banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 11:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Feb 2010, 09:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Da li iko zna da li i gdje u Banj Luci ima profesionalnih dvogleda za astronomiju. Takodje me zanima raspon cijena. Hvala unaprijed. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2010, 23:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Dvogledi su ti vrlo slabi ako hoces da posmatras cak i osnovne astronomske pojave. Jedino sto dvogledom mozes vidjeti su Jupiterovi sateliti, Venerine mijene, ponesto od reljefa na mjesecu i sa jacim dvogledima Saturnov prsten pri vedroj noci bez gradskog svjetla. I mozes razaznati neke pojedinacne zvijezde u mlijecnom putu koje su neviljive okom. Ali to je skoro isto sto mozes i golim okom.
Posto vidim da ne poznajes osnovne stvari iz astronomije uputio bih te da se u astronomiji uglavnom koriste teleskopi a ne dvogledi jer zbog velike daljine mora biti veliko fokusno rastojanje objektiva, sto automatski povecava duzinu teleskopa. Kod dvogleda je to skraceno prizmama ali to je jos uvijek nedovoljnoa fokusna duzina jer za dobar amaterski teleskop fokus mora biti oko 1m za objektiv i oko 1cm za okular. Ako ti je nezgodno gledati kroz jedan okular onda se na teleskop namontira binokular sto omogucava gledanje sa dva okulara a jedan objektiv.
Kao sto rekoh fokus mora biti oko 1m jer je uvecanje teleskopa U=f1/f2, gdje je f1 fokus objektiva a f2 fokus okulara. Tako da za gore navedeni teleskop dobijamo U=f1/f2=1m/0,01m=100 puta. Znaci ako bi fokus objektiva bio oko 20cm onda bi imali oko 5 puta manje uvecanje. Pored uvecanja teleskop treba da ima i sto vecu povrsinu objektiva da se sto vise svjetlosti sakupi i minimalno za f=1m mora imati oko 6cm precnik objektiva, bilo da se radi o refraktoru(socivu) ili reflektoru(ogledalu(konkavnom)). Ako pravis teleskop sa ogledalom onda je jednostavnije napraviti Njutnov tip od Kasegrenovog jer kod Kasegrenovog moras busiti ogledalo. Ako pravis refraktor onda je daleko jednostavnije i za amatera dovoljno.
Kod refraktora imas 2 tipa, Keplerov koji ima sabirno socivo za okular i daje obrnutu sliku i cesce se koristi u astronomiji, dok Galilejev tip refraktora ima rasipno socivo za okular, dok su objektivi kod oba tipa sabirna sociva i kao sto se vidi iz gornje formule moraju biti bar 100 puta vece zizne daljine od okulara.
Eto to su neke osnovne stvari. Objektive navedenih fokusa mozes kupiti u Beogradu u optickoj radnji na pocetku Knez Mihajlove ulice i onda sam pravis teleskop, kao sto sam ja prije vise godina. Ako imas vise para, mozes naruciti gotov preko e baya za relativno jeftinu cijenu od oko 500km za prosjecan amaterski teleskop reflektor Njutnovog tipa. Vise informacija mozes pronaci na internetu ako te zanima.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 00:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Колико коштају ти објективи(одприлике)? Да ли си ти успио направити, и ако ти није тешко да опишеш како си уопште правио телескоп, то ми је јако занимљиво?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 00:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Teleskop nije nešto naročito komplikovan. Najveci dio cijene bilo kojeg teleskopa otpada na leća zbog komplikovanog i dugotrajnog procesa brušenja. Ako kupiš objektiv i okular, potrebna ti je još samo tuba, fiksiranje dijelova na tubi i malo tjunovanje leća.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 21 Feb 2010, 00:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 00:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
У то вријеме прије више од 10 година су коштали око 30дм што је исто што и 30км али је сад све поскупило па вјерујем да су око 50км а можда и нису.
Па рефрактор је једноставно направити, направиш двије цијеви да се увлаче једна у другу. Кад је подешен отприлике дужина треба да буде мало већа него фокус објектива. Значи ако је фокус један метар онда треба направити цијев да се може извући тако да растојање између објектива и окулара буде више од један метар што значи да је дужина телескопа кад се гледа кроз њега кад је изоштрена слика преко један метар. Ако је фокус објектива пола метра онда је и дужина дупло мања итд.
Слично је и код рефлектора само требају помоћна огледала за одбијање па је пуно теже направити.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 09:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
A da li npr. Celestron-ov SkyMaster 25-125x80 Zoom Binocular moze vidjeti nebule i saturnov prsten?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 12:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Kako se na teleskop moze namontirati binokular? Da li je to nesto kao ovo na slici :

http://www.elusivephotons.com/misc/pics/Setup3s.jpg

Ovo je neki adapter u koji se stavlja 2 okulara. Da li znas kakav je to adapter i da li se u njega trebaju staviti dva identicna okulara (npr. Tele Vue 26mm)?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 13:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ne bi znao jer nisam koristio binokulare, vec iskljucivo klasicne teleskope. Sto se tice ovog modela gore gledao sam na internetu, izgleda da se sa njim po njegovom uvecanju i karakteristikama mogu vidjeti neke osnovne stvari, pa i saturnov prsten, ali on je jos daleko slabijih mogucnosti od nekog prosjecnog amaterskog teleskopa. Dvogledi su ti vise namijenjeni za objekte na zemlji, posmatranje ptica itd.
Za astronomski teleskop najvaznija karakteristika ti je povrsina objektiva da bi se stovise svjetla prikupilo, odnosno precnik objektiva jer je povrsina jednaka kvdratu poluprecnika pomnozenim sa pi. Znaci sto je veci precnik, odnosno poluprecnik to je veca povrsina, a to je odmah ise svjetlosti sakupljeno. Tako da ako hoces da znas je li dovoljno dobar teleskop prvo sto gledas je povrsina objektiva, odnosno precnik objetiva koji nebi trebao biti manji od d=5cm(r=2,5cm) da bi mogao vidjeti i osnovne stvari. Kao sto sam pisao u prethodnom postu uvecanje zavisi od fokusnog rastojanja pa duzina teleskopa nebi smjela biti manja od pola metra. Kod dvogleda se to savije prizmama pa se velicina dvogleda moze smanjiti i za tri puta ali kao sto rekoh dvogledi namaju dovoljnu povrsinu da bi dovoljno slabe svjetlosti uslo da bi se vidjele mnoge stvari.
I treca stvar koju moras obratiti je fokus okulara koji nebi trebao biti veci od 2cm zbog gore navedenog razloga uvecanja, niti manji od 0,75cm jer neces moci dovoljno pribliziti oko okularu da bi vidio sliku.
Solidan amaterski teleskop za svoju cijenu bio bi ovaj

http://www.opticsplanet.net/meade-114-e ... 04055.html

To je kao sto vidis reflektor Njutnovog tipa i na njega se gleda sa strane, posto se svjetlost odbija od konkavnog ogledala na dnu, dolazi do ravnog ogledala na vrhu, odbija se i ide u okular sa strane gdje se gleda. Ima 114mm ili 11,4cm precnik objektiva sto je solidno za amaterske potrebe. Obicno je Njutnov tip najjeftiniji za svoje mogucnosti zato sto nema komplikovanih optickih aparatura, niti buenja ogledala kao kod Kasegrenovog tipa.
Dalje, posto vidim da si jos na pocecima astronomske prakse, pozorio bih te da kad posmatras Sunce nikako ne gledas direktno jer je tako Galileo oslijepio. Sunc se moze gledati iskljucivo pomocu fitera specijalnih ili u nedostatku uzmes filter od maske za zavarivanje ali samo onda ograniceno mozes gledati.
Najsigurniji nacin za posmatranje sunca ako nemas originalni filter jeste projekcija na zastor. Naime, na oko 10 cm od okulara postavis bijeli karton i tu se projektuje slika sunca na kojoj mozes vidjeti pjege samo moras imati stalak za teleskop da se ne drma slika. Sto se tice protuberancija, hromosfere, korone i ostalih pojava na suncu to trebaju daleko jaci teleskopi.
Iako bi ti preporucio za pocetak da krenes od tamne astronomije kao sto su planete(Mars, Jupiter, Saturn, Venera i Merkur). Mozes gledati Merkurove ili Venerine mijene, Jupiterove satelite, Saturnv prsten. Od galaksija bih tipreporucio galaksiju u Andromedi M31 po messierovom katalogu, koja se moze vidjeti prostim okom a sa teleskopom mozes razaznati cak i pojedinacne zvijezde. Od zvijezda su zanimljivi Sirius, Alkor i Mizar u velikom medvjedu zato sto mozes vidjeti dvojne zvijezde pomocu teleskopa, Arktur koji se najbolje vidi u proljece, Betelgez i Antares koji su veci od Sunca hiljadama puta a karakteristicni su po crvenoj boji. Naravno, pri povoljnim uslovima mozes vidjeti i Uran, ako znas gdje da ga trazis, ali to je potrebno vec vece iskustvo i bolja oprema.
Najbitnije je da odes sto dalje od gradskog svjetla i mjesecine jer oni su za posmatranje gori nego slab teleskop. Ovo pisem jer sad dolazi vrijeme vedrijih noci, posebno od aprila, sto je raj za astronomska posmatranja, samo ponavljam sto dalje od gradske svjetlosti inace neces vidjeti pola stvari na nebu. Eto to bi bila neka osnovna uputstva, a mozes jos puno stvari naci na internetu. :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 16:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Ako mislis da je los ovaj teleskop na slici, mnogo grijesis. To je Celestron CPC 1100.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 17:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
AIV je napisao:
Ako mislis da je los ovaj teleskop na slici, mnogo grijesis. To je Celestron CPC 1100.


Niko nije rekao da je los. Ono sto sam napisao da bi mogao biti bolji odnosilo se na onaj dvogled gore.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 17:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Ok. Nisam znao. Da li je CPC 1100 bolji od ovog teleskopa sto si naveo?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 17:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Da li CPC 1100 moze vidjeti detalje u Orion nebuli i li Andromedi galaksiji (mislim posebno neke zvijezde da priblizi, a da slika bude ostra, ali ne bas najostrija, ali da se barem malo moze vidjeti tijelo)?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 19:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ne znam jer nisam imao cpc 1100. Ali po uvecanju koje pise na internetu o njemu mislim da se mogu gledati mnoge stvari. Vjerovatno moze sve ovo sto si naveo, samo sa onim dvogledom ne moze. Drugo, ovo ti je prilicno skup teleskop. Kosta oko 3000km i za mnogo jeftinije pare mozes naci nesto jednostavnije a iste jacine, ali bez ovih mnogobrojnih dodataka. Ja ne znam kako ti, ali malo ljudi ovdje moze sebi priustiti takav teleskop. Opet kazem, imas za mnogo manju cijenu boljih. Ali zavisi sta ti ocekujes od teleskopa.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Profesore jellyfish, mogu li se sa obicnim dvogledom posmatrati oluje na Marsu??????hihihihihhhii

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 19:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Ne planiram to sad kupiti, vec stedim po malo pa ce se kupiti za 5 godina. A mozes li mi preporuciti neke teleskope koji su jeftiniji od CPC 1100 i iste jacine, a mozda cak i bolji?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 19:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Od teleskopa ocekujem da daje ostre slike jupitera i saturna, a posebno mjeseca. Ocekujem da vidi mnogo galaksija cak i one mnogo udaljene i da vidi vecinu poznatih nebula kao npr. Orion nebulu ili Horsehead nebulu i druge a da daje njihove ostre slike. Da li mi preporucujes neki teleskop koji ima ove mogucnosti, i da je bolji od CPC 1100 a da ima manju cijenu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Pa imas koliko hoces. Rekao sam ti najvaznija ti je povrsina objektiva za jacinu teleskopa. A poslije toga fokus, odnosno prevedeno, duzina teleskopa. S tim mozes vidjeti sve. A ovi skupi teleskopi sto se nude sto imaju kamere, prikljucke za komp. , rotaciju itd. ako ti to treba pun ti je internet slika i to profesionalnih nema potrebe da sam slikas. A ako hoces da se zanimas da sam nesto gledas onda je dovoljan obicni teleskop sa objektivom i okularom i cijevi. Naravno, treba da bude objektiv sto vece povrsine, kao i fokus.
Najjeftinije je da ga sam napravis: http://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_telescope_making

Ako hoces da kupis evo imas jedan solidan ali bez dodataka: http://www.telescope.com/control/telesc ... -telescope

Kosta oko 300km a opticki prema jacini ima vise nego onaj od 3000km. Jedino sto onaj ima i elektroniku dok je ovo klasicni sa cijevi i ogledalom i socivom.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Feb 2010, 22:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2010, 21:45
Postovi: 483
Ima li neki sa elektronikom a da je bolji i jeftiniji od CPC 1100.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2010, 10:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
AIV je napisao:
Da li iko zna da li i gdje u Banj Luci ima profesionalnih dvogleda za astronomiju. Takodje me zanima raspon cijena. Hvala unaprijed. :D


U Banjaluci nema specijalizovanih radnji sa optikom i astronomijom.
Najveći izbor dvogleda imaš u Jaćimoviću(blizu Euro spleta sa desne strane na kraju Gospodske ulice tamo gdje se prodaje oružije)
Imaju dvogled 27x90 najveći .Marka Swarovski.Cijena 1050km... :confused2: :confused2:
Ince ovaj im je najmoćniji ali imaju i prihvatljivih,manjih dvogleda.
Sa dvogledom nećeš vidjeti ništa posebno,a da to ne vidiš golim okom.Inače dvogled je prvobitno nastao za panoramska posmatranja zbog svoje kompatibilnosti(jer zamisli sada da ti nosaš neki refraktor npr.900 mm fokalne dužine i blejiš u zgrade i neka brda)
Astronoski dvogledi su novonastala sorta "pomagala" i po mom mišljenju početniku ih ne bi preporucio.Imam dvogled i teleskop,i teleskop je neumoljivo bolji nego dvogled koga su mi svi savjetovali...ali ipak to je moje mišljenje.
Kako god da okreneš više ćeš imati užitka kupiti 60/900 na EQ1 Teleskop u Optici nego neki 15x50 dvogled... :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2010, 10:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 27 Okt 2009, 17:52
Postovi: 190
jellyfish je napisao:
Ne bi znao jer nisam koristio binokulare, vec iskljucivo klasicne teleskope. Sto se tice ovog modela gore gledao sam na internetu, izgleda da se sa njim po njegovom uvecanju i karakteristikama mogu vidjeti neke osnovne stvari, pa i saturnov prsten, ali on je jos daleko slabijih mogucnosti od nekog prosjecnog amaterskog teleskopa. Dvogledi su ti vise namijenjeni za objekte na zemlji, posmatranje ptica itd.
Za astronomski teleskop najvaznija karakteristika ti je povrsina objektiva da bi se stovise svjetla prikupilo, odnosno precnik objektiva jer je povrsina jednaka kvdratu poluprecnika pomnozenim sa pi. Znaci sto je veci precnik, odnosno poluprecnik to je veca povrsina, a to je odmah ise svjetlosti sakupljeno. Tako da ako hoces da znas je li dovoljno dobar teleskop prvo sto gledas je povrsina objektiva, odnosno precnik objetiva koji nebi trebao biti manji od d=5cm(r=2,5cm) da bi mogao vidjeti i osnovne stvari. Kao sto sam pisao u prethodnom postu uvecanje zavisi od fokusnog rastojanja pa duzina teleskopa nebi smjela biti manja od pola metra. Kod dvogleda se to savije prizmama pa se velicina dvogleda moze smanjiti i za tri puta ali kao sto rekoh dvogledi namaju dovoljnu povrsinu da bi dovoljno slabe svjetlosti uslo da bi se vidjele mnoge stvari.
I treca stvar koju moras obratiti je fokus okulara koji nebi trebao biti veci od 2cm zbog gore navedenog razloga uvecanja, niti manji od 0,75cm jer neces moci dovoljno pribliziti oko okularu da bi vidio sliku.
Solidan amaterski teleskop za svoju cijenu bio bi ovaj

http://www.opticsplanet.net/meade-114-e ... 04055.html

To je kao sto vidis reflektor Njutnovog tipa i na njega se gleda sa strane, posto se svjetlost odbija od konkavnog ogledala na dnu, dolazi do ravnog ogledala na vrhu, odbija se i ide u okular sa strane gdje se gleda. Ima 114mm ili 11,4cm precnik objektiva sto je solidno za amaterske potrebe. Obicno je Njutnov tip najjeftiniji za svoje mogucnosti zato sto nema komplikovanih optickih aparatura, niti buenja ogledala kao kod Kasegrenovog tipa.
Dalje, posto vidim da si jos na pocecima astronomske prakse, pozorio bih te da kad posmatras Sunce nikako ne gledas direktno jer je tako Galileo oslijepio. Sunc se moze gledati iskljucivo pomocu fitera specijalnih ili u nedostatku uzmes filter od maske za zavarivanje ali samo onda ograniceno mozes gledati.
Najsigurniji nacin za posmatranje sunca ako nemas originalni filter jeste projekcija na zastor. Naime, na oko 10 cm od okulara postavis bijeli karton i tu se projektuje slika sunca na kojoj mozes vidjeti pjege samo moras imati stalak za teleskop da se ne drma slika. Sto se tice protuberancija, hromosfere, korone i ostalih pojava na suncu to trebaju daleko jaci teleskopi.
Iako bi ti preporucio za pocetak da krenes od tamne astronomije kao sto su planete(Mars, Jupiter, Saturn, Venera i Merkur). Mozes gledati Merkurove ili Venerine mijene, Jupiterove satelite, Saturnv prsten. Od galaksija bih tipreporucio galaksiju u Andromedi M31 po messierovom katalogu, koja se moze vidjeti prostim okom a sa teleskopom mozes razaznati cak i pojedinacne zvijezde. Od zvijezda su zanimljivi Sirius, Alkor i Mizar u velikom medvjedu zato sto mozes vidjeti dvojne zvijezde pomocu teleskopa, Arktur koji se najbolje vidi u proljece, Betelgez i Antares koji su veci od Sunca hiljadama puta a karakteristicni su po crvenoj boji. Naravno, pri povoljnim uslovima mozes vidjeti i Uran, ako znas gdje da ga trazis, ali to je potrebno vec vece iskustvo i bolja oprema.
Najbitnije je da odes sto dalje od gradskog svjetla i mjesecine jer oni su za posmatranje gori nego slab teleskop. Ovo pisem jer sad dolazi vrijeme vedrijih noci, posebno od aprila, sto je raj za astronomska posmatranja, samo ponavljam sto dalje od gradske svjetlosti inace neces vidjeti pola stvari na nebu. Eto to bi bila neka osnovna uputstva, a mozes jos puno stvari naci na internetu. :)



U pravu si! Ja imam ovaj teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-m ... skywatcher
i malo je reci da sam oduševljen sa njim.Teleskop je stvarno extra i toplo bih ga preporucio svakom pocetniku! :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs