banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 09:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Jul 2015, 20:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ево га факин' "холодек" из Звјезадних стаза... http://www.iflscience.com/technology/sc ... -can-touch замал'. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jul 2015, 15:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Ukoliko nekoga interesuju metamaterijali, ima neke literature tj.naučnih časopisa u vezi sa njima, ili zna gdje ih naći, bila bih zahvalna da mi se javi. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2015, 21:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ипак се (по)креће. https://www.rt.com/uk/311088-space-trav ... evolution/ Сад ћемо коначно да установимо да ли је ико био на Мјесецу. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 21:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Citiraj:
About a week ago, Denmark made the absolute most out of a particularly windy 24 hours by harnessing its power and producing not only all of its own electricity needs for the day, but enough extra to spread between three neighboring countries. To be exact, the sustainable wind-power technologies harnessed and collected 144% of one days electricity needs.


http://www.ewao.com/a/1-denmark-just-pr ... wind-power


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2015, 13:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Ovo već liči na spaceship :)
[video]https://youtu.be/xjSb_b4TtxI[/video]


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2015, 10:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Путовање брзином метка: Представљен воз који јури 1200 km/h

Slika

На технолошкој конференцији у Шпанији представљен је модел воза који ће путницима омогућити да од Барселоне до Мадрида (620 км) стигну за свега 30 минута. Амерички магнат Илон Маск представио је Hyperpool шему подземне железнице која укључује брзе возове који у подземним тунелима могу развити брзину и до 1200 километара на сат. Тако би на примjер пут од Мадрида со Барселоне, градова који су међусобно удаљени 620 километара, Hyperpoolом трајао мање од половине времена које је тренутно потребно за прелазак ове удаљености. Умjесто досадашњих 75 минута, путници би од једног до другог мjеста могли стићи за 30 минута.

Тестна пруга од 8 километара бити ће саграђена на југу Калифорније, најавио је Маск. На xSpain технолошкој конференцији која је протеклог викенда одржана у Мадриду, Директор компаније Hyperpool Transport Technologies, Дирк Ахлборн, рекао је како технологија потребна за овај пројекат већ постоји.

"Технологију имамо, а у току је поступак прикупљања документација и добијања потребних лиценци за саобраћај и рад. С изградњом ћемо почети слиједеће године, а први би путници наше возове могли испробати већ 2018. или 2019. Године" рекао је Ахлборн. Прототип воза би годишње могао превести више од 10 милиона људи.

http://www.glassrpske.com/tehnologija/a ... 93177.html

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2015, 13:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Hyperloop, а не Hyperpool. :)

http://www.rt.com/usa/313071-hyperloop- ... ic-spacex/

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2015, 13:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Fina prica o Musku

http://www.jutarnji.hr/prica-o-elonu-mu ... u/1416092/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Okt 2015, 16:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
http://www.sott.net/article/303509-Does ... cs-says-no

За оне које мрзи да читају читав чланак, ефектан примјер са објашњењем је пар пасуса прије краја, под "Cosmic Scale Explanation". :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2015, 22:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
http://www.index.hr/black/clanak/pogled ... 47736.aspx

Zanimljivo, najlaksi metal na svetu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2015, 06:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Idiotski naslov, ispada da su otkrili novu vrstu metala, što bi valjda značilo novi hemijski element. Gledajući video, uopšte ne spominju koji metal ili vjerovatnije legura je korišćen, fazon je koliko vidim u specifičnoj strukturi materijala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2015, 08:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8484
Metal je nikl.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 00:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31176
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Uskoro počinje testiranje tzv. nebeskih taksija koji će se kretati brzinama do 100 km/h desetak metara iznad zemlje

Gužve u saobraćaju, velike kolone i previše vremena provedenih u automobilima na pretrpanim cestama česte su scene na ulicama (velikih) gradova širom svijeta u kojima je broj automobila odavno premašio mogućnosti infrastrukture koja je osmišljena za puno manji broj vozila.

Zbog takvih gužvi i velikog broja automobila, ne može normalno funkcionisati ni javni prevoz pa u gužvama 'često' zapnu i autobusi i tramvaji. Veliki gradovi taj su problem pokušali riješiti podzemnim željeznicama, a iz kompanije SkyTran (koja surađuje s NASA-om) tvrde kako imaju novo, efikasno i puno jeftinije rješenje u odnosu na podzemne željeznice ili klasične željeznice – tzv. nebeske taksije.

Riječ je o vazdušnom sistemu javnog prevoza koji iskorištava tehnologiju magnetske levitacije tako da vozila klize po tračnicama koje se nalaze desetak (ili manje) metara iznad zemlje i nemaju nikakav doticaj s saobraćajem, odnosno velikim gužvama na cestama. SkyTran razvija ovaj sistem javnog prevoza već pet godina, a s testiranjima uskoro počinju u Tel Avivu, u kampusu kompanije Israel Aerospace Industries s kojom i sarađuju na razvoju ovih vozila.

Za početak će samo jedno vozilo levitirati ovim kampusom brzinom od skoro 100 km/h (šine se neće nalaziti ispod vozila, već iznad), a naknadno bi se broj vozila trebao povećati. Ako testovi prođu uspješno, sljedeći korak je razvoj ovakvog sistema javnog prevoza u najmanje tri grada u Izraelu te u nekim američkim gradovima do 2018. godine.

Izvršni direktor kompanije Jerry Sanders napominje kako cijena gradnje kilometra podzemne željeznice može iznositi između 100 miliona i 2 milijarde dolara te troše puno energije, dok su troškovi SkyTrana puno manji te iznose oko osam miliona dolara po kilometru, cijena jednog vozila iznosi između 25 i 30 hiljada dolara, a potrošnja iznosi trećinu potrošnje današnjih hibridnih automobila.

Njihov sistem baziran je na magnetskoj levitaciji i izgrađen je od čelika i aluminija te Sanders tvrdi da se infrastruktura za njega može sastaviti u samo nekoliko dana. Inače, rad i tehnologiju koju razvijaju u ovoj kompaniji prepoznao je i Googleovac Eric Schmidt čiji je fond Innovation Endeavors uložio više miliona dolara u SkyTran.

(NN, dnevnik.hr)


Sve zavisi koliko će ljudi moći stati u kabinu i koliko kabina bi jedna grana žičare mogla podnjeti. Ovo za BL bi bilo isplativo.

Citiraj:
BERLIN - Naučnici njemačkog instituta Max Planck dovršili su Wendelstein 7-X fuzijski reaktor čija izrada im je predstavljala noćnu moru.

Znamo da je fuzijska energija nešto što bi nam trebalo donijeti mnoge koristi u energetici 21. vijeka.

Zbog toga se na svijetu troši dosta novca za projekte izrade fuzijskih reaktora, među kojima se ističe projekt koji vodi Oak Ridge National Laboratory u SAD-u, koji je narastao do tih razmjera da su o njegovim postrojenjima već počele kolati teorije zavjere o korištenju vanzemaljskih tehnologija i Teslinom oružju koje može izbrisati čitave države na pritisak dugmeta.

Na žalost, taj veliki američki nacionalni istraživački projekt, ima velikih problema s razvojem fuzijskog reaktora, obzirom na njegov Tokamak dizajn, koji se koristi u većini drugih projekata ovog tipa u svijetu, te podrazumijeva magnetno polje oblika prstena, koje se sastoji od dva magnetna polja koja daju rezultantno polje u kojem se kreće plazma.

Fuzijski reaktori Tokamak dizajna koriste električnu energiju kako bi zavrtili super vruće plazmene elektrone i ione u trodimenzionalnu petlju.

To je dobar način za zadržavanje plazme, ali ne i za sigurnost, jer ukoliko nestane struje, ili dođe do nekog magnetskog poremećaja, dolazite u opasne probleme.

Za razliku od Tokamak dizajna, naučnici njemačkog Max Planck instituta su krenuli drugim, praktičnijim putem.

Oni su nedavno dovršili izradu reaktora pod nazivom Wendelstein 7-X (W7-X), koji se temelji na konceptu pod nazivom Stellarator.

Taj koncept razvijen 50-ih godina prošlog vijeka od strane naučnika Lymana Spitzera, svojevremeno je napušten u korist Tokamak dizajna, ali upravo zbog sigurnosnih razloga, njemački naučnici i još nekoliko laboratorija u svijetu mu se odlučilo vratiti.

Ukratko rečeno, Stellarator dizajn je sekcije prstena zavrnuo poput trkaće staze za autiće igračke, čime se uz dodatak upravljanja pomoću super računara, omogućava znatno veća sigurnost u održavanju plazme i ograničavanju njene brzine.

Koliko je zahtjevan bio ovaj projekt za koji naučnici i inženjeri kažu da je "dizajniran u paklu", možete pogledati u ovom time-lapse videu.

Treba navesti da W7-X još nije upogonjen, jer tim čeka dozvolu stručnjaka koji rade za njemačke vlasti, a oni će početi inspekciju idući mjesec.

Ako sve prođe kako se nadaju, ovo bi moglo predstavljati veliki korak kojim ćemo biti znatno bliži fuzijskoj energiji.

WX-7 bi trebao dokazati da su Stellaratori bolji izbor od Tokamaka za komercijalne električne fuzijske centrale, u kojima trebate učiniti sve što možete kako biste izbjegli nesreće.

Fuzijski reaktori koji donose veću, jaču i čišću energiju pomoću procesa koji podsjećaju na one na Suncu, bliži su nam više nego ikada prije.

Naravno, osim ovog problema, potrebno je još riješiti i "sitnicu" da količina dobivene električne energije bude veća od one koja se utroši za njezino dobivanje.

(NN, vidi.hr)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2015, 10:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Није то жичара, филозофе. Ни близу.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2016, 01:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Nije baš neka nauka ali meni zanimljivo...

Citiraj:
Informatičar i matematičar iz Paraćina Darko Milićević (39), verovali ili ne, od ispijenih limenki piva napravio je solarni panel koji spoljašnju temperaturu vazduha od minus pet, zagreva na plus 52.
Panel je mali jer je u pitanju eksperiment, pa nema dovoljnu snagu da potpuno zagreje sobu, ali Milićević tvrdi da "stvar funkcioniše", pa eto ideje kako ljubitelji piva ambalažu mogu da iskoriste pametno.

"Prošle zime tragao sam na internetu za alternativnim načinima zagrevanja. Našao sam mnogo različitih ideja, a ova mi je privukla pažnju jer mi se učinila da je prilično jednostavna. Kupio sam ivericu, stiropor za izolaciju, farbu, silikon… Pravio sam pauze, pa je projekat trajao nekoliko meseci dok sve nisam skockao kako treba. Pred zimu sam ploču montirao na južni zid kuće jer su tu sunčevi zraci najjači", priča za Telegraf ovaj kreativni profesor.

Sistem za grejanje pomoću konzervi funkcioniše tako što hladan vazduh ulazi kroz otvor na panelu, a u dobro izolovanom sistemu zagrevaju ga u limenkama sunčevi zraci. Vazduh se prirodno kreće naviše i ulazi u kuću kroz izbušen otvor u zidu.

"Krenuo sam sa poslom tako što sam napravio ram od iverice dimenzija metar sa metar. Tako napravljen ram od jednog kvadrata izolovao sam stiroporom od tri centimetara, sve to sam zaštitio crnom folijom i napravio ležista za limenke koje sam, takođe, ofarbao u crno. Tako jače upijaju sunčevu toplotu. Panel ima 11 limenki u četiri reda, dakle, ukupno 44. Nije skupo jer je od materijala najskuplji pleksiglas za zaštitu. On košta oko 2.500 dinara i stavlja se sa prednje strane da se topao vazduh ne bi gubio iz sistema. U trošak ne računam limenke koje sam ispio, tako da ovaj grejni sistem košta oko 60 evra, bez rada", svodi računicu Milićević.

Ovako mala ploča ne može kuću sama da zagreje, ali za dogrevanje znači.

"Izvršio sam merenje 31. decembra. Tada je temperatura napolju bila minus pet, a u moju dnevnu sobu ulazio je topli vazdih temperature 51,8 stepeni. Mana je što grejanje radi samo kad je dan sunčan", objašnjava profesor koji ima još pregršt ideja.

Naime, osim ove solarne ploče, napravio je i autentični nož za burek, mnogo jači od onog koji može da se kupi u radnjama.


http://www.telegraf.rs/vesti/1936801-ge ... -celu-kucu

Imam samo jednu primjedbu. Kako može biti GENIJALNI IZUM SRBINA kad je tip našao na internetu kako se ovo pravi? Ali taj propust ću pripisati maloumnim novinarima Telegrafa...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jan 2016, 10:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
А таквих клипова на Јутјубу имаш "мали милион".

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2016, 13:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2010, 15:48
Postovi: 2079
Lokacija: Dystopia
[video]https://www.youtube.com/watch?v=42GeoCVaZQg[/video]

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2016, 22:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Novosti o sondi Cassini

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31176
Lokacija: Je Suis Ahmed
antropocen - novo geolsko doba majke Zemlje

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2016, 03:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31176
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Нијемци тестирали вјештачко сунце
Нијемци тестирали вјештачко сунце03.02.2016 21:16 | klix.ba
Њемачка канцеларка Ангела Меркел активирала је тест експерименталног фузијског реактора на Институту Макс Планк у Грајсфвалду, такозвано "вјештачко сунце".

Паљење је изведено око 15:20 сати убризгавањем чистог водоника у машину која представља значајан корак ка креирању чисте енергије посредством нуклеарне фузије, процеса који даје енергију самим звијездама.


Плазма настала нуклеарном фузијом трајала је свега неколико милисекунди, што представља изузетан успјех. С друге стране, 2020. године њемачки научници планирају остварити рад реактора од чак 30 минута.

Први реактор који би требало да производи електричну енергију неће бити пуштен у рад још бар неколико деценија, јер су услови фузије изузетно драматични па је потребно усавршавање технологије заштите, као и побољшање начина контролисања цјелокупног процеса. Такође, тестира се и сам облик реактора.

Неконтролисана фузија се користи као кључни фактор у детонирању модерних нуклеарних бомби на бази водоника – хидрогенских бомби.

Једном када се технологија усаврши, фузија ће представљати, надају се научници, најјефтинији и најефикаснији облик креирања електричне енергије који ће надмашити засад незамијењиви угаљ.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs