banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Maj 2024, 05:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Avg 2011, 00:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ketrin Bolkovac je bila policajka u Nebraski koja je krajem devedesetih odlučila da svoj posao nastavi u BiH u sastavu UN-ovih policijskih snaga.

Nakon manje od dvije godine otpuštena je nakon što je više puta upozorila da su Amerikanci, ali i još neki pripadnici UN-a, uključeni u trgovinu ženama iz Moldavije, Ukrajine i Rumunije.

Ni jedan od muškaraca iz ove organizacije nije optužen, a agencija koja je u SAD regrutovala policajce za BiH dobila je novi, unosni posao u Avganistanu i Iraku.

Bolkovčeva je svoju priču ispričala u knjizi "The Whistleblower“, a Lairsa Kondracki je prema njoj snimila poprilično provokativan film.

Glavnu ulogu u filmu igra Rejčel Vajs, a pored nje tu su Vanesa Redgrejv, Monika Beluči, Dejvid Strethern, Lajam Kaninhem i Nikolaj Lie Kas koga srpska publika poznaje iz filma "U Kini jedu pse".

Druga saradnja sa Sergejom Trifunovićem

U filmu "The Whistleblower" glumi i Sergej Trifunović koji je već sarađivao sa Larisom Kondracki. Njen prvi, kratki film "Viko" takođe se bavi temom bivše Jugoslavije, a srpski glumac u njemu ima jednu od vodećih rola.


PRIJETILI JOJ SMRĆU I OTJERALI IZ BiH


Ketrin Bolkovac je 1998. bila razvedena. Majka troje odrasle djece koja je tražila promjenu.

Kao profesionalna policajka, pridružila se policijskim snagama UN-a u BiH, čiji je zadatak bio nadgledanje i pomoć lokalnim policijskim snagama u posleratnim vremenima.

Nakon dolaska u BiH, raspoređena je u Zenicu, gde je bila zadužena za borbu protiv nasilja nad ženama. Neposredno nakon dolaska susrela se sa Viktorijom, mladom ženom koja nije bila sa Balkana, već iz Moldavije.

Viktorija nije govorili ni engleski ni lokalni jezik i nije mogla da objasni šta joj se dogodilo. Ipak, odvela je Ketrin do jednog noćnog kluba. Klub se zvao "Florida", a Bolkovčevoj su se pridružili prevodilac i jedan lokalni policajac.

"Klub je bio otvoren. Sve smo pregladali. Iza šanka, u jednoj metalnoj kutiji našla sam pasoše i dolare. Dokumenti su pripadali djevojkama iz Istočne Evrope. Očito je da su devojke bile zadržane u klubu protiv svoje volje.

Uočili smo da sa spoljne strane kluba stepenice vode do drugog sprata, do jedne zaključane sobe. Vrata smo otvorili na silu. U sobi je bilo još sedam djevojaka. Bile su prestrašene i očigledno zadržane na silu. Nisu imale pasoše. I tu je sve počelo“, rekla je Bolkovčeva.

Radilo se o organizovanom lancu trgovine djevojkama iz Ukrajine, Moldavije i Rumunije. Među njima je bilo i djevojčica od 12 godina.

Dolari u metalnoj kutiji za šankom bili su dokaz da postoji mogućnost da se među klijentima nalaze Amerikanci na službi u BiH, među njima i kolege Ketrin Bolkovac.

Njene sumnje ubrzo su se pokazale kao istinite. Kako je istraga trajala, tako je bilo sve više dokaza da su Amerikanci, ali i drugi zaposleni u službama UN u BiH imali seks sa djevojčicama i da su za seksualne usluge plaćali. Kupovali su djevojke za jednu noć.

Kada je Bolkovčeva to utvrdila shvatila je da se neki od njenih kolega čak ni ne osvrću na njenu istragu.

"Istraga je pokazala da su u sve akcije bili uključeni kako vojnici, tako i policajci, zatim ljudi iz civilne službe, a jedan od američkih policajaca mi je čak rekao da je kupio ženu od vlasnika jednog bara u blizini Sarajeva - odlučio je da je oženi i odvede sa sobom natrag u SAD.

Međutim, ona je pobegla, i ukrala mu mobilni telefon, što ga je prilično uznemirilo. Bilo je još dosta nevjerovatnih slučajeva u koje još uvek ne mogu da poverujem.“

Odmah je alarmirala svoje pretpostavljene, slala izvještaje nadređenima. Neki od njih su stigli i do Žaka Pola Klajna koji je tada bio specijalni predstavnik UN za BiH. No, izvještaji su ili ignorisani, ili "riješeni" bez rezultata o kojima bi ona imala saznanja.

Malo po malo postajala je svjesna poteškoća jer su pripadnici međunarodnih snaga bili izvan američkih, "be-ha" ali i vojnih zakona. Nisu mogli da budu krivično procesuirani.

No, pošto je Katrin nastavljala da obavlja svoj posao, to je poprilično uzdrmalo agenciju "DynCorp" koja je za angažman državljana SAD u BiH dobila od američkog Stejt Dipartmenta 15 miliona dolara. Oni su za posao često angažovali ljude koji su malo znali o policijskom poslu, i koji su lako potpadali pod uticaj lokalnih kriminalaca.

"Balkanska mafija je dobro organizovana i infiltrirana u mnoge segmente međunarodne zajednice. To nije nikakva tajna. Naravno da je mafija uključena u trgovinu ljudima i da iz toga izvlači veliki profit. Ali činjenica da su u čitavu priču uključene i policijske snage - to me je istinski uznemirilo," rekla je Bolkovac.

Bolkovčeva je je otpuštena nakon dve godine. Optužena je da je loše vodila istragu i da je zlonamjerno prozivala kompaniju "DynCorp". Na kraju je morala da ode iz BiH pod pretnjom smrću.

Ipak, uspjela je da tuži organizaciju koja je zapošljavala službenike za poslove bezbednosti u inostranstvu. Firma je zbog "lošeg ponašanja" i otpustila sedmoricu policajaca koje je bila angažovala u BiH.


Kako to obično biva, ovaj skandal nije otežao firmi "DynCorp" da dobije jednako unosne poslove u Avganistanu i Iraku.

Prema podacima "Vikiliksa", ljudi zaposleni da obučavaju avganistanske policijske snage snimljeni su kako se drogiraju, a navodno su i plaćali za usluge deci koja su bila uključena u lanac prostitucije.

Bolkovčeva je svoja iskustva iz BiH sabrala u knjizi memoara "The Whistleblower“ i nada se da je njen posao pomogao u podizanju svesti o trgovini ljudima na Balkanu.

Ipak, ona nije sigurna da će knjiga i film promeniti način na koji se angažuju američki državljani na poslovima zaštite u "kriznim područjima".

"Nije problem što je na primjer 10-20 posto tih službenika uključeno u kriminal. Problem je što preostalih 80 posto zatvaraju oči pred kriminalom“, rekla je Ketrin Bolkovac.

https://uzbunjivaci.ba/item/panika-u-un ... o-bih.html

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2FtW-iCJ4MU[/youtube]

http://www.imdb.com/title/tt0896872/

Spoiler:
Jebi se Branđelina, ovo je filmčina!!!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 01:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
U moru ''moralno angažovanih'' ostvarenja, pravi mirakul je da se ovakvo nešto dogodi :P

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 01:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja, prijatno iznenađen, moram nabaviti original DVD.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 01:27 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13213
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
postoje moralni ljudi i u Hollywoodu koji se ne mogu kupiti..tako da i oni zele prikazati onu drugu prljavu stranu UN..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 03:00 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13213
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
pitanje kakav ce biti prijem filma u Americi..recimo Shake Hands With the Devil je prosao neopazen u Americi..a i nakon tog filma UN se bas nije nasikirao..

malo i na engleskom ukoliko nekoga interesuje..

http://www.whistleblower.org/blog/31-2010/1420-the-whistleblower-film-debuts-but-has-anything-changed-for-united-nations-whistleblowers

weeeee, film upravo skinuo..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 15:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
Film Hotel Ruanda je više mene uznemirio nego UN, ja to znam, ali makar se približavaju realnim činjenicama.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 16:08 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13213
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
Hotel Rwanda je nista u poredjenju sa Shake Hands with Devil, koji je prica od Lieutenant-General Roméo Antonius Dallaire, served as Force Commander of UNAMIR, the ill-fated United Nations peacekeeping force for Rwanda between 1993 and 1994..

vjerovatno u Hotel Rwanda je to bio Nick Nolte, koji je glumio glavnokomandujeceg za UN mirotvorce..

evo ti npr dokumentarac gdje Romeo Dallaire nakon nekoliko godina posjecuje Rwandu..

http://video.google.com/videoplay?docid=6433789978304398721

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 16:15 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13213
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ah, imas takodje i na youtube...http://www.youtube.com/watch?v=rDvcG6ELc54

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 01:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
Dragi spavacu, odgledah veceras Rukovanje sa djavolom, a bolje da nisam.

Je li moguce da se u Ruandi zaista desila onakva katastrofa u 100 dana?

Pa mi smo se u BiH bili prava gospoda jedni prema drugima, a ono u Ruandi je ljaga na lice citave planete, kakvo zlo u tako kratkom periodu. ccccc....

Hotel Ruanda je samo mali djelic te katastrofe.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 08:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
A nije to da su u Holivudu ljudi moralni, nego je više izlizano da su Srbi negativci, pa hajmo sad malo okrenuti ćurak.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 10:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
ma talija mozes pljuvati po un i slicnim organizacijama, nece ti niko nista

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2016, 20:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31213
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ezra, nigerijsko-francusko-britansko-austrijsko-američki film - Put oko svijeta u 52 filma (12)

Ezra

Drama o afričkom dječaku Ezri kojega su oteli sa sedam godina i obučavali za vojnika. Od tada je prošlo nekoliko godina, građanski rat u Sierra Leoneu je završen i šesnaestogodišnji Ezra (M. Turay Kamara) pokušava se vratiti normalnom životu. Njegov dan je podijeljen između psihološke rehabilitacije i nacionalnog suda za pomirenje , sve pod pokroviteljstvom UN-a. Kroz taj proces Ezra se mora suočiti sa sestrom koja ga optužuje za ubojstvo roditelja. On se ne sjeća napada na vlastito selo...
"Ezra" je uspješno prikazan na međunarodnim filmskim festivalima, kao što je Sundance gdje je redatelj Newton I. Aduaka nominiran za Veliku nagradu žirija.

Uloge: Mamoudu Turay Kamara, Mariame N'Diaye, Mamusu Kallon
Scenarij: Newton I. Aduaka, Alain-Michel Blanc
Režija: Newton I. Aduaka
Godina proizvodnje: 2007.


Nije spektakularan film, ali obrađuje tematiku djece vojnika, solidan.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs