banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Maj 2011, 10:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
Slika

Najpoznatiji matematičar današnjice, čovjek koji je prvi dokazao jedan od tri središnja problema moderne matematike i topologije, a potom odbio milion dolara nagrade, nakon godina samoizolacije pristao je da se o njemu snimi dokumentarac.

"Komsomolskaja pravda" juče je objavila prve dijelove iz filmskog intervjua

Grigorij Pereljman, 44-godišnji ruski naučnik židovskog porijekla, živi s majkom izvan centra Sankt Peterburga.

List piše da se za Pereljmana pojačano interesiraju tajne službe, i to ne samo ruske, jer čovjek hoda "ispred svog vremena".

Pereljman, čovjek koji je prvi dokazao sto godina staru Poincareovu hipotezu, pristao je snimiti dokumentarac u režiji novinara Aleksandra Zabrovskog koji je navodno uspio najprije da pridobije povjerenje matematičareve majke. Zatim je fragmente iz dokumentarnog razgovora dostavio KP-u.

Evo šta je taj list objavio:

Grigorije Jakovljeviču, još kao školarac predstavljali ste SSSR na matematičkoj olimpijadi u Budimpešti. I osvojili zlatnu medalju...

Pripremajući se za olimpijadu, pokušavali smo rješavati zadatke u kojima se nužno tražilo umijeće apstraktnog mišljenja. Glavni smisao svakodnevnih treninga bio je odmak od matematičke logike. Za pronalazak ispravnog rješenja bilo je nužno moći sebi predočiti 'komadić svijeta'.

Nisu li takvi zahtjevi malo previše komplicirani za školarce?

Ako govorimo o uslovnim i neuslovnim refleksima, dijete od rođenja spoznaje svijet. Ako se mogu trenirati ruke i noge, zašto se ne bi moglo trenirati i mozak?

Sjećate li se nekog zadatka te vrste koji se čini nerješivim?

Nerješivog… Vjerovatno ne. Teško rješivog. Tako je tačnije. Znate biblijsku priču o tome da je Isus Hrist hodao po vodi kao po suhom? E, ja sam morao izračunati kojom je brzinom on morao hodati po vodi, a da ne potone.

Jesu li izračuni bili uspješni?

Nema tu nikakve posebne zagonetke. Zahvaljujući našim učiteljima, već smo dovoljno izučili topologiju – nauku koja omogućava razumijevanje svojstava prostora i korištenje formula na način da se razumije njihova primjena. To nam pomaže doći do brzih i tačnih rezultata. Pobjedu na olimpijadi tada nisam smatrao posebno važnim događajem – bila je to samo jedna iz mnogih etapa spoznaje u voljenoj nauci.

S tek nešto više od 20 godina već ste sami otvorili novu stranicu u nauci...

Nikakve ja stranice nisam otkrivao… Samo sam nastavio istraživati probleme proučavanja trodimenzionalnog prostranstva univerzuma. To je jako zanimljivo.

Pokušavali ste pojmiti nepojmljivo?

Upravo tako… Samo što sve nepojmljivo ujedno jest pojmljivo. Doktorsku disertaciju pisao sam pod mentorstvom akademika Aleksandrova (matematičar i filozof, op.a.). Tema nije bila složena: Sedlaste površine u euklidskoj geometriji. Možete li si predstaviti ekvivalentne površine u beskonačnosti, neravnomjerno udaljene jedna od druge? Nama je bilo nužno izmjeriti 'šupljine' između njih.

To je teorija?

To je već praksa. Po kakvoj će orbiti poletjeti svemirski brod prema sazviježđu Veliki pas? Kakve će prepreke imati na putu… Ili, ako hoćete, još jednostavnije – isplati li se kositi sijeno između tri brežuljka? Koliko ljudi i strojeva treba za to? Čemu onda ministarstvo poljoprivrede... Postoji formula. Koristi je. Računaj, i nikakvih se kriza nećeš bojati.

Karakteristike savremene matematike sastoje se u izučavanju izmišljenih objekata. Nema u prirodi višedimenzionalnih prostranstava, nema grupa, polja ni prstenova, čija svojstva matematičari intenzivno proučavaju. Kako tehnika stalno stvara nove aparate, svemoguće strojeve, tako se i u matematici prave njihove analogije - logičke tehnike za analitičare u bilo kojoj sferi nauke. I svaka matematička teorija, ako je točna, prije ili kasnije nalazi svoju primjenu.

Naprimjer, mnoge generacije matematičara i filozofa pokušavale su aksiomatizirati filozofiju (aksiom - temeljno načelo čija se valjanost prihvaća bez dokazivanja, op.a.). Kao rezultat tih nastojanja stvorena je teorija logičkih funkcija nazvanih po Georgeu Buleu. Ona je začetak kibernetike i opšte teorije upravljanja koje su, skupa s dostignućima drugih nauka, dovele do stvaranja računara te savremenih po(d)morskih, vazdušnih i svemirskih brodova… U istoriji matematike postoje deseci takvih primjera.

Dakle, "snažna", "vitalna" izvješća "pionira" te naučne grane…totalna su besmislica. Pokušaj da se podigne kuća na pijesku… Ja sam naučio izračunavati šupljine u prostoru, moji drugovi i ja poznajemo mehanizme ispunjavanja socijalnih i ekonomskih "šupljina".

Šupljine postoje svugdje. Njihovo izračunavanje otvara velike mogućnosti… Ja znam kako upravljati univerzumom. I recite – zašto bih trčao za onim milionom?!

Izvor:
http://www.banjaluka-news.com/ba/vijest ... id=418&r=5

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2011, 13:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2009, 02:35
Postovi: 668
Lokacija: Ulica Zrtava Turbo Folka 12
Ima li nekakav matematicar na ovom forumu da objasni sta je on to otkrio :)...Zasto je to vazno, sta nam govori o svijetu, gdje se moze primijeniti i kako?...

_________________
- Radi kao da ti novac nije potreban.
- Voli kao da ti niko nikad nije nanio bol.
- Plesi kao da te niko ne gleda.
- Pjevaj kao da te niko ne cuje.
- Zivi kao da je Raj na Zemlji.

http://www.youtube.com/watch?v=YXdAIJK6 ... re=related


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2011, 13:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ja mislim da bi trebao da promijeni dilera al iskreno :lol:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 22:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Romeo88 je napisao:
Ima li nekakav matematicar na ovom forumu da objasni sta je on to otkrio :)...Zasto je to vazno, sta nam govori o svijetu, gdje se moze primijeniti i kako?...

U košenju trave :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 23:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...otkrio je da je milion tricarija...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 23:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Otkrio je da je vrijeme da nešto zguzi!

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 23:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ovaj mene podsjeca na onoga sa teme slika sve govori sto se slika u gacama sa plasticnim naoruzanjem

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2011, 00:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Postoji vise dimenzija, ne samo tri. Npr pored sirine, visine i duzine postoji i prostor , vrijeme kao dimenzije. Ako uzmete to u obzir shvaticete koliko je matematika kompleksna nauka i siroko primjenjiva ne samo u trivijalnim stvarima, kao sto je brojanje novca. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2011, 05:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Obožavam ovakve likove. Dobro, jeste on sigurno egocentrik i frikčina i izgleda kao Kromanjonac ali se divim takvim likovima i njihovom umu...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2011, 07:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Ne bih mu se smijao, onda bih se trebao smijati i Tesli, koga je takođe bolio za pare. Lik vjerovatno ima sposobnost da shvati univerzum bolje od nas "smrtnika". U svemiru vladaju određeni zakoni, a nisu još svi otkriveni, koliko možemo da vidimo. Čovjek šarlatan svakako nije, čim je riješio problem oko kog su se drugi kršili 100 godina.

Sam intervju nije nikakva "Zona sumraka". Ovaj dio bih izdvojio:

Citiraj:
To je teorija?

To je već praksa. Po kakvoj će orbiti poletjeti svemirski brod prema sazviježđu Veliki pas? Kakve će prepreke imati na putu… Ili, ako hoćete, još jednostavnije – isplati li se kositi sijeno između tri brežuljka? Koliko ljudi i strojeva treba za to? Čemu onda ministarstvo poljoprivrede... Postoji formula. Koristi je. Računaj, i nikakvih se kriza nećeš bojati.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2011, 08:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
Ludi Rus, kao sto ovaj jedan iznad mene rece, njemu treba zensko.

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs