијалози одлични, одступају од уобичајеног клишеа, радња течна и свака секвенца пажљиво одрађена, фотографија, уобичајено за руски филм, фантастична, исто важи и за костиме, уопште не успјевам наћи ману овој одличној серији.

За љубитеље филма који воле историјске теме, и који воле мало побјећи од клишеа који провејава посебно у америчкој кинематографији, неопростив гријех је не погледати ову одличну серију.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2018, 11:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 28 Apr 2018, 18:47
Postovi: 385
Серија “Троцкий/Троцки (2017)“ описује живот чувеног Лава Давидовича Бронштајна.
Када говоримо о тој идеологији, бољшевизму и руској револуцији, три су личности које су обиљежиле ту историјску епоху. Лењин, Коба и Троцки. Кроз серију су сва тројица (и бројне друге историјске личности) обрађени.
Режисер се ухватио тешког задатка да прикаже те личности, какви заиста јесу били, и по мени успио, вјеродостојно их је приказао.

Лењин и Коба су имали своје вријеме, владања и када су они креирали историју и догађаје.
И Лав Давидович је креирао историју, вјероватно и више од ове двојице који су захваљујући пропаганди више глорификовани, но њега историја памти као губитника, оклеветан, проказан и проклет, прогоњен и он и дјеца му, на крају и ликвидиран, и његов правац у тој идеологији, троцкизам, бјеше стигматизован, према њему је историја била немилосрдна.

Лењин бјеше смутљивац, сплеткарош, прагматик који ће околности окренути у личну корист, њему идеологија бјеше само средство како би узурпирао улогу лидера, баш као и Коби (такви су кроз серију и приказани), који бјеше и бескрупулозан, у којем је остао дух друмског разбојника који је дошао у позицију да пројектује историју, када такав узурпира власт, може само зло и патњу донијети.
Троцки је супротност овој двојици, зато и у сталном сукобу са њима, он вјеше “вјерник“, вјеровао је у ту идеју, и све је томе подредио, интелигентан, говорник који је знао надахнути народне масе, војнике у борби, вјеровали су му, бјеше и немилосрдан. Да се он наметнуо за лидера, не би се промијенило пуно, и он бјеше поборник црвеног терора. За разлику од ове двојице, кудикамо интригантнија личност, у серији кроз монологе режисер покушава објаснити Бронштајново поимање ствари, начела, матрицу дјеловања, идеју која му бјеше водиља, и успио је.

Серија и подоста тога разоткрива, између осталог да та револуција вјеше подметнута, најмоћнији и најбогатији свјетски играчи су (преко извјесног Парвуса, правим презименом Гељфанда) убризгали незамисливе паре како би увели Русију у хаос, мотивисани наравно да овладају тим простором и ресурсима.
Нису могли ни наслутити колико ће бити успјешни, Русија је утонула у хаос, уништена економски, демографски, отели сз јој и душу, остаде само патња и мржња, идеолошка и етничка која тиња и данас.

Глума добра, предобра, свака сцена пажљиво одрађена, дијалози од добрих до прејаких, драматуршки одлично одрађено, вријеме, догађаји, личности вјеродостојно и реалистично приказани, и помажу да све то боље сагледамо и разумијемо. Одлична серија.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2018, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Pocela sam gledati Life on Mars, Usa verziju. Prilicno mi se svidjela ali imam samo prvih 7 epizoda, ostale do kraja serije nisam jos uspjela skinuti, a vidim da ih ima 17 ukupno. Je l gledao neko, vrijedi li se muciti i traziti ih ili da odustanem?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2018, 15:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Pa odgledaj prvih par (ako nije dovoljna jedna) pa ces sama znati.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 466 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs