banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 07:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2013, 03:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da je recimo imamo, ovde u BL, umjesto na Palama i da je tehnicki opremljena po posljednoj modi, da li bi mogli mi obicni laici da koristimo njene usluge i koje bi one bile? Da li se serije cuvaju u kinoteci i mogu li se filmovi pozajmiti na gledanje. Ima domacih filmova koje ni poslije mnogo vremena ne mogu vidjeti na TV, a nema ni na internetu, pa sam nekom logikom spojio djelatnost biblioteke i kinoteke. Ako to nije to, izvinite, ali ako jeste, to je jedna jako bitna institucija kulture i ovaj grad to zasluzuje.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 09:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I klasične bibilioteke (dobro opskrbljene) imaju knjige koje imaju svoju vrijednost (unikati, starina i sl.) i one se po pravilu ne izdaju. Vjerujem da je tako i sa Kinotekom jer je riječ o arhivskom materijalu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 09:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Najbolje da ce iznajmljivati nesto za sta postoji samo jedan ili par primjeraka, da ga neko umnozava ili ne daj boze izgubi. Plus, vecina tih filmova je na traci, znaci trebao bi ti projektor i trebao bi biti obucen da upravljas njime.
Apsurdno...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 10:15 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 22:20
Postovi: 526
Filozofe, bez uvrede, ali to na šta ti misliš je videoteka. :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 10:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pretpostavljam da je mislio baš na neke filmske raritete koji se ne mogu pronaći u videotekama a koji se čuvaju u kinoteci, a u smislu da ih kopiraju i izdaju zainteresovanim.
Dobro je da ima išta sačuvano, s obzirom koliko se takvim stvarima pridaje značaja u ovome društvu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 10:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 22:20
Postovi: 526
Citiraj:
Da li se serije cuvaju u kinoteci i mogu li se filmovi pozajmiti na gledanje. Ima domacih filmova koje ni poslije mnogo vremena ne mogu vidjeti na TV, a nema ni na internetu, pa sam nekom logikom spojio djelatnost biblioteke i kinoteke.


Na ovo sam se osvrnula. Ako se film/serija ne prikazuje na TV-u, a ne može se skinuti sa neta, sljedeći korak je šta? Kinoteka? E nije. :P Ne znam da li uopše u gradu više postoje video/dvd-teke, ali svaka bolje opremljena bi mogla imati i te rijetke filmove/serije koje se ne prikazuju na TV-u.

Koliko sam ja upućena, kinoteke ne izdaju filmove pojedincima, već organizuju projekcije, osim ako su isključivo orijentisane na sakupljanje sadržaja, arhiviranje ili eventualno neki oblik muzejskog izlaganja. Može biti da nisam u pravu. :)

Slažem se, dobro je da je išta sačuvano.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 14:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Са сајта Југословенске кинотеке:

"(...) обавља основну делатност установе: прикупља, трајно чува и стручно обрађује филмове односно филмску грађу и пратећи филмски материјал: фотографије, плакате , рекламне материјале, документацију, макете, старе предмете из области кинематографије; чини их доступним истраживачима, студентима, грађанству; сарађује са сродним установама у земљи и иностранству, обавља размену филмова и филмске грађе. Један од тренутно примарних делатности Архива је компјутерска обрада огромног броја података похрањених у његовим стручним и техничким картонима.
Кинотека је отворена за све истраживаче и научне раднике који се баве историјом и теоријом филма. Путем предавања, трибина, промоција изложби и књига, активно учествује у едукацији и ширењу филмске културе у нашој земљи."

http://www.kinoteka.org.rs/arhiv/index.htm

Што се тиче серија и уопште телевизијске продукције, тиме се баве архиви телевизија.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2013, 15:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Evil_Dead je napisao:
Citiraj:
чини их доступним истраживачима, студентима, грађанству;


Mislim da je ovo ključno glede Filozofovih nedoumica. I baš fino što bi bilo dostupno i građanstvu, ukoliko bi se vodili ovim Srbijanskim statutima.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs