banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 13:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1685 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 85  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2003, 21:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mel Gibson je najomiljenija filmska zvezda u Americi
U godišnjoj "Harris" anketi koja se sprovodi tokom novembra meseca, Amerikanci su za najomiljeniju filmsku zvezdu proglasili Mela Gibsona. Više od hiljadu ljudi širom SAD-a učestvovalo je u glasanju i presudilo da je 47-godišnji Australijanac ponovo na prvom mestu ? tako je bilo i 1996. godine, a prošle godine je "osvojio srebro". Prošlogodišnji pobednik Tom Henks pao je tokom dvanaest meseci na četvrto mesto po omiljenosti. Na ostalih deset mesta su Šon Koneri, Harison Ford, Tom Kruz, Klint Istvud, Denzel Vašington i Džoni Dep. Zanimljivo je da se na listi nalazi i Džon Vejn, od čije je smrti prošlo čak 24 godine. On je jedini pokojnik koji ne silazi sa prvih deset mesta od 1993. godine kada je "Harris" anketa počela da se sprovodi.


Povratak Alfa
Opra Vinfri, Konan O´Brajen i Džej Leno dobijaju novog konkurenta. Čuveni krzneni stvor ALF (skraćeno od Alien Life Form ? njegovo pravo ime je Gordon Šamvej) dobio je svoj sopstveni talk-show nakon ogromne zainteresovanosti koju su pokazali ljubitelji popularne serije iz 80-ih godina minulog veka. Preko sedam hiljada obožavalaca potpisalo je on-line peticiju, tražeći da se serija obnovi. Međutim, producenti su odlučili da "Alf" u novom ruhu ne bude klasičan sitcom (situational comedy ? komedija situacije) kao nekada, već da dlakavi vanzemaljac sa planete Melmak postane domaćin talk-show programa u kojem će razgovarati sa poznatim ličnostima. "ALF´s Hit Talk Show" počeće da se emituje u prvoj polovini 2004. godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2003, 09:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nastavak "Profesionalca"?
Natali Portman proslavila se ulogom devojčice Matilde u filmu "Profesionalac" u kojem su glavne uloge tumačili Žan Reno i Geri Oldmen. Trenutno snima "Star Wars: Episode III", a za magazin "People" nagovestila je da Lik Beson priprema nastavak "Profesionalca" u kojem bi ona ponovila svoju ulogu: "Scenario je zaista odlično urađen, jedini problem je što bih morala da se opet dovedem u fizičku formu za takvu ulogu, a trenutno je za mene pravi podvig da se sagnem i vežem pertle..." Spominje se i da bi Džet Li igrao jednu od glavnih uloga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jan 2004, 10:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Zanimljivo je porijeklo rijeci blockbuster koja po definicji ako se ne varam oznacava film koji zaradi preko 100 miliona dolara


Spilbergova "Ajkula" je prvi filmski "blockbuster"
Prvi holivudski "blockbuster" bila je "Ajkula" 1975. godine (režija Stiven Spilberg), koja je u prvih mesec dana prikazivanja zaradila 100 miliona dolara, piše "USA Today" i, između ostalog, objašnjava i poreklo ovog naziva ? potiče iz vremena Drugog svetskog rata, kada je britanska avijacija bombardovala Nemačku bombama koje su "čistile" čitave gradske blokove. Nakon rata termin se odomaćio u britanskim pozorištima, označavajući pozorišne komade koji su bili toliko gledani da su redovi za ulaznice opasivali čitav gradski blok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jan 2004, 12:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
'Hobit' Šon Ostin režiraće "Fantastičnu četvorku"
Šon Ostin, koji je stekao svetsku slavu kao hobit Sem Gemdži u trilogiji "Gospodar prstenova", priprema se da sedne u režisersku stolicu i to, ni manje ni više, nego povodom još jedne ekranizacije stripa. U pitanju je "Fantastična četvorka", jedan od najpoznatijih i najpopularnijih stripova koje je "Marvel" proizveo. Budžet filma vrti se između 100 i 130 miliona dolara. Ostin je u intervjuu za jedan brazilski list rekao da bi njegov kolega Orlando Blum bio izvrstan kao 'Plameni', jedan od članova Četvorke. Priča se da bi i DžordžKluni voleo da glumi u filmu, kao 'Gumeni' Rid.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2004, 21:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Prenos "Oskara" biće podložan kontroli i cenzuri
Nekada su kongresi KPJ (SKJ) "direktno" prenošeni sa nekoliko sekundi zakašnjenja, za slučaj da neko od cenjenih delegata izjavi nešto što Partija ne želi da se zna, pa da se prenos može blagovremeno prekinuti tako da gledaoci i ne primete šta se desilo. Sada je odlučeno da se prenos ceremonije dodele nagrade "Oskar" 29. februara takođe emituje odložen za nekoliko sekundi, što je izazvalo buru negodovanja u američkoj javnosti. Izgovor organizatora je da se time sprečavaju incidenti poput nedavnog otkrivanja dojke Dženet Džekson u pauzi "Superbowla". Međutim, taj izgovor postaje neodrživ kada se prisetimo "antibušovskog" govora koji je Majkl Mur održao na prošlogodišnjoj ceremoniji, kada je primao nagradu za svoj "Bowling for Columbine". A izgledalo je da su vremena takve cenzure prošla.


Majkl Džej Foks razmišlja o tome da ponovo glumi
Majkl Džej Foks, zvezda filmova "Povratak u budućnost" i urnebesne TV serije "Porodične veze", u kojoj je briljirao kao Aleks, razmišlja da se vrati na televiziju. 42-godišnji glumac povukao se iz posla 2000. godine, nakon što je oboleo od Parkinsonove bolesti. Od tada je svoj glas pozajmljivao junacima animiranih filmova "Stjuart Litl" i "Atlantis", pokušavajući da ostane u poslu koji ume odlično da radi, uprkos bolesti. Željan toga, učestvovao je nedavno u dve epizode serije "Scrubs", čije je snimanje proteklo bez teškoća. Postoji mogućnost da aktivnije učestvuje u seriji, ali sigurno ne u celoj sezoni od 22 epizode. Za sada je još uvek prerano davati bilo kakve prognoze.


Kakav će biti peti "Betmen"
Režiser Kristofer Nolan i scenarista Dejvid Gojer pričali su nadugačko i naširoko za "Variety" o petom filmu "Betmen" serijala, konačno razotkrivajući ponešto od onoga što čeka gledaoce. Film počinje da se snima u maju ove godine, a naslovnu ulogu tumači Kristijan Bejl. Pokazaće se kako je Brus Vejn uopšte postao Betmen. Njegov lik biće mnogo životniji i ´filmskiji", a manje stripski. Štaviše, čovek-šišmiš neće se pojaviti u prvih 40 minuta priče. Međutim, kada konačno krene akcija, gledaoci će moći da vide novi Betmobil, kostim i dodatke na kojima bi pozavideo i Džejms Bond, kaže se u reportaži.


Izabrani protagonisti "Napada na policijsku stanicu 13"
Itan Houk i Lorens Fišbern dobili su glavne uloge u rimejku filma "Napad na policijsku stanicu 13" koji je Džon Karpenter režirao 1976. godine. Režiser rimejka je Žan-Fransoa Riše, a snimanje počinje 5. aprila u Torontu. Priča je donekle izmenjena (i sličnija uzoru - vesternu "Rio Bravo" u kojem su glavne uloge igrali Džon Vejn i Din Martin), pa je Fišbern u ulozi mafijaškog bosa koga privremeno smeštaju u usamljenu policijsku stanicu predodređenu da uskoro bude zatvorena kao nepotrebna. Houk je policajac koji će noć provesti braneći stanicu od neprestanih napada Fišbernove bande koja namerava da oslobodi šefa, a u tome će mu pomagati preostalo osoblje i neki od pritvorenika.


Dženifer Eniston kao supervizor Bredu i Anđelini Džoli
Dženifer Eniston namerava da prisustvuje snimanju scene seksa koju će Bred Pit i Anđelina Džoli odglumiti u filmu "Gospodin i gospođa Smit". Ne da je nešto naročito zabrinuta, ističe njen predstavnik za medije, nego je samo radoznala. Inače nema običaj da prati Breda na snimanja kada radi takve scene. Sticajem okolnosti, Anđelina Džoli ima reputaciju zaljubljivanja u svoje filmske partnere. Zato, možda nije loše naći se na licu mesta da stvari ne izmaknu (samo)kontroli...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2004, 13:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mel Gibson pokušao samoubistvo
Mel Gibson je u emisiji "Primetime" obelodanio kako je pokušao da izvrši samoubistvo početkom devedesetih godina prošlog veka. Bilo je to u vreme kada mu je popularnost pala na najniže grane i potpuno se predao alkoholu. Stajao je na prozoru, nameravajući da skoči i ubije se. "Morate biti potpuno ludi i očajni da se nađete u takvom položaju", kaže 57-godišnja holivudska zvezda australijskog porekla. "Pomislio sam: Čoveče, ovo je najjednostavnije rešenje"... Pao je na kolena, otrgao se i nastavio svoj život i karijeru. Njegov najnoviji film, "The Passion of The Christ", izaziva trenutno veliku pažnju medija i raznih verskih zajednica zbog načina na koji je prikazao poslednje časove života Isusa Hrista...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2004, 17:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Dodeljene "Zlatne maline"
Dženifer Lopez i Ben Aflek jesu raskinuli veridbu, ali su zajedničkim "naporom" doprineli da njihov film "Gigli" osvoji čak šest "Zlatnih malina", nagrada koje se dodeljuju najgorim filmskim ostvarenjima. Glasači su ostvarenje "Gigli" proglasili za najgori film 2003, Afleka za najgoreg glumca, Dženifer Lopez za najgoru glumicu, njih dvoje su izabrani i za najgori par, a sineasta Martin Brest je dobio "Zlatne maline" i kao režiser i kao scenarista. Rekord po broju "Zlatnih malina", po sedam nagrada, drže filmovi "Showgirls" i "Bojno polje Zemlja".
"Međutim, to su bili mnogo bolji loši filmovi, ako to uopšte ima ikakvog smisla", izjavio je osnivač "Zlatnih malina" Džon Vilson. "Ako ih gledate u društvu pravih ljudi ili sa pravim pićem u ruci, oni su neobično zabavni", objasnio je. "´Gigli´ je, međutim, bez obzira na to koliko ste se ´nalili´ ili ko su ljudi sa kojima ga gledate, jednostavno samo bol u zadnjici", naveo je Vilson.
Među ostalim dobitnicima najnepoželjnije nagrade je Silvester Stalone kojem je to 10. "Zlatna malina", ovaj put za epizodnu ulogu u filmu "Spy Kids 3-D: Game Over". Jednu od "Zlatnih malina" Stalone je dobio kao najgori glumac 20. veka. Pošto će iduće godine "Zlatne maline" biti dodeljene 25. put, Vilson kaže da se razmišlja da Staloneu bude dodeljena specijalna nagrada za životno delo. (Beta)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2004, 18:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Rene Zelveger umalo izgubila Oskara
Američka glumica Rene Zelveger zabunom je nakratko osetila sav užas gubitka statue Oskara, koji joj je dodeljen za najbolju sporednu žensku ulogu. Ponosna na odato priznanje, Rene je odlučila da statuu stavi na "sigurno mesto" i da veliki događaj proslavi sa prijateljima u restoranu. Tu su njeni prijatelji zatražili da im pokaže Oskara kako bi i oni mogli da mu se dive. Rene je popustila pred njihovim molbama i otišla do svog automobila u kome je sakrila statuu. Drama je nastala kada glumica nikako nije uspevala da pronađe dragoceni kip, piše na veb sajtu Actustar.com. Zahvatio ju je očaj i briznula je u plač, da bi ubrzo shvatila da je ušla u pogrešan automobil. "Više nikada neću dozvoliti da mi se taj ´mališa´ izgubi iz vida", rekla je, misleći na Oskara, jednom prijatelju kada se vratila u restoran. (RTS)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar 2004, 14:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Želje i planovi Pitera Džeksona
Piter Džekson izjavio je da bi, u slučaju da mu se pruži prilika da snima "Hobita", voleo da se ser Jan Mekelen ponovo pojavi kao Gandalf, čime bi se na najbolji način održao kontinuitet između trilogije "Gospodar prstenova" i filma "Hobit" u kojem bi se prikazali događaji koji prethode "Družini Prstena". Međutim, trenutno je sve u rukama advokata kompanija "New Line Cinema" i MGM. Džekson se trenutno okreće ka svom novom filmu "King Kong", u kojem bi Ilajdža Vud mogao da se pojavi u tzv. kameo ulozi, makar samo da ga zgazi džinovsko stopalo, kako prenosi "Sci-Fi Wire".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Maj 2004, 19:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mi nismo anđeli 2

Dragojević: Snimam nastavak filma "Mi nismo anđeli"

- Definitivno ću snimiti nastavak kultnog filma "Mi nismo anđeli" - bila je prva rečenica režisera Srđana Dragojevića. Kako on kaže, početak snimanja filma zakazan je za letnji period, a ekipa glumaca ostaje ista.


- Scenario za drugi deo filma smešniji je nego onaj za prvi. To će biti jedna romantična i vesela komedija - objašnjava Dragojević.

Film će se raditi u koprodukciji sa televizijom "Pink", a na pitanje odakle ta saradnja, Srđan odgovara: "Kritičari su proglasili da sam '92, '93. godine izmislio ružičasti talas uz Mi nismo anđeli" i, kroz smeh dodaje: "Ovo je možda povratak korenima." Budući da "Pink" pokreće internacionalnu filmsku kompaniju i da će sa amerikancima raditi čak šest koprodukcija, Dragojevićeva saradnja sa Mitrovićem potencijalno može doneti rezultate i izvan granica SCG. Dragojević je proveo više od tri godine u Americi radeći za "Miramaks" i druge kompanije, tako da je njegovo iskustvo nezamenjivo. U američkoj produkciji uskoro bi trebalo da započne snimanje filma po romanu "Troje" Džulijana Barnsa.

- Radnja filma smeštena je u Beograd, 15 godina kasnije. Nikola Kojo ima ćerku koja postaje mlada i zgodna žena. Koja u ovoj priči glumi patološko ljubomornog oca, koji pokušava da je zaštiti od bilo kakvog muškog uticaja. Film je prilagođen današnjoj omladini i biće hip-hop muzike - priča Dragojević


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Maj 2004, 17:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Uskoro peti nastavak komedije "Tesna koža"
"Tesna koža 5%" (svaka aluzija na izborni cenzus je namerna) sa podnaslovom "Kad je tesno Šojić", naziv je najnovijeg nastavka sada već čuvene filmske komedije sa Nikolom Simićem i Milanom Gutovićem u glavnim ulogama, čije snimanje treba da počne u julu ili avgustu. I ovoga puta scenario za priču o Šojiću, koji je "trebalo da bude kapetan lađe, ali je njegova lađa otplovila" i Pantiću, čija je žena "rodila tri idiota", piše Siniša Pavić, koji o "Tesnoj koži 5" kaže: "Likovi su isti, nova je tema. Tranziciona vremena - nova ´ koža´, a i ona je tesna, još tesnija - pa puca po šavovima."

Režije se prihvatio mladi Srđan Vasić Komarac, poznat po reklamnoj kampanji "Kupuje se na trafici, ali nisu novine", kome je ovo filmski debi. Novi nastavak "Tesne kože" producira kuća "Moskito advenčrs" u kojoj je, pored Vasića, i Ivan Karl, novinar i filmski kritičar.

Producenti kažu da će to biti najbolja "Tesna koža" do sada, a novi nastavak najavljuju ovako: "Da li je moguće da Šojić probije cenzus i uđe u Skupštinu ako protiv sebe ima Šojića? Kakvu ulogu u tome ima farma za gajenje krokodila? Hoće li Pantić, i po koju cenu, da podrži Šojića? U zemlji u kojoj svaki Pantić ima svog Šojića sve je u igri", kažu i dodaju da će i novi nastavak ostati veran tradiciji: i u njemu će se pojaviti folk pevačica, a film će vratiti publiku u bioskop. (Glas javnosti)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jun 2004, 16:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Britanska kompanija u Beogradu otvara studio za snimanje horor filmova
Britanska kompanija za finansiranje filmova Grovenor park odlučila je da joj se više isplati da snima filmove u Srbiji, nego da krene u rat protiv poreske uprave. Nakon što je britanska vlada praktično preko noći ukinula poreske olakšice za snimanje filmova, Grovenor park je zajedno sa srpskom kompanijom Pink ušao u posao izgradnje filmskog studija u Beogradu, vredan 20 miliona dolara. Tako bi glavni grad Srbije i Crne Gore, na koji su ne tako davno padale bombe NATO, uskoro mogao da postane - prestonica filma. Za početak, filmova strave i užasa.

Naslovi filmova koji bi trebalo da budu snimljeni u novom studiju svedoče o njihovom žanru - Vudu žene, Živi mrtvaci, Krv Drakule... Zašto baš horor - za BBC objašnjava izvršni direktor Grovenor parka Den Tejlor: "To je globalno najpopularniji filmski žanr. Ovi naslovi su najpoznatija ostvarenja iz legendarne horor zaostavštine Sema Arkofa. Ti filmovi snimani su pedesetih i šezdesetih godina i predstavljaju vrhunac žanra. Uz dozvolu Arkofovog sina, radićemo rimejk najpoznatijih filmova iz te biblioteke."

Reklo bi se, nema prigodnije lokacije za snimanje horor filmova od istočne Evrope - rodnog mesta grofa Drakule i drugih junaka horor filmova. Den Tejlor ipak kaže da to nije razlog što se njegova kompanija opredelila za Beograd. Osim finansijskih, kaže Tejlor, tu su i umetnički razlozi.

"Tito je bio veliki ljubitelj svega američkog, posebno filmova. U njegovo vreme izgrađen je studio svetske klase - Avala, koji je ušao u istoriju filma. I danas je Srbija nepresušan izvor talenata", ističe Tejlor. Želimo, dodaje Den Tejlor, da oživimo industriju koja je nekada bila izuzetno produktivna. Veći deo sredstava potrebnih za izgradnju novog studija, kako navodi londonski Tajms, obezbediće kompanija Pink. (BBC)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jun 2004, 14:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Evo jedan komentar iz sarajevskog Oslobodjenja za razmisljanje i diskusiju.

KLIZISTE
Cudo je zivot
Federalna televizija uvrstila je u program film Otac na sluzbenom putu i time, onako hinjski, postavila pitanje – kad ce Sarajlije vidjeti ono sto je Kusta snimio za vrijeme rata i poslije njega? Neuspjeh u Kanu odgodio je odgovore na pitanja sto lebde iznad imena najtrofejnijeg filmadzije eksjugoslovenskih prostora. Da li ljudski corsokak privodi kraju stvaralacki put? Ovih dana su neki zeljeznicari sa Sargana pricali na televiziji kako je ekipa filma Zivot je cudo – za strance Gladno srce – provela tamo godinu dana „i jace”. Ko imalo zna Emira Kusturicu ili je gledao bar jedan njegov film, zna da taj reditelj nemilosrdno trosi i sebe, i ekipu, i novac. Duboko oranje, medjutim, nije donijelo i bogate plodove, i tako se desava otkako je Kusturica uz rubrike „kultura” poceo da prelazi u nadleznost rubrike „politika”. Osjecao se neki strah da film Zivot je cudo ne bude zakicen Zlatnom palmom. To bi bila, u politickom smislu, pobjeda Miloseviceve i Kostunicine linije u sporu oko krivice za rat protiv Bosne i Hercegovine. Vjerovatno je, iz istih razloga, veci dio Beograda gajio nadu da ce se Kusturica vratiti sa jos jednim trofejom. Proslo je cetvrt stoljeca otkako je ekipa tadasnje Televizije Sarajevo snimila Nevjeste dolaze, po scenariju sto je ostao iza samoukog genijalca Ivice Matica. Uslijedio je Sjecas li se Doli Bel, pa Otac na sluzbenom putu – nagrade iz Venecije i Kana. Briljantni Dom za vesanje, u predvecerje rata. Potom neuspjesan izlet koji je zvao Arizona Dream, pa – devedeset pete – Underground. I ovaj film ce dobiti Zlatnu palmu, ali to je Pirova palma. Francuski filozof Alain Finkelkraut tada, negdje u vrijeme tuzlanskog majskog masakra, kaze: „Naivni su impresionirani, a cinici dizu glavu. Bojeci se da ne mimoidju remek-djelo, prvi su brkali genija sa prividom genija, dionizijsku atmosferu sa apologijom divljem zivotu, barok sa egzoticnim detaljima i lokalnu istinu sa lokalnom bojom. Ponosni na vlastitu neosjetljivost kao dokaz politicke muskosti i intelektualne zrelosti, ovi drugi zele da raskrste, zahvaljujuci Kusturici, s tim jednoumnim filozofima, tim nesretnim Mazovjeckim i onim sarajevskim losim igracima koji ne podlijezu argumentima politickog realizma i ne prestaju zamarati svakog zivog ponavljajuci, od jutra do mraka, da se pravda ne sastoji od ravnomjerne podjele krivice izmedju podstrekaca etnickog ubijanja i njegovih zrtava. Kusturica i njegovi pobornici ponosni su sto su politicki nekorektni. Na taj nacin, oni pretvaraju blato u zlato i neke grube manipulacije u zbirku blistavih paradoksa.” Zivotna filozofija Emira Kusturice iskazana je tvrdnjom da se treba ugledati na nekoga ko se mijesa u ulicnu tucu i uvijek stati na stranu jaceg. Tako je savjetovao kad je bilo rijeci o napadu Srbije na Hrvatsku, tako je postupio sam, stajuci na stranu jaceg ili na stranu onog ko mu se ucinio jacim. On je zatocenik rata koji je izgubio, od njega je pobjegao i jos uvijek od njega bjezi. On je, takodjer, bistar covjek, zna da u Srbiji filmove ne moze snimati onaj ko se zamjerio vlasti, bila ona Slobina ili Vojina. Pokusava politiku iskoristiti da bi snimao, ali je politika lukavija i Kusta radi za nju. Bilo kako bilo, opus Emira Kusturice vezan je za Sarajevo i Sarajevo je vezano za opus Emira Kusturice. Ovo, pak, znaci – ili bi trebalo da znaci – da u Sarajevu treba prikazivati filmove nastale nakon razlaza. I Kusturica i, recimo, Fikret Abdic spadaju u istoriju ove zemlje. Svrstavajuci ih po nekom politickom rjecniku, reklo bi se da su izdajnici. Medjutim, Abdic je iz nicega napravio od Cazinske krajine napredan poljoprivredni kraj, prije afere sa mjenicama; Kusturicini filmovi su lijep pasaz iz istorije ovdasnje kinematografije. Prije njega, u svijetu je postojao samo Hajrudin Krvavac, autor najgledanijeg filma u istoriji, Valtera. Krvavac je ostao u Sarajevu, odbio je ponudu Bate Zivojinovica da po njega bolesnog posalju avion. Ovdje je, prvog ratnog ljeta, i izdahnuo. Kusturica je odletio, ali nesto je ostalo i ovdje. A to sto kaze da je postao Srbin, da mu je i otac Murat bio Srbin, obicna je prica o tri sibice.

Hamza BAKSIC


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jul 2004, 22:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
"Polemika" - novi način propagiranja filmova
Veliki komercijalni uspeh američkih filmova "Farenhajt 9/11" i "Stradanje Isusovo" označio je pojavu novog tipa publiciteta u Holivudu - polemike. Ni holivudska propagandna mašinerija, u koju se ulažu desetine miliona dolara, ne može da se meri sa medijskom pažnjom koja je pratila polemike pred pojavu ta dva filma. Film Majkla Mura, oštra kritika administracije američkog predsednika Džordža Buša, oborio je sve rekorde dokumentarnih filmova prvog vikenda prikazivanja u američkim bioskopima. Taj uspeh ima dodirnih tačaka sa drugim fenomenom ove filmske godine, filmom "Stradanje Isusovo" Mela Gibsona, koji je izazvao strašne reakcije pričom o poslednjim satima Hristovog života. Bez velikog promotivnog budžeta, Gibsonov film dospeo je na osmo mesto najuspešnijih filmova u severnoameričkim bioskopima. "Farenhajt 9/11", koji se u SAD prikazuje od 25. juna, prve nedelje zaradio je 23,9 miliona dolara, što je pravi podvig za jedan dokumentarni film.

"Najbolji publicitet koji možete imati je da vas javno napadaju. Isto se desilo i sa Gibsonovim filmom. Ti filmovi potvrđuju novi način sticanja publiciteta, koji se probija u filmskim krugovima. Pored toga, nije ni skup", kaže filmski ekspert i profesor na Univerzitetu Kalifornije u Los Anđelesu Hauard Suber. Protivnici su "Farenhajt 9/11" nazvali "nepatriotskim" i "antiameričkim" filmom punim "laži".

Četiri meseca pred američke predsedničke izbore, u korist Murovog filma ide i rastuća zabrinutost zbog nasilja u Iraku, a to ostvarenje nudi i nove argumente protivnicima Buša i rata započetog u proleće 2003.

Producenti "Miramaksa" utrošili su oko šest miliona dolara na taj film, dok je njegova distribucija koštala deset miliona dolara, što je ništavno u poređenju s promocijom nekog holivudskog hita, koja lako dostiže 40 miliona dolara. Poređenja radi, superprodukcija "Troja" koštala je 225 miliona dolara.

U Severnoj Americi taj film je zaradio 130 miliona, a u ostatku sveta 458 miliona dolara. "Farenhajt 9/ 11" isplatio se za tri dana, što je veliki uspeh. Distributer Murovog filma trebalo je da bude "Miramaks", ogranak "Diznija", ali je predsednik kompanije Majkl Ajzner od toga odustao iz straha da bi na sebe mogao da "navuče mržnju polovine Amerike". Zarada je potom otišla kanadskoj kompaniji "Lajons gejt". Čak i pre dobijanja Zlatne palme u Kanu, krajem maja, Majkl Mur je digao veliku prašinu zbog odbijanja "Diznija" da distribuira film. "Majkl Mur je genije za režiju filmova, ali i za marketing", smatra Suber.

Konzervativni katolik, Gibson odlučio se za drugu taktiku - držao je film u tajnosti, propuštajući samo one informacije koje bi mogle da privuku kritike nekih grupa, posebno organizacija za borbu protiv antisemitizma. Njegov film, koji je za neke hrišćane postao uzor, u SAD je do sada zaradio 370, a u inostranstvu 604 miliona dolara. Iako kontroverze donose prihod na bioskopskim blagajnama, one ne utiču na političke stavove publike, tvrdi Suber, koji očekuje minimalan uticaj filma "Farenhajt 9/11" na predsedničke izbore zakazane za 2. novembar. (Glas javnosti)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jul 2004, 21:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
"Zli Srbin" - omiljeni holivudski negativac
"Tajms" ocenjuje da se o situaciji u svetu mnogo može saznati iz toga, koga je Holivud izabrao za negativca. Vrlo popularan negativac u Holivudu trenutno je, prema pisanju filmskog kritičara ovog lista, Srbin, bio on krijumčar droge ili ratni zločinac. "Zli Srbin preuzeo je ulogu dosadašnjeg holivudskog favorita, ludog Arapina", piše "Tajms" u subotu. Razlozi za to, dodaje list, "nisu, međutim, utemeljeni u stvarnosti, naprotiv". Američki ljubitelji filma ne doživljavaju istočnoevrpske gangstere kao stvarnu pretnju, ali arapski teroristi su nešto čega se stvarno plaše. Holivud zna da je idealni filmski zlikovac neko ko publiku ne podseća na stvari koje u bioskopu želi da zaboravi, kao što je, na primer, pretnja terorističkog napada, zaključuje "Tajms", a prenosi Radio BBC u programu na srpskom jeziku. (B92, FoNet, BBC, Tajms)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jul 2004, 10:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Novi Ginisov rekord u gledanju filmova
Troje ljubitelja filma iz Singapura postiglo je svetski rekord u dužini gledanja filmova, pošto su tokom tri dana odnosno za 72 sata odgledali čak 36 filmskih ostvarenja. Kako su preneli lokalni mediji, oni su sedeli na specijalno postavljenim kaučima u jednom tržnom centru u Singapuru, gde su gledali klasične i porodične filmove. Ukoliko Ginisova knjiga rekorda potvrdi da je postignut novi svetski rekord, troje Singapuraca će potući svetski rekord 11 ljubitelja filma iz Njujorka koji su gledali filmove čitavih 66 i po sati. Majkl Čia, jedan od troje finalista, je nakon postizanja novog rekorda izjavio da mu je najteže bilo da gleda filmove ujutro, kada je imao halucinacije.

Takmičarima je bilo dozvoljeno da imaju 5 minuta pauze između projekcije svakog filma i 15 minuta odmora nakon svakog trećeg. Tokom postavljanja novog svetskog rekorda, više od 20 takmičara je odustalo od daljeg takmičenja.

Dvadeset četvorogodišnji Fadzli Hasen je takođe jedan od trojice finalista. On je odgledao svih 36 filmova za 72 sata, iako je imao grip i uzimao lekove. Na kvizu organizovanom odmah po završetku projekcija on je odgovorio tačno na najveći broj pitanja u vezi sa odgledanim filmovima i tako osvojio nagradu od skoro 6 hiljada funti. Zatim je izjavio da je siguran da jedan duži period uopšte neće gledati filmove. (BBC


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt 2004, 14:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Beninji snima komediju o ratu u Iraku
Šest godina posle filma "Život je lep", koji je, iako na italijanskom jeziku, odneo čak 3 Oskara, italijanski komičar i reditelj Roberto Beninji počeo je da snima novi film. Činjenica da se radnja odvija u ratom zahvaćenom Iraku, dovoljan je garant da će i ovo ostvarenje biti ništa manje kontroverzno od prethodne filmske priče o patnjama italijanskih Jevreja u Drugom svetskom ratu, prikazane kroz tragikomičnu prizmu. Film "Život je lep" doneo mu je međunarodnu slavu, ali i pokrenuo niz debata o tome može li se holokaust prikazivati kroz komediju. Beninji je upravo počeo da snima filmsku priču nazvanu "Tigar i sneg", o ljubavi između bezazlenog pesnika i za njega idealne žene, koju i ovoga puta, kao i u ostvarenjima "Život je lep" i "Monstrum", igra Beninjijeva supruga Nikoleta Braši. No, njihova ljubav razvija se usred nasilja i patnji u Iraku.

Sa snimanja, Beninji ponovo poručuje da za njega poetsko i komično tumačenje tragičnih događaja nije ništa čudno: "Rat je pozadina filmske priče i moj lik je u njega direktno uključen samo zato što se slučajno zadesio u Iraku. Ono što je izuzetno jeste njegova vizija sveta. On, kao pojedinac, zapravo predstavlja celokupno čovečanstvo."

Beninji je jedan od najglasnijih levičara u filmskim krugovima u Italiji, koji se nije ustezao od kritika na račun rata u Iraku. Najnovijom pričom o komičnom, ali bezazlenom pojedincu, bačenom u haotično okruženje u kojem vlada nasilje, Beninji, kako naglašava, želi da potcrta obim ljudske patnje, ali i izdržljivosti, i to na svim sukobljenim stranama.

"Krajnost je tačka na kojoj ljudi ili padaju ili šire krila i poleću", ističe Beninji. (BBC)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Okt 2004, 08:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
08.10.2004
U januaru premijera filma "Mi nismo anđeli 2"
Premijera filma "Mi nismo anđeli 2" biće održana 25. januara naredne godine, najavio je na proslavi poslednje klape tog filma reditelj, scenarista i producent Srđan Dragojević. Ova komedija je nastavak kultnog filma o mladima iz 1992. godine, a prikazuje glavnog junaka, koga ponovo igra Nikola Kojo, kao sredovečnog čoveka koji ima kćerku tinejdžerku i ljubomoran je na mlade zavodnike, kakav je i sam nekada bio. "Uverićete se da ovaj film prevazilazi srpske standarde", istakao je Dragojević i precizirao da je za 64 dana snimanja, u periodu od 22. jula do 5. oktobra, potrošeno blizu 40.000 metara filmske trake.

"Probili smo termin za tri nedelje, pa je budžet, umesto milion, povećan na 1,2 miliona evra", rekao je on i primetio da je kao reditelj sam sebe "prevario", pošto je sada i producent. "To je bolje nego da neko drugi ispašta zbog moje kreativnosti, koje je, pretpostavljam, bilo tokom snimanja filma", dodao je on.

Uz Dragojevićevu producentsku kuću "Delirium films", u realizaciji su učestvovali RTV Pink i Ministarstvo kulture i medija Republike Srbije. "Kojo je napravio najbolju ulogu dosad. Imao je 55 snimajućih dana i podneo ogroman teret. Njegova filmska ćerka Mirka Vasiljević je pravo otkriće - posle nedelju dana zaboravili smo da nije profesionalna glumica", rekao je Dragojević.

U ekipi su bili: Milena Pavlović, Vesna Trivalić, Zoran Cvijanović, Predrag Miki Manojlović, Srđan Todorović, Uroš Đurić i drugi. (RTS)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt 2004, 21:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
11.10.2004.
Umro "Supermen"
Američki glumac Kristofer Riv, poznat po ulogama u filmovima o Supermenu, preminuo je u nedelju, u 52. godini. Riv, koji je pre devet godina ostao paralizovan posle pada sa konja, pao je u komu u subotu, posle srčanog udara, izjavio je njegov biograf Vesli Kombs za AP. Riv je posle pada sa konja 1995. postao veliki borac za ispitivanja kičmene moždine i lobirao je u Kongresu za bolje osiguranje protiv sličnih povreda. (Beta)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt 2004, 21:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
R.I.P.

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1685 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 85  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs