banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 01:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Apr 2011, 12:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Srpski studenti punjačem zasenili Evropljane
Grupa studenata Beogradskog univerziteta sa svojim prvim javnim solarnim punjačem mobilnih telefona pobedila je na takmičenju Evropske komisije u obnovljivim izvorima energije. Studenti iz Srbije jedini učesnici van zemalja EU.

Solarni punjač koji su oni izumeli sinoć u Briselu proglašen je najboljim u kategoriji smanjenja javne potrošnje energije, izjavio je agenciji Beta vođa tog tima, student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Miloš Milisavljević.

„Od 309 projekata koliko je bilo prijavljeno plasirali smo se u 27 najboljih. Mi smo ovde ubedljivo najmlađi učesnici. Upravo smo saznali da smo pobedili i da smo postali najbolji projekat u oblasti održivog razvoja u Evropi”, rekao je Milisavljević.

On je dodao da je solarni punjač instaliran ispred zgrade Evropskog parlamenta, gde će ostati do petka a potom će biti vraćen u Beograd.

Milisavljević je rekao da su svi ostali učesnici takmičenja bili iz zemalja Evropske unije i da je jedino njegov tim i zemlje nečlanice Unije.

„Ovo je za nas veliki uspeh. Mi smo jedini iz zemlje koja nije članica Evropske unije. Nismo mogli ni da zamislimo da postavimo naš solarni punjač ispred zgrade Evropskog parlamenta, a pre samo šest meseci smo ga postavili u Obrenovcu”, rekao je on.

„Pored nas bilo je još pet kategorija, gde su se uglavnom takmičile velike institucije, poput Renoa iz Francuske koji je u svojoj kategoriji osvojio prvo mesto”, rekao je Milisavljević.

Javni solarni punjač ima oblik drveta i zovu ga Strouberi tri (Strawberry tree), sa stubom oko koga su postavljene klupe za sedenje i stilizovanom nadstrešnicom od nerđajućeg čelika na kojoj je postavljen solarni panel. Elektronska oprema svake večeri SMS porukom obaveštava konstruktore o broju korisnika mobilnih punjača, kao i o količini proizvedene i potrošene struje.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J14cl3wIvn4[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2011, 12:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Vidio sam jutros prilog na TV. Ideja je odlična, samo mislim da će biti teško ostvariva u našim uslovima jer će stoka da počupa kablove već prvi dan. A i telefonima treba malo vremena da se napune, niko nema vremena da čeka na ulici par sati da napuni telefon. Za nuždu je OK, ali...
Mada, podržavam svaku dobru ideju, možda neko drugi nadođe do nečeg još boljeg. U svakom slučaju, korak u pravom smjeru. Bravo jagodari!

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2011, 12:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Vau, super stvar i svaka njima čast...al ne vidim da će zaživjeti...Ovo je sjajno ako ti je baterija crkla a trebaš 'itno obaviti poziv, al da ću ja ukopčati telefon i čekati nekih sat vremena da se napuni - neću....a vjerujem da je većina na mojoj stranu u tome
EDIT: pratično sam kopirao Stratokastelov tekst

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2011, 12:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mislim da kažu da se puni 15 minuta. Naravno ne napuni se potpuno ali za "prvu pomoć" je dovoljno. Inače nisam siguran ali ako se ne varam mobilni se najbrže puno kad je prazan, tj. što je prazniji to se brže puni, pa ako je pred izdisajem onda mu 15 minuta može pomoći do pravog kućnog punjenja.

Sve u svemu dobra ideja, samo da to neko ne pokida.

Ali ono što je najbitnije su same inovacije, neka ih ima, posebno za projekte sa obnovljivim izvorima energije, to potpuno podržavam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2011, 12:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2010, 14:25
Postovi: 329
Nije ovo nikakva inovacija...toliko solarnih punjača kojekakvih baterija je već napravljeno da je ovo čista replika...Što moj burazer kaže "Svaki student prve godine elektrotehnike će npraviti isto"

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2011, 23:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
не знам гдје ово да ставим...
http://novitalas.com/2011/06/22/andela- ... nirala-un/

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2011, 13:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Crvić je napisao:
Nije ovo nikakva inovacija...toliko solarnih punjača kojekakvih baterija je već napravljeno da je ovo čista replika...Što moj burazer kaže "Svaki student prve godine elektrotehnike će npraviti isto"

Vidio sam datum , ali tek sad vidjeh post, pa ne mogu da ne odgovorim.
Nije niko rekao da su oni izmislili solarni punjac, ali niko se nije sjetio ovako javno ga upotrijebiti, tj staviti na raspolaganje. U normalnom svijetu ce sigurno dobro proci. Mozda i kod nas za koju godinu, kad prestanemo lomiti sadnice po gradu...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs