banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 09:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 392 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Lektira
PostPoslato: 24 Dec 2013, 17:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Mislio sam da ova tema bude nesto kao book club (vjerujem da postoji i movie club, ali vjerovatno je svima poznatiji koncept prvoga). Dakle, za svaki mjesec bi izabrali odredjenu temu (zanr, kinematografiju odredjene zemlje, dekadu u filmskoj umjetnosti, rezisera, glumca i sl.) kojom bi se bavili narednih 30 dana. U okviru odabrane teme bi najbolji poznavaoci filma sa ovoga podforuma- snjesko i ostali (da ih ne nabrajam, posto bih sigurno izostavio nekoga) predlagali 2 ili 3 filma nedeljno (ili njih desetak, od kojih bi preko poll-a bila izabrana 2 ili 3) koje bismo pogledali i o kojima bismo raspravljali ovdje tokom narednih sedam dana.

Cini mi se da na podforumu film skoro da i nema kvalitetnih rasprava o razlicitim filmskim ostvarenjima, jer se rijetko dogodi da je isti naslov gledalo vise nas u kratkom vremenskom periodu (ovo se, vjerujem, posljedni put desilo kada je izasao torrent za Spring Breakers), zbog cega bi ovakvo nesto moglo da bude zanimljivo (ako bude dovoljno volje forumasa, naravno), a mogli bismo i nauciti mnogo.

To je otprilike koncept, pa ako imate kakvih prijedloga i komentara, slobodno pisite :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 24 Dec 2013, 18:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
malteras je napisao:
najbolji poznavaoci filma sa ovoga podforuma- snjesko i ostali


Slika

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 14:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
ovo zaživi ko Džordan u bejzbolu

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 14:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2010, 17:53
Postovi: 3865
Ovo bi moglo funkcionisati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 14:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2010, 17:53
Postovi: 3865
Pošto mi se sviđa ova ideja evo ja ću predložiti prvi žanr. Neka to bude neo-noir, a nekoliko filmova ću predložiti večeras.

Usvaja li se?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 15:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
More baja.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 15:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
tako je mali, uzmi najnedefinisaniji filmski (pod)zanr, da se oko toga posvadjamo svi na prvu :lol:

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 15:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
A zasto ne bi bio film noir prvi prijedlog? Prvih mjesec dana podjelimo na 2 dijela po 15 dana, prvih 15 dana filmovi 40ih, drugih 15 dana filmovi 50ih.
Just a thought.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 16:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
ajde ovako na prvu da ne navodim ocigledne penale (Heat, Seven, Sin City....),a i da se ne ide predaleko u proslost (The Long Goodbye, Chinatown, The Killing of a Chinese Bookie...) cisto da nabacim par novijih, aktuelnih filmova koje ce mozda najvise ljudi i pogledati, da se ne zavlacimo po nekim opskurnim listama...evo 5 filmova koje mozda neko nije gledao,a trebao je i spadaju grubo u ovaj pod-zanr....elem, mojih 5 predloga:

Slika

Sexy Beast (2000)
Rezija: Jonathan Glazer
Uloge: Ray Winstone, Ben Kingsley, Ian McShane

U maniru najboljih britanskih krimi filmova (tipa ''The Hit'' (1984)),a ponovo dovoljno originalan da se ne sjecam apsolutno i jednog filma koji mu je slican ''Sexy Beast'' je gangsterski film u kome prvenstveno dominira dijalog,pa tek onda akcija....dijalog koji je uvijek bio zastitni znak britanskih filmova i serija, od BBC-a do Guy Ritchiea. Meni mozda najomiljenija uloga Bena Kingsleya.

Slika

Hard Eight (1996)
Rezija: Paul Thomas Anderson
Uloge: Philip Baker Hall, John C. Reilly, Gwyneth Paltrow

Hard eight nosi breme debitantskog filma, a pod težinom ostatka karijere pao je u nepravedan zaborav . Iako sigurno nije najpoznatiji, ovo je Andersonov najlicniji film, onako kako sam prvijenac može biti. (Možda je pretenciozno reći kako netko s nepunih 28 godina već ima osnove i temelje poetike, ali onda se sjetimo Walesa, Godarda, Bresona...) Hard eight ima što stilske, što narativne osobine koje će kasnije postati Andersonov prepoznatljivi pečat. Andersonov debi izgleda kao film koji bi snimio Kventin Tarantino kada bi jednom odrastao i mogao sagledati život izvan filmskih okvira.

Slika

Mother (2009)
Rezija: Joon-ho Bong
Uloge: Hye-ja Kim, Bin Won, Ku Jin

Bong je daleko najkvalitetniji autor modernog korejskog filma. Njegov odlicni ''Memories of Murder'' izlazi iste godine kada i daleko poznatiji ''Oldboy'' Chan-wook Parka i otvaraju vrata za cijeli zanr kao sto je to svojevremeno napravio ''Ringu'' u Japanu sa hororom. U samo par godina izlazi nekoliko vise-manje zabavnih filmova koji su cesto nasli put i do zapada (I Saw the Devil, A Bittersweet Life, The Man from Nowhere, The Chaser...) ali Bong sa ''Mother'' i ''Memories of Murder'' uz Parka i njegove ''Oldboy'' i ''Sympathy for Mr. Vengeance'' ostaju vrhunac zanra.

Slika

Nine Queens (2000)
Rezija: Fabián Bielinsky
Uloge: Ricardo Darín, Gastón Pauls, Leticia Brédice

Sada sam se sjetio da je bila prica, naravno, o remakeu ovoga filma. Pogledam, stvarno su ga vec snimili i naravno da ga je radio lik koji je bio Soderberghu asistent na onim necastivim ''Ocean's'' filmovima koliko god da ih ima. Elem, svi vole film prevara (pogotovo na Balkanu :) ),a pokojni Bielinsky je bio dovoljno pametan i talentovan da napravi dobar film na zadanu temu,a to je vise nego sto bi se moglo reci za vecinu slicnih filmova zadnjih godina.

Slika

Animal Kingdom (2010)
Rezija: David Michôd
Uloge: James Frecheville, Guy Pearce, Joel Edgerton

Negdje sam procitao nesto kao ''najbolje sto Australija ima da ponudi'' i zvucalo je malo smijesno. Mislim da su nama asocijacije na Australiju kao Amerikancima na Kanadu...sve samo ne nasilje....ali zaboravimo....zaboravimo tu "Mad Max", "Wake in Fright", "Bad Boy Bubby", "Walkabout", "Chopper", "Romper Stomper", "Picnic at Hanging Rock" itd. Michôd ide putem Andrew Dominika i John Hillcoata... ako nista pogledajte ovaj film zbog Jacki Weaver, you'll see!

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 17:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Znaci to je taj podzanr... :) Hvala snjesko na prijedlozima. Cekamo onda jos davincija veceras, pa da proberemo sta cemo gledati sljedece sedmice, posto tesko da cemo sve stici...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 18:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
bolje smanjite listu na 2-3 filma maklsimum nedeljno. ja sam sa ovog snješkovog spiska gledo samo sexy beast i imam mamu na disku.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 18:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Ma ovo ce biti spisak za cijeli mjesec, pa cemo podijeliti to po sedmicama, ne brini :) Ja sam od ovih 5 gledao samo Madeo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 18:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
eto imate head start ;)

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 18:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
ok. možemo i nedeljno ako budu po dva-tri filma. svi imamo neke svoje preference: da vinči voli noar, utopija japance, ti stari holivud itd... i po tom principu možemo da predlažemo filmove -- svake nedelje novi žanr ili reditelaj.

npr. prvu nedelju je snješko zadao ove filmove, sledeće neko drugi, i tako idemo u krug. sa tim da ako nam neko predloži previše glupe filmove od kojih ćemo da se smorimo, demokratskim glasanjem možemo da ga eliminišemo sa teme. :)

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 18:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
nisam ja zadao nista, ja sam se samo nadovezao na DaVincija, ja sam htio mjuzikle :oops:

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 19:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2005, 09:40
Postovi: 2049
Frisky_Dingo je napisao:
. sa tim da ako nam neko predloži previše glupe filmove od kojih ćemo da se smorimo, demokratskim glasanjem možemo da ga eliminišemo sa teme. :)


gnusni_snjesko je napisao:
nisam ja zadao nista, ja sam se samo nadovezao na DaVincija, ja sam htio mjuzikle :oops:


Snjesko eliminisan :) Ajde da za pocetak prve dvije sedmice pogledamo neo-noir, pa kad vidimo kako se tema razvija, poslije toga jasno definisemo pravila. I slobodno predlazite kako mislite da se organizujemo...

Frisky_Dingo je napisao:
. sa tim da ako nam neko predloži previše glupe filmove od kojih ćemo da se smorimo

Mozda je zbog ovoga bolje da uvijek nekoliko osoba, a ne samo jedna, predlaze filmove...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3659
Lokacija: House of Pejin
moramo da odredimo pravila inače će tema propasti.

ajde ovako, neka da vinci sastavi svoju neo noar listu da pogledamo (max. 5 filmova) i kometarišemo sledeće dve nedelje.
u međuvremenu neka se ovdje JAVE SVI koji žele da učestvuju na temi i navedu žanr ili temu koju bi predlagali kako bi malteres mogao kasnije da nas razvrsta po datumima.

evo, ja ću prvi:

1. frisky_dingo: azijska akcija, generalno akcija, može i horor i treš ako se ne javi neki ekspert za te teme.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Jel ovo diskusija zatvorenog tipa? :D

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 21:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Posto je Frisky krenuo da se dere na mene na pp i doveo me na ivicu suza, evo prijavljujem se i ja sa svojim krhkim znanjem :D.
2. A.J.V.A.R.: novije komedije, epska fantastika, SF

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lektira
PostPoslato: 27 Dec 2013, 21:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Heat
dovidjenja


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 392 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs