banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Apr 2019, 12:27 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1237
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Pozdrav. Ima li na ovom forumu ljudi koji skidaju muziku u lossless formatima kao što su flac, ape i sl. Ja 99% moje muzike imam u flac ili nekom drugom lossless formatu. Najzastupljeniji je flac. Lossless formate volim jer sa tim formatima imam veću moć manipulacije. Ako hoću mogu da narežem kvalitetan audio CD, ali isto tako mogu napraviti neki lossy format prema svojim željama i parametrima. MpP3 je takav, kakav je i sa njim ništa ne možeš. E sad, glavni problem kod flaca je što ga ima dosta fake. Gdje skidate muziku u navedenim formatima, kupujete li je...? Ja sam losslessa najviše nalazio na rutracker torrent trekeru, a našu domaću muziku sam najviše pronalazio na ruskom e-rock.ru sajtu. Par meni jako dragih albuma sam kupio na klicktrack music prodavnici, ali na žalost, ova prodavnica više ne radi.

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2019, 22:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2002, 20:11
Postovi: 4008
Lokacija: Banja Luka
Pitanje koje se samo namece je "Za sta ti sluze ti formati?"....tj na cemu ih pustas? Slazem se da je mp3 takav kakav jeste, ima svoje mane i prednosti ali na 320kb je sasvim dobar za bilo kakvo slusanje...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2019, 11:29 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Okt 2005, 21:36
Postovi: 1237
Lokacija: Karanovac - Banjaluka
Dobro... Slažem se sa tobom, ali jbg... kad pustiš neku muziku na dobrom kućnom pojačalu zna ponekad biti neželjenih artefakata.

_________________
Radio grmljavina
Centar za podršku studentima sa invaliditetom na Univerzitetu u Banjoj Luci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2021, 01:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Da oživim temu...

https://losslessclub.com/ za stranu muziku.

https://e-rock.ru/ domaća.

Od uredjaja za reprodukciju imam Shanling plejer, Sennheiser slušalice. Nemam para za nešto ozbiljnije. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2021, 21:00 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Lossless samo za arhiviranje. Za slušanje je dobar bilo koji moderan codec, više je stvar kompatibilnosti playera. Naravno, sa razumnim bitrateom.
Što se tiče setupa na kojem slušam, Asus Essence STX II sa MUSES01 i MUSES02 opampovima, Sennheiser HD 560S ili AKG K 242 HD (zavisno od raspoloženja).
Ostatak sistema, za neobaveznije slušanje, su Focal Shape i Panasonic PMX70.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2021, 21:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Pretpostavio sam da imaš nešto kvalitetnije još na temi o nadogradnjama auta. :) Btw, imao sam na kompu takodje Sound Blaster X-Fi Xtreme, ali sam se riješio klasičnog desktopa (prašina, zujanje).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2021, 21:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
https://www.reddit.com/r/headphones/com ... _you_hear/

Kažu da se ne čuje razlika između MP3 320kbps i FLAC.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2021, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Неће да ми се учитају коментари, елем, зависи од више фактора. Уз одређену опрему 128 kbps mp3 мође звучати садржајније од flac-a са другом одређеном опремом. Раније, један краћи период живота сам био приморан да слушам музику на доста неквалитетној опреми, неке пјесме сам први пут упознао и чуо са тим, касније кад бих их послушао са нечим нормалним, свако мало бих понављао "јеботе, јеботе..." од ишчуђавања како онај инструмент звучи другачије, шта ту све има у позадини, уздах главног и постојање пратећег вокала, итд... Тако да је нормално да, по субјективном мишљењу, 320 kbps и flac немајз разлика.

А зависи и како је албум снимљен.

А зависи 2 и је ли тај flac стварно flac. Мореш ти узет' с Јубитубија скинути неку пјесму која је у 64 kbps, убацити у неки аудио едит програм и експортовати у .flac формат. Је ли то онда стварно flac? Наравно да не.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2021, 17:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Audio kompresija nema veze sa opremom na kojoj slušaš. Sva priča oko toga je da li se čuje razlika u odnosu na original. Originalnije od losslessa ne može biti, kako god da ga kompresuješ.
Ako koristiš različite izvore, tj. masteringe, to opet nema veze sa kompresijom nego sa samim izvorom.
Takođe postoje tzv. killer sample-ovi, koji prouzrokuju artefakte na vrlo visokim bitrateovima, a sve zahvaljujući nedostatku u dizajnu kodeka.
Sve u svemu, sami kodeci se optimizuju za realne uslove, što ne garantuje da se na određenom muzičkom uzorku neće desiti nešto nepredviđeno. 99.9% slučajeva je dovoljno dobro.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2021, 18:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Postoje i programi sa kojim možeš da ispitaš da li je flac ili mp3 konvertovan u lossless. Mp3 na 320kbs ili Wav/Flac su na slušanje praktično isti, ali zašto ne bi imao bolji format, makar i za arhiviranje, tim prije što su terabajtni diskovi povoljni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2021, 23:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Слажем се. Да, ријетко ко би примијетио разлику између 320 и flac-a кад 320 садржи малтене све што мање више можеш да чујеш. И даље сам става да је 320 kbps сасвим довољно за слушање преко слушалица са телефона (рецимо), а да притом пјесма не буде 50 MB.

Наравно, за архивирање је најбољи винил :headbang:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 07:01 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
MP3 je (uglavnom) transparentan na 192 kbps VBR (to je LAME -V 2, na primjer), dok je za slušanje na slušalicama spojenim na telefon dovoljno i manje (128 kbps, nisu kritični uslovi slušanja). MP3 na 320 kbps je neznatno bolji (problemi koji se javljaju na 192 kbps će se vjerovatno javiti i na 320 kbps), a koristiš 2/3 više prostora.
Kad se već ide na lossy, zašto ne ići na neki moderniji kodek, sa boljom psihoakustikom i uštedom prostora (to je valjda poenta kod portable uređaja)? LC-AAC i Vorbis su odlični na 128 kbps, dok xHE-AAC i OPUS postižu dobre rezultate na 96 kbps. A oni bez ikakvih problema rade na Android telefonima (Apple je posebna priča).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 08:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Da, ali bi morao raditi konverziju, jer nisam naišao da se može skinuti pjesma ili album, a da nisu mp3 ili Flac. (Legalno ili ilegalno :D)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 09:09 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Šta je problem u konverziji? Ako već imaš FLAC, skineš enkoder (svi su džabe, MP3 ima LAME ili Helix, za LC-AAC imaš qaac ili fhgaacenc, Vorbis je free kao kodek, xHE-AAC ima exhale, OPUS je takođe free), konverzija traje kratko... ne vidim šta je problem u tome. Taman usput rješiš tagove, ReplayGain i sve kako treba.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 09:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1539
Nije problem konverzija, ali hard diskovi, usb i kartice su jeftine, telefoni dolaze sa 64GB+ prostora. Ako već skidam lossless, neka ga bez konverzije.
Btw, u autu imam usb od 128GB, na tel 64GB, Shanling plejeru 128GB.

Koliku imaš bazu pjesama ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 09:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Да, то сам примијетио, на 96 kbps AAC звучи много боље него МР3 на истом битрејту.

А што се тиче 192 vs. 320 kbps, има разлике, на иоле квалитетнијем звучнику или слушалици слушао, малтене исто колико и између 128 и 192. Говорим о слушалачком искуству, не знам сад тачно теорију који колико компресује оригинал, колико среже фреквенције...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 09:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Svaka tebi čast ako ti čuješ razliku između MP3 sa 192 kbps i 320 kbps, istrenirani slošaoci je ne čuju, sem na već spomenutim killer sampeovima.
Već sam spominjao, ja slušam na Asus Xonar Essence STX II sa MUSES op-amp-ovima i Sennheiser HD 560S slušalicama i ne osjetim tu razliku. A mislim da je to malo ozbiljniji setup u odnosu na ono na čemu prosječan korisnik sluša muziku.
I ne, ne smatram se audiofilom, samo osobom koja uživa u Hi-Fi-ju.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Јебат га, не знам, давно некад сам успоредио, и на 320 је звук испао чишћи, кристаластији, високи су били разноврснији него на 192. Можда је до одређене пјесме било, не сјећам се која је била у питању.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 17:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pade mi napamet da bi se mozda mogao istrenirati AI model da vrsi rekreaciju nestalih podataka prilikom kompresije (manji bitrate u veci), evo sta ljudi rade sa slikama:

https://www.youtube.com/watch?v=pp7HdI0-MIo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2021, 17:41 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Jedna je stvar ukloniti šum, drugu nadoknaditi nešto što je odstranio psihoakustički model.
Sad zamisli da od JPEG-a sa ogromnim faktorom kompresije dobiješ originalnu sliku :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs