banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 02:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 06:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
airfantom je napisao:
Turneja je sjajan domaci film, veoma je dobra scenografija ai specijalni efekti su na zavidnom nivou. Ko zeli neka malo komentarise u daljoj raspravi!!!! 8)


Nemam ništa protiv da nekoga u bilo kom filmu zanima najviše zanatski dio (scenografija, efekti i sl), ali kad za ovakav uradak, o kome čak odluči da pokrene temu, ne spomene ni jednom jedinom riječju značaj konteksta i poruke, onda se stvarno radi ili o neukusu ili o pukoj plitkoći.

Da li si otvarao i temu kad je izašla Šindlerova lista i ovako je otpočeo, bez riječi o onim stvarima zbog kojih je film stekao značaj u svijetu? A kad je izašao Lepa sela lepo gore? A Grbavica? Deer Hunter možda, tamo je bilo sjajnih scenografskih dostignuća, a i zavidno realističnih efekata?

Nevjerovatno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 06:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
Nicole je napisao:
BSE je napisao:
Nicole je napisao:
Gledala pre neku noć u bioskopu... Sviđa mi se... Bilo je scena na koje sam se smejala do suza a isto tako scena gde je malo falilo da pustim suzu od tuge...


jos sam ti fino rek`o da me zovnes kad budes isla, a ti nista :P

Izvinućeš, ja sam tebe zvala a to što si ti isključio telefon jer si bio sa ko zna kim, nije moj problem :D


Jeste brate scena kad hrvatski vojnik gine jeeeee....
Ma extra je film... A Josif Tatić me oduševio po ko zna koji put svojim doskočicama :lol: :lol:


Tako isto kao ti sam ja dao svoj utisak o posljednjoj pusti-mozak-na-pašu američkoj popodnevnoj tv drami za domaćice. "Bilo je scena na koje sam se smijao do suza a i scena gdje sam zamalo pustio suzu." Ne sjećam se sad kako se film zvaše.


Usput, neće se BSE izvinuti. To je nešto što recimo rade gimnastičarke na gredi. Izvinu leđa unatrag. Ali možda će ti se BSE izviniti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 07:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
Daljac je napisao:
Tako to biva kada se u jednom filmu traži samo pianje krivice u ratu. Film je, s te strane, poprilično korektan,...


I još nešto - zašto je toliki grijeh da reditelj, pogotovo jedan sjajan reditelj kakav je Marković, ispituje kolektivnu krivicu svoga naroda. Karl Jaspers tvrdi, koliko je sjećam, da je to ispitivanje krivice i sopstvenih poraza i zabluda jedini put ka osvešćivanju jednog naroda, iako mislim da u TURNEJI nema mjesta takvim "čitanjima".


Raduje me što ima i ljudi s klikerima na ovoj temi. Bravo za post, svaka ti je zlatna.
A odgovor na pitanje koje si postavio: Grijeh je jer nije dovoljno Srbin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 07:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
taksi je napisao:
...Mogu reci i sada ali 2 stvari su mi stvarno smetale:

1. ...prikazati jednu stranu kao primitivce koji prekidaju predstavu na onaj nacin, dernjajuci se " dajte Zorku", "Mirko , ajmo sa ove gluposti", aludirajuci na Arkana koji pjeva Cecinu pjesmu u onako mucnoj sceni, prikazuju gazdu Danilu sa prepariranim zooloskim vrtom u dnevnoj sobi, dok sa druge strane imate humane vojnike koji pustaju glumce bez potrebe za bilo kakvim izgovorom, ili puste kada ih pogodi izvodjenje grcke tragedijeod strane glumaca. Smijesno.

Smiješno? Smiješne su tvoje neistine pred ljudima koji su gledali film. Onaj lik nije bio iskljuučivo Arkan, nego tipični sadistički kompleksaš kakvih je na ratištima bilo ihahaj. A Arkan jeste bio sadista i tu Marković ništa nije omanuo. A da se lik nije odnosio samo na Arkana, nego na sve njih takve, režiser je izjavio i sam.

Jesi li bio ti kad na nekoj predstavi u našoj provinciji u periodu '91-'95? Ja jesam i to mi je bio gori horor od ikojeg filma. S te strane, klišej necivilizovanih ruralnih ljudi - u onim groznim godinama kad su se oni prestali stiditi svoje neurbanosti i jedva dočekali neizrečenu dozvolu da se građanima svete ponižavanjem - je skroz na mjestu u filmu s ovom tematikom (kojom? ratnom ne. ovo nije ratni film, nego jedan drugi) i drago mi je da se neko tako javno pozabavio ondašnjom društvenom stvarnošću (čak ne ni fenomenom)! S tim da stoji da je Marković tu poentu dodatno iskarikirao, radi dramskog poigravanja. Ali nije je uopšte pretjerano iskarikirao, o tome mogu lično da posvjedočim.
To što se ti osjećaš osramoćen time što se neko kritički osvrnuo na necivilizovanost ruralnog srpskog stanovništva u Bosni - samo govori ili o tome da si ti in denial ili da se iz nekog simptomatičnog razloga poistovjećuješ s dotičnom vrstom ljudi. Usput, reci mi koliko je Republika Srpska imala pozorišta prije 15 godina i koliko je imala opština?


Dalje, o kakvim humanim vojnicima pričaš? Muslimanima koji se iživljavaju nad drugim Muslimanima kao plemena Tutsi i Hutu u Ruandi, fenomen za koju Goran Marković ima i Freudovu dijagnozu ("narcizam malih razlika")? Zaboravio si da ih u filmu gole vozaju po ciči zimi na vrh kamiona, što je i fatalno mučenje i krajnje poniženje? Ili o onom muslimanskom zapovjedniku, koji bi malo silovao mladu glumicu (u predstavi to zamalo i uspije) i kojem su idoli iz djetinjstva prestali biti idoli jer je saznao da su Srbi, te na kraju, koji je, kad se pred glumičinim hrabrim činom pred smrt osjetio postiđen što stoji pred očigledno dubljim, ostvarenijim i većim ljudima od sebe koji su iznad niskih ratnih strasti, odlučio ne ubiti i izbjeći da se srami sam sebe? Ništa posebno humano nema u njegovom djelu. Nije grčka tragedija pobudila čovjekoljublje u njemu! Nego je probudila sram. Prije performansa namjeravao ih je poubijati, valjda iz humanosti.

A kako su to, molim te, Hrvati prikazani kao humani? Samo zato što su Srbi, komandant ih odluči poslati preko minskog polja! Tebi je to humano? Ti bi još i izgovor da se traži ako će se nekog puštati da korača po minskom polju?! A gore od svega, kakav to human stav imaju prema Miri Furlan (koja tu glumi Miru Furlan) koja je Hrvatica, njihiva krv, još i poznata glumica na koju su kao klinci drkali, ali pošto žena nema ništa protiv srpskog naroda, treba da umre na minskom polju? Humanost? Sve si rekao o sebi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 08:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
@Tommy Vercetti - "Slozio bih se sa misljenjem posta iznad, da opet sami sebe vise ocrnjujemo." "opet mi ispadosmo najgori od sve djece."
@ing - "Nije mi jasno da neko moze pohvaliti film turneja. ... Mozda ja drugacije gledam na temu rata iz razloga sto sam 4 godine bio u tom sranju."
@scommesse - "I ja sam godinu i po proveo bas u tom Srbobranu i na cukama oko Srbobrana kao vojnik 31 brigade VRS,film je vise nego glup"
@GUERILLAc - "Markovic je ostao u svom fazonu antisrpskog reditelja"


Vas četvorica malih ignorantnih ljudi rat i dalje vodite, niko od vas da kaže i riječi o antiratnom aspektu filma. Ni ne vidite ga. Vi se jadničci i dalje, sad u miru posto je rat neko jebiga prekinuo, bavite vaganjem koji je narod dobar, a koji nije te veličanjem brige za naciju istovremenim nipodaštavanjem brige za individuu. Ni slovom da se pozabavite time da je rat apsurdan. Niste u stanju prepoznati da je o tome tema cak ni kad vam je neko gurne pod nos, kao što je Marković uradio. Toliko ste beznadežno nacionalno ispolitizovani, kao kakvi uzorni izdoktrinirani marksisti prije nekoliko decenija. Isto kao oni ste poslušni, podobni, lako iskoristivi...


Posjetite sljedeće linkove i vidite koliko se razlikujete od drugih ljudi:

http://www.blic.co.yu/kultura.php?id=24698
http://www.blic.co.yu/intervju.php?id=162#
http://www.nacional.hr/articles/view/41525/
http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=18497&meni=15
http://www.blic.co.yu/zabava.php?id=23509
http://www.cafemontenegro.cg.yu/index.php?group=4&news=14617

Do kraja pročitajte.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 08:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
Frieda je napisao:
Tek sam pogledala film i generalno je dobar, puno sam se smijala, ima sjajnih scena, nije bio dosadan, super gluma, scenario i da se ne bavi temom kojom se bavi na način na koji se njome bavi, rekla bih da je sjajan, ali...

Daljac je napisao:
I još nešto - zašto je toliki grijeh da reditelj, pogotovo jedan sjajan reditelj kakav je Marković, ispituje kolektivnu krivicu svoga naroda. Karl Jaspers tvrdi, koliko je sjećam, da je to ispitivanje krivice i sopstvenih poraza i zabluda jedini put ka osvešćivanju jednog naroda, iako mislim da u TURNEJI nema mjesta takvim "čitanjima".

Pitanje kolektivne krivice i prikazivanje teških događaja kakav je rat zahtijevaju malo više umijeća, malo manje patetike a iznad svega otklon od stereotipa. U Turneji su stereotipi jezgro.

scommesse je napisao:
I ja sam godinu i po proveo bas u tom Srbobranu i na cukama oko Srbobrana kao vojnik 31 brigade VRS,film je vise nego glup,cista naucna fantastika,a scenario za ovaj filim je pisao neki srbijanski bolesnik koji je nakljukan lazima i propagandom koju siri b92 i drugi takozvani nezavisni mediji po Srbiji...inace ovi srbijanci imaju potpuno izopacenu percepciju desavanja tokom rata

Upravo mi je zasmetalo u filmu što u njemu nema korektnosti, nije se vodilo računa o tome što su tu bili neki stvarni ljudi koji su mnogo patili i prolijevali krv i duboko proživljavali situaciju u kojoj se nalaze. U filmu su skoro sve same pijanice, divljaci i neobrazovane seljačine koji se ubijaju jer nemaju ništa pametnije da rade, osim Srbijanaca koji su sve sami umjetnici, doktori, filozofi i velikodušni dobrovoljci izuzev pisca.
S te strane film je površan, pretenciozan, sa previše stereotipa, ispričano iz vizure nekoga čija je predstava o ratu zasnovana na isječcima iz novinskih članaka. Eto, tako meni to izgleda.


U pravu si za bavljenje pitanjem kolektivne krivice i za stereotipe, kad se film posmatra iz tvog ugla. Ali mislim da nisi dobro dešifrovala Markovića ovdje. Nije ovo taj film. Nije ovo namjeravano da bude bukvar za katarzu, srpski Apocalypse Now, Full Metal Jacket i sl. Taj film, ako to Lepa sela lepa gore i Ničija zemlja nisu uspjeli odraditi, tek čeka da bude napravljen. Neka i čeka. Najvredniji, a i najvjerniji filmovi o Vijetnamu napravljeni su 20, pa i 30 godina poslije rata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 11:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2007, 10:54
Postovi: 245
scommesse je napisao:
ing je napisao:
Mozda ja drugacije gledam na temu rata iz razloga sto sam 4 godine bio u tom sranju.



I ja sam godinu i po proveo bas u tom Srbobranu i na cukama oko Srbobrana kao vojnik 31 brigade VRS


Vidiš, ti nisi kao ovaj ing. Ti si dobar Srbin, bolji od njega. On je rekao da je bio u sranju, a ti si lijepo i za svaku pohvalu na ovoj forumskoj sekciji koja se zove "Kultura", svoju filmsku recenziju neopterećenu argumentima obogatio nadasve relevantnom informacijom da si ti bio "vojnik" i to ne ne tek neki vojnik, nego "vojnik 31 brigade", i to ne tek neke lijeve 31 brigade nego, molim lijepo, punim nazivom se treba reći, "31 brigade VRS". I dobro je da si to naveo, jer si se s prve linije fronta sigurno mogao uzdići pa s jedne objektivne distance dobiti uvid u puno širi kontekst onog rata od drugih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 11:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
POgledao sam i ovo...
Bilo je dosta momenata kada mi je jako malo falilo da mi krenu suze, bas je tragican film, a vise sam se smijao od muke na "smijesnim" scenama nego od bilo cegaj drugog.

Kada su pricali na kraju filma kako su voljeli Beogradj, njegove ljude i glumce, najupecatljivija scena u filmu, barem zdravorazumska, a najpotresnija i najzvjerskija je kada pjeva Kukavica.

Zbunjuje film, na trenutke ima sjajne glume, a na trenutke je tako naivno i tanko :-?

Nadam se da ce barem malo uticati na usijane glave, ako ga pogledaju ikada.

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 13 Feb 2009, 16:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Manaki je napisao:
U pravu si za bavljenje pitanjem kolektivne krivice i za stereotipe, kad se film posmatra iz tvog ugla. Ali mislim da nisi dobro dešifrovala Markovića ovdje. Nije ovo taj film. Nije ovo namjeravano da bude bukvar za katarzu, srpski Apocalypse Now, Full Metal Jacket i sl. Taj film, ako to Lepa sela lepa gore i Ničija zemlja nisu uspjeli odraditi, tek čeka da bude napravljen. Neka i čeka. Najvredniji, a i najvjerniji filmovi o Vijetnamu napravljeni su 20, pa i 30 godina poslije rata.

Vjerujem da nije. Komentar je bio samo reakcija na komentar koji sam citirala.
Šta je po tvom mišljenju bila namjera Markovićeva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 15 Feb 2009, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
@Manaki
Potpis, u potpunosti.

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 12:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Mene je film prilicno povrijedio, posebno iz razloga sto sam ga gledao u Sarajevu u multinacionalnom drustvu. Mislim da je to drustvo jedini razlog zasto prikazivanje nisam napustio nakon nekih pola sata, sat vremena... Da, film se bavi stereotipima, na stereotipan nacin. Sta je to novo pokazao ?

Da su postojali pojedinci dovoljno lukavi da ne potpadnu pod nacionalisticku propagandu, pa se bavili svercom, dok su drugi ginuli ?... Da njihov finansijski napredak nije bio pracen i kulturnim i duhovnim uzdizanjem ?

Vidio sam to vec vise puta, na bolje prikazan nacin.

Da su postojale paravojne formacije koje su imale svoj lanac komandovanja, nezavisan od VRS ? I od svih izabrani Arkanovi Tigrovi... Okej, jedina dobra scena jeste ona kad hrvatskog vojnika tjeraju u minsko polje, ali je pozadina price prilicno naivna.

Da je rat u Bosni skoro pa bio apsurdan ? Da se razlike manje upucenim cine trivijalnim ?

Da na prvoj liniji fronta nema mjesta i razumijevanja za umjetnost ?

Ili mozda da su Srbi losi momci, a Srbi iz Bosne jako primitivni i neobrazovani, a Srbija nesebicno pomagala braci sa druge strane Drine ?!... Jako mi je zasmetala scena u kojoj visi oficir VRS zahtijeva od "Beograda" da mu isporuce jos municije.

U principu, meni je film zanimljiv samo u tom smislu da otkriva povrsan i stereotipan nacin razmisljanja o Srbima iz Bosne i ratu koji je ovdje vodjen, od strane onih ljudi koji se nazivaju "proevropski orjentisanim Beogradjanima"... NIsta vise.

Jedini razlozi zasto ovaj film dobija nagrade na drugorazrednim festivalima su, nazalost, politicke prirode.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 14:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Manaki je napisao:
scommesse je napisao:
ing je napisao:
Mozda ja drugacije gledam na temu rata iz razloga sto sam 4 godine bio u tom sranju.



I ja sam godinu i po proveo bas u tom Srbobranu i na cukama oko Srbobrana kao vojnik 31 brigade VRS


Vidiš, ti nisi kao ovaj ing. Ti si dobar Srbin, bolji od njega. On je rekao da je bio u sranju, a ti si lijepo i za svaku pohvalu na ovoj forumskoj sekciji koja se zove "Kultura", svoju filmsku recenziju neopterećenu argumentima obogatio nadasve relevantnom informacijom da si ti bio "vojnik" i to ne ne tek neki vojnik, nego "vojnik 31 brigade", i to ne tek neke lijeve 31 brigade nego, molim lijepo, punim nazivom se treba reći, "31 brigade VRS". I dobro je da si to naveo, jer si se s prve linije fronta sigurno mogao uzdići pa s jedne objektivne distance dobiti uvid u puno širi kontekst onog rata od drugih.

Sta pricas ti majke ti?Jesi bio u ratu mozda?Jesi ti bio na frontu?
Sta si nasao zajebavati ljude koji su to prozivjeli...Pogledao si film koji bi trebalo da je antiratni pa mislis da si pokupio svu pamet svijeta i da ti znas da je rat apsurdan...da na tebe pucaju sa drugog brda ne bi se ti pitao je li rat apsurdan ili nije vec bi gledao kako da izvuces zivu glavu.
Drzi se ti fino recenzija filmova koje su naravno opterecene argumentima i ne napadaj ljude koji su se borili za to da bi ti i ostali na ovom forumu mogli izmedju ostalog i da idu u kino i gledaju tamo neke filmove.
Uostalom,nekome se svidja film nekome ne.
Tebi se svidja,njima se ne svidja i to je to.
Ali ne,mora se naci uvijek neko ko je najpametniji da bude poklopac svima...(i to u 5-6 uzastopnih postova...)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 16:16 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Manaki je napisao:
taksi je napisao:
...Mogu reci i sada ali 2 stvari su mi stvarno smetale:

1. ...prikazati jednu stranu kao primitivce koji prekidaju predstavu na onaj nacin, dernjajuci se " dajte Zorku", "Mirko , ajmo sa ove gluposti", aludirajuci na Arkana koji pjeva Cecinu pjesmu u onako mucnoj sceni, prikazuju gazdu Danilu sa prepariranim zooloskim vrtom u dnevnoj sobi, dok sa druge strane imate humane vojnike koji pustaju glumce bez potrebe za bilo kakvim izgovorom, ili puste kada ih pogodi izvodjenje grcke tragedijeod strane glumaca. Smijesno.

Smiješno? Smiješne su tvoje neistine pred ljudima koji su gledali film. Onaj lik nije bio iskljuučivo Arkan, nego tipični sadistički kompleksaš kakvih je na ratištima bilo ihahaj. A Arkan jeste bio sadista i tu Marković ništa nije omanuo. A da se lik nije odnosio samo na Arkana, nego na sve njih takve, režiser je izjavio i sam.

Jesi li bio ti kad na nekoj predstavi u našoj provinciji u periodu '91-'95? Ja jesam i to mi je bio gori horor od ikojeg filma. S te strane, klišej necivilizovanih ruralnih ljudi - u onim groznim godinama kad su se oni prestali stiditi svoje neurbanosti i jedva dočekali neizrečenu dozvolu da se građanima svete ponižavanjem - je skroz na mjestu u filmu s ovom tematikom (kojom? ratnom ne. ovo nije ratni film, nego jedan drugi) i drago mi je da se neko tako javno pozabavio ondašnjom društvenom stvarnošću (čak ne ni fenomenom)! S tim da stoji da je Marković tu poentu dodatno iskarikirao, radi dramskog poigravanja. Ali nije je uopšte pretjerano iskarikirao, o tome mogu lično da posvjedočim.
To što se ti osjećaš osramoćen time što se neko kritički osvrnuo na necivilizovanost ruralnog srpskog stanovništva u Bosni - samo govori ili o tome da si ti in denial ili da se iz nekog simptomatičnog razloga poistovjećuješ s dotičnom vrstom ljudi. Usput, reci mi koliko je Republika Srpska imala pozorišta prije 15 godina i koliko je imala opština?


Dalje, o kakvim humanim vojnicima pričaš? Muslimanima koji se iživljavaju nad drugim Muslimanima kao plemena Tutsi i Hutu u Ruandi, fenomen za koju Goran Marković ima i Freudovu dijagnozu ("narcizam malih razlika")? Zaboravio si da ih u filmu gole vozaju po ciči zimi na vrh kamiona, što je i fatalno mučenje i krajnje poniženje? Ili o onom muslimanskom zapovjedniku, koji bi malo silovao mladu glumicu (u predstavi to zamalo i uspije) i kojem su idoli iz djetinjstva prestali biti idoli jer je saznao da su Srbi, te na kraju, koji je, kad se pred glumičinim hrabrim činom pred smrt osjetio postiđen što stoji pred očigledno dubljim, ostvarenijim i većim ljudima od sebe koji su iznad niskih ratnih strasti, odlučio ne ubiti i izbjeći da se srami sam sebe? Ništa posebno humano nema u njegovom djelu. Nije grčka tragedija pobudila čovjekoljublje u njemu! Nego je probudila sram. Prije performansa namjeravao ih je poubijati, valjda iz humanosti.

A kako su to, molim te, Hrvati prikazani kao humani? Samo zato što su Srbi, komandant ih odluči poslati preko minskog polja! Tebi je to humano? Ti bi još i izgovor da se traži ako će se nekog puštati da korača po minskom polju?! A gore od svega, kakav to human stav imaju prema Miri Furlan (koja tu glumi Miru Furlan) koja je Hrvatica, njihiva krv, još i poznata glumica na koju su kao klinci drkali, ali pošto žena nema ništa protiv srpskog naroda, treba da umre na minskom polju? Humanost? Sve si rekao o sebi.


Onaj lik se iskljucivo odnosio na Arkana. To je valjda svima jasno. Ne branim nista, ali mi je ocigledno koliko su vise Srbi ocrnjeni u filmu, i meni je dosadila ta opsta kritika samo jednog naroda.

A tek sto su se vojnici u tim trenucima osjetili postidjeni !!! I kako to se "Arkan" ne osjeti postidjen nego , evo ga opet, neko drugi.

Zao mi je sto nase televizije nisu prenijle konferenciju za stampu iz Londona, da cujete Svetozara Cvetkovica kako govori da su najvece zrtve u ratu bili glumci, da danas prelaz iz Hrvatske u RS izgleda kao da prelazite iz Amerike u Meksiko, i sva ostala prica u stilu " napravilo smo iskren film, dajte mi nagradu, kritikujemo sebe, izvinite, ali dajte nam nagradu, molim vas".

Moglo je to sa vise dostojanstva. Ljigavaca je previse.
Napraviti film o ratu i tvrditi kako je on najveca zrtva, a rat je vidio na Dnevniku 2, je jadno i bijedno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Ma joj, ima taj neki krug intelektualaca beogradskih sa nekim čudnim razmišljanjima. Svakih malo naletim na nekoj njihovoj televiziji na takve priče.. R. Srpska je ovakva i onakva, i tako dalje..
Kod njih je sve u nekim krajnostima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 21:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Da bog da i kod nas nekad bilo razlicitih misljenja,razmisljanja i intelektualaca. Ovo jednoumlje po torovima je za povracanje,narod ko ovce,cisti Staljinizam na djelu,samo sto su alatke za ispiranje mozgova drukcije. Kazu da narod ima vodje spram sebe,a mi smo stvarno dno dna i ne znam ima li spasa i cemu ovo vodi? Mnogi se zale na Titovo vrijeme,jednoumlje,ali ovo danas je gore,jer ljudi se bukvalno boje drukcijeg razmisljanja i spremni su za najcrnje osude i kazne za one koji misle ili govore drugacije,i to bez miga odozgo.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 21:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Frieda je napisao:
Ma joj, ima taj neki krug intelektualaca beogradskih sa nekim čudnim razmišljanjima. Svakih malo naletim na nekoj njihovoj televiziji na takve priče.. R. Srpska je ovakva i onakva, i tako dalje..
Kod njih je sve u nekim krajnostima.


Povrsni su i puni predrasuda... Ali jebes ga, cini mi se da je to klasican odnos stanovnika metropole prema provincijama. I vi Banjalucani ste takvi, kao i mi iz Sa... :)

Manaki je napisao:
Jesi li bio ti kad na nekoj predstavi u našoj provinciji u periodu '91-'95? Ja jesam i to mi je bio gori horor od ikojeg filma. S te strane, klišej necivilizovanih ruralnih ljudi - u onim groznim godinama kad su se oni prestali stiditi svoje neurbanosti i jedva dočekali neizrečenu dozvolu da se građanima svete ponižavanjem - je skroz na mjestu u filmu s ovom tematikom (kojom? ratnom ne. ovo nije ratni film, nego jedan drugi) i drago mi je da se neko tako javno pozabavio ondašnjom društvenom stvarnošću (čak ne ni fenomenom)! S tim da stoji da je Marković tu poentu dodatno iskarikirao, radi dramskog poigravanja. Ali nije je uopšte pretjerano iskarikirao, o tome mogu lično da posvjedočim.
To što se ti osjećaš osramoćen time što se neko kritički osvrnuo na necivilizovanost ruralnog srpskog stanovništva u Bosni - samo govori ili o tome da si ti in denial ili da se iz nekog simptomatičnog razloga poistovjećuješ s dotičnom vrstom ljudi. Usput, reci mi koliko je Republika Srpska imala pozorišta prije 15 godina i koliko je imala opština?


Nema to nikakve veze sa tim da li je neko seljak ili nije... Radi se o nivou prosvecenosti. Osim toga, kad zivis u ratu, tesko ti je da vidis dalje od prve linije fronta. Nije ni prirodno. Za mene u filmu su glumci koji na prvoj liniji fronta igraju klasiku, mnogo vise osramoceni od vojnika koji reaguju potpuno prirodno. A ne bih rekao da je Markovicu to bio cilj. (nije mu bio cilj i sebe da osramoti, a zesce mu je poslo za rukom)...

Koliko Beograd ima stanovnika ? Koliko njih redovno ide u pozoriste ? Koliko njih tamo ide zato sto voli i osjeca umjetnost, koliko zato sto je to In ? (Evo, sad je tenis in, a Srbi nemaju pojma o tenisu... Stalno pune tribine, a ne znaju da navijaju..) Da li procentualno stoje bolje od nas u RS ?

Ne vjerujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 21:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
SÄFFLE je napisao:
Da bog da i kod nas nekad bilo razlicitih misljenja,razmisljanja i intelektualaca. Ovo jednoumlje po torovima je za povracanje,narod ko ovce,cisti Staljinizam na djelu,samo sto su alatke za ispiranje mozgova drukcije. Kazu da narod ima vodje spram sebe,a mi smo stvarno dno dna i ne znam ima li spasa i cemu ovo vodi? Mnogi se zale na Titovo vrijeme,jednoumlje,ali ovo danas je gore,jer ljudi se bukvalno boje drukcijeg razmisljanja i spremni su za najcrnje osude i kazne za one koji misle ili govore drugacije,i to bez miga odozgo.


Nigdje nije bolje... SSSR protiv USA je bila Cenzura vs. Dezinformacija... Svodi se na isto. Sad imas situaciju u USA da su na glavnu scenu umjesto izdrndanih bijelih glumaca doveli svjezeg zgodnog nigera. Narod zaslijepljen klice, odusevljen zemljom koja nudi bezbroj mogucnosti. Sa druge strane imas najvecu ekonomsku krizu u istoriji kapitalizma, na koju se ne osvrcu.

Mi smo narod koji je 500 godina zivio pod tudjom vlascu. Normalno je da nemamo pobjednicki mentalitet. Kao sto je cest slucaj da zenska djeca koja su u mladosti zlostavljana od strane oca, kad odrastu sklapaju brak sa jos gorim idiotom, tako i mi na vlast dovodimo najvece siledzije i diktatore... Bezzze je ocekivati da ce se to promijeniti. Ne treba se osvrtati. Jebes vlast.

Otisli smo od teme. Evo, ako zanemaris politicke poruke filma, sta nam preostaje ? Nista, skromna prica, skromna scenografija, istroseni i nezainteresovani glumci. Film je i bukvalno ispod prosjeka.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 28 Feb 2009, 21:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
SÄFFLE je napisao:
Da bog da i kod nas nekad bilo razlicitih misljenja,razmisljanja i intelektualaca. Ovo jednoumlje po torovima je za povracanje,narod ko ovce,cisti Staljinizam na djelu,samo sto su alatke za ispiranje mozgova drukcije. Kazu da narod ima vodje spram sebe,a mi smo stvarno dno dna i ne znam ima li spasa i cemu ovo vodi? Mnogi se zale na Titovo vrijeme,jednoumlje,ali ovo danas je gore,jer ljudi se bukvalno boje drukcijeg razmisljanja i spremni su za najcrnje osude i kazne za one koji misle ili govore drugacije,i to bez miga odozgo.

Ja se nadam da cemo se sacuvati "intelektualaca" koji misle da su obrazovani ljudi oni koji su zavrsili fakultet, koji misle da sve sto doalzi sa naseg podrucja primitivno i zaostalo, koji misle da u Londonu 7 miliona pije caj i kafu u 5, koji misle da je umjetnik ako nosi ofucanu garderobu i neurednu frizuru, pri tom kritikujuci kapitalizam i bogatstvo dok zivi u 400 kvadratnih metara na Terazijama i sjedi u direktorskoj fotelji, dajuci sebi pravo da pljuje mjesta koja nikada vidio nije, ali Boze moj, izasao je na Brankov most 1999 godine i osjeca se kao revolucionar. Cast pojedinima ali muka mi je vise od losih ratnih filmova, sa glumcima koji su prihvatili ulogu jer su im suze posle citajuci scenario.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 09 Mar 2009, 00:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
@Manaki

Slažem se s većinom tvojih komentara ali mislim da stvarima pristupaš s previše frustracija kojim ovdje nije mjesto, ispravi me ako griješim. Pazi ovo: "Ne sviđa mi se film, zato što JA mislim da ****". Moje, tvoje, njihovo mišljenje. Nijedno nije od prevelikog značaja. Nema potrebe da se obrušavaš na ljude, pa rekao bih i uvredljivo.

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Film Turneja
PostPoslato: 09 Mar 2009, 13:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
O cemu se prica ovdje? O filmu najmanje ...
Temu treba prebaciti u "Drustvo" ili "Politiku", tamo vise pristaje.
Mislim da je zrela za kljuc ...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs