banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 11:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jan 2011, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Talija je napisao:
E kad bi ga izmislili trebalo bi ga uništiti jer bi se narod posvađao. :lol:
Ima čak i narodna priča:
Sažali se Bog na seljake i kaže im "Evo, vi odlučite kakvo vam vrijeme odgovara pa ću vam ispuniti želju" i nastane opšta svađa. Jedan je posadio sjemena i treba mu kiša da to natopi, drugi je sušio duvan i treba mu sunce, treći se žalio da će mu sunce spržiti mladu salatu i tako u nedogled.... 7 godina nije pala kiša jer se 7 godina seljaci nisu mogli dogovoriti kakvo im vrijeme odgovara.
Čak i dvojica kolega jednom gledajući kroz prozor umalo se ne posvađaše. Kaže jedan: "Gle kiše odlično, odgovara mi za krompir!" a drugi ga mrko pogleda i reče "Jesi normalan? Šta je odlično, čitav vinograd će mi stradati!"



Mi vec imamo slicnu situaciju u BiH. Sto odgovara jednima, ne odgovara drugima i ni oko cega se ne mogu dogovoriti pa cak ni oko formiranja vlasti, pa se vjerovatno nebi mogli sloziti ni oko vremena. Tako da nama nebi trebalo ni davati tu masinu jer jos nismo dorasli dogovoru, kao sto nebi trebalo davati ni vlast vec bi trebalo da vladaju medjunarodne snage kao 2000. Jer ljudi koji se ne mogu dogovoriti medjusobno i postici kompromis zasluzuju da drugi upravljaju njima i namecu im rjesenja i zakone.
Ali postoje zemlje u svijetu koje su zasnovane i funkcionisu na kompromisu. Njima nebi bio problem dogovoriti se ni oko vremena jer su se dogovorili oko daleko komplikovanijih stvari.
Ipak, trenutno je najveci problem sto nema takve masine :D


Panzer je napisao:
Perpetuum mobile! Je li palo ikome na pamet prije mene? :?


Perpetum mobile je dobar izum ali na zalost utopijski, posto prema poznatim zakonima fizike na zemlji nebi mogao funkcionisati. Tako da trenutno nema mogucnosti da se napravi jer se kosi sa zakonima fizike.

Ali ima jedan izum koji se priblizava perpetumu mobile i to je antigravitaciona masina. Kad bi uspjeli neutralisati gravitaciju teret bi se digao i stekao potencijalnu energiju koju bi mogli iskoristiti.
Medjutim, cak i ako pronadjemo antigravitacionu masinu ona ce prema fizickim zakonima trositi najmanje istu kolicinu energije koja je potrebna da se podigne odredjeni teret izvan zemljine teze.

Iako, ako uzmemo u obzir model pulsirajuceg svemira u kom sam pisao u Rjesenje problema energije na naucno moguc nacin temi, onda mozemo reci da bi to bio prirodni perpetum mobile, ali on bi funkcionisao samo ako bi neutrini imali odredjenu masu, sto prema sadasnjim saznanjima nemaju.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2011, 14:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Leona je napisao:
Talija je napisao:
bilo bi fino kad bi se izmislila krvna plazma sa nanočesticama koja bi "iznutra" odradila popravke organizma na mikro nivou (bolesti tipa npr. dijabetes, hemofilija itd).

Bas sam neki dan gledala reportazu gdje se bas o tome pricalo. Jedan mladi doktor/naucnik , ne znam sad tacno da li je Kinez ili Japanc, upravo radi na tome. I njegov plan je lijecenje pomocu nano-cestica (kristala) koje bi se pomocu inekcije unijele u tijelo covjeka i koje bi ciljano pronasla bolesno tkvio, bez da unisti zdrave celije (hemoterapija ubija i zdrave celije) . To bi bio bas dobar napredak protiv okrutnih bolesti kao sto je rak/tumor.

Nasla sam nesto na netu o tome:

Primjena u Medicini

Spoiler:
Američki znanstvenici sa Sveučilišta u Stanfordu uz pomoć nanotehnologije razvili su novi tretman protiv raka koji ne oštećuje zdravo tkivo. Tretman se sastoji od umetanja sintetičkih nano cjevčica u stanice raka i njihovog zagrijavanja uz pomoć lasera. Te nanocjevčice imaju polovinu promjera molekule DNK te ih u prosječnu stanicu može stati nekoliko tisuća.

Nakon što se cjevčice proizvedene od ugljika izlože laserskom svjetlu bliskom infracrvenom dijelu spektra u roku od 2 minute, dolazi do njihova zagrijavanja na 70 °C i smrti stanica u kojima se nalaze. Znanstvenici dodaju da je pričvršćivanjem antitijela za nanocjevčice moguće precizno naciljati točno određeni tip stanica raka. Standardna kemoterapija uzrokuje smrt i stanica tumora i zdravih stanica.

Nano čestice u liječenju raka pluća

Kanadski znanstvenici sa Sveučilišta Alberta razvili su nanočestice koje su u laboratorijskim uvjetima uspješno uništavale stanice raka pluća. Iako tek predstoje istraživanja na životinjama, čestice bi se u ljudski organizam mogle uvesti uz pomoć inhalatora sličnog onom kakav koriste astmatičari.

Za rak pluća je karakterističan nekontrolirani rast abnormalnih stanica u jednom ili oba plućna krila. Inhaliranje nano čestica moglo bi funkcionirati bolje od tradicionalnih načina liječenja zbog toga što te čestice napadaju samo stanice raka i ne utječu na zdravo tkivo. Slično lijekovima koje koriste astmatičari novi lijek je u obliku praha, no za razliku od njih, on se razlaže u nanočestice kad dođe do kontakta. Znanstvenici očekuju da bi se ovaj način primjene lijekova mogao primijeniti i u liječenju drugih bolesti.

Zaista za ovo nisam znala, niti sam čula, nego sam prošle godine čitala neku SF knjigu u kojoj je malo podrobnije opisana nanotehnologija i asembleri. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2011, 00:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2010, 11:27
Postovi: 649
Lokacija: Behind The Wall Of Sleep, Wicked World
Pročitajte ovo, pa prokomentarišite, to je sa sajta ''kurac palac.com'' ili tako nešto, toliko o nepronađenim izumima...

Glupa proricanja


• Mislim da na svetu moze da se proda maksimalno pet kompjutera.
- Tomas Vatson, precednik IBMa, 1943.

• S obzirom da kalkulator ENIAC ima 18 000 vakumskih cevi i tezi 30 tona, kompjuteri u buducnosti ce mozda imati manje od 1000 vakumskih cevi i tezice samo tonu i po.
- Popularna mehanika, 1949.

• Putovao sam po celoj zemlji, pricao sam sa najvecim strucnjacima i mogu da tvrdim da je obrada podataka hir koji nece da potraje ni godinu dana.
- Odgovorni urednik poslovnih knjiga, 1957.

• Ali ... to nicemu ne sluzi.
- Inzinjer u odseku IBMa za razvoj, 1968. godine, komentarisuci otkrice mikrocipa.

• Ne postoji ni jedan razlog zasto bi neko zeleo kompjuter u kuci.
- Ken Olson, precednik i osnivac kompanije Digital Equipment Corp., 1977.

• 640k je vise nego dovoljno za bilo kog korisnika.
- Bil Gejts, 1981 (kasnije se pokazalo da je ipak u pitanju urbana legenda).

• 'Telefon' ima suvise mana da bi se ozbiljno razmatrao kao oblik komunikacije. Taj aparat je, za nas, potpuno nevazan.
- Western Union, unutrasnje saopstenje, 1876.

• Bezicna muzicka kutija nema nikakvu komercijalnu vrednost. Ko bi placao za poruke poslate svima?
- Saradnici Dejvida Sarnofa, kao odgovor na njegov predlog da se investira u radio, 1920.

• Mada bi televizija tehnicki i teoriski bila moguca, komercijalno i finansiski je totalno neisplativa.
- Li Di Forest, investitor

• Ko bi uposte zeleo da cuje glumce kako pricaju?
- H. M. Varner, Warner Brothers, 1927.

• Drago mi je sto ce Klark Gejbl da propadne ovom ulogom a ne ja.
- Geri Kuper, nakon sto je odbio ulogu u cuvenom filmu "Prohujalo sa vihorom".

• Prodavnica kolacica je losa ideja. Pored toga, ispitivanja govore da Amerikanci vise vole krckave kolacice, nego meke, kakve vi pravite.
- Odgovor na ideju Debi Filds da osnuje prodavnicu (kasnije poznatu kompaniju) "Mrs. Fields' Cookies".

• Ne svidja nam se njihov zvuk, a i onako gitarska muzika izlazi iz mode.
- Decca Recording Co. (izdavacka kuca), odbijajuci Bitlse, 1962.

• Radio nema buducnost.
• Letelice teze od vazduha su nemoguce.
• Ispostavice se da su X zraci obicna varka.
- Wilijem Tomson i Lord Kelvin, engleski naucnici, 1899.

• Otisli smo u Atari i rekli: "Imamo neke fantasticke ideje, sta mislite da nas finansirate? Ili, cemo da vam ih damo. Dajte nam platu, i mi cemo da radimo za vas na tom projektu." Nisu pristali. Onda smo otisli u Hewlett-Packard, a oni su rekli: "Hej, ne trebate nam. Cak nemate ni fakultet"...
- Stiv Dzobs, osnivac kompanije "Apple", pokusavauci da zainteresuje Atari i HP za njegov i Voznijakov licni racunar.

• Zene ce moci da budu premijeri tek mnogo godina nakon moje smrti.
- Margaret Tacer, dugogodisnji premijer Velike Britanije, 1974.

• Ne vidim ni jedan razlog zasto bi ova knjiga trebalo da uzdrma bilo cija religiozna ubedjenja.
- Carls Darvin, povodom izdavanja svoje revolucionarne knjige "Poreklo vrsta", 1869.

• Sa preko 50 automobila stranih konkurenata, japanska auto industrija nema sanse da zauzme veci deo americkog trzista.
- Business Week, 2. avgust, 1968.

• Profesor Godard ne zna odnos izmedju akcije i reakcije i da mu za reakciju treba neki bolji oslonac od vakuma. Izgleda da mu nedostaje neko osnovno znanje iz srednje skole.
- Urednik New York Timesa, o revolucionarnoj Godardovoj studiji raketnih motora, 1921.

• Mi smo izgleda prvi i, bez sumnje, poslednji posetioci ovog neprofitabilnog mesta.
- Narednik Dzosep Ivez, nakon posete Velikog Kanjona, 1861.

• Busiti zbog nafte? Mislite, busiti zemlju da bi dosli do nafte!? Vi ste ludi.
- Radnici kojima je Edvin L. Drejk pokusao da predstavi svoj projekat naftnih busotina, 1859.

• Deonice su dosegle svoj maksimum i nece se vise menjati.
- Irving Fiser, profesor ekonomije na Jejl univerzitetu, 1929.

• Ne postoji ni najmanji nagovestaj da je nuklearnu energiju moguce obuzdati. To bi znacilo da bi atome mogli da cepamo po volji.
- Albert Ajnstajn, 1932.

• Atomska bomba nikad nece eksplodirati. To vam kazem kao strucnjak za eksplozive.
- Admiral Vilijem Lehju, komentarisuci americki projekat atomske bombe.

• Avioni su interesantne igracke, ali bez nekog vojnog znacaja.
- Marsal Ferdinand Fos, francuski profesor strategije u "Ecole Superieure de Guerre".

• Veci avion je nemoguce napraviti.
- Boingov inzinjer, nakon prvog leta aviona Boing 247, dvomotornog aviona za 10 ljudi.

• Sve sto je moguce izmisliti, vec je izmisljeno.
- Carls H. Djuel, ovlasceni u U.S. zavodu za patente, 1899 (ipak urbana legenda).

• Teorija o mikrobima, Luja Pastera, je besmislena bajka.
- Pier Pacet, francuski profesor fiziologije u Tuluzu, 1872.

• Trbusna duplja, grudi i mozak ce zauvek ostati nedostupni hirurskim operacijama.
- Ser Dzon Erik Erikson, britanski hirurg, 1873.

• Bolje da ucis za sekretaricu, ili da se udas.
- Agencija za manekene, odbijajuci Marilyn Monroe 1944. godine.

• Trebalo bi da se vratite voznji kamiona.
- Organizator koncerata, otpustajuci Elvis Presley-a 1954. godine.

• Zaboravite na to. Nijedna slika iz Civilnog rata nikada nije zaradila ni prebijene pare.
- MGM direktor, savetujuci da se ne investira u film "Prohujalo sa vihorom"

• Veoma zanimljivo, decko, ali to nikada nece raditi.
- Profesor Aeronautike u Cambridge-u, reagujuci na nacrt mlaznog motora.

• Svi su spaseni sa Titanika nakon sudara.
- New York Evening Sun objavio kao vest 15. aprila 1912. godine.

• Za turistu koji stvarno hoce da pobegne od svega, pravi raj je Vijetnam.
- Newsweek, reklama za godisnje odmore u kasnim 1960.-im godinama.

• Napravicete brodove koji plove bez obzira na vetar i pokrecu se spaljivanjem cepanica ispod palube ... nemam vremena za takve besmislice.
- Napoleon, komentarisuci Fultonov parobrod

• Stigao sam, ne samo gde ni jedan covek pre nije bio, nego i najdalje sto ce ljudski rod ikad stici.
- Kapetan Cook, na putu za Pacifik

_________________
Some people say my love cannot be true,
Please believe me my love and I'll show you,
I will give you those things you thought unreal,
The sun the moon the stars all bear my seal.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs