banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 09:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 15 Jun 2011, 14:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Unatoc "globalnom zagrijavanju" primjecujemo da su zime, pa cak i drugi periodi godine sve hladniji. Prema najnovijim istrazivanjima to bi se tek moglo intenzivirati jer Sunce sve vise smanjuje svoju aktivnost te se ocekuje zahladnjenje slicno u 17 vijeku kad je vecina evropskih rijeka bila zaledjena i koje je trajalo nekoliko desetina godina. Prema posmatranjima Sunca i njegove aktivnosti izgleda da se upravo taj period blizi. Negativno je sto ce biti hladno, a pozitivno je sto ce priroda dati ljudima vremena da sprijece katastrofu globalnog zagrijavanja ako se pocne na vrijeme. Taman dok traje smanjena aktivnost Sunca potrosice se i rezerve nafte i moglo bi se normalizovati globalno zagrijavanje.



http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... edeno-doba



REZULTATI tri odvojene studije naučnika ukazuju da je pred nama, vrlo verovatno, razdoblje najmanje Sunčeve aktivnosti, ravno onome iz 1645.godine, kada je trajalo punih 70 godina i možda rezultiralo "malim ledenim dobom".

Naime, neobična solarna očitavanja, uključujući bleđenje Sunčevih pega i slabljenje magnetske aktivnosti u blizini polova, mogla bi biti pokazatelj smanjenje aktivnosti Sunca u nadolazećim godinama, piše Space.com, a prenosi Jutarnji.hr.

Rezultati tek objavljene tri odvojene studije ukazuju da, iako se trenutni ciklus Sunčevih pega bliži solarnom maksimumu, Sunce ulazi u mirnije razdoblje - uz uvelike umanjenu ili čak zaustavljenu aktivnost u sledećih jedanaest godina ciklusa Sunčevih pega.
"Ovo je neverovatno i potpuno neočekivano. Činjenica da tri potpuno različite studije ukazuju na isti zaključak snažan je pokazatelj da se ciklus Sunčevih pega bliži hibernaciji", rekao je Frank Hill, pomoćni direktor na National Solar Observatory's Solar Synoptic Network .

Sunčeve pege su privremene "zakrpe" na površini Sunca uzrokovane intenzivnom magnetskom aktivnošću. Te strukture povremeno eruptiraju u energetske solarne oluje koje u svemir izbacuju nabijene čestice, piše Jutarnji.

Astronomi proučavaju ove tajanstvene pege jer njihov broj i učestalost služe kao indikator Sunčeve aktivnosti.

Sunčevom ciklusu obično treba oko 5,5 godina da se iz tačke solarnog minimuna, kad na površini ima tek nekoliko Sunčevih pega, pomakne prema solarnom maksimumu tokom kojeg je aktivnost pega povećana.

U suštini, neki naučnici smatraju da sledi razdoblje najmanje Sunčeve aktivnosti još od 70-godišnjeg perioda, između 1645. do 1715., i tzv. Maunderovog minimuma, kad Sunce gotovo uopšte nije imalo pega, što je možda rezultiralo malim ledenim dobom.

Inače, Sunce se nedavno probudilo iz dužeg mirnog razdoblja. U nekoliko poslednjih meseci, emitovalo je par izuzetno jakih solarnih baklji i tako ka Zemlji izbacilo ogromne količine solarne plazme. Reč je o pojavi koja se naziva koronarna erupcija (CME).

U bliskoj budućnosti takve erupcije, pretpostavlja se, postaće sve učestalije i snažnije. Naučnici predviđaju da će solarna aktivnost biti na svom vrhuncu 2013. ili 2014. godine.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 15 Jun 2011, 17:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Citao sam malo o ovome juce, videcemo sta ce biti, poslednjih godina, naucnici sto vise ulazu novca to manje znaju :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 15 Jun 2011, 17:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Zar nisu prvo predvidjeli potop? Hladjenjem polova, leda.... Pih, ae vidjecemo ste ce jos do kraja godine predvidjeti. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 15 Jun 2011, 18:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
koliko ja znam ledeno doba je "normalan" ciklus zemlje. Svakih, ne znam koliko, miliona godina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 15 Jun 2011, 19:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Malo ledeno doba moze samo povecti zagadjenost vazduha. Ipak se u 17. vijeku nisu ovoliko trosila fosilna goriva...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 23 Jun 2011, 14:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
Meni ovo svakako zvuci zastrasujuce.
Zamisljam nas poput Finaca- depresivne, sklone samoubistvima i metal muzici :headbang: :headbang: :headbang:

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 26 Jun 2011, 10:55 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Globalno zagrijavanje vodi ka ledenom dobu.Otapa se led sa polarnih kapa i rashlađuje morske struje.Hladna morska voda hladi tople vjetrove koji struje iznad okeana.Prekida se strujanje vazduha i smanjuje tempreratura.Srljamo u propast,ovako ili onako.Da je pameti da se ulaže u obnovljive izvore energije,vjetar i sunce,a potrošnja fosilnih goriva smanji na minimum....Eh,da je....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 28 Maj 2013, 09:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0EyfEDKWscg[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 19 Jun 2013, 15:18 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
ako moze ovo ljeto to ledeno doba i

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Novo ledeno doba?
PostPoslato: 16 Jan 2024, 23:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slušao sam na viasat Explorer da ledeno doba ustvari još nije završilo sve dok se sav led ne otopi. Nikad to nisam posmatrao na taj način.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs