banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 02 Maj 2024, 10:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 333 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Avatar
PostPoslato: 23 Avg 2009, 15:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
'Avatar' - čudo filmske tehnologije je konačno dovršeno!
Nakon punih 12 godina, točnije od kada je snimio 'Titanic', James Cameron vraća se uratkom kojim je već ušao u filmsku povijest.

Prema jednoj definiciji avatar je 'objekt' koji predstavlja utjelovljenje korisnika ili tzv. alter-ego korisnika u dvodimenzionalnom i trodimenzionalnom svijetu. Koristi se računalnim igrama, na internet forumima i drugim mjestima. Za hinduiste avatar označava reinkarnaciju ili 'više biće'. No, za redatelja Jamesa Camerona avatar je noćna mora duga petnaest godina.

Toliko je, naime, trebalo redatelju 'Titanica', 'Ramba' i 'Terminatora' da od prvotnih scenarističkih natuknica dođe do montiranja zadnje scene filma koji je već proglašen 'čudom filmske 3-D tehnologije'. Krajem prošlog tjedna javnosti je prikazan trailer za film 'Avatar', čija se kinodistribucija očekuje 18. prosinca.

U 'Avataru' glavne uloge tumače Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Rabisi i Sam Worthington. Znakovito je da je ovo prvi Cameronov igrani film nakon 1997. kada je napravio 'Titanica', film koji je drži svjetski rekord po zaradi od ukupno 1,8 milijardi dolara.

Znanstveno-fantastični epski spektakl 'Avatar', prema riječima njegovog tvorca, nije ni mogao biti snimljen devedesetih, jer tada tehnologija, koju je ovaj projekt zahtijevao, nije bila dovoljno razvijena. Redatelj je, naime, želio konstruirati foto-realistične kompjuterski oblikovane likove, koristeći 'pokretnu animaciju'. Za razliku od prijašnjih filmova, u kojima se na već snimljene scene dodaje digitalna pozadina, u 'Avataru' je Cameron koristio 'virtualnu kameru' koja mu je omogućila da na monitoru ima izravni uvid u interakciju glumaca i digitalnog svijeta u trenutku dok se pojedina scena snima.

'Bilo je to poput snimanja u velikog videoigri u kojoj je sve moguće. Ako želite poletjeti, možete to učiniti, a ako poželite situaciju promotriti iz neke druge perspektive, to je također trenutačno moguće', rekao je James Cameron, koji je na setu ugostio Stevena Spielberga i Georgea Lucasa, koji su se poželjeli osobno uvjeriti u rađanje nove filmske tehnologije.

Osim što je 'Avatar' označio novi, pionirski ulazak u real-time interakciju 'živog' snimanja i digitalnog okružja, filmska ekipa u povijest će se upisati i po još jednom eksperimentu. Naime, računalima je dijelom 'dopušteno' da proizvoljno prilagođavaju interakciju digitalne okoline i likova sa stvarnim glumcima tijekom snimanja scena.

U siječnju 2007. kompanija 20th Century Fox objavila je da će film, koji je nastajao na lokalitetima u Los Angelesu, Novom Zelandu i Meksiku, biti snimljen u 3-D tehnici. Tada je rečeno da odobreni budžet za 'Avatar' iznosi 230 milijuna dolara, no filmski portali tvrde da brojka ide čak do 300 milijuna.



Radnja filma "Avatar" smestena je u 22. vek na malu planetu Pandora koja je naseljena rasom Na'vi, ogromnim plavim humanoidima, miroljubivim dok ih neko ne napadne.

Ljudi ne mogu da udišu vazduh sa planete Pandora pa su genetskim inženjeringom stvorili hibrid poznat kao "Avatar", ljudski duh u telu vanzemaljca. Džejk Suli (Sem Vordington), invalid i ratni veteran, dobrovoljno se prijavio da živi na planeti Pandori kao "Avatar". Zaljubljuje se u princezu Na'vi plemena i postaje deo sukoba između nijhovog i našeg sveta.

Rad na ovom filmu Kameron je počeo pre 14 godina kada mogućnosti za realizaciju njegove ideje još nisu ni postojale. Sada, na kraju produkcije koja je trajala četiri godine, "Avatar" pruža neverovatno i potpuno novo bioskopsko iskustvo, koje će uz pomoć revolucinarne tehnologije stvorene da bi se napravio ovaj film, dočarati publici emocije likova i provesti kroz priču.


Zvanični sajt za film "Avatar" oboren je, inače, u ponedeljak, 17. avgusta, zbog prevelike posete, i bio je van upotrebe nekoliko sati.

Sajt je pao pošto su fanovi Džemsa Kamerona, kome će ovo biti prvo dugometražno ostvarenje posle "Titanika” (1997), navalili kako bi osvojili makar jednu od 68.000 besplatnih karata dostupnih preko zvanične internet prezentacije.

Greg Foster, predstavnik "IMAX" bioskopa u kojima će petnaestominutni isečak biti prikazan u petak, 21. avgusta širom Amerike, rekao je ovim povodom da bi bilo potcenjivanje reći da je interesovanje za ovaj film veliko pošto je "očigledno razbilo sve servere".

"To je poprilično jasna izjava kada je u pitanju radoznalost i količina interesovanja za ovaj film".




IMDb - http://www.imdb.com/title/tt0499549/

Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/Avatar_(2009_film)

trailer (pogledati)! - http://www.youtube.com/watch?v=M-DF1QyjUXo


znači 18. decembar


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 24 Avg 2009, 00:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31214
Lokacija: Je Suis Ahmed
IT je toliko naperdovao da nam više neće trebati ni glavni glumci, eventulano za posudu glasa. Okolina u filmu se stvarno ne razlikuje od prave.

Možda smo na pragu još jednog filma koji će biti standard i polazna osnova za snimanje ostalih.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 24 Avg 2009, 11:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
wow ovo ce izgleda da bude mega razocarenje
nabildano efektima, dok prica djeluje vec prezvakano
ali da ne prejudiciram, sacekacu dok izadje film

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 24 Avg 2009, 12:32 
je*o efekte ako nema pravu zaraznu pricu...

Imamo danas hrpu novih filmova odlichnih produkcijskih mogucnosti, ali im je pricha glupost nevidjena..,.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 24 Avg 2009, 13:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ne kontam, 22 vijek i još uvijek je naljbolji lijek protiv paralize - invalidska kolica, reakao bi čovjek da je medicina uznapredovala do tad. Inače sviđa mi se koncepr da se efekti rade sa "game engine " fazonom, izgleda mi nekako prirodnije imati nešto takvog tipa, nego ih naknadno raditi.
A sami trailer me podsjeća na igru Civilization 3, gdje je lik s lukom i strijelom mogao uništiti nuklearnu podornicu i tenk bez (većih) problema

Sve u svemu, mislim da bi se isplatilo pogledati u kinu, iako nemamo neke "fancy 3D" sale i projektore...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 24 Avg 2009, 13:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Tačno je to da je priča vrlo bitna, i ja se nadam da neće zeznuti po tom pitanju, računam na to da i oni znaju da je priča bitna i da su se potrudili da ne podbace po tom pitanju. Mada priča vjerovatno nije kompleksna što se vidi iz onoga što sam postavio, pa neku kompleksnost ni ne možemo očekivati, ali bar da ne bude skroz mlaka. Mada možda film ipak prijatno iznenadi i oko priče, bilo bi odlično. Inače, ovaj film će vrijediti pogledati i samo zbog vizuelne komponenete, dakle čak i da priča podbaci. Bar znam da ću ga ja vrlo rado pogledati bez obzira na sve.

Ovaj YouTube trailer je HD, 720p, pa ga pogledaje slobodno u fullscreenu. Ja sam skinuo taj trailer u 1080p (tačnije u 1920x800, dakle ne baš pravi 1080p, iz nekog razloga ih često osakate po vertikali). Izgleda odlično, mislim prije svega na planetu Pandora, na ono malo flore i faune što se može vidjeti, a onda i rasa Na'vi. Trailer je specifičan, uopšte nema dijaloga, jedine riječi su kada njega "ubace" u "kožu" pripadnika rase Na'vi i on kaže "this is great".

Ovako vizuelno spektakularne filmove će vrijediti nabaviti i gledati u nekoj od HD rezolucija, prije svega u 1080p.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 10 Nov 2009, 14:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Novi film Jamesa Camerona "Avatar" bit će najskuplji u povijesti
HOLIVUDSKI studio 20th Century Fox očito nije zabrinut zbog recesije što pokazuje njihova odluka da novi film Jamesa Camerona "Avatar" financiraju s čak pola milijarde dolara što bi ga učinilo najskupljim u povijesti filmske industrije, javlja New York Times.

Režiser Titanica na svojem je novom projektu radio oko 10 godina, od čega je posljednje četiri proveo snimajući ga. Radi se o znanstveno-fantastičnom filmu koji se temelji na originalnoj, nepoznatoj priči, a zanimljivo je i to da niti jedna od glavnih uloga nije dodijeljena nekoj od holivudskih superzvijezda. U filmu se radi o bivšem marincu koji se kao avatar ljudskog uma nađe u vanzemaljskom tijelu na nepoznatom planetu prepunom egzotičnih životnih oblika. Tu se nađe rastrgan između dva svijeta u borbi za vlastito preživljavanje i opstanak lokalnog stanovništva.

Trenutno najskuplji treći nastavak Pirata s Kariba

Studio misli da će, unatoč lošoj poslovnoj klimi, uspjeti ostvariti profit, a kao svoj adut ističu upravo Jamesa Camerona koji je režirao i vrlo skup film Titanic te oborio rekorde zarade s njim. Konačan budžet filma ipak još nije službeno objavljen, ali se zna da sama produkcija, bez marketinga i financijskog dodatka redatelju, košta više od 230 milijuna dolara. Uključe li se marketinški i ostali troškovi u budžet, cifra bi lako mogla narasti na 500 milijuna dolara. Najskuplji film u povijesti, prema proračunima stranice IMDB, trenutno je treći nastavak serijala Pirati s Kariba: Na kraju svijeta, a koštao je oko 300 milijuna dolara.


http://www.index.hr/xmag/clanak/novi-fi ... 59310.aspx


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 12:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Svakako cu ga vidjeti, ali ne ocekujem nista psoebno. Bas me zanima kako ce ga prodati. Davno sam gledao trailer, moze neko sa svjezijim pamcenjem da kaze da li u traileru pise creator of Titanic?

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 13:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
potvrdu toga mogao si naci u postu iznad tvog - jeste, reziser Titanika :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 14:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20454
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
Sve u svemu, mislim da bi se isplatilo pogledati u kinu, iako nemamo neke "fancy 3D" sale i projektore...


Ja sam nacuo neke price da ce Ljevar 'uglaviti' 3D prije nego Avatar dodje kod nas .. kol'ko tu ima istine, ne znam :oops:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 14:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Ma znam da je rezirao Titanik, nego me zanimalo da li ima u traileru taj ispis. :) U svakom slucaju sad sam pogledao i ima.

sto se tice 3D projekcija, to bi bilo odlicno, ali sumnjam. Prvo je sa radom prestala Kozara, onda je reducirao broj zaposlenih. jedino da ga kafana izvuce. :)

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 14:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
pa s obzirom da filmovi kasne sa dolaskom kod nas mozda i hoce :lol:
mada nisam nacuo da planira da se trosi na 3d kino

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Nov 2009, 16:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20454
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
pa s obzirom da filmovi kasne sa dolaskom kod nas mozda i hoce


Zavisi, kako koji. Dobar dio filmova je i kod nas dozivio 'svjetsku premijeru', ali je jednako tako bilo i onih koji su kasnili po nekoliko mjeseci, sto meni nikako ne ide u glavu :oops:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 18 Nov 2009, 11:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2007, 11:10
Postovi: 317
Lokacija: Local Disk (C:)
Dzontra Volta je napisao:
Ne kontam, 22 vijek i još uvijek je naljbolji lijek protiv paralize - invalidska kolica,

i to na ručni pogon...

Uglavnom pošto sam ljubitelj ovakivih filmova, željno ga isčekujem, a ako priča podbaci bar ću se diviti efektima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 18 Nov 2009, 17:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
V@nja je napisao:
Citiraj:
pa s obzirom da filmovi kasne sa dolaskom kod nas mozda i hoce


Zavisi, kako koji. Dobar dio filmova je i kod nas dozivio 'svjetsku premijeru', ali je jednako tako bilo i onih koji su kasnili po nekoliko mjeseci, sto meni nikako ne ide u glavu :oops:


jeste, prije par godina
sad opet filmovi uglavnom dolaze kad vec i zaboravis na njih
a Beowulf se nije ni pojavio koliko mi se cini

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 18 Nov 2009, 17:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20454
Lokacija: SAO Krmine
Pojavio se, ali je on jedan od onih koji su bas, bas kasnili.

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 09 Dec 2009, 17:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Sve o filmu Avatar!
Još je jako malo vremena preostalo do premijere jednog od najiščekivanijih filmova u povijesti - 'Avatar'.

'Avatar' je najzahtjevniji i najskuplji film ikada snimljen. Redatelj James Cameron čekao je deset godina da tehnologija dovoljno napreduje kako bi snimio čudesan svijet koji nadilazi maštu. Njegova ideja košta pola milijarde dolara.


Fabula

Priča o vanzemaljskom svijetu ispripovijedana je kroz oči Jakea Sullya (Sam Worthington), bivšeg pripadnika Marinaca, sada prikovanog za invalidska kolica koji kreće u epsku pustolovinu boreći se za vanzemaljski svijet koji uskoro postaje njegov dom.

Ideja je producirana pune četiri godine, revolucionarna tehnologija napokon je dostupna, stoga Cameron napokon uspijeva stvoriti film svih filmova. Dobiva zadatak da otputuje svjetlosnim godinama daleko od Zemlje, u postaju na mjesecu Pandora, gdje korporacije iskopavaju rijedak mineral nužan za rješavanje energetske krize na Zemlji. Pošto je atmosfera Pandore toksična, znanstvenici su stvorili 'Program Avatar' koji genetskim inženjeringom stvara hibride ljudske DNK i DNK autohtonog naroda Pandore - Na'vija.

Sada kada Jake ponovno može hodati dobiva zadatak infiltrirati se u zajednicu Na'vija koji su postali glavna prepreka iskapanju dragocjenog minerala. Donekle predvidljivo i očekivano, Jake posustane u izvršenju zadatka u trenutku kada mu se pred očima stvori prelijepa Na'vi ženka Neytiri. Ona mu spašava život, a on se sve više oglušuje na naredbu i zadatak. Jake se odluči prikloniti njezinom narodu, koji ga prihvaća te se uskoro sve više zaljubljuje u Pandoru, svijet Na'vija kao i njihov način života te naravno lijepu Neytiri.


Što o projektu kaže redatelj James Cameron?

''Avatar' je najzahtjevniji film koji sam ikada snimio. Želio sam snimiti poznatu vrstu pustolovine u potpuno nepoznatom okolišu smještajući klasičnu priču o pridošlici u stranu zemlju i kulturu na vanzemaljski planet. Priča je dizajnirana klasičnim potezima, ali ipak imamo brojne obrate i iznenađenja za gledatelje. Sanjao sam o snimanju ovakvog filma, smještenog na drugi svijet prepuno opasnosti ali i ljepote. Sve je počelo kada sam kao klinac čitao popularne znanstvene fantastike i stripove, provodio sate u školi crtajući vanzemaljska stvorenja. S 'Avatarom' sam napokon dobio priliku ostvariti svoj san', rekao je James Cameron koji potpisuje filmove 'Titanic', 'Terminator', 'Terminator 2: Sudnji dan', 'Istinite laži' i 'Bezdan'.


Vrijeme i mjesto

Radnja 'Avatara' odvija se na mjesecu Pandora koji ima okoliš sličan Zemljinom, ali koji kruži oko plinovitog diva Polyphemusa u zvjezdanom sustavu Alpha Centauri A udaljenom 4,4 svjetlosne godine od Zemlje. Kada znanstvenici otkriju kako je Pandora bogata rijetki mineralom 'unobtaniunom' započinje utrka za iskorištavanjem njegovih bogatstava. Unobtanium ne postoji u našem Sunčevom sustavu, ali je ključan za rješavanje energetske krize koja se pojavila na Zemlji u 22. stoljeću. Upravo zato u korporaciji Resources Development Administration odlučeno je kako će potrošiti nekoliko milijardi dolara kako bi krenuli prema Pandori i započeli s iskopavanjem.

Priča je smještena u 2154. godinu, 30 godina nakon što je na Pandori uspostavljena rudarska kolonija. Prodiranje ljudskih snaga na teritorij autohtonih Na'vija dovodi do sve većih tenzija između dvije vrste, gurajući ih prema otvorenom ratu.


Misija Jakea Sullyja

Jake Sully stiže na Pandoru kako bi postao najnoviji 'upravljač' u 'Programu Avatar' - pokušaju ljudskih znanstvenika da uspostave 'most povjerenja' sa Na'vijima koristeći genetski stvorena tijela kako bi vanzemaljcima djelovala pristupačnije. No, Jake dobiva i dodatni zadatak. Pukovnik Miles Quaritch, vođa ljudskih sigurnosnih snaga, zapovijeda mu da se ubaci u lokalni klan Na'vija i otkrije kako ih podčiniti ili pokoriti. Quaritch je zapovjednik Secopsa, privatne sigurnosne tvrtke koja brani Vrata Pakla od opasnih predatora Pandore i od jednako opasnih Na'vija.

Na Pandori žive brojni klanovi Na'vija, no Jake upoznaje klan Omaticaya koji već deset tisuća godina živi unutar golemog 300 metara visokog stabla (Foto: Avatarmovie.com)

Iako su u osnovi neuredna plaćenička vojska, odlično su opremljeni i raspolažu teško naoružanim letjelicama pomičnih rotora i 'AMP Odijelima' - golemim borbenim robotiziranim odijelima. Ispostavi se da je Jake pogrešno odabran za sudjelovanje u takvoj eksplozivnoj situaciji, naime, kada se nađe rastrgan između plemenitih Na'vija i RDA vojnih snaga odlučnih uništiti mjesto gdje klan Na'vija živi već deset tisuća godina, Jake odlučno kreće u akciju i tu kreće pakleni kaos.

Na Pandori žive brojni klanovi Na'vija, no Jake upoznaje klan Omaticaya koji već deset tisuća godina živi unutar golemog 300 metara visokog stabla. Klan koristi slojevitu unutarnju strukturu stabla kao svoje selo. Ometicaye imaju jasno određenu socijalnu hijerarhiju - vođa klana ili 'Olo'eyctan' je Eytukan koji položaj moći dijeli sa Mo'at koja je 'Tsahik' ili šaman klana. Njih dvoje su ujedno Neytirini roditelji. Položaj Olo'eyctana treba sljedeće pripasti snažnom i ponosnom mladom lovcu Tus'teyu, kome je Neytiri obećana u dogovorenom braku.

Redatelja Jamesa Camerona nije zanimalo stvaranje vanzemaljske vrste pomoću šminke. Do danas je istražen gotovo svaki mogući dizajn i metoda stavljanja gumenih maski na lica glumaca, a sama tehnika je inherentno ograničena. Koristeći tu tehniku, nije moguće mijenjati veličinu očiju i razmak među njima. Također nije moguće mijenjati proporcije tijela ili veličinu lika. Osim toga, gumena šminka ograničava izvedbu glumca.

No, kod korištenja 'performance capture metodea' nema takvih ni sličnih posljedica. Iako kompjuterski generirani likovi u 'Avataru' nalikuju glumcima koji ih glume, njihove osnovne proporcije su drastično različite. Na'viji imaju dvostruko veće i više razmaknute oči od ljudi. Također, Na'viji su mnogo vitkiji od ljudi, sa dužim vratovima i potpuno različitom strukturom kostiju i mišića od čega su najočitije njihove ruke sa tri prsta. Plava šminka za tijelo bi kožu učinila neprozirnom, no pomoću kompjuterske grafike likovima može biti dana prozirna koža koja se ponaša poput prave, u kojoj pigment površine ne guši crveni sjaj potkožnih krvnih žila, kao u situacijama kada snažna svjetlost pada na pozadinu ušiju likova.


Revolucionarno kompjuterski generirani likovi

Cameron je tražio način da stvaranje vanzemaljskih likova odvede u 21. stoljeće. 1995. godine je bio svjedokom naglog napretka kompjuterski generiranih likova, pomislivši kako bi njegov davni san o filmu smještenom na drugom svijetu napokon mogao biti moguć. Kako je već u svojim filmovima 'Bezdan' i 'Terminator 2: Sudnji dan' stvorio revolucionarne kompjuterski generirane likove, Cameron je sada želio kompjutersku umjetnost odvesti u nove visine, pa je osmislio vizualno ambicioznog 'Avatara'. No, kada su njegov prijedlog za film analizirali stručnjaci kompjuterske animacije, Cameron je shvatio da je tehnologija potrebna za postizanje fotorealizma još uvijek godinama daleko, te je projekt 'spremljen u ladicu', kako je sam rekao.

2005. ponovno je pokrenuo projekt, jer mu se učinilo da su potrebne tehnike na dohvat ruke. U to vrijeme je još uvijek bilo zabrinutosti da likovi neće djelovati sasvim realistično, i da će patiti od uznemiravajućeg efekta mrtvih očiju koji se pojavio u nekim ranim 'performance capture' filmovima. Ekipa uskoro razvija novi 'performance capture' sustav namijenjen snimanju izraza lica, koji pomoću kamere montirane na kacigu snima i najmanje promjene facijalne ekspresije glumaca.

Umjesto korištenja tehnike stavljanja reflektivnih markera na lica glumaca pomoću kojih je moguće grubo bilježenje izraza lica, glumci su nosili posebno izrađenu opremu, sličnu ragbi kacigi, koja je sadržavala malu kameru. Kamera je bila usmjerena prema licu glumca i snimala je izraze i pokrete facijalnih mišića detaljnije nego što je ikada ranije bilo moguće. Što je najvažnije, kamera je snimala pokrete očiju, što nije bio slučaj sa ranijim sustavom.

Zahvaljujući tome snimateljska ekipa je mogla koristiti puno veći prostor za snimanje, točnije šest puta veći od prijašnjih studija za snimanje 'performance capture' filmova. Ovaj studio je upotrijebljen kako bi se snimili živi konji u galopu, akrobacije koje su tražile složene žičane strukture te čak zračne sukobe između letjelica i letećih stvorenja. U tom smislu su revolucionarne kamere za snimanje lica bile ključne ne samo za prikazivanje najsuptilnijih nijansi emocija likova, već i za najveće spektakle u filmu.


Virtualna kamera

Još jedna inovacija stvorena posebno za ovaj film je 'virtualna kamera' koja je Cameronu omogućila snimanje scena unutar kompjuterski generiranog svijeta. Kroz tu vizualnu kameru redatelj ne bi vidio Zoë Saldana, već njen tri metra visok lik plave kože, Neytiri. Umjesto Sigourney Weaver i Sama Worthingtona, vidio bi njihove goleme plave avatare, sa repovima i golemim zlatnim očima. A umjesto ogoljelog sivog Volumena, vidio bi bogatu prašumu Pandore, lebdeće Hallelujah Planine ili ljudsku koloniju Vrata Pakla.

Uslijedila je suradnja s Oscarom nagrađenom tvrtkom za vizualne efekte Petera Jacksona, WETA Digital. WETA-ini revolucionarni foto-realistični likovi poput Golluma iz 'Gospodara prstenova' naveli su Camerona na ideju kako bi oni mogli udahnuti život njegovim Na'vi likovima. Iz WETA radionice su uvjerili redatelja da će njihova ekipa vrhunskih animatora prenijeti svaki detalj izvedbe na likove Na'vija ili avatara. Taj proces je uključivao snimanje iznimno preciznih podataka u trenutku izvođenja scene te godinu dana razvijanja računalnih 'temelja' koji će kompjuterski generiranim likovima omogućiti da osjećaje izražavaju identično kao glumci čiju izvedbu odražavaju.


Je li 'Avatar' animirani film?

Upitate li animatore u WETA radionici je li 'Avatar' animirani film odgovorit će vam da su avatari i Na'viji animirani. Upitate li Jima Camerona reći će da su likove odglumili glumci. Istina je da su svi u pravu. Bila je potrebna golema vještina animacije kako bi se osiguralo da likovi izvedu isto što su glumci izveli. No, istovremeno, te izvedbe nisu na nikoji način uljepšane ili pretjerane.

'Glumci me pitaju pokušavam li ih zamijeniti. No, istina je skroz suprotna - mi ih pokušavamo osnažiti, dati im nove metode da se izraze i da stvaraju likove bez ikakvih ograničenja. Nikako ne želim zamijeniti glumce, ja iskreno uživam raditi s njima. To je moj posao kao redatelja. Ono što pokušavamo zamijeniti je pet sati koje bi glumci provodili u stolcu za šminkanje, što je uobičajen način za stvaranje likova kao što su vanzemaljci, vukodlaci ili demoni. Sada glumci mogu biti tko ili što god požele, bilo koje dobi ili čak spola, i sve to bez potrošenog vremena i neugode koju zahtijeva složeni proces šminkanja', ispričao je Cameron.

'Avatar' ide i korak dalje, stavljajući foto-realistične likove u svijet koji je također kompjuterski generiran, no koji u potpunosti djeluje stvarno. Svaka biljka, svako stablo i svaki kamen su stvoreni i oblikovani u kompjuterima tvrtke WETA Digital. WETA-i je bilo potrebno više od Petabajta (tisuća terabajta) digitalnog prostora za sve kompjuterski generirane dijelove filma, sve biljke i životinje, insekte, kamenje, planine i oblake. Za usporedbu, na filmu 'Titanic' je bilo potrebno svega dva terabajta za stvaranje (i potapanje) cijelog broda i tisuća putnika. Dakle, dakle petstoti djelić materijala korištenih za film 'Avatar'.


Kako je sniman 'Avatar'

'Avatar' je snimljen stereoskopskom 3D tehnikom, tako da nije samo WETA morala kompjuterski generirane scene oblikovati u 3D, već su i igrane scene također morale biti snimljene 3D tehnikom. Za to je Cameron upotrijebio Fusion kamera sustav koji je stvorio zajedno sa Vinceom Paceom. U razvoj tog sustava uloženo je sedam godina, ali je zbog toga danas najnapredniji stereoskopski sustav na svijetu.

Osamnaest mjeseci su proveli razvijajući 'performance capture mode' sustav, prije nego je uopće snimljena ijedna scena s glumcima.

'Uvijek sam se trudio pomicati granice, ali ovoga puta granica se odupirala. Zato smo morali gurati jače. Iskustvo snimanja 'Avatara' bih usporedio sa skakanjem s litice i pletenjem padobrana tijekom pada', rekao je redatelj. Producent Jon Landau nadovezao se: 'U konačnici, reakcija gledatelja na film neće imati veze sa samom tehnologijom. Oni će reagirati na likove i priču koje je Cameron stvorio. Tehnologija je omogućila da redatelj ispriča priču koju inače ne bi bilo moguće ispričati'.

'Uvijek se sve svodi na jedno pitanje - je li ovo dobra priča? Diskusija će se vodit o likovima, i ljudskim i vanzemaljskim te njihovim putovanjima. Tehnologija je toliko napredna da jednostavno nestaje, ostavljajući samo čaroliju, osjećaj da ste zaista tamo i da su priča, likovi i emocije zaista stvarni', smatra Cameron.


Kako je stvorena Pandora

Budući da se sva akcija filma zbiva na Pandori, bilo da je riječ o ljudskoj bazi Vrata Pakla ili o divljinama prašume, svaki detalj pred kamerama ili generiran u kompjuteru morao je biti dizajniran i stvoren. Paralelno sa razvijanjem tehnologije, proces dizajniranja se odvijao dvije godine prije nego je uopće započeto snimanje. Autori filma su unajmili ekipu svjetski poznatih umjetnika kako bi osmislili svaki lik, stvorenje, biljku, kostim, oružje, vozilo i detalj okoliša koji se pojavljuju u filmu.


Kao i likove, Cameron je Pandoru oblikovao da bude prepoznatljiva, ali i egzotična. 'Željeli smo da se životinje i flora razlikuju od Zemlje, tako da gledatelji stalno budu svjesni da se nalaze na drugom svijetu, no da im istovremeno sve bude razumljivo', objašnjava Cameron. Na Pandori stabla su visoka preko 300 metara, neke planine plutaju u zraku, zna se za svaku životinju kako se ponaša, što jede i tko su joj prirodni neprijatelji.


Stvorenja s Pandore

Pandorina brojna čuda uključuju svjetsku živčanu mrežu, kojom su povezani svi biljni i životinjski oblici života na mjesecu. Središte te mreže, pravo srce i mozak mjeseca je golemo, kvrgavo i drevno stablo vrbe koje je epicentar Na'vija i produžetak njihove duše te mjesto namijenjeno regeneraciji i znanju. Ovo 'Stablo Duša' se nalazi u središtu najsnažnijeg magnetskog polja na Pandori. Nevidljivo polje je prije brojnih tisućljeća stvorila neobične geološke formacije lukova koji stvaraju kamene duge iznad dubokog kratera u kojem se nalazi Stablo Duša.

Najopasnije stvorenje na Pandori je Thanator, pantera iz pakla. Onda su tu Vipervukovi - bez dlake i sa sjajnom kožom koja izgleda kao preklopni oklop. Najviše uznemiruju njihove šape koje izgledaju poput crnih kožnih ruku. Golemo krilato stvorenje nazvano Banshee je ključno za Jakeovo putovanje, naime, u jednom od Na'vi testova Jake mora svladati i jahati Bansheeja kako bi postao vođa u zajednici Na'vija. Test dodatno otežava činjenica da mora svladati onog Bansheeja koji želi ubiti svog jahača.

Pandorin raznolik životinjski svijet uključuje i druge životinje - jelena sličnog Hexapedu, agresivnog Hammerhead Titanoherea, golemog biljojeda koji nalikuje mrzovoljnom nosorogu s golemim maljem umjesto glave te Leonopteryxa, kraljevskog letećeg predatora sa rasponom krila od dvadeset metara. Jedna od manjih i nježnijih vrsta na Pandori je Woodsprite koja nalikuje meduzi i kroz noćni zrak lebdi mašući svilenkastim pipcima. Na'vi ih nazivaju Atokirina, a riječ je zapravo o sjemenkama svetog 'Stabla glasova' Utraya Mokri, što ih čini iznimno važnim dijelom duše prašume. Kada jato njih sleti na Jakea, Neytiri to tumači kao važan znak, a situacija kreće u neočekivanom smjeru.


Ratnici, letjelice i oružje

Oscarom nagrađeni Richard Taylor i njegova ekipa iz WETA radionice izradili su rekvizite i oružje kako za Na'vije tako i za teško naoružane jedinice RDA. Umjetnik TyRuben Ellingson je dizajnirao brojna vozila kojima se služe vojne snage smještene u Vratima Pakla, i koja igraju ključnu ulogu u epskoj konačnoj bitci koja suprotstavlja strojeve Bansheejema, i okorjele ljudske vojnike Na'vi ratnicima.
AMP odijelo ljudima omogućuje lakše kretanje po Pandori.

Masivna odijela i njihove vozače na razne lokacije prenosi vjerojatno najopasnija letjelica u RDA arsenalu - 'C-21 Dragon Gunship'. Golemi naoružani helikopter zbog svojih dvostrukih kokpita nalikuje velikom opasnom insektu. Gotovo jednako razoran je AT-99 Scorpion Gunship, manja i okretnija verzija velikog helikoptera namijenjena napadu. A na svijetu koji nema sletnih pista ova vozila pomičnih rotora imaju ključnu sposobnost vertikalnog uzlijetanja i slijetanja.

Ključan dio procesa post-produkcije je bila glazba skladatelja Jamesa Hornera (Foto: Avatarmovie.com)

Najveće vozilo u filmu, dugačko preko kilometar je ISV Venture Star, međuzvjezdani brod koji na Pandoru prevozi RDA osoblje, pa i samog Jakea. Brod pokreću antimaterijski motori koji postižu sedam desetina brzine svjetlosti, no putovanje do udaljene Pandore traje gotovo šest godina koje putnici provode u komorama za spavanje. Za spuštanje na površinu planeta iz orbite došljaci se ukrcavaju na Valkyrie TAV (Trans-Atmosfersko Vozilo), potomak današnjeg svemirskog šatla.


Dovršavanje filma

Proces post-produkcije 'Avatara' bio je izrazito atipičan. Na većini filmova proces montaže počinje tek u post-produkciji, no na ovom filmu Cameron je s montažerima Stephenom Rivkinom i Johnom Refouaom započeo proces na snimkama još tijekom pred-produkcije. Montažeri su sa svojom opremom bili uobičajen prizor tijekom snimanja, ispostavljajući svaki mjesec montirane snimke u WETA radionicu. 'Prije nego smo snimili ijedan kadar igranog filma, već smo WETA-i isporučili više od sedamdeset minuta montiranog materijala', kaže Cameron.

Ključan dio procesa post-produkcije je bila glazba skladatelja Jamesa Hornera. Spojio je klasične simfonijske elemente sa zvukovima uključuju vokalne izvedbe na jeziku Na'vija, kao i neobične akustične i elektronske instrumentale.
Ljubitelji filma i glazbe su nestrpljivo očekivali ovu novu suradnju Camerona i Hornera; Hornerov rad na filmu 'Aliens' iz 1989. godine rezultirao je jednim od najboljih akcijskih filmskih albuma svih vremena, a glazba iz filma 'Titanic' ušla je u filmsku povijest. Za

'Avatar' Horner se vraća suradnji sa Simonom Franglenom s kime je stvorio veliki hit 'My Heart Will Go On'. Novu pjesmu, 'I See You', pjeva međunarodna senzacija Leona Lewis, a može je se čuti na kraju filma.

Kada je ušao u završnu fazu produkcije Cameron je svoju viziju želio podijeliti sa ostatkom svijeta. Premijerno je prikazao odabrane produžene scene na ključnim domaćim i međunarodnim okupljanjima kino distributera te na golemom pop kulturnom događanju 'Comic-Con'.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Dec 2009, 00:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Kameron snima još dva nastavka "Avatara"?
Tek što je u Londonu premijerno prikazan najiščekivaniji film 2009. godine "Avatar", režiser Džejms Kameron je najavio još dva nastavka.

Vest o snimanju nastavaka priče o humanoidima sa planete Pandora otkrio je sam režiser na premijeri.
"Dok sam radio na 'Avataru' uspeo sam da toliko razradim priču da postoji realna šansa da snimimo trilogiju".

Iako studio "Fox" nije želeo da potvrdi da će stajati iza naučnofantastične sage, ipak su saopštili da film ima potencijala za još izdanja.
"Avatar" u bioskope širom svijeta stiže sledeće nedelje i predstavlja Kameronov veliki povratak na scenu 12 godina posle "Titanica" koji je komercijalno najuspješni film svih vremena.

Novo ostvarenje bi čak moglo da ga po uspehu na bioskopskim blagajnama "potopi" jer je u "Avatar" zvanično uloženo oko 240 miliona dolara, plus 150 miliona za svetsku promociju filma, dok izvori bliski produkciji tvrde da je na film potrošeno neverovatnih 500 miliona dolara.
Prema procenama filmskih stručnjaka očekivana zarada od "Avatara" je najmanje 600 miliona dolara, a i kritika mu je naklonjena pa je za očekivati da će bioskopske sale nedeljama biti dupke pune.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Dec 2009, 12:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
ljevar je dao izjavu da je oprema tu, sve zajedno sa (mislim) 800 3D naocala....naravno ne misli se na one sa kojima ste gledali pomracenje i da ce zbog toga karta biti (opravdano) skuplja,a da je za iducu godinu najavljeno 30ak 3D filmova

over'n'out

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Avatar
PostPoslato: 12 Dec 2009, 13:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
sad sam se isfurao, nazovem palas i pitam kad ce karte u pretprodaju, oni kazu da vec jesu. a gdje to pise? gdje? grrr

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 333 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs