banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 12:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Apr 2011, 21:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Moja masa je 80 kg, ja trčim sa konstantnim ubrzanjem od 0,5 m/s^2 (dok se ne umorim) što znači da dejstvujem sa silom od 40 N.

E, sada ovih 40 N se može tumačiti kao da tijelo od 1 kg ima ubrzanje od 40 m/s^2 ili tijelo od 40 kg koje ima ubrzanje od 1 m/s^2. Je li tako?

Šta mi ovo poručuje? Što sam lakši imaću veće ubrzanje?

Još nešto me zanima, ja stanem na svoje prste svom svojom masom i neću ih polomiti, a skočim li na njih vjerovatno ću ih polomiti, ubrzanje i u jednom i u drugom slučaju je 9,81 m/s^2?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2011, 21:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
Bravo.. Polozio si ispit :)

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2011, 21:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Mala moja dajem ti na znanje, sila masi daje ubrzanje.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2011, 21:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
filozof sa vrbasa je napisao:
Još nešto me zanima, ja stanem na svoje prste svom svojom masom i neću ih polomiti, a skočim li na njih vjerovatno ću ih polomiti, ubrzanje i u jednom i u drugom slučaju je 9,81 m/s^2?


Ovo se uci u sestom i sedmom razredu osnovne skole.
Sama ti oznaka 9,81 metara u sekundi na kvadrat kaze sve. Sta to prakticno znaci? Znaci kad bacis tijelo sa neke visine da ono svake sekunde ubrzava za 9,81 m/s. Na primjer,bacis tijelo sa 1000 m visine, prvu sekundu ubrzanje mu je 0, za jednu sekundu ono ide brzinom od 9,81m/s, za dvije sekunde ce ici dva puta brze oko 19,6m/s, za tri sekunde tri puta brze itd.
Kad stojis ubrzanje je takodje 9,81m/s2 , samo se ono ne ispoljava u povecanju brzine jer je pocetna brzina 0 i vrijeme 0 , znaci prsti ostaju neozljedjeni. Ako bi te neko bacio sa 1000 metara visine, ti bi svake sekunde ubrzavao po 9,81m vise tako da bi pri udaru u zemlju ubrzanje bilo visestruko vece sto bi dovelo do lomljenja prstiju. Dakle, zanemario si onaj kvadrat na slovu s, jer m/s nije isto sto m/s2. Ili jednostavnije objasnjeno pomocu potencijalne energije E=mgh vidi se da tijelo ima energiju kad je na nekoj visini, ali se ta kineticka energija ispoljava tek kad tijelo ima brzinu. U ovom slucaju visina kad stojis na zemlji je 0 posto je h=0m pa nema ni energije, pa nema ni lomljenja prstiju dzaba sto je g=9,81 i m=80kg jer je E=80kg*9,81m/s2*0m=0. Ako bi visina bila 1000m uvrsti pa vidi razliku.


Citiraj:
Moja masa je 80 kg, ja trčim sa konstantnim ubrzanjem od 0,5 m/s^2 (dok se ne umorim) što znači da dejstvujem sa silom od 40 N.

E, sada ovih 40 N se može tumačiti kao da tijelo od 1 kg ima ubrzanje od 40 m/s^2 ili tijelo od 40 kg koje ima ubrzanje od 1 m/s^2. Je li tako?

Šta mi ovo poručuje? Što sam lakši imaću veće ubrzanje?


a=F/m implicira da je ubrzanje vece sto je veca sila i manja masa. Ako je sila pokretanja ista onda je ubrzanje vece sto je manja masa. U ovom slucaju masa je konstantna, ako je ista sila ubrzanje ce biti jednako svake sekunde.
Sta to prakticno znaci?
Znaci da pri istoj sili i masi ti ces ici svake sekunde brze za 1m/s. Znaci, povecavaces brzinu svake sekunde za 1m/s, a to je ubrzanje od 1m/s2. Slicno kao sto tijelo baceno s visine svake sekunde ubrzava za 9,81m/s sto je 9,81m/s2 jer je toliko ubrzanje sile zemljine teze. Na drugim nebeskim tijelima ovo ubrzanje je razlicito, a time i sila.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2011, 23:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Citiraj:
Na primjer,bacis tijelo sa 1000 m visine, prvu sekundu ubrzanje mu je 0

Nije ubrzanje, nego brzina. I ubrzava konstantno ako je bačeno u vakuumu bez obzira na oblik i masu, a ako nije u vakuumu ubrzava do neke brzine i nakon toga je brzina približno konstantna, ... zavisi od oblika tijela, duga kosa, velika glava :) pa bude složeno kretanje... i to se uči u školi. Otpor sredine... :)

Ekstremni slučaj je projekat Ekselsior

Spoiler:
Prvi skok, Ekselsior I, izveden je 16. novembra 1959. sa visine od 23.300 metara. Ovaj skok se umalo nije završio fatalno po Kisindžera. Stabilizacijski padobran greškom se otvorio prerano nakon čega se obmotao Kisndžeru oko vrata, usled čega je on upao u pljoštimični kovit brzine 120 okreta u sekundi. Ovo je uzrokovalo gubitak svesti Kisindžera, međutim život mu je spasao padobranski automat koji je otvorio glavni padobran na visini od 3000 metara kao što je bilo i predviđeno.

Uprkos zamalo izbegnutoj katastrofi na prvom skoku, Kisindžer nastavlja sa skokovima. Drugi skok, Ekselsior II, izveden je 11. decembra 1959 sa visine od 23.800 metara. Ovog puta skok je prošao bez ikakvih problema, Kisindžer otvara padobran na visini od 16.800 metara i bezbedno se spušta na zemlju.

Treći i poslednji skok, Ekselsior III, izveden je 16. Avgusta 1960. Tokom penjanja balonom na visinu za iskakanje, Kisindžer je primetio da mu se desna rukavica odela dehermetizovala usled čega je počeo da oseća jak bol u desnoj šaci. Odlučio je da to ne prijavi kontroli leta na zemlji, znajući da će ovi najverovatnije zbog toga preikinuti test. Iako je gotovo potpuno izgubio osećaj u desnoj šaci, Kisindžer je nastavio sa penjanjem do visine od 39.900 metara. Kisindžeru je bilo potrebno sat i 36 minuta da se popne na tu visinu. U tom trenutku Kisindžer je već oborio jedan svetski vazduhoplovni rekord i to za za najveću dostignutu visinu balonom sa ljudskom posadom. Predhodni rekord držao je major Ratnog vazduhoplovstva SAD Dejvid Simons, koji je postigao visinu od 30.900 metara 1957. godine u okviru Projekta Menhaj. Kisindžer je na toj visini ostao 12 minuta, čekajući da balon nadleti mesto za iskaknje. Nakon toga Kisindžer je iskočio iz gondole balona, u tom trenutku Kisindžer obara drugi svetski rekord, za padobranski skok sa najveće visine. Ovaj rekord važi i danas.
Gondola Ekselsiora III u muzeju Ratnog vazduhoplovstva SAD

Pošto je Kisindžer iskočio iz gondole balona, stabilizacijski padobran se otvorio kao što je i planirano. Stabilizacijski padobran je Kisindžeru omogućio stabilan slobodni pad u trajanju od 4 minuta i 36 sekundi, čime je Kisindžer oborio i treći svetski rekord i to za najduži slobodni pad, koji i dan danas važi (iako mu neki ovaj rekord osporavaju zbog korišćenja stabilizacijskog padobrana tokom slobodnog pada). Na visini od 5.300 metara Kisindžer otvara glavni padobran i bezbedno se prizemljuje u pustinju američke savezne države Novi Meksikio. Ceo skok ukupno je trajao 13 minuta i 45 sekundi.

Tokom skoka Kisindžer se suočio sa ekstremno niskim temperaturama od čak -70 po celziusovoj skali. Zbog izuzetno retke atmosfere na tako velikoj visini Kisindžer je razvio ogromnu brzinu u slobodnom padu. Pretpostavlja se da je njegova brzina bila između 388km/h i 402km/h. Kisindžer je kasnije izjavio u jednom intervjuu da mu je maksimalna brzina tokom slobodnog pada bila 505 km/h. Pošto je brzina zvuka na velikim visinama značajno manja nego na nivou mora, moguće je da je Kisindžer padao transsoničnom, ako ne i supersoničnom brzinom. Uprkos tome Kisindžer uopšte nije imao osećaj brzine sve dok nije stigao do visine oblaka.

Na ploči koja je bila pričvršćena ispod vrata gondole Ekselsiora III, pisalo je "Ovo je najviši korak na svetu".



A što se tiče filozofa, pokušaj trčati i skakati u vakuumu :)
To što si rekao da bi trčao sa ubrzanjem od 0.5 m/s^2 dok se ne umoriš :)
Pa ako izdržiš duže od 90 s, onda bi bio brži i od Usaina Bolta :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2011, 16:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
danijell je napisao:
Nije ubrzanje, nego brzina


Da, omaskom sam napisao brzina na tom mjestu, ali iz ostatka posta se vidi smisao tako da vjerujem da to nije uticalo na zakljucak :)
Naravno, ovo sve sto sam nabrojao vazi ako se zanemari otpor sredine, osnosno pri bacanju tijela sa visine otpor vazduha. Prakticno, zbog otpora vazduha na nekoj brzini ubrzanje se zaustavlja na zemlji (primjer su meteori), dok na Mjesecu gdje nema vazduha sve tece kao i teoretski dakle ubrzava konstantno. Iako za neka velika tijela kao crne rupe i sl postoje ogranicenja zbog brzine svjetlosti. Ali Njutnova mehanika dobro radi za Zemaljske uslove dok kod svemira se mora primjenjivati Ajnstajnova relativna teorija.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2011, 22:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
filozof sa vrbasa je napisao:
Još nešto me zanima, ja stanem na svoje prste svom svojom masom i neću ih polomiti, a skočim li na njih vjerovatno ću ih polomiti, ubrzanje i u jednom i u drugom slučaju je 9,81 m/s^2?

ne. Ni u jednom ni u drugom slucaju ti ubrzanje nije 9.81 (u momentu dodira pristiju sa zemljom). U prvom slucaju kada se samo oslanjas je nula jer se uopste ne kreces. A u drugom slucaju (kada skocis) tokom pada ti je ubrzanje 9.81 a u momentu dodira znatno vise (nekoliko puta i u suprotnom smijeru).
Samo treba da znas sta je N (njutn). 1N je sila koju je potrebno "saopstiti" nekom tijelu mase 1kg da bi to tijelo dobilo ubrzanje 1m/s2. Ili formulom
1N=1kg*1m/s2


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zbog čega se onda u udžbenicima fizike koristi izraz F=m*g?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 20:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Fiki jesi li to uzeo vijagru light pa podjebavaš?
g je oznaka za gravitaciono ubrzanje, tako su naučnici usvojili da se označava i naše je da te odluke poštujemo. Isto kao što je recimo za brzinu svjetlosti oznaka c, a ne v.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 20:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Prvo što sam pomislila kad sam pročitala naziv teme: "Opet AIV!!! ](*,) "

Kad ono, viđu vraga, filozof!?!

WTF???

:lol: :lol: :lol:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 20:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
g=9,81 kretao se ja ili ne. Mislim da je Enterprise taj koji griješi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 20:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
jellyfish je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Još nešto me zanima, ja stanem na svoje prste svom svojom masom i neću ih polomiti, a skočim li na njih vjerovatno ću ih polomiti, ubrzanje i u jednom i u drugom slučaju je 9,81 m/s^2?


Ovo se uci u sestom i sedmom razredu osnovne skole.
Sama ti oznaka 9,81 metara u sekundi na kvadrat kaze sve. Sta to prakticno znaci? Znaci kad bacis tijelo sa neke visine da ono svake sekunde ubrzava za 9,81 m/s. Na primjer,bacis tijelo sa 1000 m visine, prvu sekundu ubrzanje mu je 0, za jednu sekundu ono ide brzinom od 9,81m/s, za dvije sekunde ce ici dva puta brze oko 19,6m/s, za tri sekunde tri puta brze itd.
Kad stojis ubrzanje je takodje 9,81m/s2 , samo se ono ne ispoljava u povecanju brzine jer je pocetna brzina 0 i vrijeme 0 , znaci prsti ostaju neozljedjeni. Ako bi te neko bacio sa 1000 metara visine, ti bi svake sekunde ubrzavao po 9,81m vise tako da bi pri udaru u zemlju ubrzanje bilo visestruko vece sto bi dovelo do lomljenja prstiju. Dakle, zanemario si onaj kvadrat na slovu s, jer m/s nije isto sto m/s2. Ili jednostavnije objasnjeno pomocu potencijalne energije E=mgh vidi se da tijelo ima energiju kad je na nekoj visini, ali se ta kineticka energija ispoljava tek kad tijelo ima brzinu. U ovom slucaju visina kad stojis na zemlji je 0 posto je h=0m pa nema ni energije, pa nema ni lomljenja prstiju dzaba sto je g=9,81 i m=80kg jer je E=80kg*9,81m/s2*0m=0. Ako bi visina bila 1000m uvrsti pa vidi razliku.




Hajde da ovo malo pretumbam.

Recimo jedna ruka mi je čengelama prikovana za zid. Ja se pokušavam osloboditi i potežem kao sivonja dok ne polomim ručni zglob.

Kolika je sila, a kolika energija u tom slučaju?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 21:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
filozof sa vrbasa je napisao:
g=9,81 kretao se ja ili ne. Mislim da je Enterprise taj koji griješi.

g jeste 9,81 ali ne za tebe u momentu u kome ti je brzina konstantna (brzina je konstantna i kada se ne kreces)
sto se tice drugog posta (cengele :)),
energija se generalno dijeli na kineticku i potencijalnu. Kineticka energija je energija koju neko tijelo poseduje tokom kretanja. Potencijalna energija je energija koju tijelo posjeduje usled svoga polozaja (npr na nekoj visini u gravitacionom polju, u magnetnom polju itd)
U tom slucaju kada visis, ako zanemarimo mahanje rukama i nogama, i ako pretpostavimo da se nisi otkacio sa cengeli. Tvoja kineticka energija je nula (nema kretanja). Sa druge strane potencijalna energija zavisi od visine na kojoj se nalazis. Dakle nju posjedujes
Ako polomis rucni zglob (tj otkacis se) tvoja kineticka energija raste na racun potencijalne (tj brzina ti se povecava a visina smanjuje) sve dok ne padnes na zemlju kada su obje ravne nuli.


Poslednji put menjao [Enterprise] dana 06 Apr 2011, 21:09, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 21:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
sto se tice sile u momentu kada visis sa cengele. Sila koja djeluje na tvoj zglob (ili na cengelu) je jednaka tvojoj tezini (tj m*g)
Ali samo zato sto ti racunas tu silu tako sto pomnozis masu sa 9.81 ne znaci da ti stvarno imas ubrzanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2011, 21:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sve je to OK, samo ja sam ciljao na to da se odgurujem sopstvenim nogama od zid dok se ne oslobodim. Dakle ne visim sa plafona, nego stojim na zemlji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 18:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Polomiću ti ja zglob,nije problem!

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 19:12 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Dec 2009, 00:10
Postovi: 2
filozof sa vrbasa je napisao:

Hajde da ovo malo pretumbam.

Recimo jedna ruka mi je čengelama prikovana za zid. Ja se pokušavam osloboditi i potežem kao sivonja dok ne polomim ručni zglob.

Kolika je sila, a kolika energija u tom slučaju?


Sila je onolika koliko zapneš, a energija je jednaka radu koji vrši ta sila lomeći tvoj zglob.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2011, 18:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
_zoka je napisao:
Polomiću ti ja zglob,nije problem!


Sve za nauku, odlika su velikih ljudi u koje i sam spadam.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2011, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ono sto ti pitas je vjerovatno vezano za impuls tijela (m puta v, masa puta brzina) sto je isto kao impuls sile(F puta t, sila puta vrijeme djelovanja). Dakle, mv=Ft. Lomis prste zato sto ostvarujes dovoljno veliki impuls tijela pri nekoj brzini.
Ono 9,81 koje pominjes kretao se ili ne je sila zemljine teze (sila gravitacije) i mjeri se u Njutnima. A pri slobodnom padu ta sila nam daje ubrzanje 9,81 m/s^2. Dva jednaka broja ali imaju drugacije znacenje.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Maj 2011, 20:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2011, 10:23
Postovi: 800
Lokacija: U ljubavnom gnezdu!
filozof sa vrbasa je napisao:
_zoka je napisao:
Polomiću ti ja zglob,nije problem!


Sve za nauku, odlika su velikih ljudi u koje i sam spadam.



Oho ovo su vec otvorene pretnje..

Znam da je zajebancija.. ali zoka tako se neponasa jedan urednik.. Ti treba da nam budes primjer. ccc

_________________
Moji radovi u PS Slika Slika Slika Slika Ocijeni Avatar osobe iznad


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs