banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 25 Dec 2010, 21:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
Zdravo svim forumašima.
Za moje aeronautičke eksperimente potreban mi je helijum u bočici , ali ne nešto posebno veliko već onako osrednja bočica.
Zanima me da li iko zna gdje ga mogu kupiti u BL?
Hvala unaprijed :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2010, 22:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Ispred Boske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2010, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Prije su one balondžije ispred Boske imali velike boce helijuma ali, koliko sam ja prije neki dan vidio dok sam ih posmatrao, više ih nemaju.
Pogledaj npr. u Zenitu u specijalizovanom butiku za balone.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2010, 23:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Imas u Budzaku tamo negdje oko Interexa, na toj strani, firmu koja prodaje razne gasove (za zavarivanje uglavnom-argon, CO2...), vide se boce sa ceste. Trebali bi oni imati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 09:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
Hvala vam puno na prijedlozima.
Javiću vam kad nabavim :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 12:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Шта планираш?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 14:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
Nešto slično ovome : http://www.youtube.com/watch?v=nojl3aiY ... re=related
Uktratko : kupiti meteorološki balon , napuniti ga helijumom , napraviti izoliranu kutiju i u nju ubaciti HD kameru , GPS , led signalno svjetlo.
Volio bih da lansiram na visinu od oko 30km :)
Da se kaže da i RS u nečemu napreduje...hehehe :lol:
Samo mi pravi problem GPS,on košta oko 600km,a toliko mi ne pada na pamet dati,a opet bez njega nikada neću locirati balon kada sleti na zemlju.
Mislio sam napisati na papir i staviti u kutiju da ako neko nađe neka vrati i td... ali sve je to još zamisao!

Takođe dolazi u obzir i raketa koju mogu sklopiti bez problema samo mi treba KNO3 (štalitra) jer ona je jača od regularnog baruta kojim se pune vatrometne rakete.

Samo, šalitra se svrstava u eksplozive , tako da nemam pojma kako da nju nabavim!

P.S.
Ovo je samo doba ideja , a o daljnjem napretku ću vas obavještavati ako želite!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 15:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Уф, тешко ћеш то све сам изфинансирати, можда неког спонзора да нађеш. :wink:
Чини ми се да су они и Истарског астрономског друштва урадили нешто слично, можда не би било лоше да им пошаљеш мејл и питаш их за савјете, шта су тачно користили, колико је то све коштало...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 15:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
skypostman je napisao:
Уф, тешко ћеш то све сам изфинансирати, можда неког спонзора да нађеш. :wink:
Чини ми се да су они и Истарског астрономског друштва урадили нешто слично, можда не би било лоше да им пошаљеш мејл и питаш их за савјете, шта су тачно користили, колико је то све коштало...


Da, u potpunosti se slažem.
Mada sam gledao cijene meteo-balona kreću se od 40 - 150 km , a meni ne treba najbolji.
Takođe dosta je rizika , ali ako uspijem ... :happy3:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
A šta će ga vratiti na zemlju?

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Гравитација. :D

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Balon koji je punjen helijom i leti jer je lakši od vazduha ne može vratiti gravitacija tj. u tom slučaju ne bi ni poletio, zar ne :-?

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Svijestan si da će plako helijum popuštati...
Ako si ikad imao balon na isti znao bi da isti ne bude do vijeka takav...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
nemoj samo nasu avijaciju da uzbunis,ako ostavlja balon trag na radaru,ima cijela nasa vazdusna flota da se digne!!!! :D :D
p.s.
svaka cast za kreativnu ideju,samo naprijed.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Балон ће да пукне или ће се једноставно издувати или ће вјетар отргнути инструменте које носи као што је био случај код ових из Истре, па ће онда да буде слободан пад уколико се не прикачи падобран.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
...pritisak će navesti balon da eksplodira na velikoj visini i tada se aktivira padobran.Takođe , temperatura na 15 km iznosi više od -50 , a solidan meteo-balon leti do 25 km!
Ima različitih faktora koji potpomažu da balon pukne ili izduva.
Takođe veliko izlaganje sunčevoj svjetlosti može dovesti do pucanja , a možda ga na putu udari grom! Hehe :D

P.S. Hvala na komplimentima i podržavanju da se ova zamisao realizuje , a ja ću dati sve od sebe da se izvrši isto!
Pozdrav! :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
eugene of savoy je napisao:
Balon koji je punjen helijom i leti jer je lakši od vazduha ne može vratiti gravitacija tj. u tom slučaju ne bi ni poletio, zar ne :-?


Gravitacija ne može privući gas u balonu (helijum) ali ona privlači balon koji je u čvrstom fizičkom stanju jer je napravljen od gume. S obzirom da se gas nalazi UNUTAR BALONA NA KOJEGA DJELUJE GRAVITACIJA
on može da odoli gravitaciji do nekih 30 km najviše.Nakon toga dolazi do pritiska i mnogobrojnih faktora koji buše balon i gas odlazi a ostatak pada sa ili bez padobrana.
Ali nema teorije da helijumski balon može da izbije iz Zemljine atmosfere i "otpluta" u Svemir.
Za to su potrebne velike sile i snage , jer da nije ovako sateliti bi bili ogromni baloni na kojima je prikačen instrumenat!
Mada je teoretski moguće ako bi napravili dovoljno velik balona sa velikom zapreminom helijuma i ako bi isti bio otporan na mehaničke smetnje na putu mislim da bi mogao da izbije u Svemir.Ali ovo je moja računica na grubo.

P.S. Izvinite zbog mogućih kardinalnih grešaka jer mi fizika nije bolja strana!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
A evo pogledajte kako su otac i sin lijepo uradili : http://www.youtube.com/watch?v=fXkoIBDXwd8
:D :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 19:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
ево како је то одрадио овај човјек:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fXkoIBDXwd8[/youtube]

мада треба доста пара за такво нешто


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 20:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Miodrag96 je napisao:
Ali nema teorije da helijumski balon može da izbije iz Zemljine atmosfere i "otpluta" u Svemir.
Za to su potrebne velike sile i snage , jer da nije ovako sateliti bi bili ogromni baloni na kojima je prikačen instrumenat!
Mada je teoretski moguće ako bi napravili dovoljno velik balona sa velikom zapreminom helijuma i ako bi isti bio otporan na mehaničke smetnje na putu mislim da bi mogao da izbije u Svemir.Ali ovo je moja računica na grubo.



Prvo kazes "nema teorije", a onda kazes "mada je teoretski moguce". Kontradiktornost!!!
Nije ni teoretski moguce (osim ako bi balon bio veci od Zemlje pa jednim dijelom izasao u svemir kad se napuse :P ).

Zasto nije ni teoretski moguce. Zato sto je izvan visine od par stotina kilometara vazduh tako rijedak da je daleko laksi od helijuma, skoro kao vakuum, i balon se zaustavlja na odredjenoj visini kad se izjednace mase helija i vanjskog medija zapreminski.
Cak ni vodonikov balon koji je laksi od helijevog 4 puta po jedinici zapremine nebi mogao otici u svemir jer je svemirski prostor daleko razrjedjeniji i od gasa vodonika, najlakseg i najjednostavnijeg poznatog elementa.
Tako da nije ni teoretski moguce da ode na ovaj nacin.

Da bih malo objasnio kako se leti u svemir napisacu kratko predavanje o kosmickim brzinama.
Naime, da bi tijelo otislo u svemir izvan zemljine orbite treba imati minimalno drugu kosmicku brzinu koja je veca od 11km/s, a da bi otislo izvan suncevog sistema treba imati jos vecu pocetnu brzinu, odnosno tzv. trecu kosmicku. Za ulazak satelita u orbitu zemlje je dovoljna pocetna brzina nesto veca od 7km/s i ona se zove prva kosmicka brzina.
Sta to prakticno znaci?
Znaci kad bi zanemarili otpor vazduha i uzeli kamen i bacili ga brzinom vecom od 12 km/s on bi odletio u svemir i nebi pao na zemlju. Kad bi sad uzeli kamen rukom i bacili ga brzinom pod odredjenim uglom od 8 km/s kad nebi bilo atmosfere da pruza otpor on nebi pao nazad na zemlju nego bi nastavio kruziti i postao bi zemljin satelitic.
Rakete ne trebaju toliku pocetnu brzinu jer one konstantno dodaju novu energiju za savladavanje gravitacije pa mogu ako hoce ici i 1 m/s, konstantnim dodavanjem energije ce odrzavati tu brzinu i izacu u orbitu, medjutim bez dodavanja energije tijelo mora imati odredjenu brzinu da bi napustilo orbitu koja je kako smo vidjeli velika.
Zasto su crne rupe crne?
Zato sto imaju ogromnu masu da cak ni brzina svjetlosti nema dovoljno kosmicko ubrzanje da savlada toliku gravitaciju. Drugim rijecima, na zemljinoj gravitaciji je dovoljno baciti kamen oko 12 km/s i on napusta zemlju i ne pada nazad, dok kod crnih rupa nije dovoljno da bacimo kamen i brzinom svjetlosti on bi opet pao nazad. Zato svjetlost ne moze napustiti crnu rupu jer nema dovoljnu brzinu u poredjenju sa gravitacijom. Isto tako ovaj balon ne moze napustiti zemlju jer nema dovoljnu brzinu u poredjenju sa gravitacijom, a kod njega nema dodavanja nove energije kao kod raketa te on kad se izjednace zapreminske mase helija i medija okolo staje i ako se probusi pada nazad. Nadam se da sam malo pojasnio. :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs