banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Dr Hoking kaže...
PostPoslato: 30 Mar 2016, 02:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Stiven Hoking: Krijumčario sam biblije u Sovjetski savez
Slika
Objavljeno dana: March 29, 2016
Najpoznatiji teoretski fizičar na svetu Stiven Hoking u ekskluzivnom intervjuu za ruski TAS kaže da je iznenađen činjenicom da su Rusi nadmašili SAD u svemirskoj trci.
Stiven Hoking: Krijumčario sam biblije u Sovjetski savez
TAS: Jednom ste postavili pitanje na internetu koje glasi: ‘Kako ljudska rasa može da opstane u narednih 100 godina u svetu koji je u političkom, društvenom i ekološkom haosu?’ Bilo je to 2006. godine. Kako biste danas odgovorili na to pitanje?

Hoking: Za naš dugoročni opstanak, potrebno je da prevaziđemo granice naše krhke planete. Mnogo toga preti našoj egzistenciji na Zemlji – od nuklearnih ratova, katastrofalnog globalnog zagrevanja i genetski modifikovanih virusa. Osim toga, broj pretnji će samo rasti s vremenom, razvojem novih tehnologija. Moramo da se selimo u svemir i to do drugih zvezda, tako da katastrofa na Zemlji ne izbriše ljudsku rasu.

TAS: Neki istraživači smatraju da misteriozna Planeta X ili Nibiru predstavlja pravu pretnju Zemlji. Šta vi mislite?

Poslednji sudar sa velikim asteroidom dogodio se pre 70 miliona godina. Ima i mnogo većih opasnosti po naš opstanak.

TAS: Prema vašoj knjizi “Moja kratka istorija”, posetili ste Sovjetski savez sedam puta. Šta je najnezaboravniji utisak sa tih putovanja?

Prvi put sam sa grupom studenata, čiji je jedan član tražio da prokrijumčarimo biblije na ruskom jeziku. Uspeli smo to da učinimo neprimećeni, ali su u povratku vlasti saznale šta smo uradili i nakratko nas zadržali. Ipak, da su nas optužili za krijumčarenje biblija, došlo bi do međunarodnog incidenta i lošeg publiciteta, pa su nas pustili posle nekoliko sati. Preostalih šest puta dolazio sam da posetim ruske naučnike, kojima nije bilo dozvoljeno da putuju na Zapad.

TAS: Posle pada Sovjetskog saveza niste dolazili u Rusiju. Da li biste voleli da posetite našu zemlju ponovo, recimo sa vašom ćerkom Lusi, koja je studirala ruski jezik na Oksfordu?

Uživao sam u prethodnim posetama i voleo bih ponovo da dođem.

TAS: Rusija će proslaviti 55. godišnjicu prvog čovekovog leta u svemir – Dan kosmonautike. Kako vi doživljavate 12. april 1961?

Impresioniran sam time što je Rusija bila ispred SAD u svemirskoj trci.

TAS: Kakav je trenutni potencijal Rusije kada je reč o istraživanju svemira?

Amerika se oslanja na Rusiju kada je reč o putovanjima do i od Međunarodne svemirske stanice. Mislim da je budućnost u takvoj međunarodnoj saradnji.

TAS: Roskosmos i NASA zajedno rade na projektu slanja ljudi na Mars. Kakvo je vaše mišljenje o praktičnom značaju tog projekta, budući da Mars nije pogodan za život ljudi?

NASA i druge svemirske agencije na svetu fokusirane su na Mars. To je najbliža zemljolika planeta, koja ima tlo i atmosferu. Iako bi bilo jednostavnije kolonizovati Mesec, pošto je na samo tri dana putovanja od nas, Mars je interesantniji izazov i zahtevao bi stvaranje samodovoljne kolonije. Za to su nam potrebne investicije, naučni napredak i saznanja vezana za to kako da preživimo kosmičko zračenje, propadanje tela i kako da se nosimo s nedostatkom ključnih resursa.

TAS: Četvrta industrijska revolucija bila je tema Svetskog ekonomskog foruma na Davosu. Teoretski, uključuje i razvoj robota koji će se baviti poslovima koje su do sada obavljali ljudi. Šta će ljudi raditi, ako ih roboti zamene?

Ako mašine prave sve što nam je potrebno, ishod će zavisiti od raspodele sredstava. Svako može uživati u luksuzu i dokolici, ako se mašinama stvoreno bogatstvo deli. S druge strane, većina ljudi može postati siromašna, ukoliko vlasnici mašina budu uspešno lobirali protiv raspodele bogatstva. Za sada, deluje da je druga opcija verovatnija i da tehnologija pokreće još veću nejednakost.

TAS: Vi ste čuveni naučnik i uspešan popularizator nauke. Koju od tih uloga više volite?

Ja sam na prvom mestu naučnik. Ponosan sam što sam doprineo našem razumevanju svemira i drago mi je da je moj rad dospeo i do šire javnosti, jer verujem da ljudi treba da znaju i dobiju šansu da razumeju naizgled misteriozan posao naučnika.

TAS: Recite nam nešto o vašoj svakodnevnoj rutini.

Zbog svog stanja, imam dugu rutinu buđenja, pa na posao stižem vrlo kasno. Moj dan je podeljen na naučno istraživanje i komunikaciju s javnošću.

TAS: Kako volite da se opuštate?

Uveče volim da se opustim slušajući muziku ili gledajući filmove i vesti na televiziji. Uprkos tome, često nemam mira i loše spavam.

TAS: Profesore Hoking, o čemu sanjate?

Oduvek sam sanjao o letu u svemir. Godinama sam mislio da je to samo san. Vezan za Zemlju, u kolicima, kako bih mogao da iskusim veličanstvenost svemira, izuzev kroz maštu i moj rad na teoretskoj fizici? Nikad nisam mislio da ću dobiti priliku da vidim našu prelepu planetu iz svemira i gledam u beskonačnost. To je bilo omogućeno samo astronautima, srećnoj nekolicini, koji su dobili priliku da iskuse čudo leta u svemir. Ipak, možda ću dobiti svoju šansu uz Virdžin galaktik.

Izvor: B92


Jedna tema za dr Hokinga!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 07:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Stephen Hawking, modern cosmology's brightest star, dies aged 76


https://www.google.ba/amp/s/amp.theguar ... es-aged-76

Doktore Hoking srecno putovanje izmedju zvjezda :(

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 07:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Putuj doktore i hvala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 07:37 
munja.alex je napisao:
Putuj doktore i hvala.


Vrh
  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 23:00 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Slušao sam ga uživo u novembru i bilo je nevjerovatno iskustvo. Stvarno tužna vijest. Pokoj mu duši.

Večeras ispred njegovog koledža u Kembridžu (gdje je bila i knjiga za saučešće):

Slika

I u njegovom koledžu gdje će biti sahranjen:

Slika

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 23:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2007, 02:36
Postovi: 919
Lokacija: Banja Luka - Woking
On se bas namucio u zivotu. Bio je veliki borac i covjek brilijantnog uma. Steta sto je otisao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2018, 00:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ima jedna epizoda ST: TNG gdje Data u hologramu igra poker sa Njutnom, Ajnsatjnom i njime. Njih cetvorica se prepiru. A upratio sam ga i u Teoriji velikog praska.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2018, 07:30 
filozof sa vrbasa je napisao:
Teoriji velikog praska.


bio je fan serije

neka mu je laka zemlja


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Mar 2018, 17:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Ono sto je zagaovarao (teoretisao) je jedno a stvarnost sasvim drugo.
Ako je uopste i mogao zagovarati.
Nek pociva u miru.

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Mar 2018, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Toga sam ja svjestan. Ali cova je bar ponudio neka objasnjenja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs