banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 05:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Dec 2010, 13:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Zanimljiv dokumentarac s temom "Da li je svemir beskonačan?"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dG1JpC5jels[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2010, 20:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
Sve je to još opipljivo,i suvišno je išta više govoriti na ovu temu jer za naš ograničeni ljudski um još ne može da shvati riječ BESKONAČNO !
Činjenica je da je Univerzum veliki i da ga još ne vidimo čitavog , jer se svjetlost od "Velikog praska " još širi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2010, 20:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2009, 21:36
Postovi: 407
Da li je svemir beskonacan ? Kakvo pitanje :S ... Pa mi nez nasu planetu dobro a ne svemir

_________________
Bio jednom jedan djecak, koji je zivio u jednoj staroj kuci u sumi.On je svaki dan isao da sakuplja lisce za svoju ovcu Kicu. I tako je on sakupljao i sakupljao, kada je sakupio otisao je na Tahiti da se okupa, jer je smrdijo. Umro je on.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 15:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Nije jasno sta je pitanje ove teme. Da li se misli na svemir u beskonacnosti prostora ili beskonacnosti materije. Opste poznato je da nema beskonacno mnogo zvijezda ni materije jer bi onda svijetlilo cijelo nebo po noci, a druga posljedica je da bi gravitacija odavno pocela urusavati svemir kad bi imao beskonacnu masu koja bi poticala od beskonacno zvijezda.
Znaci jedino mozemo razgovarati o beskonacnosti prostora. Postoje teorije da se svemirski prostor razvlaci zajedno sa sirenjem materije, ali ostaje pitanje opet o beskonacnosti prostora i vremena.
To nam je najlakse zamisliti ako uzmemo velicinu od 1 cm i uvijek dijelimo po pola. Mozemo beskonacno dijeliti taj 1 cm na pola, a uvijek nam ostaje druga polovina. Po tom ispada da je na neki nacin i duzina od 1 cm "beskonacna" ali u suprotnom smjeru. Ipak, vidimo taj 1 cm sto znaci da nije beskonacan. Drugim rijecima i jeste i nije.
Drugi model koji se koristi za opisivanje svemira je analogija zemaljske kugle. Naime, kad idemo oko zemlje, putujemo ok svijeta mozemo beskonacno dugo putovati i teoretski izgleda da je zemlja beskonacna, iako na fotografiji vidimo da je konacna.
Naucnici pretpostavljaju da je i sa svemirom isto, samo sto umjesto tri dimenzije sto je slucaj kod zemlje(ili kod jedne dimenzije kad dijelimo 1 cm stalno na pola), sa svemirom je u pitanju cetvero i vise dimenzionalan sistem. Naravno, nama je tesko da zamislimo ovakav sistem jer se krecemo u sistemima do tri dimenzije, ali matematicki i teorijski, a vjerovatno i prakticno su ovakvi sistemi moguci, sto na neki nacin dokazuje savijanje prostora oko crnih rupa.
Sto se tice sudbine svemira postoje dvije mogucnosti. Prva je da se siri zauvijek, a druga je da se pocne skupljati i skupi se da bi nakon toga ponovo eksplodirao. Drugim rijecima, veliki praskovi se ponavljaju u oscilacijama u dugim vremenskim periodima.
Da li ce se siriti zauvijek ili ce se poceti skupljati zavisi od mase. Prema sadasnjim saznanjima o masi zauvijek ce se sititi. Ipak, ako postoji nevidljiva masa u obliku neutrina u ogromnom broju mogao bi se poceti ponovo skupljati.
Prema sadasnjoj masi sirice se zauvijek. Nakon sto se zvijezde ugase i pretvore u crne rupe doci ce rasijavanja energije u svemir i od sveg materijalnog svijeta na kraju ce ostati samo pozadinsko zracenje posto ce se sva materija pretvoriti nakon dugo godina u zracenje i u svemiru nece nista biti osim zracenja.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 16:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
ja znam samo jedno, ako je beskonacan, postoji beskonacno mnogo mogucnosti da u svemiru sad u ovom momentu postoji humanoidna inteligencija slicna nasoj...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 16:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Kao sto sam napisao nije beskonacan u materiji i svjetovima i to je naucno dokazano. A to znaci da je odgovor na tvoj post da ne postoji beskonacno mogucnosti za pojavu humanoidne inteligencije.
Naravno, iako nema beskonacno mogucnosti ima ih puno zbog velikog broja zvijezda, koji je velik ali ipak nije beskonacan.
Sto se tice beskonacnosti prostora o tome bi se dalo raspravljati.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 18:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Takodje je moguće da ima beskonačno mnogo zvijezda samo su neke toliko daleko da njihova svijetlost još nije dospjela do nas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 19:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
jellyfish je napisao:
Kao sto sam napisao nije beskonacan u materiji i svjetovima i to je naucno dokazano. A to znaci da je odgovor na tvoj post da ne postoji beskonacno mogucnosti za pojavu humanoidne inteligencije.
Naravno, iako nema beskonacno mogucnosti ima ih puno zbog velikog broja zvijezda, koji je velik ali ipak nije beskonacan.
Sto se tice beskonacnosti prostora o tome bi se dalo raspravljati.


Space (eng) - prostor
Ako je prostor beskonačan (tj. nema granice), koliko je vjerovatno da je prazan, tj. bez materije?
Jedino što sa sigurnošću znamo je da ništa ne znamo, a kako da znamo? Kad ništa ne znamo...

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 22:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...a dje da znamo...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 22:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Nije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2010, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
giometar je napisao:
Nije


S obzirom na tvoj nick, prihvatam tvoj odgovor kao konačan. Pošto si ga premjerio, znaš. I, tačka. :lol:

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2010, 00:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
STRATOKASTEL je napisao:
jellyfish je napisao:
Kao sto sam napisao nije beskonacan u materiji i svjetovima i to je naucno dokazano. A to znaci da je odgovor na tvoj post da ne postoji beskonacno mogucnosti za pojavu humanoidne inteligencije.
Naravno, iako nema beskonacno mogucnosti ima ih puno zbog velikog broja zvijezda, koji je velik ali ipak nije beskonacan.
Sto se tice beskonacnosti prostora o tome bi se dalo raspravljati.


Space (eng) - prostor
Ako je prostor beskonačan (tj. nema granice), koliko je vjerovatno da je prazan, tj. bez materije?
Jedino što sa sigurnošću znamo je da ništa ne znamo, a kako da znamo? Kad ništa ne znamo...


Ne da je vjerovatno nego "ostatak" nevidljivog svemira izvan daljine 20 milijardi svjetlosnih godina jeste bez materije. Inace da je sa materijom davno bi se urusio nazad usljed gravitacije. Dalje, da je beskonacan sa materijom nebi bilo moguce sirenje koje danas vidimo jer materija od velikog praska jos nebi stigla na tu daljinu.
Znaci jedina mogucnost ostaje da je beskonacan u prostoru i vremenu, ali materiji nikako.
Obzirom da je po Ajnstajnu materija jednako energija pomnozena sa brzinom svjetlosti na kvadrat i ostale analogije sa prostorom i vremenom u teoriji relativnosti, velika je vjerovatnoca da nije beskonacan ni u prostoru. Iako ta "konacnost" nije nesto sto mi mozemo zamisliti posto prevazilazi svakodnevno iskustvo.
Da, sa sigurnoscu znamo da ne znamo puno, ali isto tako sa sigurnoscu znamo da masa svemira nije beskonacna, odnosno konacna je, sto znaci da postoji ogranicena kolicina materije, odnosno energije u svemiru.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2010, 01:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jul 2010, 21:58
Postovi: 74
Budući da su pri UN imenovali ambasadora za komunikaciju sa vanzemaljcima, nešto se tu priprema, a pojam beskonačnog ljudski mozak ne može definisati, samo može pretpostaviti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2010, 03:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ljudski mozak nije uspio definisati ni tacku, ni pravu, a Boga mi, ni ravan. Pojam beskonacnost je aksiom. Ne definisemo ga; jednostavno je takav kakav je. Nema granica. Danas se kao aksiom uzima da je svemir beskonacan. Ja sam suzdrzan po tom pitanju.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2010, 12:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
jelly, ne mozes reci da je sa sigurnoscu tako.
Ne mozemo tvrditi nista o tome jer ne znamo sta je van svemira, ne znamo na racun cega se svemir siri, ako je vec utvrdjeno da se siri.
Suludo je bilo sta tvrditi o tome.
Mozda su tamo prisutni neki sasvim nama nepojmljivi zakoni na kojima univerzum funkcionise.
Nase znanje o materiji, pojmu beskonacnosti i prostoru i vremenu sto je najbitnije mogu biti totalno pogresni.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2010, 17:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Koliko sam ja uspio da upratim, trenutno preovlađujuće je mišljenje da je Svemir neograničen, ali konačan (kao površina sfere, samo u više dimenzija).

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2010, 01:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Kontraverzno otkriće: Kosmičke "masnice" dokazuju postojanje drugih svemira?

naučnici tvrde kako su proučavajući uzorke pozadinskog kosmičkog zračenja mikrovalova ili CMB-a pronašli dokaze da je naš svemir bio guran od strane drugog paralelnog svemira u dalekoj prošlosti, te da ova nevjerovatna tvrdnja objašnjava posljedice Velikog praska.
Za pronađena četiri kružna uzorka smatraju da su svojevrsne "masnice" nastale sudaranjem našeg svemira sa drugima. Otkrića su u skladu sa kompleksnom teorijom o postojanju paralelnih svemira, kao i sa mišljenjem da je naš samo jedan mjehurić u dosta većem prostoru.

Stephen Feeney, fizičar i astronom sa Univerziteta u Londonu zaslužan je za otkriće koje je za mnoge stručnjake kontraverzno. Iako su mu druge kolege uputili službeni dopis da ne brza sa zaključcima jer će se, ako se teorija sudarajućih mjehurića potvrdi u budućnosti, otvoriti velika rasprava i brojna istraživanja o drugim svemirima.

Većina astrofizičara vjeruje kako je svemir stvoren u Velikom prasku prije oko 13.7 milijardi godina, a da su se zvijezde i galaksije počele formirati 300 miliona godina nakon toga. Sunce je prema tome nastalo prije pet milijardi godina, a prvi život na Zemlji pojavio se prije 3,7 milijardi godina. Kosmičko zračenje mikrovalova je započelo je 300 hiljada godina poslije Velikog praska, a sada se ohladilo do temperature -270°C.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2010, 02:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Sve što je stvoreno ima svoj početak, a samim tim i svoj kraj, dakle, nije beskonačan.
Jedino je Stvoritelj bezvremen i beskonačan, a stvarstvo to nije niti može biti.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2010, 18:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Kako sam ja shvatio, mislili samo da ce gravitacija s vremenom zaustaviti sirenje i krenuti obrnutim toko, ali posto se to nije desilo, onda su naucnici dosli do zakljucka da postoji neki do sada nepoznati fluid koji ponistava djelovanje gravitacije (tamna energija) i omogucava sirenje, i sada krecemo u lov na tamnu energiju....koju ce traziti nova generacija teleskopa. hmmmm

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2010, 12:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Da. Kad se pomene tamna energija, odnosno materija, obicno se misli na crne rupe. Iako nije iskljuceno da postoji neki nepoznati vid "nevidljive materije" osim crnih rupa. Neki cak pretpostavljaju i da je u pitanju antimaterija jer jedno od najvecih pitanja je gdje je nestala antimaterija iz velikog praska. Mozda je to upravo ta tamna, nevidljiva materija u drugom dijelu svemira ili cak egzistira u nekom invertovanom paralelnom svemiru. Obzirom da su joj naboji elementernih cestica suprotni nego kod materije postoji mogucnost da se ona nalazi u nekom anti svemiru. Neki idu cako toliko daleko da tvrde kako ima beskonacno mnogo svemira.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs