banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 13:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 503 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 24 Apr 2018, 17:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Meni plaćanje tv pretplate za javne servise nije neprihvatljiva ideja, međutim ono što me stvarno nervira su reklame na istom. Ako se finansiraš od pretplate građana ili iz budžeta, onda treba da bude slobodno od reklama. Ako se izdržavaju od reklama, onda je to komercijalna televizija koja ne treba da se finansira pretplatom ili iz budžeta. To bi trebalo da bude jasno. Na žalost, sve regionalne (državne) televizije rade istu stvar, pa se ne nadam nekoj skorijoj promjeni.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 24 Apr 2018, 17:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Spomenuću HRT koga smo vec ranije spominjali, oni ne prekidaju filmove i serije reklamama. Reklame imaju samo između sadržaja. Ne znam kako je sa emisijama jer ih slabo gledam.
A i lako ćemo za reklame, bitniji je kvalitet programa i poštovanje osnovnih novinarskih principa a toga nema i u tragovima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 24 Apr 2018, 17:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Daky je napisao:
A i lako ćemo za reklame, bitniji je kvalitet programa i poštovanje osnovnih novinarskih principa a toga nema i u tragovima.

To je drugi problem. Stranka=država=televizija, državna televizije su ogledala politike stranke na vlasti, elektronska verzija zidnih novina, gdje pravi profesionalci imaju dva izbora, da se prodaju ili da napuste jednu kuću i pređu u drugu, “nezavisnu” koja se vrlo brzo pokaže kao ovisna o drugoj opciji, s privatnim parama. Kako ostati pametan?

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 24 Apr 2018, 20:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2016, 22:23
Postovi: 313
Bolje plati tih 5*7,5=37,5KM prije utuživanja jer će ti sudski troškovi nadmašiti visinu duga i do 2 puta. Zastare nema, jer ljudi dobijaju opomene za dugove od prije 7-10 godina, te tužbe su redovno obnavljane svake godine, samo ih sudovi zbog velikog obima predmeta nisu na vrijeme riješavali. Kada platiš, odnesi uplatnicu direktno u službu RTV takse u BL ili ako nisi u BL do najbližeg ITC-a da oni njima to profaksaju. Izmiri sva dugovanja a posle možeš odjaviti taksu i miran si dok ne promijene zakon. Iz ličnog iskustva pišem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 25 Apr 2018, 16:46 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
Kako se odjaviti , izmirio sam sve dugove ?
Koja je fira sa tim odjavom ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 25 Apr 2018, 17:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Ево шта каже закон.

Citiraj:
Члан 17.
(Такса за посједовање пријемника)

(1) Свако домаћинство и правно лице на територији Босне и Херцеговине који посједују радио или телевизијски пријемник дужни су плаћати мјесечну таксу за посједовање тог пријемника (у даљњем тексту: РТВ такса) под условима одређеним овим законом.

(2) Приход од РТВ таксе може се користити само за финансирање основне дјелатности јавних РТВ сервиса.

(3) Приход од РТВ таксе не подлијеже пореским обавезама.



Члан 17а.
(Ослобађање од обавезе РТВ таксе за слијепа и глува лица)

(1) Од обавезе плаћања РТВ таксе из члана 17. став (1) овог закона ослобађају се власници пријемника који су трајно изгубили вид или слух и живе сами у домаћинству или са стратељем.

(2) Право на ослобађање од обавезе плаћања РТВ таксе из члана 17. став (1) овог закона остварује се на основу потврде установе надлежне за послове пензионог и инвалидског осигурања.

(3) Савјет министара БиХ дужан је да у буџету институција Босне и Херцеговиине обезбиједи средства у висини износа умањених прихода Јавног РТВ система БиХ насталих због ослобађања плаћања РТВ таксе власника пријемника из става (1) овог члана. Средства за накнаду прихода Јавном РТВ систему БиХ уплаћиваће се на јединствени рачун у складу са чланом 23. став (1) овог закона.


Члан 18.
(Начин наплате)

(1) Начин наплате РТВ таксе одређује и успоставља Одбор Система.

(2) Организационе јединице задужене за таксу сва три јавна РТВ сервиса прате наплату РТВ таксе и о томе обавјештавају Одбор Система.

(3) Наплату РТВ таксе могу вршити јавни РТВ сервиси путем властитих служби или тај посао на уговорној основи повјерити другим правним лицима (јавна предузећа, агенције и сл.).

(4) БХРТ врши наплату РТВ таксе на подручју Брчко Дистрикта БиХ, РТФБиХ на подручју Федерације Босне и Херцеговине и РТРС на подручју Републике Српске. Наплаћена РТВ такса распоређује се у складу с чланом 23. овог закона.

(5) У свим уговорима, који се односе на прикупљање РТВ таксе из става 3. овог члана, сваки јавни РТВ сервис биће уговорна страна.



Члан 19.
(Претпоставка о посједовању)

(1) Сматра се да једно лице у сваком домаћинству и свако регистровано правно лице у Босни и Херцеговини имају радио или телевизијски пријемник.

(2) Претпоставка из става (1) овог члана може се оспорити писменом изјавом носиоца домаћинства, односно лица овлашћеног за заступање правног лица.

(3) Писмена изјава доставља се јавним РТВ сервисима и истовремено подразумијева пристанак да овлашћени представник јавних сервиса изврши непосредну контролу тачности навода из изјаве. У случају недозвољавања непосредне контроле, писмена изјава не производи правно дјеловање.



Члан 20.
(Број пријемника)

(1) Свако домаћинство дужно је плаћати РТВ таксу за само један пријемник без обзира на њихов укупан број у домаћинству. Само један члан домаћинства може бити евидентиран као обвезник плаћања РТВ таксе.

(2) Свако правно лице, осим оних наведених у ставу 3. овог члана, дужно је плаћати РТВ таксу за сваки пријемник који посједује.

(3) Јавне здравствене институције, јавне образовне институције, институције за социјалну помоћ, радиотелевизијске станице и правна лица која се баве производњом, сервисирањем, инсталацијом, продајом или изнајмљивањем радио или телевизијских пријемника плаћају једну таксу по институцији, продавници, односно пословници или испостави.



Члан 21.
(Обавеза пријављивања пријемника)

(1) Свако домаћинство или правно лице дужни су јавном РТВ сервису пријавити набавку радио или телевизијског пријемника, у року од 30 дана, ако се том набавком за њега ствара обавеза плаћања РТВ таксе утврђена овим законом.

(2) Сваки претплатник дужан је пријавити јавном РТВ сервису промјену адресе становања, односно сједишта правног лица.

(3) Обавеза плаћања РТВ таксе настаје од првог дана наредног мјесеца од дана набавке радио или телевизијског пријемника.



Члан 22.
(Висина РТВ таксе)

(1) Најкасније шест мјесеци прије датума истека важеће дозволе Система Регулаторна агенција разматра и Парламентарној скупштини БиХ доставља приједлог о износу РТВ таксе. Регулаторна агенција неће разматрати износ РТВ таксе више од једанпут сваких пет година, осим ако Одбор Система не доведе у питање износ РТВ таксе у складу са ставом 3. овог члана.

(2) Парламентарна скупштина БиХ одлучује о износу РТВ таксе у року од 30 дана од дана подношења приједлога Регулаторне агенције. Висина РТВ таксе из претходне године важи до ступања на снагу нове одлуке о РТВ такси.

(3) Одбор Система може доставити Регулаторној агенцији нови приједлог износа будуће РТВ таксе. Такав приједлог може доставити једанпут сваких пет година, осим у изузетној ситуацији која доводи у питање функционисање Система.

(4) Висина РТВ таксе биће усклађена сваке године са службеном стопом инфлације у Босни и Херцеговини.



Члан 23.
(Расподјела РТВ таксе)

(1) РТВ такса у Босни и Херцеговини наплаћује се на подручју ентитета и Брчко Дистрикта БиХ, с тим што се уплата врши на јединствени рачун.

(2) Укупни нетодоходак од продаје маркетиншког оглашавања такође се уплаћује на јединствени рачун.

(3) Чланови Одбора Система су повјериоци и извршиоци наведеног јединственог рачуна и одговорни су за надзор над поступком наплате.

(4) РТФБиХ припада 25% нетоприхода од маркетиншког оглашавања и 25% од укупног износа РТВ таксе наплаћене на територији Босне и Херцеговине.

(5) РТРС припада 25% нетоприхода од маркетиншког оглашавања и 25% од укупног износа РТВ таксе наплаћене на територији Босне и Херцеговине.

(6) БХРТ припада 50% нетоприхода од маркетиншког оглашавања и 50% од укупног износа РТВ таксе наплаћене на територији Босне и Херцеговине.

(7) Ови омјери расподјеле примјењују се без обзира на начин прикупљања.

(8) Организације које наплаћују РТВ таксу и врше маркетиншко оглашавање у име јавних РТВ сервиса дужне су уплатити наплаћени износ РТВ таксе и нетоприход од маркетиншког оглашавања на јединствени рачун без одгађања.

(9) Расподјела средстава јавним РТВ сервисима с јединственог рачуна вршиће се одмах.



Члан 24.
(Контрола наплате)

(1) Сваком јавном РТВ сервису мора бити омогућено да у сваком тренутку има директан увид у наплату и расподјелу РТВ таксе.

(2) Обавезна је годишња контрола наплате РТВ таксе од независне ревизорске институције, којом се утврђују износ и степен наплате, те правилност расподјеле прикупљених средстава.



Члан 25.
(Вјеродостојна исправа)

Рачуни или изводи из пословних књига јавних РТВ сервиса у односу на потраживања РТВ таксе представљају вјеродостојну исправу у смислу Закона о извршном поступку


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 25 Apr 2018, 21:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 19 Jul 2016, 22:23
Postovi: 313
Ozrenx je napisao:
Kako se odjaviti , izmirio sam sve dugove ?
Koja je fira sa tim odjavom ?


Nazoveš ih ili odeš direktno u službu RTV takse i kažeš da želiš da odjaviš plaćanje jer više ne ispunjavaš zakonske uslove za plaćanje iste (ne posjeduješ radio ili tv prijemnik). Oni će naopraviti zahtjev i u naredni 7-15 dana, najaviće ti se iz službe da provjere činjenično stanje u kući/stanu .Ti za to vrijeme skloniš taj aparat vam svog stana/kuće, oni udju pogledaju i konstatuju da je zahtjev opravdan(ukoliko ne zateknu u kući uredjaj). Posle toga ti ne mogu dodlaziti bilo šta da provjeravaju jer bez sudskog naloga ne smiju ući u tvoj stambeni prostor. Ukratko, a imaš detaljnije na prethodnim stranama ove teme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 25 Apr 2018, 21:22 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
jasno sve , hvala puno na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 03 Avg 2018, 22:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 09 Jul 2018, 22:22
Postovi: 201
Inkasator. ma gdje ih samo nadju onakve odvratne, moj ulazi u kucu kao u svoju, par puta sam ga upozorila i nista. Slicni nekadasnjim predsjednicima kucnog savjeta, neuki i vazni....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Avg 2018, 10:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Jun 2018, 14:48
Postovi: 52
šta će ljudi, rade za pare...ja samo kažem plaćam online i to je to. federacija skoro niko ne plaća, pare dobijaju od nas jer sve i bhtv i RTRS i federalna ista kasa...to me najviše boli!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Avg 2018, 10:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Ne treba placati online kad vec dolazi covjek.
On na procenat radi. A nama je platiti svakako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Avg 2018, 10:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6009
Ma nije baš tako.Po zakonu jest ali u praksi nijedan od tri javna emitera ne ispunjava svoje obaveze prema drugim.Na primjeru BHT,njima entitetski emiteri duguju skoro 30 miliona KM samo na osnovu pretplate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Avg 2018, 10:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
kojot je napisao:
šta će ljudi, rade za pare...ja samo kažem plaćam online i to je to. federacija skoro niko ne plaća, pare dobijaju od nas jer sve i bhtv i RTRS i federalna ista kasa...to me najviše boli!!!


U bošnjačkom dijelu Federacije su uveli plaćanje preko računa za struju,ne znam je li se naplata povećala. U zap. Hercegovini skoro niko ne plaća.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 11:06 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
Da li se neko u skoriej vrijeme odjavio ovo smece, kakva je sada procedura ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 15:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Jesam ja...podnese se neki zahtjev, dokazes da zivis na drugoj adresi (npr. stara naslijedila stan od pokojnog djeda i babe, a tu nikad nije ni zivjela, vec na drugoj adresi) i moras placati RTV taksu na toj adresi na kojoj i zivis. Generalno, nije bilo nista komplilovano.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 20:28 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
A sta ako imam dva stana na moje ime i u oba placam? Mogli li traziti da se oslobodim jedog racuna, da palcam samo u jednom stanu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 20:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Mislim da možeš, jer se vodi kao jedno domaćinstvo onda.
Pročitaj pravilnik da budeš siguran... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 20:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3053
wizzy_bl je napisao:
Jesam ja...podnese se neki zahtjev, dokazes da zivis na drugoj adresi (npr. stara naslijedila stan od pokojnog djeda i babe, a tu nikad nije ni zivjela, vec na drugoj adresi) i moras placati RTV taksu na toj adresi na kojoj i zivis. Generalno, nije bilo nista komplilovano.


Jebeš mi sve ako sam ovo skontao :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Ma nije dobro napisano..radio sam nesto drugo i pisao.

Uglavnom, ako imas 2 stana, jedan koristis, drugi ne koristis, placas samo jednu pretplatu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RTV taksa
PostPoslato: 04 Jan 2021, 21:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 975
wizzy_bl je napisao:
Uglavnom, ako imas 2 stana, jedan koristis, drugi ne koristis, placas samo jednu pretplatu.


Ovako nesto sam i pretpostavio, a da li oni izlaze u kontrolu neku ili je dovoljan zahtjev samo da podnesem, pitam sve ovo cisto da budem spreman kad odem u RTRS, da ne bude filozofine s njivove strane ?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 503 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs