Reinkarnacija je oduvijek privlačila zanimanje najrazličitijih slojeva društva. Na Tibetu, još od trinaestog stoljeća njeguju tradiciju prepoznavanja inkarnacija ili tulkus-a. To bi značilo, kada jedan ostvareni učitelj umre, on ili ona, može ostaviti tačan nagovještaj o tome gdje će biti ponovno rođen.
Jeli Nikola Tesla svoju životnu energiju mogao usmjeriti na određenu osobu , ili su mnogi zaljubljenici u njegove izume jednostavno svojom karmom bliski ovom velikanu, pokazat će budućnost.
Rođen ratne 1993.godine, u vrijeme kad je električna energija bila rijetka pojava u našim domovima, Semir Hasanbašić iz Kiseljaka kod Tuzle, još kao dječak, pokazivao je snagu karaktera i vizionarske poglede. Njegove prve igračke bile su od drveta, napravljene njegovom rukom kao vjerna imitacija nekog od električnih uređaja.
Kroz osnovnu školu je polako sticao znanja o elektrotehnici a već u petom razredu su ga njegovi nastavnici molili za pomoć kod rješavanja problema sa računarima.
Prva takmičenja iz oblasti tehničkog odgoja probudila su želju za usavršavanjem već postojećih uređaja. Njegov model Virmšucove mašine je na takmičenju u Živinicama od strane komisije za ocjenu kvalifikovan kao gotov „kupljen“ model te u dječačkom duhu probudio revolt zbog nerazumjevanja i neuvažavanja njegovog truda u izradi ovog modela.
Prva prezentacija „modifikovanog Teslinog transformatora“ na opštinskom takmičenju u Tuzli prošla je zapaženo, a na republičkom takmičenju u Mostaru rad je ocijenjen sa najmanjim brojem bodova od komisije koja se u punom sastavu nije ni pojavila na prezentaciji rada.
Igrom slučaja, zahvaljujući Udruženju inovatora BiH, ovaj rad se pojavio na svjetskoj izložbi inovacija u Seulu te u svjetskoj konkurenciji osvojio zlatnu medalju.
Nakon toga, redale su se izložbe i sajmovi inovacija odakle su stizale nove medalje: Srebrna ARCA iz Zagreba, Zlatna plaketa na Tesla festu u Novom Sadu, GENIJUS medalja iz Strazbura, te najnoviji sajam „INOVA“ u Zagrebu gdje se ovaj rad ponovo okitio zlatnom plaketom.
Nažalost, sve ove sajmove obišao je samo ovaj rad ali ne i nejgovi autori.
Zadovoljsvo zbog osvojenih nagrada i svjetski priznate inovacije, te nezadovoljsvo zbog nerazumjevanja okruženja u kom živi, u ovom dječaku su ponovo probudili nagon za inventivnošću.
U kasnim večernjim satima u svojoj mini radionici, ovaj, sada već odrastao dječak, modifikuje „nešto“, a prema njegovim riječima;
„Jedan naučnik je već pokušao to da napravi i nije uspio. Mogu samo reći da se radi o proizvodnji električne energije od koje će mnogi imati veliku korist. Ja sam pronašao drugi princip tako da neće raditi po njegovom već po mom principu.Više ne mogu reći jer će to možda biti i patent“, kaže Semir Hasanbašić, sada već đak III T1 razreda srednje Elektrotehničke skole u Tuzli.
Link:
http://www.rtvtk.ba/index.php?option=co ... Itemid=197