banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 10:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Feb 2011, 04:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Dakle, smatrao sam da zakon o odrzanju energije ne vazi za rotaciju planeta oko Sunca i da one rotiraju za dzabe. Medjutim poznati naucnik Stiven Hoking tvrdi da planete i Sunce trose svoju energiju i da bi do sudara doslo poslije mnogo hiljada milijardi godina. :(

Hoce li se ikada moci srusiti ovaj zakon? :x

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 09:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Filozofe, kako ti se da?
Imas vise otvorenih tema nego postova.

Nece se moci srusiti zakon. Mozda ce doci do nekih proracunskih izmjena, ali srz je bitna.
Sve sto rotira oko Sunca, trosi njegovu energiju. Kraj.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 13:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
filozof sa vrbasa je napisao:
Dakle, smatrao sam da zakon o odrzanju energije ne vazi za rotaciju planeta oko Sunca i da one rotiraju za dzabe. Medjutim poznati naucnik Stiven Hoking tvrdi da planete i Sunce trose svoju energiju i da bi do sudara doslo poslije mnogo hiljada milijardi godina. :(

Hoce li se ikada moci srusiti ovaj zakon? :x


Sta se u stvari desava kada se planete okrecu oko Sunca ili drugog nebeskog tijela? One se nalaze u slobodnom padu prema Suncu. Dakle, polako padaju na njega.
Ako zamislimo da opalimo iz topa odredjenom brzinom pod odredjenim uglom u svemir, ako je brzina prava kugla ce obici zemlju jedan krug i pasti nam iza ledja. Znaci napravila je jedan krug oko zemlje i pala. Ako je brzina mala kao kod klasicnih topova napravice mozda hiljaditi dio orbite oko zemlje i pasti na zemlju. Ako je ta brzina dovoljno velika da nadvlada gravitaciju, gravitacija ce biti toliko slaba da ce to tijelo kruziti oko zemlje odnosno nalaziti se u slobodnom padu. To je u stvari prva kosmicka brzina. Ako top izbaci tane brzinom od 8km/s (kad na zemlji nebi bilo atmosfere), tane nece pasti na zemlju nego ce postati satelit. Tako i planete kruze oko Sunca stalno polako padajuci na njega da bi na kraju pale na njega, odnosno sudarile se s njim. Ali to je toliko sporo da pitanje hoce li biti dovoljan zivot svemira doa se to desi. Iako ne vidim sta je Stiven Hoking htio reci sa ovim, posto je ovo jos otkrio Njutn davno prije njega.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 13:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Svemir star 14 milijardi, a do sudara bi došlo nakon mnogo hiljada milijardi godina. Da se zaključiti da će se prije neke druga katastrofa desiti nego to, a ni Sunce nema ni blizu toliki životni vijek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 16:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zanimljivo, mislio sam da su planete perpetum mobile.

Dželi, to je i Hoking u svojoj knjizi Kratka povijest vremena potvrdio Njutnu. Hoking je tu priču vezao za neutronske zvijezde koje plešu jedna oko druge i na kraju se sudare, ali za to nisu potrebne hiljade milijardi godina.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 17:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
filozof sa vrbasa je napisao:
Zanimljivo, mislio sam da su planete perpetum mobile.

Dželi, to je i Hoking u svojoj knjizi Kratka povijest vremena potvrdio Njutnu. Hoking je tu priču vezao za neutronske zvijezde koje plešu jedna oko druge i na kraju se sudare, ali za to nisu potrebne hiljade milijardi godina.


Kod neutronskih zvijezda je malo drugacije. Tu se ne radi o klasicnoj Njutnovoj gravitacionoj mehanici, vec o relativistickoj. Naime, zbog velike gravitacije neutronskih zvijezda neutronska zvijezda ako se nadje blizu nekog drugog gravitacionog izvora pogotovo crne rupe, biva postepeno usisavana njenom gravitacijom dakle dolazi do sudara mnogo brze, ali ne u klasicnom smislu.
Ta energija se obicno oslobadja u obliku rendgenskog zracenja jer pri usisavanju dolazi do direktnog pretvaranja materije u energiju, a iz Ajnstajnovih formula znamo da je to ogromna energija. Slicno se moze desavati i sa dva pulsara (neutronske zvijezde) samo sto je efekat slabiji. Neutronske zvijezde su zvijezde sacinjene kompletno od neutrona, dakle nema elektrona i protona, a time ni hemijskih elemenata. On je vjerovatno mislio na energiju zracenja koje se oslobadja u impulsima, a to zracenje kako smo vidjeli potice od pretvaranja materije u energiju, dakle trosi se materija koja je u stvari energija prema Ajnstajnu.
Iako, posto si pitao u vezi Zemlje i Sunca gore mislio sam da se radi o nerazumijevanju klasicne Njutnove mehanike. Ovo sa neutronskim zvijezdama je nesto drugo.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 17:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hmm, a sta je sa Mjesecom?
Dokazali su da je Mjesec prije mnogo miliona godina bio mnogo blize Zemlji te da se on zapravo polako udaljava zbog inercije odnosno sile koja pri tom okretanju oko Zemlje djeluje prema vani, dakle djeluje na udaljavanje Mjeseca oko Sunca.
Da li ova sila djeluje i na planete koje se okrecu oko Zvijezda?

_________________
A little less conversation, a little more action!


Poslednji put menjao Elvis Presley dana 27 Feb 2011, 18:06, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 17:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Kako mislis "dokazali"? Ja sam isto negdje cuo za to, ali sam mislio da je to teorija neka...
...U zavisnosti od toga kako se i u kom smjeru neko tijelo ubaci da "orbitira" oko neke planete ili drugog tijela, ono mu moze predati ili oduzeti dio svoje gravitacione energije. Laicki govoreci. Gledao sam neki dan emisiju o eventualnom skretanju asteroida koji bi udarili u Zemlju. Jedna od ideja je da se posalje brod da orbitira oko te kamencuge, "ukrade" mu dio energije i samim tim ga skrene sa putanje.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 18:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Elvis Presley je napisao:
odnosno sile koja pri tom okretanju oko Zemlje djeluje prema vani, dakle djeluje na udaljavan je Mjeseca oko Sunca.
Da li ova sila djeluje i na planete koje se okrecu oko Zvijezda?



Mislis centrifugalne sile. Moguce je da je u ovom slucaju centrifugalna sila jaca od gravitacione i to ga vuce dalje. Medjutim, takodje ako uzmemo vrijeme koliko bi mjesecu trebalo da padne izrazeno u milijardama godina nije cudno sto ova sila pomalao nadvladava gravitaciju. To zavisi od mase, udaljenosti i brzine i odnosa ovih velicina. Ipak po klasicnoj mehanici sva tijela koja kruze oko zemlje su u slobodnom padu prema zemlji. Naravno, ako neka sila jaca od gravitacije na toj visini djeluje na njih, pa bila to raketa ili bilo koja sila da ce se kretati suprotno, odnosno kratace se uvijek u pravcu jace sile. Njutnov zakon vrijedi sve dok na tijela ne djeluju druge sile ili su manje od gravitacionog privlacenja izmedju tih tijela.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 18:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Dokaz ide otprilike ovako:
Nasli su neke slojeve zemlje, u nekoj zabiti, gdje je ranije bilo more.
Uglavnom, u tim slojevima zemlje su iscrtane promjene koje je uzrokovala plima i na osnovu tih slojeva utvrdili su da je plima dolazila mnogo cesce tj. nakon mnogo manjih intervala nego danas.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2011, 18:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Zar to ne bi moglo znaciti i da je Mjesec bio "brzi" nego danas, a da je razdaljina bila ista?

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs