aleksandartadic je napisao:
...a akorde naravno da znam po arpeggio skalama, jer akordi i jesu arpeggio skala samo za one sto ne znaju trzati

.. zezam se .. ista stvar samo drugacije trzanje
Arpeggio nije skala. Skala je niz od 7 različitih tonova, (sa izuzetkom pentatonske skale koja je vezana porijeklom za istočnjačku muziku i ima 5 tonova) počevši od najnižeg, osnovnog tona (root) po kome cijela skala nosi ime, do najvišeg.
Dvije ''osnovne'' su
jonska (prirodni dur) i
eolska (prirodni mol), a postoje i razni modusi durske skale (lidijski, miksolidijski itd.) i molske skale (frigijska, dorska itd.) te razne druge skale vezane za podneblje gdje su nastale kao npr. frigijski španski mol, balkanski mol, ciganska skala i sl.
Akord nastaje
istovremenim zvučanjem 3 ili više tonova, odnosno okidanjem najmanje 3 žice. Najednostavniji primjer je durski akord koji sadrži osnovni ton, tercu i kvintu dok molski akord sadrži osnovni, sniženu tercu i kvintu.
Ako sad ta tri tona (ili više njih) ne sviraš istovremeno već jedan po jedan, to se zove arpeggio. Mnogi muzičari, počevši od klasičara (recimo Paganini) pa do ''shred'' gitarista sviraju ta 3 tona kroz više oktava pa se dobije utisak da je to skala ali razlika između arpeggia i skale je više nego očigledna. Tipičan primjer sviranja arpeggia kroz više oktava može se čuti u melodiji iz filma ''Crossroads'' kad se onaj klinjo takmiči sa Steve Vai-em.
Mislim da nije pametno preskakati akorde na početku učenja gitare jer je to najvažnija stvar koju svaki muzičar treba savladati. Naročito je bitno znati kako se gradi pojedini akord i koju skalu je moguće svirati uz njega. Sve to predstavlja uvodne korake u poznavanju harmonije. Naravno da ne treba gubiti vrijeme sa vjezbanjem sviranja akorda ako oni idu od ruke ali je jako bitno savladati osnovnu teoriju za dalju nadogradnju.