banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Maj 2013, 18:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2012, 19:52
Postovi: 2425
Lokacija: 静かな丘
avatar je napisao:
Od famozne digitalizacije u ovoj nam nakaradnoj državi, ostaće samo želja za istom, i pusta fraza u narodu.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Ni ... 92365.html

Dobiće oni kredit ne boj se. Srediće to ambasador Moon ne sikiraj se. :lol:

_________________
"Štetni i opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno
vjeruju u ispravnost svakoga svoga suda i zaključka." Ivo Andrić


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2013, 18:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
То је мислио и лАмерички амбасадор у Либији. :) Мислим, да ће све да се среди. :violent1:

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2013, 19:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2012, 19:52
Postovi: 2425
Lokacija: 静かな丘
sinip je napisao:
То је мислио и лАмерички амбасадор у Либији. :) Мислим, да ће све да се среди. :violent1:

Nek oduzmu imovinu Keljmendiju i eto para za digitalizaciju. :wink:

_________________
"Štetni i opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno
vjeruju u ispravnost svakoga svoga suda i zaključka." Ivo Andrić


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2014, 22:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
Ako je vjerovati ovome, a kad je u pitanju digitalizacija - vjerovati bilo kome je poprilicno naivno, ovog proljeca ponovo krece digitalni signal. Ali sada, osim Banjaluke, tu su i Sarajevo i Mostar. :D

Citiraj:

Nadležna komisija pri Ministarstvu komunikacija i transporta BiH obavila je evaluaciju pristiglih ponuda po međunarodnom tenderu za javnu nabavku digitalnih mikrovalnih veza Javnih radiotelevizijskih servisa BiH, digitalnih linkova za uvezivanje pet informativno tehničkih centara u sistem digitalnih veza i odašiljača za pokrivanje digitalnim signalom područja Sarajeva, Banja Luke i Mostara. Kao što smo ranije pisali MKT BiH je zaprimio šest ponuda.

Prema saznanjima TeVe Portala, evaluacijom je utvrđeno da je najpovoljniju ponudu, u skladu s kriterijem najniža cijena tehnički zadovoljavajuće ponude, dostavila hrvatska kompanija Odašiljači i veze d.o.o. Ponuda OiV-a je iznosila 6.657.300 konvertibilnih maraka sa PDV-om.

Ponude Elti d.o.o. iz Slovenije te Konzorcija MA & MA Comtel, AVC, M-Three Satcom, Telsat i Elber su odbačene. Pomenuti ponuđači imaju pravo prigovora po pitanju ovog tendera, a nakon toga i eventualne žalbe.

Proces digitalizacije u našoj zemlji traje dosta dugo, a vremena je sve manje. Rok za gašanje analognog signala u zemaljskoj radiodifuziji, a koji važi i za BiH, je 17. juni 2015. godine. Raniji tenderi su obarani upravo nakon žalbi. Mnogi su skloni reći da u svemu ima i političkih igara na račun države BiH.

Ministar komunikacija i transporta BiH, Damir Hadžić, izjavio je za BHT 1, krajem decembra prošle godine, da je januar mjesec kada ćemo ući u prvu fazu digitalizacije, a ona podrazumijeva da MUX A kreće sa pet velikih centara u BiH - Sarajevo, Mostar, Banjaluka, Tuzla i Bihać.
"Mi očekujemo da najkasnije polovinom aprila 2014. završimo ovaj dio posla", kazao je tada ministar Hadžić. Nešto ranije Hadžić je kazao da je cilj da digitalni signal građani BiH imaju već do početka Svjetskog prvenstva u fudbalu u Brazilu.




http://teve.ba/article/17117/oiv-u-proc ... cije-u-bih


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2014, 23:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Znači ako ne bude začkoljica i ako bude sve po propisima, kod nas neće biti gašenja signala po regijama, već će baja preko jednog prekidača u isto vrijeme ugasiti svjetlo u čitavoj BiH.

Ako se dobro sjećam Hrvati su godinu dana testirali, pa su onda postepeno nekoliko mjeseci gasili analogiju u regijama.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2014, 23:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
па објавили су скоро да се тест може очекивати и у јануару...

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2014, 23:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jan 2007, 13:38
Postovi: 625
Lokacija: tu i tamo
filozof sa vrbasa je napisao:
Ako se dobro sjećam Hrvati su godinu dana testirali, pa su onda postepeno nekoliko mjeseci gasili analogiju u regijama.


2002. krenuo je prvi testni DVB-T signal u Hrvatskoj, i to u Zagrebu.

2010. je ugašena zadnja analogna regija u Hrvatskoj - ponovno je to bila Zagrebačka.

Dakle osam godina je radilo paralelno i jedno i drugo..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2014, 23:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Па онда гдје су средства за подстицај приликом куповине ресивера? ХР ако се добро сјећам нудила 100 кн.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 01:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
filozof sa vrbasa je napisao:
Znači ako ne bude začkoljica i ako bude sve po propisima, kod nas neće biti gašenja signala po regijama, već će baja preko jednog prekidača u isto vrijeme ugasiti svjetlo u čitavoj BiH.


To bi bilo sjajno. U jednoj sekundi nestane analogija za sva vremena. :D Meni to zvuci kao SF. Bar kada smo mi u pitanju.

zigizmund je napisao:
2010. je ugašena zadnja analogna regija u Hrvatskoj - ponovno je to bila Zagrebačka.


Ljetovao sam 2011. u Jelsi, na Hvaru, a par dana sam bio sa porodicom na Bracu. Sto posto sam siguran da sam tada gledao analogni HTV. Tada je bilo ono prvenstvo svijeta u vaterpolu u Sangaju.

Kasnije su gaseni ti predajnici po ostrvima i po Dalmaciji.

filozof sa vrbasa je napisao:
Па онда гдје су средства за подстицај приликом куповине ресивера?


Zasto imam osjecaj da ce nas nasi dragi strucnjaci iz MKT - ispaliti za bonove. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 09:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009, 15:22
Postovi: 1674
Ne bi bilo ni prvi a ni posljednji put da nas država prevari, pa stoga se ni ja ne čudim takvom raspletu. ne vjerujem čak ni d aće ovaj digitalni signal uopšte krenuti. Njabolje bi bilo da to u Republici Srpskoj uradimo mi posebno a u Federaciji neka gataju kada i kako će se digitalizovati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 09:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jan 2007, 13:38
Postovi: 625
Lokacija: tu i tamo
drug je napisao:
Ljetovao sam 2011. u Jelsi, na Hvaru, a par dana sam bio sa porodicom na Bracu. Sto posto sam siguran da sam tada gledao analogni HTV. Tada je bilo ono prvenstvo svijeta u vaterpolu u Sangaju.

Kasnije su gaseni ti predajnici po ostrvima i po Dalmaciji.


Bilo je nekoliko tkzv. "analognih otoka" po zabačenim mjestima u Hrvatskoj, no to je normalno jer DVB-T do takvih mjesta nije mogao doći (tad), a i bilo je problem i sa određenim frekvencijama i sl, no glavni odašiljači po regijama su bili ugašeni do 10.mjeseca 2010.

ovako je dakle izgledao plan gašenja po regijama:

Citiraj:
26.siječnja 2010. regija D5
3.ožujka 2010. regije D1, D3, D7, D9
20.srpnja 2010. regija D2
17.kolovoza 2010. regije D6 i D8
5.listopada 2010. regija D4


D4 je zagrebačka regija koja je zadnja ugašena, i tada je organizirano "svečano gašenje" i mislim da je Kosorica "pritisnula gumb" kao potpunog gašenja analogije.

A analognih otoka i nakon gašenja analogije ima svuda. Austrija je recimo ugasili analogiju 2011. pa si još uvijek i nakon gašenja mogao vidjeti manje analogne otoke po regiji Steiermark i Niederosterreich, ista stvar je i sa Mađarima koji su je tek nedavno ugasili a još uvijek pričaju da se ponegdje može uhvatiti analogija. A 100% će isto biti i u BiH, to je normalno..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 12:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5853
Rok za potpuni prelazak na digitalni signal je dat od EU, a to je jun 2015. Tako da do tad trebaju preći kako znaju i umiju. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 13:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009, 15:22
Postovi: 1674
ma koga briga za digitalizacijom u hrvatskoj, sloveniji, austriji, štajerskoj kur*u pal*u, dajte da vidimo kako će to kod nas ispasti. Stretegije su već zastarjele, rokovi su odavno probijeni, a razni Hadžići nas još zamajavaju da ćemo do 2015 preći na digitalno emitovanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2014, 23:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
drug je napisao:
Ljetovao sam 2011. u Jelsi, na Hvaru, a par dana sam bio sa porodicom na Bracu.


zigizmund je napisao:
Bilo je nekoliko tkzv. "analognih otoka" po zabačenim mjestima u Hrvatskoj, no to je normalno jer DVB-T do takvih mjesta nije mogao doći (tad)


Slika Genijalno

Zabaceno mjesto - Jelsa / Hvar :D
Slika

Zabaceno mjesto - Milna / Brac :D
Slika

No, vratimo se na temu.
Rokovi jesu probijeni, cak je i onaj brojcanik nestao, ali to ne znaci da Strategija nije vazeca, bar dok ne donesu neku drugu Strategiju. Mene, recimo, ne bi zacudilo, kada bi cijeli projekat, bila jedna velika improvizacija. :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 02:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jan 2007, 13:38
Postovi: 625
Lokacija: tu i tamo
Ne razumijem, što je tu čudno? Što sam nazvao Jelsu i Brač zabačeno mjesto? Jedno je njihova turistička atraktivnost, uređenost i sl, a sasvim drugo je njihov geografski smještaj, dostupnost, broj stanovnika i slično - i upravo po tome će uvijek biti "zabačeno mjesto" i među zadnjima za sve moguće priključke - od struje, vode, plina, interneta pa sve do DVB-T signala. Ulaganja da se takvo jedno mjesto kvalitetno pokrije je od vrlo malog značaja, pa su tako bili i među zadnjima za pokrivenosti DVB-T signalom. Jelsa je po broju stanovnika 3% prosječnog zagrebačkog KVARTA, ne Zagreba već zagrebačkog KVARTA, toliko su strašno napućeni i toliko je taj digitalni signal tamo bio prijeko bitan. Sa druge strane "pokriti" njih sa bilo kakvim od gore navedenih priključaka je 10XX puta skuplje. Tako da sasvim je logično da će takva mala, nepristupačna i zabačena mjesta uvijek za bilo kakvu novotariju među zadnjima doći na red.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 02:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jan 2007, 13:38
Postovi: 625
Lokacija: tu i tamo
Daky je napisao:
Rok za potpuni prelazak na digitalni signal je dat od EU, a to je jun 2015. Tako da do tad trebaju preći kako znaju i umiju. :)


Do sredine 2015. nema šanse da bude gotova digitalizacija, pa da bude stotinu rokova od EU. Pa ovdje se još ne zna ni tko je pobijedio na natječaju a gdje su još žalbe, pa dok se roba naruči, pa stigne u BiH i sl. Siguran sam da će BiH dobiti nešto tipa produženje roka...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 11:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
medjutim nije bilo ni nekih pritisaka iz Evrope da se ovo pitanje ubrza, izgleda da im nije mnogo bitno

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 19:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2012, 19:52
Postovi: 2425
Lokacija: 静かな丘
Konačno da se nešto pokrene. Po meni najbolje rješenje je OiV iza sebe imaju odličan posao i jedini dovršen.

Citiraj:
OiV-u proces digitalizacije u BiH?


Nadležna komisija pri Ministarstvu komunikacija i transporta BiH obavila je evaluaciju pristiglih ponuda po međunarodnom tenderu za javnu nabavku digitalnih mikrovalnih veza Javnih radiotelevizijskih servisa BiH, digitalnih linkova za uvezivanje pet informativno tehničkih centara u sistem digitalnih veza i odašiljača za pokrivanje digitalnim signalom područja Sarajeva, Banja Luke i Mostara. Kao što smo ranije pisali MKT BiH je zaprimio šest ponuda.

Prema saznanjima TeVe Portala, evaluacijom je utvrđeno da je najpovoljniju ponudu, u skladu s kriterijem najniža cijena tehnički zadovoljavajuće ponude, dostavila hrvatska kompanija Odašiljači i veze d.o.o. Ponuda OiV-a je iznosila 6.657.300 konvertibilnih maraka sa PDV-om.

Ponude Elti d.o.o. iz Slovenije te Konzorcija MA & MA Comtel, AVC, M-Three Satcom, Telsat i Elber su odbačene. Pomenuti ponuđači imaju pravo prigovora po pitanju ovog tendera, a nakon toga i eventualne žalbe.

Proces digitalizacije u našoj zemlji traje dosta dugo, a vremena je sve manje. Rok za gašanje analognog signala u zemaljskoj radiodifuziji, a koji važi i za BiH, je 17. juni 2015. godine. Raniji tenderi su obarani upravo nakon žalbi. Mnogi su skloni reći da u svemu ima i političkih igara na račun države BiH.

Ministar komunikacija i transporta BiH, Damir Hadžić, izjavio je za BHT 1, krajem decembra prošle godine, da je januar mjesec kada ćemo ući u prvu fazu digitalizacije, a ona podrazumijeva da MUX A kreće sa pet velikih centara u BiH - Sarajevo, Mostar, Banjaluka, Tuzla i Bihać. "Mi očekujemo da najkasnije polovinom aprila 2014. završimo ovaj dio posla", kazao je tada ministar Hadžić. Nešto ranije Hadžić je kazao da je cilj da digitalni signal građani BiH imaju već do početka Svjetskog prvenstva u fudbalu u Brazilu.
Izvor: Slika

_________________
"Štetni i opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno
vjeruju u ispravnost svakoga svoga suda i zaključka." Ivo Andrić


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 20:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
zigizmund je napisao:
Ne razumijem, što je tu čudno? Što sam nazvao Jelsu i Brač zabačeno mjesto?


Ajd bar sad znamo da se bitno razlikujemo po pitanju pojma - zabaceno, sto opet i nije tako lose. :D

I evo, sad bas nadjoh da je posljednja grupa od 103 lokalna repetitora koja su pokrivala, tzv digitalna ostrva, pogasena zadnjeg dana septembra 2011. godine, sto znaci da je stvarno tacno da smo moja ekipa i ja gledali Sangaj i vaterpolo prvenstvo svijeta na HTV-u, analogno, na tv-u, na terasi kod Tonija u Jelsi. :D

@CopyLeft - malcice kasnis. Vec je to objavljeno. Par postova iznad. Nema sumnje da OiV ima sjajne reference, samo ih treba usloviti rokovima. :wink: To je jedini nacin, ako se vec plati, da se posao odradi kako treba - do kraja. I u zeljenom roku.

Nego, haj'mo malo konkretno. Sta ako opet sve propadne? A desavalo se vise puta! RTRS sam da se digitalizuje? Zajedno sa ostalim komercijalnim medijima iz RS? Ili sama? Predstavnici RS u zajednickim institucijama i Savjetu RAK-a, da obore trenutno vazecu Strategiju? Ili da cekamo da postanemo analogno ostrvo u Evropi?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2014, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
drug je napisao:
Ili da cekamo da postanemo analogno ostrvo u Evropi?


ili digitalna rupa! :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 153 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs