banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 17:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 368 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 13:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Nemam ni ja problem sa Oskarom ni sa Etno-balom (ali pomalo imam sa dress codom Etno-bala), ali mi je jasno da se maknuti s mjesta nećemo dok je profesor režija na banjalučkoj Akademiji zaluđen Johnom Fordom, dok većina profesora književnosti iz spiska obavezne lektire izbacuju Pekića, a ubacuju Noga i dok god jedna Snježana Savičić dobija otkaz da bi umjesto nje predavala Dunja Simić. Au revoir, les enfants!

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 14:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Stoji sve (barem ovo sto znam), samo ne znam ko se to smijao Komicu, posto svi koji znam su bili, ajmo reci odusevljeni, covjek je odlicno otpjevao. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 14:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Podsmijehe sam čuo isključivo od "velevlažnih" fakultetskih tutora... Kao sramota ih bilo što Komić pjeva i svira na gitari. A vaistinu odsvirao i otpjevao odlično :)

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 14:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Aha, dobro, to je na zalost i ocekivano. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 17:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
jebo mater ne moze covjek ni napraviti u ovoj Banja Luci nesto vrijedno za srusiti u iducem ratu... daj ponovo neki domestik purge, daj neki novi rat, daj novu ruku dijeli, ova ne ide... uvijek se prica vrti o ljudima, za ljude se gine, za ljude se stvara, kad ste zadnji put pogledali te ljude? ne trebaju nama festivali nego kugave deke!

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 20:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Daljac,
nisam saglasan sa onim sto si napisao. Da, Sarajevo je mnogo toga izgradilo izigravajuci zrtvu, ali i te teme su prezvakane.

Mozda nam neko upuceniji moze reci kako se dobijaju sredstva iz Euroimage? Tanovic je samo Niciju zemlju snimio sa pomenutom tmeatikom, a Jasmila samo Grbavicu. Medjutim, naredni filmovi su bili anti-trenutna politika Sarajeva: Tanovicev kritika zdravstvenog sistema pa cak i lijep prikaz dobojskih ljekara, Jasmilim o Vehabijama...i sta sad? Opet pokupili nagrade jer su Muslimani? E pa nije. Kakvi god da su mora se priznati da su ima bar ideje za film interesantne. Meni se gleda i Hotel Evropa. Zanimljivo je.

S druge strane, ako je to put ka tom finansiranju, pa zasto nasi ne napisu neku temu: pokolj za vrijeme NDH, stanje Roma, stanje nakon poplava...ima li neko neku interesantnu ideju ili zaista mislis da tamo neko iz Euroimaga gleda grad odakle saljes? Pa Islandjanin kaze da je odbijen za sufinansiranje filma, a smatra da je scena iz Revenanta sa konjem i u trobom iz njegovog filma.

Poenta je:

- republika apsolutno nezainteresovana,
- ekipa koja radi moze i bolje ali ocigledno ni ambicije ni pocetnog kapitala.

Pilicarimo, zaista.

Uostalom, sve sam manje misljenja da programi na fakultetu ce donijeti nesto ako ubacimo Pekica. Nece. Mi nemamo generacije koje znaju analiticki da misle i da uzivaju u filozofiji u cetvrtom razredu Gimnazije. Mi smo godinama generacija koja uci srpski i matematiku za dvojku i to slavi nekad u Zombiju, danas u onom Taxi kaficu kraj Gimanzije ili slicno. Kad budemo stvarali generacije koje ce da analiziraju i misle, tada ce im stivo Pekica i biti zanimljivo. Do tada ceracemo se jos.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 21:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Htio sam da ti napišem boga oca prije nego što sam pročitao tvoj zadnji pasus, ali on je suština svega što sam govorio. Zato je BL tu gdje jeste. Tu, u tvom posljednjem pasusu, krije se sve ovo o čemu pričamo posljednjih dana.

Nema veze da li su Tanović ili Žbanić snimili filmove sa ili bez ratne tematike. Oni su kao autori propagandisti. Mogu da snimaju filmove o zdravstvu ili o fudbalu na Koševu, ali će uvijek biti iskorišteni u svrhu određenih politika.

Kada sam govorio o Euroimagesu govorio sam o postojanju samosvijesti. Šta - oni tamo znaju kako se aplicira, a mi ne znamo? Ma daj. Poenta je da to nema ovdje ko da radi. Zašto? To je drugi par opanaka. Možda zato što se naš profesor režije kune u Forda ili profesor montaže pušta Tompsonove spotove na vježbama, pa onda to sve pravda propagandnim filmovima Leni Rifenštal?

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 22:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Ne znam sta se desava na akademiji zaista. Ali da se nikad nista osim 32.decembra ne desava...e to je cudno.

Dobra zena je na Sandensu, Vlaznost u Berlinu, Hadzihafisbegovic dobija za glumca Veneciju, Zvizdan je tu, Tanovic osvaja Berlin. Sjajno okruzenje. Nisam nista gledao ali ovo su velike stvari.

Jadni smo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 23:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Daljac je napisao:
Dalje: FBiH ima Fondaciju za kinematografiju i tu se okreću milionska sredstva. U okviru toga ova Fondacija (su)finansira visokoškolske ustanove za snimanje studentskih filmova, zaštitu, čuvanja i prezentovanja arhivske i filmske građe, promociju bh. filma, stručno usavršavanje i "druge oblike finansiranja".

Ovo je jako važno. Bez ovakve fondacije festivali poput Kratkofila pomalo gube smisao jer imamo (smo imali) domaći festival skoro bez domaćih filmova. Produkcija je spala na studentske radove, par dokumrntaraca RTRS-a, pojedinačne izlete (i Kustu)
Bilo je govora o osnivanju takve fondacije koja bi radila po modelu iz Srbije ili Federaciju, ali od toga ništa. Para nema.
Uz to fali nam i jedan Đelo Hadžiselimović na javnom servisu koji bi bar malo podigao program sa par kvalitetnih naslova.
Pa bi Kratkofil (ili festival koji ga bude "naslijedio") imao i više publike/sponzora/para.

taksi je napisao:
Ne znam sta se desava na akademiji zaista. Ali da se nikad nista osim 32.decembra ne desava...e to je cudno.

Šta je čudno? Mnogii diplomiraju, odu na neku TV i snimaju/montiraju dnevna dešavanja za informativni program.
U najboljem slučaju rade na nekom "dokumentarcu" javnog servisa.
Zato bi fondacija namjenjena studentima mogla pomoći. Ali, para za tako nešto nema.

Daljac je napisao:
Kao sramota ih bilo što Komić pjeva i svira na gitari. A vaistinu odsvirao i otpjevao odlično :)

Gledao sam ministra na Festivalu nauke jedne godine, dobro je odsvirao :D
Bolje da se bavi tamburanjem jer ovaj entitet za njegoavog vakta ima najmanja izdvajanja za nauku u regionu. Daleko ispod evropskog prosjeka. A on je na čelu resornog ministarstva i svira...


Poslednji put menjao Choban dana 10 Mar 2016, 23:39, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 10 Mar 2016, 23:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2010, 17:53
Postovi: 3865
E ovo je forum kakav želim da čitam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 00:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Da se nadovežem na "Chobanovu" raspravu: Nisu studenti problem (ako već pričamo konkretno o Akademiji), kadar je problem. Pomalo znam šta se dešava na dramskom i na muzičkom odsjeku. Ili bar mogu reći da sam neke konkretne stvari znao, a o nekima sam svojevremeno u "Blicu" i pisao. Bilo bi dobro pročešljati sav nastavni kadar i ustanoviti na osnovu čega su birani i zvanja u koja su birani. Kako je moguće da profesor režija nema film? Ko mi bude naveo "Ptice Bardače" ili onaj (polu)dokumentarac o slijepoj djeci može da mi se napase. Ili onaj zaista nesretni Solomon koji je klincima puštao Tompsonove spotove na časovima i to pravdao time što je htio da im pokaže kako se video-materijal može zloupotrijebiti. I našao baš Tompsona da pusti, a onda se počeo pravdati filmovi Leni Rifenštal! Pa što nije pustio njene filmove, ćaća ga zakarto? Ili moj drug Arsen koji predaje klavir 10-12 godina, a nije mu dozvoljeno bilo da upiše prvu godinu smjera za dirigovanje! Zašto? Pa šta će onda da radi Nemanja Sav(anov)ić? :D :D Čuvam negdje na kompu desetine ispunjenih testova sa prijemnih ispita za srpski jezik i književnost. Na jednom je kandidat napisao "Prvi Svjecki rat" i upao na budžet. Ali, dobro, sve su ovo primjeri koji su manje ili više svima poznati.

Ne postoji strategija. Ne znam da li je to zato što nema ko da je osmisli, da li je to zato što para nema ili je to zato što ona nikome ne treba. Strategija nam možda i ne bi trebala, kao ni ta jebena samosvijest o kojoj trubim, da imamo tradiciju, da imamo FEST, da imamo "Bitef", da imamo "Horove među freskama". Ali nemamo, pa se sve svodi na siromašnu selekciju Teatar-festa (na kojem je jedini motiv dovesti predstavu koja će igrati na kartu više), na povremene tezge umjetnika svih profila. Mi smo, što neko reče, hemoroid na šupku svemira što se kulture tiče. Ko mi kaže da nije tako evo pitanja: gdje je Đuro Damjanović? Gdje je Branko Čučak? Gdje je Kolja Mićević? Gdje su Snježana Savičić i Radmila Smiljanić? Gdje je Jovica Pavić? Evo i odgovora: Udruženje književnika RS je osnovalo nagradu "Đuro Damjanović", pa je nakon dvije godine ugasilo, a njegovih sabranih ili izabranih djela nema pa nema; Čučak ima književnu nagradu u Han Pijesku koja se dodjeljuje za prvu knjigu, a na taj se konkurs jedva prijavi jedan ili dva autora godišnje; Kolja je u Parizu prevodi Dantea; Snježana Savičić je u Bgd nakon što ju je zamijenila neprijatna i skromna Dunja Simić; isto je i sa Radmilom Smiljanić; Jovica Pavić godinama nije režirao u Banjoj Luci jer mu je neko ostao dužan honorar, ali je režirao u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, regionu.

Ajmo dalje. Narodno pozorište RS je u decembru prošle godine osvojilo nagradu na Festivalu monodrame i malih scena u Istočnom Sarajevu sa predstavom "Mrešćenje šarana". To niti je monodrama, niti je mala scena. Predsjednik žirija bio je Rade Simović koji je dramaturg Narodnog pozorišta RS. Narodno pozorište RS ima dva dramaturga - njega i Branka Brđanina Bajovića. Obojica su zaposleni na pola plate, jer punu platu primaju kao profesori Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu na kojem su angažovani, ako ne laže sajt fakulteta, na 12-15 predmeta. A Akademija ima smjer za dramaturgiju. Zašto nikome nije data prilika? Zašto njih dvojica moraju da sjede tu gdje sjede? I šta koji kurac ima da se dramatizuje u onoj predstavi bez riječi???

Banski dvor? Petrić? Kada je posljednji put tu održana promocija romana koji je dobio Ninovu nagradu?

Zašto niko ne rješava pravni problem sarajevskih ustanova kulture?

Zašto niko ne traži kulturno nasljeđe RS koje je ostalo u FBiH?

Gdje je 50.000 maraka koje je Ministarstvo dalo ATV-u i NPRS za početak snimanja serije o Kočiću?

Kako je moguće da direktor pozorišta bude čovjek koji je flasifikovao 50 strana svoje knjige?

I tako dalje, i tako dalje.

Zar neko zaista vjeruje da je s ovakvim sistemom vrijednosti, s ovakvim stanjem stvari moguće stvoriti preko potrebnu svijest o kulturi i umjetnosti kod raje koja je zadojena niskim strastima i jeftinom zabavom?

Uzgred, ovo je predsjednica Udruženja književnika Srpske:

Slika

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 00:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
RS ima više filmskih festivala nego bioskopa. Kolegica prije godinu dana pobrojala i jedno i drugo i napisala tekst o tome.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 01:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Daljac je napisao:
Da se nadovežem na "Chobanovu" raspravu: Nisu studenti problem (ako već pričamo konkretno o Akademiji), kadar je problem. Pomalo znam šta se dešava na dramskom i na muzičkom odsjeku. Ili bar mogu reći da sam neke konkretne stvari znao, a o nekima sam svojevremeno u "Blicu" i pisao. Bilo bi dobro pročešljati sav nastavni kadar i ustanoviti na osnovu čega su birani i zvanja u koja su birani. Kako je moguće da profesor režija nema film? Ko mi bude naveo "Ptice Bardače" ili onaj (polu)dokumentarac o slijepoj djeci može da mi se napase. Ili onaj zaista nesretni Solomon koji je klincima puštao Tompsonove spotove na časovima i to pravdao time što je htio da im pokaže kako se video-materijal može zloupotrijebiti. I našao baš Tompsona da pusti, a onda se počeo pravdati filmovi Leni Rifenštal! Pa što nije pustio njene filmove, ćaća ga zakarto?

To je smjer za televiziju i film tako da je forma zadovoljena, bar što se tiče izbora profesora. Oni imaju iskustvo, imaju radove.
Ali, kakvi su kao predavači? Da li uspiju podstaći studente za rad? Kreativnost?
Znam ljude koji su završili akademiju, kažu mi da je stanje bilo bolje, da su pojedini gostujući profesori znali predavati.

Problem nije samo na Akademiji umjetnosti, kvalitet nastave je, na većini fakulteta značajno opao u posljednjih 7-8 godina.
Kako se samo biraju asistenti na pojedinim odsjecima, pa to je bruka.
Kada vidiš ko predaje na pojedinim fakultetma, na pojedinim jako bitnim odsjecima (za društvo), još su ti sa Akademije i dobri, mogao bi reći i odlični.

Meni je zanimljiva još jedna stvar.
Razgovarao sam sa mnogo studenata Akademije i, koliko sam vidio, saradnja između smjerova ne postoji u onolikoj mjeri koliko je to potrebno za jedan takav fakultet.
Imamo studente produkcije, dramaturgije, montaže, glume... koji ne sarađuju koliko bi trebalo.
Svelo se na otaljavanje do diplome.
Da li iko tamo od tih profesora i asistenata pokušava da osmisli neki projekat? Unutar Akademije, da ljudi sarađuju.
Pa nema ih na stotine, to su relativno male grupe.
(Možda nešto postoji sada, ne znam kakvo je stanje zadnjih par godina).

A sa drugim odsjecima, fakultetima?
Studenti žurnalistike i akademije da rade npr. TV emisiju? Dokumentarac?
Kad već para za igrane (ili bilo kakve) filmove nema.
Medija sa rupama u programskim šemama ima.

Daljac je napisao:
RS ima više filmskih festivala nego bioskopa. Kolegica prije godinu dana pobrojala i jedno i drugo i napisala tekst o tome.

I festivala i kina je mnogo više od domaćih filmova (i kratkometražnih i dugometražnih, i igranih i dokumentarnih...). Nažalost.

Daljac je napisao:

Uzgred, ovo je predsjednica Udruženja književnika Srpske:

Slika

... koja je nakon imenovanja dobila (podijelila) godišnju nagradu Udruženja.
Pa izbio "pičvajz" na onom presu.
A još u žiriju bio i recenzent njene knjige ako se ne varam.
Piše žena, još ima i pristojan izgled (koliko god njena pojava bila smiješna), ali da li zaslužuje da bude predsjednica takvog udruženja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 07:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Sve sto je napisano, moze se analogno naci u svim ustanovama i gradovima pa i bivsim republikama. Nemoguce da je akademija izolovana.
Svede se na to da se apsolutno niko ne zali i zasto vi se mijenjalo. Ako nikome ne smeta (a ocigledno ne smeta) da montira po Elti i da gleda Tompsona neka gleda. Opet ponavljam da smo sve sami izabrali i time zasluzili.

Meni je uputnije to kako se ne vidi nacin funkcionisanja filma:
Napravis film sa malo patetike i aktuelne teme ala Tanovic, dobijes nagradu, onda za naredni pare iz Francuske i fondova i onda kasnije mozes da radis sta zelis. S druge strane ti profesori i dramaturzi vole ocigledno novac pa bar da im to bude lajt motiv-konkursi.

Nije mi jasno zasto Kusturici nisi ponudili nikad mjesto gostujuceg profesora. Koriste ga za patetiku, on se ne zali. Bar da ga iskoriste za ono sto zna. Nije mi uopste drag, naprotiv, ali kad je predavao na Kolumbiji moze i ovdje.

Daljac, sta si zapeo za Snjezu Savici i Radmilu. Bas ce gospodje ostaviti posao opere u Bg i lagodan zibot da se presele u BL. Dolazile su kao gostujuce uvijek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 11:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Od kraja ću: Nisam ja zapeo za Snježanu i Radmilu, boli mi kita za njima; Snježana jeste dolazila kao gostujući, ali kao gostujući je i dobila otkaz zato što je sa Frankfurta na Majni stigla Dunja Simić.

Mada, šta god sada napisao sve si rekao s onim "sami smo birali" i neka to tako ostane.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 12:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Mislim da trebamo krenuti od nekih osnova pa i marketinga, slabog ali bilo kakvog.

Recimo, Dane Komljen i Kusturica na katedri, veca promocija knjige Tanje Stupar iako je to samo uzi krug Ninove nagrade, Tanja Sljivar ako pise za Atelje 212 moze i za nase pozoriste. Nikola Pejakovic je dobra ideja (iako je vise losih nego dobrih predstava ali Krivica je dovoljan razlog da se covjek ponovo pozove).

Nisam ljubitelj ni Kusturice, ni Tanje, niti ih poznajem ali poceti od necega sto bi moglo imati nastavak i polako razvijati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 11 Mar 2016, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
taksi je napisao:
Ako nikome ne smeta (a ocigledno ne smeta) da montira po Elti i da gleda Tompsona neka gleda. Opet ponavljam da smo sve sami izabrali i time zasluzili.


ovdje sva rasprava staje

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 12 Mar 2016, 02:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
+1

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 18 Mar 2016, 01:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Pred gašenjem i festival animiranog filma!?

Citiraj:
Gasi se još jedan filmski festival?

Održavanje međunarodnog festivala animiranog filma u Banjaluci, “Banjaluka 2016”, koji je ove godine trebao da ima svoje deveto izdanje je vrlo neizvjesno. Festival se nalazi pred odlukom koju je nedavno donio još jedan festival iz grada na Vrbasu, “Kratkofil Plus”, a to je da prestane da postoji.

"Potpuno smo svjesni razloga za takvu odluku “Kratkofila Plus”, jer se nalazimo u gotovo identičnoj situaciji. Sredstva koja su prošle godine dodijeljena festivalu u visini od 12.000 KM još uvijek nisu uplaćena, a sa druge strane veliko je pitanje kada će, i da li će uopšte biti raspisan ovogodišnji konkurs kod Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za filmske festivale. To ne daje vremena organizatoru festivala da raspiše konkurs za prijem filmova, niti garantuje bilo kakvu ovogodišnju finansijsku podršku festivalu", saopšteno je iz organizacije festivala.

Teška finasijska situacija u organizaciji festivala traje već nekoliko godina, prvenstveno, kako se navodi, zbog minimalne podrške Grada Banjaluka i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, kao i nepostojanja bilo kakve jasne strategije o razvoju kinematografije u Republici Srpskoj, čiji značajan segmet bi trebalo da budu i filmski festivali. Sa druge strane, minimalna sredstava koja se godinama dodjeljuju, u potpunosti onemogućavaju organizatora da sredstva traži kod inostranih fondova, jer je sa ovakvom finansijskom podrškom lokalnih vlasti, Međunarodni festival animiranog filma u Banjaluci neinteresantan za bilo kakvu finansijsku podršku.

"Uprkos želji organizatora, Asocijacije za vizuelne umjetnosti “FENIX ART” da ovaj festival opstane, sadašnja politika Grada Banjaluke i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, onemogućava daljnju organizaciju. Da podsjetimo, do prije nekoliko godina u Banjaluci su bila tri filmska festivala, da bi danas zbog svih navedenih problema, sada i poslednji filmski festival u Banjaluci mogao da bude ugašen", dodaje se u saopštenju.

Međunarodni festival animiranog filma “Banjaluka” osnovan je 2008. godine, i na njemu je do sada prikazano više od 2.500 animiranih filmova, uz prisustvo brojnih najznačajnijih svjetskih animatora u prvim godinama održavanja festivala. Festival je od samog početka podržavan od strane Svjetske asocijacije za animirani film (ASIFA), a godinama je uključen u koaliciju najznačajnijih evropskih festivala animiranog filma “CARTOON D'OR”.

Postojanje festivala animiranog filma bitno je uticalo i na formiranje smjera animiranog filma, jedinog u Bosni i Hercegovini, koji je pokrenut 2014. godine na banjalučkoj Akademiji umjetnosti.

http://www.rtvbn.com/378600/Gasi-se-jos ... i-festival


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KRATKOFIL
PostPoslato: 20 Mar 2016, 17:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2005, 00:47
Postovi: 7178
ko kaze da nema svjetla na kraju tunela!! jos da se Fenix ugasi na ustrb imena i bog da nas vidi

_________________
I'm getting weaker, I'm getting thin
I hate how obvious I have been


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 368 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs