banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 22 Maj 2024, 02:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1530 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 77  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Maj 2005, 13:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Ja gledala Lost in translation, vi koji niste, propustili ste 2 sata smaranja. Ako je neko skontao poentu filma, de nek' baci par redaka, plz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2005, 10:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2003, 22:48
Postovi: 614
najgora, izgubljeni u prevodu je prilicno jednostavan film o usamljenosti. imas sve one scene koje su kao smjesne, a koje pokazuju njih dvoje kako se ne snalaze u zivotu i medju drugim ljudima. imas dosta scena koje su o neuspjesnoj komunikaciji, bilo kada razgovaraju preko telefona sa prijateljima ili supruznicima, bilo da je problem jezik. i to je kao otudjenost - nemogucnost sporazumjevanja i nesnalazenje. oboje osjecaju ono sto se naziva enui - ona specificna vrsta dosade koja ne pretpostavlja da se nesto prije desavalo, pa se sad ne desava, nego ona koja pretpostavlja da se nikada nista nije ni dogodilo. njih dvoje se nadju i kroz ona tri dana prozivljavaju sve stepene povezanosti izmedju dvije osobe, osim seksa, naravno. ako ti nije jasno ona scena na kraju, kad on njoj nesto sapne, a mi kao publika to ne cujemo - to je kao da te ostavi u slatkom treperenju sta je bilo, pa onda da sama izmislis sta je izreceno, da sama dopises film, a takodje da ostavi njima privatnost, jer oni tako postaju od likova ljudi i reziser ih postuje i ostavljam im taj kao sveti trenutak koji imaju samo za sebe. prvi film sofije kopole koji se zove the virgin suicides i koje je preveden kao smrt nevinih je mnogo bolji od izgubljenih u prevodu.

_________________
and there is something decent in the universe
if i can feel all this, dicto millesimo
at the age of whatever


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2005, 13:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
U subotu ujutru na HRT2

08.50 Zvjezdane staze IX

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2005, 09:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
E Kid_A ajd pomozi malo, neki dan smo drug i ja raspravljali o filmu Isijavanje i koja bi njegova poenta mogla biti, mozda smo dosli do pola, ali sve mislim da ga nismo do kraja definisali...help

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2005, 11:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2003, 22:48
Postovi: 614
cijeli onaj hotel je predstavljen kao lavirint - postoji lavirint u dvoristu i tokom onih dugih voznji dobija se utisak da je sam hotel lavirint. a taj hotel je u tom periodu njihov dom. i to je sve mnogo lako povezati kao sa ljudskom podsvjesti koja je kao lavirint. na pocetku njih troje su prilicno normalni i scene se baziraju na dzek nikolsonu. onda dolazi do zapetljavanja na mnogo nacina - sve ide linerano, pa onda dodje retrospektiva. i poslije dolazi do mjesanja sadasnjosti, proslosti i buducnosti kao predosjecaja. i sto oni duze ostaju zajedno, sve vise izlazi podsvijest dzeka nikolsona na vidjelo - mjesa se stvarnost i fikcija. to je ono sto ljude najvise buni - ona scena kada fiktivni lik iz maste dzekovog lika dolazi i otkljucava vrata. i stvar je u tome - svi kjubrikovi filmovi nakon odiseje funkcionisu kao eksperimenti. zato ga i cesto nazivaju najhladnijim reziserom na svijetu - on nije kao almodovar koji mnogo voli svoje likove bez obzira sta ovi urade. kjubrik na svoje likove gleda kao na insekte koje postavi u odredjenu situaciju i onda vidi sta ce se s njima desiti. svaki eksperiment treba da nesto ispita. u paklenoj narandzi je to zlo i kako ga se rjesiti, u full metal jacket rat, u sirom zatvorenih ociju brak i spremnost ljudi da prihvate jedno drugo. isijavanje je isto o zajednistvu, ali ne o braku, nego o porodici samoj. izmedju isijavanja i sirom zatvorenih ociju je proslo dvadeset godina je proslo dvadeset godina i ovaj posljednji ima kjubrikov najvise srecan kraj - kad ona kaze to fuck to je kao prihvatanje drugog. isijavanje bas i ne iznosi lijepe stvari o mogucnostima zajednickog zivljenja. ovaj film kao kritikuje porodicu i njen kapacitet da objedini razlicite licnosti. svako od nas postoji unutar porodice ili neke zajednice, ali i za sebe. ne smijemo se prepustiti ni jednom, ni drugom, ni apsolutnom zajednistvu, ni apsolutnoj usamljenosti. u isijavanju, sto su oni vise zajedno, sto im se sve vise smanjuje privatnost, tako i sve vise podsvijest postaje svijest, sve vise njihove misli i ono sto bi htjeli uraditi jedni drugima postaju djela. to je kao, svako od nas ima tijelo i svoje misli. i sad mi ne znamo sta neko drugi misli. ali ako porodicu posmataras kao jedno tijelo koje sacinjavaju njih troje, tako i njihove misli bivaju ostvarene izmedju onih koji to tijelo sacinjavaju. i to je sve kao proces stvaranja tog tijela u kome njih troje prestaju biti jedinke, a postaju taj monstrum koji je porodica. zato se misli jednih mjesaju sa predosjecajima drugih, fikcija i stavrnost postaju jedno. zato je i moguce da fiktivnih lik otvori vrata. jasnije?

_________________
and there is something decent in the universe
if i can feel all this, dicto millesimo
at the age of whatever


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2005, 14:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
ok skontali smo bili da se radi o podsvjesti i svjesti...ali zasto ona slika na kraju i godina (to je isto podsvjesno?). U principu sad mi je mnogo jasnije kad povezem sve njegove filmove i shvatim definiciju porodice. Hvala :D

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Maj 2005, 14:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Kid_A je napisao:
i sto oni duze ostaju zajedno, sve vise izlazi podsvijest dzeka nikolsona na vidjelo


Zasto???

Kid_A je napisao:
...ovaj film kao kritikuje porodicu i njen kapacitet da objedini razlicite licnosti. svako od nas postoji unutar porodice ili neke zajednice, ali i za sebe.


Nije tacno. Jesi li citao Kingovu istoimenu knjigu?

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Maj 2005, 18:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2003, 22:48
Postovi: 614
pa prepoznala ga je kada su ostali poceli pricati ko je on. ako su oni perverzno bogati ljudi shvatili na osnovu taksija, onda su poceli pricati izmedju sebe i tako je i ona shvatila to o njemu. a i nije mu ona odmah prisla ili se ne sjecam toga - zar on nije malo setao okolo, pa mu je ona onda dosla i rekla mu da ode. sad, za onu recenicu - ako moram shvatiti sta je neko rekao, jer je neko to rekao prikiriveno, to znaci da to nije previse vidljivo, nije ocigledno. i dok nije previse ocigledno, niko ga ne moze optuziti da je to nesto u stvari i rekao. knjiga je knjiga (i ovom slucaju bezveza), film je film. eto, cisto slucaj oci sirom zatvorene. lik koji je glumio kruz je u pripovjetci peder. a i pripovjetka i film funkcionisu za sebe. knjiga i film ili bilo sta ne bi trebalo da imaju veze. ako king tvrdi nesto, ne znaci to kjubrik tvrdi to isto. ili bar konstruise. a sto se tice slike na kraju. ako je cijeli film bio o tome kako se podsvijest uliva u stvarnost, onda ta fotografija to dokazuje. fotografija je kao dokument stvarnosti - tako su dzekove misli opredmecene. mi tako ne mozemo sakrivati stvari, ni jednu stvar ne mozemo sakriti. sve se vidi. tako ni dzek ne moze sakriti odredjene dijelove svoje licnosti, pogotovo ne pred porodicom. ta fotografija je prilicno logicna u ostatku filma. cak i ako se moze izmisliti neka teorija za otkljucana vrata, fotografija je kao dokaz za sve ono sto se desilo.

_________________
and there is something decent in the universe
if i can feel all this, dicto millesimo
at the age of whatever


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2005, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Ponedeljak 06.06. na Nov@ TV u 23:00 ima Pulp Fiction, a.k.a. Pakleni Shund, a.k.a. Groznica subotnje vecheri

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2005, 07:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2003, 07:03
Postovi: 580
BlackHand je napisao:
Ponedeljak 06.06. na Nov@ TV u 23:00 ima Pulp Fiction, a.k.a. Pakleni Shund, a.k.a. Groznica subotnje vecheri


groznica subotnje veceri? :-?

pulp fiction je kod nas preveden kao petparacke price. saturday night fever je sasvim drugi film.
osim ako groznica subotnje veceri nije nadimak za pulp fiction :D

_________________
So close that your hand, on my chest, is my hand.
So close, that when you close your eyes, I fall asleep.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2005, 20:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Kod mene u video klubu je preveden kao "Groznica subotnje vecheri" :)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2005, 20:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2003, 07:03
Postovi: 580
losh ti je video klub totalno :D

preseli se u neki drugi i pronadji pravu groznicu subotnje veceri. to je klasik, to se mora pogledati.

sorry moderatoru na ot porukama

_________________
So close that your hand, on my chest, is my hand.
So close, that when you close your eyes, I fall asleep.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2005, 23:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2004, 01:39
Postovi: 799
Lokacija: somewhere in between
BlackHand je napisao:
Kod mene u video klubu je preveden kao "Groznica subotnje vecheri" :)

Uuuuu kakav lapsus-cuj "groznica subotnje veceri" i "pulp fiction" isti film-ma pojma...jedino sto imaju zajednicko je da u oba glumi John Travolta :-? E ko sve danas radi u video klubovima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2005, 22:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
pokusala sam naci temu 2 metra ispod zemlje i prelistah prvih 7 stranica, pa sam odustala (mozda se i nalazi medju tih 7 stranica ali moc percepcije mi vec opada polako)...

serija je ponovo pocela, subotom na ATV-u oko 23 sata (termin je uzasan)

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2005, 09:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
anonima je napisao:
pokusala sam naci temu 2 metra ispod zemlje i prelistah prvih 7 stranica, pa sam odustala (mozda se i nalazi medju tih 7 stranica ali moc percepcije mi vec opada polako)...

serija je ponovo pocela, subotom na ATV-u oko 23 sata (termin je uzasan)


ima valjda repriza?

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2005, 12:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
ma to i jeste repriza
ono kao na HRTu sto ide retrovizor

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2005, 19:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
mislim da nema :( :D

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2005, 07:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2003, 07:03
Postovi: 580
BSE je napisao:
ma to i jeste repriza
ono kao na HRTu sto ide retrovizor


hm, ne pratim seriju al po najavama skontah da je nova sezona, a ne reprize..

_________________
So close that your hand, on my chest, is my hand.
So close, that when you close your eyes, I fall asleep.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jul 2005, 09:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Večeras na RTL-u u 21:50 je "Grad tame", nisam ga gledao a kažu da je sličan Matrixu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Sep 2005, 00:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2004, 01:39
Postovi: 799
Lokacija: somewhere in between
Veceras-cetvrtak u 22:15 na HTR1 "Intervju s vampirom" Brad Pitt, Tom Cruise, Christian Slater...itd
Vrijedi ga ponovo pogledati 8)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1530 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 77  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs