banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 08 Maj 2024, 16:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Jan 2011, 01:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Poznato je da se pri sagorijevanju goriva iskoristava samo mali dio energije jer dolazi do oslobadjanja energije zahvaljujuci prenosu elektrona sa visih energetskih nivoa na nize i to je vrlo slaba iskoristivost (svega milionite dijelove procenta) jer elektron ima relativno malu masu.
Na zalost, gotovo svi klasicni izvori energije se danas dobijaju na ovaj vrlo malo iskoristiv nacin. A i od tog milionitog dijela auto samo iskoristi oko 40 posto maksimum, dok se ostatak goriva pretvara u toplotu.
U nuklearnim centralama je nesto bolja iskoristivost jer imamo vece iskoristenje jer se ovdje ne dobija energija prelazom elektrona koji imaju malu masu, nego raspadom jezgara atoma, a kako znamo protoni i neutroni imaju oko 2000 puta vecu masu od elektrona pa je iskoristivost daleko veca. Tako od jednog kilograma visoko obogacenog urana dobijamo znatno vise energije nego od 1kg nafte ili uglja jer su elektroni zamijenjeni protonima i neutronima koji imaju daleko vecu masu pa je iskoristenje daleko vece.
Kod fuzije je jos vec iskoristenje pa imamo daleko vise energije nego pri fisiji. Zbog toga je hidrogenska bomba daleko razornija od klasicne jer se vodonik fuzionise pa dobijamo energiju i fuzijom. Iako bi daleko vece energije bile dobijene fuzijom tezih elemenata od vodonika kao sto se to desava u velikim zvjezdama gdje se fuzionisu tezi elementi, ali mi jadni na zemlji jedva smo postigli dovoljnu temperaturu i za fuziju vodonika i to na nepopularan nacin.
Na zalost, za fuziju je potrebna velika toplota on nekoliko miliona stepeni da bi se savladale odbojne elektricne sile izmedju protona pa je nije moguce izvrsiti osim u atomskoj bombi ili Suncu i zvijezdama gdje imamo potrebnu temperaturu i gdje se energija dobija na ovaj nacin. Jer pri velikim temperaturama atomi se sudatraju ogromnim brzinama i nadvladavaju elektrostaticka odbijanja protona priblizavajuci ih dovoljno blizu tako da omoguce djelovanje slabe nuklearne sile. Dakle Sunce kao izvor energije dobija energiju na relativno iskoristiv nacin, ali i to je slaba iskoristivost i ne prelazi 1%.

Kad bi uspjeli dobiti energiju iz materije 100% rijesili bi sve probleme energije na svijetu jer prema Ajnstajnovoj formuli E=m*c2 iz cega dobijamo c2=E/m=300000000 2 (na kvadrat)=90000000000000000 J/kg
Znaci iz jednog kilograma bilo koje materije mozemo dobiti 90 000 000 000 000 000 dzula energije ako bi svu masu pretvorili u energiju. Ovo moze biti komad obicnog smeca. 2 kg obicnog smeca kad bi se pretvorila u energiju bilo bi dovoljno da cijeli svijet snabdjeva energijom godinu dana. Osnovni problem je kako pretvoriti cjelokupnu materiju u energiju sa 100 iskoristenja.

Posto mnogi prakticno ne razumiju Ajnstajnovu teoriju vec samo nabubaju u skoli i prodju a nemaju pojma sta to u praksi znaci, da malo pojasnim prakticno.
Da li znate kad navijete sat da je on tezi nego kad je nenavijen. Zasto? Zato sto je E=m*c2. I ako ste ga navili vi ste malo energije pretvorili u masu. Doduse neznatno da i naprecizniji instrument ne moze izmjeriti ali sat je zaista tezi. Dakle masa je u prirodi energija u ogromnim kolicinama sto dobijamo ako u gornju formulu uvrstimo recimo 1 kg mase vidimo kad se to pomnozi sa brzinom svjetlosti na kvadrat koliku energiju dobijemo od samo jednog kilograma materije. I to bilo kakve materije. Cak i smeca. Ne mora biti uran kao pri fisiji jer se on koristi zbog teskih jezgara i relativne nestabilnosti.
Ovi procesi pretvaranja energije se desavaju u prirodi u svemiru a objasnicu dole i kako. Cak i sunce gubi svake sekunde mnogo tona materije pretvarajuci u energiju. i to milijardama godina. Da to vrsi prenosenjem elektrona kao npr sagorijevanje drveta, Sunce bi izgorilo za par hiljada godina. Ali pretvaranjem mase ono oslobadja puno vise energije sto se vidi iz Ajnstajnovih formula.

Iako prakticno nije jos pronadjen nacin u teoriji (koja je dokazana u atomskim centralama i u akceleratoru cestica kao i u svemiru) ovo je najlakse izvrsiti anihilacijom materije i antimaterije. Jednostavno, kad se sudare proton i antiproton dolazi do njihovog nestajanja i pretvaranja u energiju. Ili elektron i pozitron (pozitivno naelektrisan elektron) samo sto je energija manja jer je masa elektrona manja.
Znaci uzmemo kilogram smeca i antismeca(koje je napravljeno od antimaterije (suprotan naboj elementarnih cestica)) i rjesimo problem svjetske energije za godinu dana.
Ovo se u prirodi desava na horizontu vremena crnih rupa, gdje materija propadajuci kroz horizont vremena se 100 posto pretvara u energiju i emituje ogromne kolicine rendgenskog zracenja koje hvatamo. Slicno se desava i u zvijezdama gdje usljed nulearnih sudara dolazi do stvaranja anticestica koje se brzo anihilisu sa elementarnim cesticama obicne materije.
Drugi nacin pretvaranja materije u energiju je pomocu crnih rupa i on se vec desava u svemiru.

A i vjestacki je taj eksperiment izvrsen u akceleratoru cestica gdje su dobijene anticestice pozitroni koji su se sudarili sa elektronima i pretvorili u energiju. Da ne govorim da bi mogli od nekoliko kg obicne materije unistiti cijeli svijet koliko ima energije u materiji.
Na zalost, ta materija u svemitu propada, a na zemlji nismo jos nasli nacin da je iskoristimo. Teoretski, moguce je napraviti energetsku masinu proizvodnjom mini crnih rupa koje bi pretvarale materiju u energiju slicno kao u svemiru, ali na zalost postoji niz problema.
Prvi i najveci je da pri pokusaju crne rupe te velicine koja bi bila potrebna za pretvaranje materije u energiju ne dodje do usisavanja zemlje u crnu rupu, a to bi se i desilo zbog velicine i konstantnosti postojanja te crne rupe u blizini zemlje. Drugi problem je kontrolisano ubacivanje materije sto bi se dalo rijesiti radi postepenog oslobadjanja energije, i treci problem bi bio uzimanje energije koja se oslobodi sa tako malog prostora a energije ogromnih kolicina. Jer crna rupa bi bila velicine manje od 1m a davala bi dovoljno energije za cijeli svijet, troseci svega nekoliko grama materije dnevno.

Moguce da ce istrazivanjima u akceleratoru cestica doci do novih saznanja kako bi mogli prevariti crnu rupu da nas ne usisa a da stvorimo masinu za pretvaranje materije u energiju koja bi bila ogromna prema ajnstajnovoj formuli E=m*c2 iz koje vidimo da bi se iz jednog kilograma dobile ogromne kolicine energije i nebi bilo zagadjenja, nafte, uglja i svi bi imali dovoljno i za auta i za grijanje i za sve, a ne da kao danas dobijamo energiju od prelaska elektrona na nizi nivo jer to je primitivno isto kao sto je primitivan noz od kamena ili igla od kosti prema savremenim izumima.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2011, 11:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Sad ne znam koliki je potencijal, ali sam gledao emisiju o bakterijama koje proizvode hidrogen koji se kasnije može koristiti kao pogonsko gorivo. To bi bilo bez poslijedica po okolinu. Nemam sad vremena da se time bavim, ali je zanimljivo.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2011, 14:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Cinjenica je da je nauka i uopste nas daljnji civilizacijski napredak zarobljen u kandzama cudovista koje se zove Ekonomija.
Naime, ekonomija, koja nije nikakva nauka nego prevazidjena taktika, i koja je sva ustrojena na jednom jedinom principu: Ostvariti profit-zaraditi novac je kocnica ostvarenju naucnih spoznaja koje su neupitne i ostvarive ovog trenutka. Recimo, automobili ne moraju ici na naftu-vec odavno, solarnom energijom bi mogle u potpunosti da se pokriju privatne potrebe za el.energijom, bioenergija bi mogla da se iskoristi...
Ali-solarne ploce su SKUPE, a solarna energija zvanicno POTCIJENJENA (?) (vidi pod Ekonomija)
-automobili koji se ne pokrecu na naftu se vrlo stidljivo pojavljuju, uz veeeelike opstrukcije (Ekonomija)
itd...

Ova igranja sa crnom rupom ne znam da li da shvatim ozbiljno, zar ima potrebe za tim?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2011, 15:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Vise nisu potrebni akceleratori da bi dobili antimateriju. Otkriveno da cestice antimaterije nastaju pri elektricnim praznjenjima, ali se naravno odmah anihilisu sa materijom jer se nalaze u materijalnom svijetu. Ovo otkrice nas vodi korak blize iskoristavanju ciste materije kao izvora energije i pretvaranja kompletne materije jezgara atoma u energiju, a ne samo prenosom elektrona (oksidacijom) sto je primitivnije nego drveni tocak na kolima jer je iskoritenje nikakvo. Znamo da antimaterija nastaje u akceleratorima cestica, a u prirodi u jezgrima velikih zvijezda i na obodima crnih rupa i galaksija. Procitajmo kako nastaje antimaterija u prirodi na zemlji:

http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/ ... eriju.html

Evo sta kaze gore navedeni clanak:

"...NASA-in svemirski teleskop Fermi slučajno je otkrio da se za vrijeme grmljavinskih oluja na Zemlji stvaraju čestice antimaterije.

Naučnici znaju već duže da u takvim olujama nastaju iskre gama zraka. Međutim, nove snimke Fermija pokazale su da one stvaraju i struje elektrona i njihovih antimaterijskih partnera, pozitrona.

Ovaj neočekivani rezultat, predstavljen na zasjedanju Američkog astronomskog društva, samo produbljuje misterij bljeskova gama zraka na Zemlji koji se za vrijeme grmljavinskih nevremena zbivaju oko 500 puta na dan. Uzroci te složene igre svjetla i materije još uvijek nisu razjašnjeni, piše Tportal.

Grmljavinske oluje kreiraju dosta snažna električna polja koja se prazne munjama. Elektroni u tim područjima ubrzavaju se gotovo do brzine svjetlosti i zrače moćne gama zrake. Ti bljeskovi u hiljadinki sekunde mogu stvoriti toliko nabijenih čestica koliko ih kroz Zemljinu atmosferu prođe u svim ostalim procesima.

Teleskop Fermi lansiran 2008. posebno je dizajniran da hvata gama zrake koje stižu iz svih krajeva svemira.

"Očekivali smo da ćemo vidjeti iskre gama zraka u grmljavinama... Međutim, iznenadilo nas je otkriće da u njima nastaju i pozitroni koji su antimaterijski ekvivalent elektrona", rekla je Julie McEnery, jedna od NASA-inih naučnica koje rade na Fermiju.

Kada gama zrake prođu pored jezgara atoma njihova se energija može pretvoriti u par čestica – jedan elektron i jedan pozitron. S obzirom da su elektroni i pozitroni nabijeni, rasporedit će se po Zemljinim magnetskim silnicama i, okupljeni u fokusiranim zrakama materije i antimaterije, otputovati u suprotnim pravcima na velike udaljenosti. Kada se pozitroni i elektroni ponovno sretnu, međusobno će se "poništiti" i stvoriti svjetlo karakteristične boje koje je zabilježio Fermi."

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2011, 11:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Kad sam vidio naslov pomislio sam da se stvarno radi o RJEŠENJU,međutim ovaj uvodni tekst ne nudi nikakvo rješenje nego samo teoretske špekulacije.Nisam neki fizičar ali koliko sam skontao radi se o vještačkom stvaranju crnih rupa radi dobijanja energije.Neću reći da je glupo nego da je preopasno.Nije stvar koja bi se mogla postići iz više pokušaja,nego bi trebalo da uspije iz prve.
Naučno MOGUĆ način da se riješi energetska "kriza" je korištenje bioobnovljivih izvora energije na jednoj strani i ekološki način iskorištenja neobnovljivih izvora energije,barem u prelaznom roku.Pod bioobnovljivim i ekološkim načinima ne mislim "električni auto" i slične budalaštine.Mislim o iskorištavanju energije vjetra,sunca i pokretanju automobila na vodonik.Energija vjetra je sve pristupačnija,sada već bukvalno možeš za relativno sitne pare da riješiš na taj način napajanje sopstvenog domaćinstva el.energijom u većoj mjeri.
Naravno potrebna je i promjena u svijesti čovjeka.Npr,kada je zima,normalno je da u kući obučeš džemper ili neki deblji duks,papuče i sl.Nije normalno da zagrijavaš kuću do te mjere da možeš boraviti u majici kratkih rukava i bos u njoj.Ko shvati to i tako se ponaša,smanjiće energiju potrebnu za zagrijavanje (a samim tim i troškove-znači ekonomija može biti dobar podsticaj @skitnica) za čak 30%.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2011, 13:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Sve dok se ekonomija zasniva na sticanju profita-nista od rjesenja problema energije na naučno moguć način. Moguće je, doduše, ublažavanje stanja na način koji je _zoka opisao, ali to samo produžava agoniju u kojoj se Zemlja okreće oko Sunca, a svijet oko para.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2011, 14:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Upravo tako. A isto to se odnosi i na sve ostale probleme koje današnja društva imaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 20:32 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Sve je to divno ali ne može čekati dok neko ne skonta način da proizvede jeftinu i ekološku energiju ili da ljudi pređu na novi nivo svijesti u kojem novac i profit neće biti primarni pokretač svega.
Neko je imao ili još uvijek ima potpis koji kaže nešto tipa:"Budi promjena koju želiš vidjeti"....Znači,počni od sebe.Ja čak razmišljam o tome da prodam stan i kupim plac u blizini grada i na njemu pokušam napraviti samoodrživo domaćinstvo.Samoodrživo u smislu energije.Maksimalno iskorištavanje bioobnovljivih energetskih resusra...Naravno,koliko je to kod nas financijski obnovljivo.Kontam da bi za jedno 5-7 kila maraka uspio smanjiti zavisnost od elektrodistribucije za 50-70 posto.Dobrom izolacijom bi se ostvarila velika ušteda na energiji potrebnoj za zagrijavanje i hlađenje.Plus,recikliranje vode,naravno ne za piće,nego za sanitarne potrebe.Na taj način pokušati doprinjeti rješenju energetske i ekološke krize koja nas čeka.Kontam da bi za kuću od 120 metara kvadratnih (montažnu naravno) napravljenu na taj način trebalo oko 100k maraka. :?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 21:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
Ja čak razmišljam o tome da prodam stan i kupim plac u blizini grada i na njemu pokušam napraviti samoodrživo domaćinstvo.

Čini mi se da ima sve više ljudi koji o tome razmišljaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2011, 23:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Jbg,ekonomska kriza :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2011, 00:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
_zoka je napisao:
Neko je imao ili još uvijek ima potpis koji kaže nešto tipa:"Budi promjena koju želiš vidjeti"....Znači,počni od sebe.Ja čak razmišljam o tome da prodam stan i kupim plac u blizini grada i na njemu pokušam napraviti samoodrživo domaćinstvo.Samoodrživo u smislu energije.Maksimalno iskorištavanje bioobnovljivih energetskih resusra...Naravno,koliko je to kod nas financijski obnovljivo.Kontam da bi za jedno 5-7 kila maraka uspio smanjiti zavisnost od elektrodistribucije za 50-70 posto.Dobrom izolacijom bi se ostvarila velika ušteda na energiji potrebnoj za zagrijavanje i hlađenje.Plus,recikliranje vode,naravno ne za piće,nego za sanitarne potrebe.Na taj način pokušati doprinjeti rješenju energetske i ekološke krize koja nas čeka.Kontam da bi za kuću od 120 metara kvadratnih (montažnu naravno) napravljenu na taj način trebalo oko 100k maraka. :?


Gledao sam jos prije nekoliko godina jednu emisiju na "National geographic" TV jednu zenu, mladu, mozda je i cura :lol, zivi u Americi i ima sve moguce uslove u kuci, uredjaje, laptop itd., a sve to snabdijeva energijom iz vlastitih izvora. Cak koristi i ekoloski automobil koji neznatno zagadjuje i ide biciklom ili pjeske gdje god moze.
Pere odjecu na masinu koja uzima toplu vodu iz kolektora na krovu koje zagrijava sunce, tom se vodom i kupa i pere sudje. Takodje elektricnu energiju dobija iz solarnih celija. A odjecu susi ispred kuce na suncu i vjetru. Vodu naravno reciklira tako sto vodu od pranja odjece koristi za wc i slicno. Stvarno me se dojmila ta emisija da sam jedno vrijeme i ja razmisljao stalno o tome iako sam kasnije zaboravio na to. Evo sad me podsjeti na to, mozda je jos neko gledao i sjeca se :)
Iako bi bile potrebne velike pare da se tako nesto napravi, mislim da mozemo i sami nesto slicno uciniti cak bez ikakvih ulaganja. Evo jedan primjer, ja idem gradskim autobusom kad god je moguce iako imam auto i to ima vise korisnih strana. Ne zagadjujem vazduh, stedim na gorivu, stedim na parkingu, izbjegavam potencijalne kazne policajaca zeljnih lake zarade, manje se nerviram itd. Ali kod nas su ljudi seljaci i ne mogu pjeske ici 200m, a da idu autobusom a imaju auto nebi ih puskom natjerao. To je zato sto jos preovladava taj seljacki mentalitet "nek je meni dobro, a ostalim i buducim generacijama kako bude". Slican primjer je i sa zagrijavanjem. Ljudi koriste drva koja mnogo zagadjuju, a grijanje na plin bi isto kostalo a nema zagadjenja. Takodje instalacija potrebnih uredjaja bi kostala ali zato nema mucenja oko lozenja vatre, dima i drugih stvari.
Treci primjer je auto na plin. Kao prvo jeftiniji je, malo zagadjuje, a isto je tako efikasan. Ili primjer da se ide biciklom kad je lijepo vrijeme. Da se susi odjeca na vjetru umjesto u susilici itd.
Dakle puno je nacina da cak i obicni pojedinac bez nekih ulaganja doprinese okolisu, iako nije bas tema o tome, ali je povezana :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 20:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Akademici zaključili: Spas leži u vjetrenjačama!

U ovom času planira se, ili već gradi 929 vjetroparkova na moru u 36 zemalja svijeta, dok Europa planira do 2020. godine izgraditi 100.000 MW vjetroelektrana na moru, što je, usporedbe radi, instalirana snaga 158 nuklearki u Krškom!

Hrvatska bi na isti način mogla izvući veliku korist. Hrvatska brodogradnja se može, i treba uključiti u novi europski trend gradnje vjetroelektrana na moru, bez obzira na ishod privatizacije – poručeno je sa skupa akademika HAZU-a i drugih stručnjaka, organiziranog na ovu temu.

U ovom času, naime, planira se, ili već gradi 929 vjetroparkova na moru u 36 zemalja svijeta, dok Europa planira do 2020. godine izgraditi 100.000 MW vjetroelektrana na moru, što je, usporedbe radi, instalirana snaga 158 nuklearki u Krškom! Trenutačno se u Europi gradi 16 vjetroparkova na moru, a odobrava se izgradnja 52 nove, budući da su potencijali proizvodnje struje na moru, iz besplatnog vjetra, ogromni te ekološki prihvatljivi.

Najviše vjetroelektrana na moru gradi se ili planira u Velikoj Britaniji, dok i Švedska planira 2014. godine početi izgradnju svojih 300 vjetroturbina na Baltičkom moru, koje će strujom opskrbljivati 1,1 milijuna kućanstava. Iskoristivost vjetroturbina na moru prelazi 40 posto, za razliku od kopnenih, kod kojih je stupanj iskoristivosti instalirane snage od 25 do 30 posto.

''Makar su troškovi gradnje i održavanja vjetroelektrana na moru dvostruko veći od onih na kopnu, EU predviđa do 2026. godine brojem vjetroelektrana na moru prestići kapacitete vjetroelektrana na kopnu'', kazao je u HAZU-u akademik Božidar Liščić.


http://cudaprirode.com/portal/vijesti-i ... etrenjaama


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2011, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Odlomak iz knjige "RESURSNA EKONOMIJA" (T. Marinovic)
http://www.scribd.com/doc/51811083/Resursna-Ekonomija

...


1. Energija




U novom ekonomskom sistemu ce se koristiti “SAMO I ISKLJUCIVO” obnovljivaenergija. Pre nego sto predjem na glavni energetski sistem, spomenucu samo jos trisistema koja bi se eventualno jos mogla koristiti kao dopuna.

1) Energija vazduha, ali ne ove igracke od vetrenjaca sto se nude kao ozbiljna resenja,nego sledece.(Sto se danas nudi kao zelena tehnologija u svetu, su uglavnom neefikasne tehnologije. Anude se opet samo iz cilja i mogucnosti finansiske zarade i profita od strane odredjenihinteresnih/lobistickih grupa i drzava. Jer prava resenja se ne daju monetarizovati.)

Maglev vazdusne turbine (Maglev Wind Turbine). Jedna velika turbina od 2 GW mozeda proizvede dovoljno struje za oko 1.500.000 domacinstava. Koristi svu raspolozivuenergiju vetra (od minimalnog povetarca do brzina vecih od 40 m/sec.). Ima zastitnumrezu da spreci ulet ptica/zivotinja u rotor/turbinu. Uklapa se u prirodni prostor iokolinu. Ima prostor za sletanje helikoptera na vrhu. Troskovi odrzavanja su minimalni.Vek trajanja strukture 500 godina, masinskog dela 100 godina, turbinskih lopatica/listova50 godina. Troskovi izgradnje su oko 50-75% nizi nego kod konvencionalnih vetrenjaca.Svi delovi su standardizovani, tako da je i vreme potrebno za izgradnju takodje znatnonize nego kod konvencionalnih vetrenjaca.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y7Qs2gFlt-o[/youtube]

http://www.maglevwindturbine.com/
http://www.maglevwind.com/ (svi tehnicki podaci i informacije)

Jedini je problem sto se tesko komercijalizuje posto ozbiljno ugrozava trenutni profitnisistem u energetskoj industriji (i naravno sve sto su u njoj zaposleni).
Gradnja je bila prvo zapoceta u Americi i Kini, ali je opet pod velikim pritiskomobustavljena.

(Za akumuliranje prikupljene energije vetroturbina i zemljanih solarnih kolektorakoristice se sledeci sistem: http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti ... -centrale- )


2) Dvostepeni Mehanicki Oscilator – Sistem Klatno Poluga, izum novosadskogpronalazaca Veljka Milkovica, predstavlja cist izvor energije. Ovim aparatom seuvecava/multiplikuje ulozena energija u sistem (poreklo viska energije je na bazi razlikepotencijala). On inace ima mnogo vise pronalazaka od ovog, medju ostalom i kuce kojima nije potrebno grejanje, samogrejne ekoloske kuce itd. Ovaj izum i svi ostali semogu pogledati na njegovom sajtu: http://www.veljkomilkovic.com/ (na sajtu, pod linkom dvostepenog mehanickogoscilatora, postoji i clanak o istrazivacko-analitickom radu Jovana Marjanovica (dipl. ing elektrotehnike) gde prikazuje jednostavnu teoriju za koriscenje konzervativnoggravitacionog polja kao goriva)

http://www.ekologija.rs/kuca-kojoj-nije ... o-grejanje

http://www.veljkomilkovic.com/Docs/Jova ... Masina.pdf

http://www.veljkomilkovic.com/Docs/Jova ... chines.pdf

O tome kako se vrednuje znanje u nasoj zemlji, mozemo procitati sledece: http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/3995 ... ostranstvo


3) SolSource 3-in-1. Solarni mobilni sistem za kuvanje, grejanje i struju. Moze se koristitiu prelaznoj fazi za 2,5 milijarde najsiromasnijih u svetu, dok se u potpunosti ne sprovedeglavni sistem:
http://www.oneearthdesigns.org/solsource.html
http://www.oneearthdesigns.org/heatsource.html



2. Glavni energetski sistem



Znanje o procesima i nacinima pretvaranja raznih oblika energije u mehanicki rad sukamen temeljac tehnoloskog napretka i ljudske civilizacije.Znanje kako pretociti svu elektricnu energiju u korisni ucinak je od najvece vaznosti.Novi sistem u potpunosti i dosledno prati “Zakon ocuvanja energije". Zakon ukratkoglasi: “Energija ne moze biti ni stvorena, niti unistena: vec samo moze menjati stanja”.Energija se ne moze unistiti, ona prelazi iz jednog stanja u drugi (kineticka, toplotna,potencijalna, hemiska, elektricna itd.) i uvek je u skladu sa zakonom ocuvanja energije.Recimo, kada se sveca ugasi, gde je otisao plamen? Da li je potpuno nestao?Nije, deo energije je presao u hemisku, procesom sagorevanja, deo u svetlosnu, a deo utoplotnu (sto je se obicno upila preko zidova). Ali ukupna kolicina energije u zatvorenomsistemu je i dalje ostala ista. Kad se uzme zbir svih ispustenih energija (hemiske,svetlosne, toplotne) ukupna energija u sistemu je i dalje ostala ista, samo je promenilastanje (cirkulacija – kruzenje, zatvoreni sistem; setimo se zatvorenog kruga, kruzenja,biosistema sto vazi za planetu).

Znaci, energija samo menja svoje stanje i prelazi iz jednog oblika u drugi. A taj samprelaz i promena stanja energije predstavlja izvrseni rad.Svu utrosenu (prikupljenu) energiju pretociti u koristan rad, uz sto manje gubitaka, jeglavni cilj.

U novom sistemu vise nema razbacivanja energije prilikom sagorevanja goriva i nemavise tolikih gubitaka na trenju i toploti prilikom pretvaranja u mehanicku energiju. Nemavise sagorevanja goriva i zagadjivanja okoline uopste. Nema vise tolikog gubljenjaenergije/struje u mrezi i kablovima usled toplote i trenja. Nema vise bespotrebnogtrosenja resursa/ruda bakra i drugih metala za sve vodove i kablove u svetu.

(Troskovi postavljanja vodova za stambene linije su $15.000 i vise, po kilometru. A zadalekovode $150.000 i vise, po kilometru. Pored toga se u monetarnom sistemu kablovijos i redovno kradu.)Nema vise bespotrebnog trosenja izolacione gume i raznih materijala za oblogu kablova.(Svake godine u svetu se potrosi 4 miliona tona prirodne gume (krce se prirodne sume zaplantaze kaucuka) i 7 miliona vestacke (medju ostalom i otrovnog PVC-a). Oko 70%proizvedene gume ide za automobilsku industriju.)

Kao deo glavnog sistema koristice se najmodernija raspoloziva solarna tehnologija kojuje razvio William Yuan. Ovaj (tada, 2008) dvanaestogodisnji americki student (Portland,Oregon, student nanotehnologije i nuklearne fizike) je pronasao i razvio novi tip solarnecelije. Visoko efikasnu 3D solarnu celiju.
Jedna od posebnih karakteristika je da svetlostvise puta ima interakciju sa solarnom celijom.“A Highly-Efficient 3-Dimensional Nanotube Solar Cell for Visible and UV Light “.Znaci, ima apsorpciju svetlosti od vidljivog spektra pa sve do ultraljubicastog.Njegov sistem koristi nanocevi od ugljenika uz pomoc kojih se ubrzava i povecavaprovodljivost elektrona i time jos dodatno udvostrucuje konverzija/pretvaranje svetlosti uelektricitet. Pored ovoga je jos napisao kompjuterski program za optimalizacijuparametara solarnih tornjeva.Rezultati su pokazali da ove 3D solarne celije apsorbuju 500 puta vise svetlosti odstandardnih/ konvencionalnih komercijalnih solarnih celija i 9 puta vise od najmodernijih(high-tech) eksperimentalnih 3D solarnih celija sto koristi NASA u vasioni. http://presskit.ditd.org/2008_Davidson_ ... m_Yuan.pdf Koristice se, dakle, ovaj tip solarne celije u kombinaciji sa sledecim postojecim sistemombezicne transmisije struje sa solarnog satelita (efikasnost prenosa 95%, skoro bezgubitaka).



http://www.powersat.com/ (ovaj sistem solarnih satelita salje signal (putemmikrotalasa/radiotalasa) na zemljanu stanicu, ali jos uvek pretpostavlja dalje liferovanjena postojecu staru elektricnu/kablovsku mrezu. Ova prepreka se prevazilazi sistemimakoje sam naveo u sledecem poglavlju, pod “3. Bezicni zemljani sistemi“ (efikasnostprenosa takodje 95%), i koji energiju/struju dalje salju bezicnim putem direktno do svihzeljenih mesta, stanica, aparata, masina, zgrada, vozila, letelica itd.)

U orbiti uvek sija sunce, nema oblaka i nema prirodnog gubitka u intenzitetu svetlostikroz atmosferske slojeve (kroz atmosferske slojeve se gubi oko 50% na intenzitetusvetlosti). Imamo na raspolaganju cistu suncevu svetlost/energiju u punom intenzitetu ikonstantno napajanje.Kapacitet konvencionalnog satelita (sa konvencionalnim solarnim celijama, ne sa onimasto je razvio William Yuan), je oko 2.500 megavata, kao sto je kapacitet jedne prosecnehidroelektrane ili nuklearke, a novcana cena je ista, oko 2-3 milijarde dolara. Zivotni vek je oko 30 god., ali samo konvencionalnih solarnih celija, ne samog satelita. Nakon tog perioda se sa 18% do 20% smanjuje kapacitet konvencionalnih solarnih celija. Ali postoje ceo sistem modularno sastavljen, lako ih je opet zameniti novim.Radijus pokrivanja jednog satelita je oko 12.000 km, tako da jedan satelit moze da saljestruju na svako zeljeno mesto na planeti unutar podrucja pokrivanja.Sa najnovijim solarnim celijama, sto je razvio William Yuan, solarni satelit bi imaokapacitet od oko 9 prosecnih hidroelektrana ili nuklearki (22.500 megavata ili 22,5gigavata, dovoljno struje za oko 17 miliona domacinstava).

Celokupni sistem se ne moze komercijalizovati, ne zato sto je skup (Nemacka planira dagradi 20 nuklearki, Rusija na desetine), nego zato sto direktno ugrozava opstanak sadasnjeg sistema i energetsku industriju i milione ljudi u svetu sto direktno ili indirektnofinansiski zavise od nje.I tako ovakvi i slicni sistemi ostaju na raspolaganju samo vojnoj industriji. http://en.wikipedia.org/wiki/Space-based_solar_power


Poslednji put menjao Leona dana 05 Apr 2011, 19:07, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2011, 19:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
3. Bezicni zemljani sistemi


http://en.wikipedia.org/wiki/Microwave_ ... ansmission

http://lasermotive.com/

http://www.lhdev.com/

2008-me godine slican sistem je uspesno slao struju na razdaljinu od 160 km, naHavajima. Sa ostrva Maui na glavno ostrvo. U praksi su se mikrotalasni sistemi(mikrotalasni prenos pogona/energije/struje (Microwave Power Transmission) pokazaliefikasnijim od laserskih. Vec 1964-te je William C.Brown na ovaj nacin upravljaomanjim helikopterom. Helikopter je imao ugradjenu antenu i rektifajer, prijemnik poznatpod imenom rektena. Rektena je direktno pretvarala mikrotalasni signal (mikrotalasnuenergiju) u elektricnu energiju, omogucavajuci time helikopteru da leti. Efikasnostprenosa i konverzije energije bila je cak u ono vreme vrlo visoka (90%), znaci, skoro bezgubitaka. U eksperimentu iz 1975-te su u Kaliforniji (Goldstone) na ovaj nacin uspesnoslane na desetine kilovata struje.

Za bezicno napajanje aparata su vec poznate kompanije WildCharge i eCoupled.

(Za punjenje mobilnih aparata koristice se i kineticki generatori poput M2E Power sistema sto funkcionise po Faradejevom principu:

http://inhabitat.com/m2e-kinetic-energy ... e-charger/

Ovakav sistem se vec koristi za lampe bez baterije (indukcione lampe):
http://www.nightstarflashlight.com)


Za bezican prenos energije (elektricnih signala) izmedju kompjuterskih cipova:
http://www-03.ibm.com/press/us/en/press ... /29595.wss

Bezicni sistem struje za tramvaje (ujedno se puni i sakuplja dodatnu energiju pri kocenjui pri kretanju vozila):
http://www.bombardier .com/en/transportation/sustainability/technology/primove- catenary-free-operation

Bezicno slanje struje u vozila na autoputu. Tim profesora Boy-a na univerzitetu Aucklandrazvio je 2005-te trofazni sistem IPT Highway koji omogucava bezicno slanje strujevozilima u pokretu.


Za bezicno slanje struje u razlicite aparate i proizvode za offshore:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_P ... munication

http://www.wpc.no/

Razvijanjem elektrodinamicnog induktivnog sistema se bavi i prof. Marin Soljacic, nauniverzitetu MIT. Na osnovu njegovih istrazivanja je Haier Group prosle godine (2010)proizvela i prvi potpuno bezicni LCD televizor na svetu, sa Wireless Home DigitalInterface (WHDI) (Bezicni kucni digitalni prikljucak).
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_H ... _Interface

Greg Leyh i Mike Kennan (Nevada Lightning Laboratory) su 2008-me izvrsili studijusistema Nikole Tesle gde se zemlja i jonosfera koriste kao provodnici. Rezultati pokazujuda ovaj sistem ima vecu efikasnost nego sto se moze postici elektro dinamicniminduktivnim sistemom (Electrodynamic Induction Method).

Od elektrodinamicnog induktivnog sistema je bolji Teslin elektrostaticni induktivnisistem. Evo sta je sam Tesla rekao o tome:

“Umesto da se oslanjamo na (elektrodinamicnu) indukciju da na rastojanju osvetlilampu/svetlosnu cev, idealan nacin za osvetljavanje prostorije ili sobe bio bi da seproizvedu takvi uslovi u njoj da se uredjaj za osvetljenje moze pomerati i stavljati bilogde, i da ostane osvetljen, bez povezanosti za bilo sta.Ja sam uspeo da proizvedem takve uslove tako sto sam u prostoriji stvorio snazno, brzonaizmenicno elektrostaticno polje. U tu svrhu sam obesio i pricvrstio tanku metalnu plocuna odstojanju od plafona na izolovanim kablovima i spojio je sa jedne strane na izvodeindukcionog kalema i sa druge strane, po mogucnoscu, na ozemljenje.Ili obesim i pricvrstim dve tanke metalne ploce, gde je svaka od njih spojena sa jednomod izvoda na indukcionom kalemu, a velicinu ploca sam pazljivo odredio.Lampa/svetlosna cev se onda moze nositi u ruci bilo gde izmedju metalnih ploca ilistaviti bilo gde, cak i na odredjeno odstojanje od ploca, a da i dalje ostane osvetljena.”

Tesli su srusili toranj i spalili laboratoriju zato sto se sistem nije mogao komercijalizovatii sto je bio velika pretnja ocuvanju profitnog sistema u ogromnoj svetskoj energetskoj industriji.

...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2011, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Tečni akumulatori će moći da zamene električne centrale


http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti ... -centrale-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 18:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Sve je ovo u domenu teorije.Dok to postane stvarnost,ako nastavimo ovim tempom da koristimo fosilna goriva,neće biti potrebe za proizvodnjom energije.Neće je imati ko trošiti.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2011, 19:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Negdje sam pomenuo da veliki kapacitet lezi u geotermalnoj energiji. Evo recimo ovaj zemljotres u Japanu oslobodio je samo jedan mali djelic geotermalne energije a to je bila energija kao stotine nuklearnih bombi jacine. To je tehnoloski i danas ostvarivo, ali vjerovatno dok ne nestane fosilnih goriva nece se ozbiljnije raditi na tome. A nafte preostaje jos za nekih 50 godina, a uglja za oko 450.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:04 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39432
Lokacija: Месечева икра
Kako misliš da je ostvarivo?Misliš da postoji tehnika da se probije zemljina kora do kraja?I kakav bi to uticaj imalo na zemljino jezgro?Ne bi li to dovelo do snižavanja njegove temperature?Nisam neki stručnjak za termodinamiku ali ja mislim da bi....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12427
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Citiraj:
'Atomtronika' - nova 'elektronika'?

Zaboravite na žice, silicijum i električnu struju. Fizičari su izmislili novu vrstu kola koji je tek malo više od balončića gasa koji titra u laserskom zraku. Navodeći atome ultrahladnog gasa da teku kao struja koja se može kontrolisati, uključivati i isključivati po potrebi, naučnici su zakoračili ka izgradnji prvog uređaja "na atomstruju" (atomtronik device).

Atomtronika je još uvek u povoju, uglavnom više teorijsko polje koje se bazira na ideji da atomi u neuobičajenim kvantnim stanjima mogu da posluže kao alternativa elektronu za napravu korisnih uređaja. Zagovornici ove ideje smislili su plan kako da tradicionalne komponente elektronike zamene atomskom verzijom – kako one od žica i baterija, tako i tranzistore i diode.

U Joint Quantum Institute u Gaithersburg, Md., diplomirani student Anand Ramanathan i njegove kolege nadaju se da će uz pomoć ultrahladnog gasa, Bose-Einstein kondenzata, uspeti da naprave atomtroničke senzore. U Physical Review Letters objavili su rad u kojem opisuju kako su dobili ovaj gas hlađenjem atoma natrijuma uhvaćenih magnetnim poljima. Onda su atome zarobili parom ukrštenih laserskih zraka i dalje hladili do manje od 10 milijarditog stepena iznad apsolutne nule. Dva zraka su oblikovala kondenzat u dve spljoštene krofne prečnika oko 20 mikrometara.

"Sve je trebalo obaviti izuzetno pažljivo", rekao je Ramanathan. "Ceo poduhvat morao je da protekne glatko, da bismo bili sigurni da imperfekcije nisu odigrale kakvu ulogu".

Drugi par lasera preneo je energiju do 'krofne' da bi je pokrenuo da rotira. Pošto se atomi u kondenzatu ponašaju kao pojedinačne, koherentne kvantne čestice, takav prsten materije ne ubrzava ili usporava postepeno, već skače između različitih brzina. Naučnici su izabrali najnižu brzinu za svoj prsten, približno jedan obrtaj svake sekunde.

Pošto u kondenzatu nema otpora, ovaj prsten bi, barem teoretski, rotirao zauvek. Ograničeni tehničkim poteškoćama, tim je uspeo da njihov prsten rotira četrdesetak sekundi, što je životni vek njihovog kondenzata.

"Ovo je prvi put da je neko baš napravio prstenasti kondenzat", rakla Gretchen Campbell, član tima i fizičar. "Nadamo se da ćemo moći da iskoristimo ovaj kondenzant na način kako su superprovodnici iskorišćeni da bi se unapredili uređaji i senzori".

Za svoj poduhvat Cambellova je našla inspiraciju u SQUID (superconducting quantum inteferens device), vrlo osetljivom magnetometru, koji se koristi za merenje izuzetno slabih magnetnih polja u superprovodnim kolima (loops).

Koristeći sličan princip, Cambellov tim veruje da bi se od Bose-Einstein kondenzata mogao dobiti izuzetno osetljiv rotacioni senzor. U prsten kondenzata dodali su "slabu kariku" – barijeru pomoću plavog lasera koja bi mogla da ubrza ili zatvori tok. Teorijski, ako se kondenzant održava u mirnom stanju a barijera dovede na rotacioni senzor, barijera bi prouzrokovala iznenadan skok u struji na nekim rotacionim brzinama.

Pokušaj da se napravi neki atomtronik uređaj je samo jedan od na tuce sličnih u laboratorijama širom sveta. "Drugi će napraviti neku drugu 'alatku' koju ćemo moči da koristimo, biće to 'alatke iz atomtronik kutije'", kaže Dana Anderson, fizičar na Univerzitetu Kolorado, Boulder.

Svi se nadaju da će se atomi u nekim aplikacijama pokazati kao mnogo interesantniji od elektrona.

Science News, February 11th, 2011.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2011, 12:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
_zoka je napisao:
Kako misliš da je ostvarivo?Misliš da postoji tehnika da se probije zemljina kora do kraja?...


Vec na dubini od nekoliko kilometara, npr u dubljim rudnicima temperatura se povecava do nekih 70-80 stepeni. Nije potrebno da se zemljina kora probija do kraja jer ne treba nam hiljade stepeni, vec da se kopa jos malo da bi se dostiglo do 120 stepeni sto bi bilo dovoljno za kljucanje vode i pokretanje turbina pomocu vodene pare. Na Islandu se ova voda koristi za grijanje jer je kod njih relativno plitko. Ali ne vidim problem u busenju, jer su neke naftne busotine daleko dublje nego sto bi trebalo busiti da se dodje do 120 stepeni temperature i tehnoloski zahtijevnije pa se buse.
Na mnogim mjestima na zemlji imas tanku koru, npr u blizini aktivnih vulkana, npr u Italiji, Indoneziji, Filipinima, Islandu itd. sto je vrlo lak nacin do dolaska do toplotne energije

Kad sam bio na bazenu na Seheru vidio sam da uzimaju toplu vodu iz zemlje i napajaju bazen. Zna li neko zasto se ta voda ne koristi za grijanje grada umjesto skupih fosilnih goriva jer ta voda i tako nepovratno otice? Temperatura je sasvim u redu jedino ne znam ima li dovoljan kapacitet.


Citiraj:
I kakav bi to uticaj imalo na zemljino jezgro?Ne bi li to dovelo do snižavanja njegove temperature?Nisam neki stručnjak za termodinamiku ali ja mislim da bi.


Nebi dovelo do snizavanja temperature jezgra jer kolicina energije koju koriste ljudi je daleko manja nego sto zemlja koristi zraceci toplotu u svemir, hladeci se i proizvodeci struje za magnetno polje.

Dalje, zemljina toplota se stalno obnavlja jer bi se u suprotnom zemlja davno ohladila. Kako se obnavlja? Raspadom radioaktivnih elemenata u zemljinoj rudi dolazi do oslobadjanja toplote tako da se toplota stalno nanovo proizvodi u sredistu inace bi se ohladila do sad da nije tako. Jedan manji dio toplotne energije u sredistu zemlje se proizvodi i gravitacionim sazimanjem, ali vecina energije dolazi od urana i slicnih elemenata koji se raspadaju u unutrasnjosti. Urana i ostalih radioaktivnih ruda ima u zemlji dovoljno jos za milione godina jer neke imaju veom dug period poluraspada u milijardama godina (vrijeme za koje se raspadne polovina pocetne mase radioaktivnog elementa)
Ova toplota u zemlji kombinovana sa okretanjem zemlje oko sunca proizvodi i elektricne struje ogromne jacine u zemlji koje stvaraju magnetno polje i stite nas od stetnih kosmickih zracenja. Dakle da se zemlja ohladi, ne samo sto bi nastupilo ledeno doba jer dobar dio toplotne energije dobijamo iz zemlje odozdo, vec bi nestalo i magnetno polje sto bi dovelo da nas unisti kosmicko zracenje. Dakle, toplota iz unutrasnjosti je prakticno neiscrpna za vise miliona godina pri sadasnjoj razini potrosnje energije u svijetu jer nastaje procesom fisije iz radioaktivnih ruda u unutrasnjosti zemlje, a njih ima jos oko 1/4 od pocetne vrijednosti od prije 4,6 milijardi godina, dakle dovoljno jos za milijardu godina pri sadasnjoj potrosnji.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs