banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 12:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Avg 2009, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Tema je ista kao i prethodna, ali da je malo osvjezimo.

Evo ja cu poceti - amino kiseline pronadjene u svemiru

http://www.newscientist.com/article/dn1 ... comet.html

Sto ide u prilog teoriji da je zivot mozda nastao u svemiru.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 10:24 
Da, bas vidjeh to na discovery kanalu na facebooku, znachi nevjerovatno. :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
tensSa je napisao:
discovery kanalu na facebooku


Zasto ja to nemam ???? :scratch:

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 11:02 
Ne zna, morash otici na join group valjda. :)

Ja imam sve te naucne kanale i najbolje emisije dodane na FB. :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 14:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
goci master je napisao:
Sto ide u prilog teoriji da je zivot mozda nastao u svemiru.

И ми смо у свемиру


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2009, 14:06 
Extraterrestrial, znachi da nije nastao na zemlji ustvari.... :D :D :D

EDIT:
Citiraj:
Discovery Channel "Since amino acids have already been discovered in meteorites, this new development, reported at the American Chemical Society meeting in Washington, D.C., suggests that early Earth had plenty of opportunities to have been seeded for life by extraterrestrial bodies."


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 21:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) snimio mjesta na koja su se spustili lunarni moduli iz programa Apollo.
Bas me zanima sta ce sad teoreticari zavjere smisliti.
http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=754

Goci, da li sam trebao otvoriti novu temu ili moze ovdje ostati?

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Avg 2009, 08:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Sve stima. Po vasoj zelji. Ako je vijest "sitnija" iako je sve to bitno onda ovdje, ako je krupnija onda nova tema. Ali to su vise smjernice nego pralvilo sto bi rekao jack spparow.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2009, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Sta je pogodilo Jupiter ?


Nedavno je astronom amater iz Australije snimio tragove udara nepoznatog nebeskog tijela u Jupiter. Objekt je stigao iz mraka svemira i raspršio se u atmosferi plinovitog diva.


Amater astronom Anthony Wesley je 19. srpnja fotografirao Jupiter iz svog kućnog opservatorija u australskom Murrumbatemanu kad je nešto privuklo njegovu pažnju.

"Pratio sam Veliku crvenu mrlju, koja se lijepo vidjela preko Jupiterovog horizonta", kaže Wesley. "Skoro mi je promakla tamna mrlja na južnom polu Jupitera. No, znemario sam je i nakon što sam je uočio".

Mislio je da je to još samo jedna oluja na Jupiteru.

"Upravo to sam mislio ispočetka, no nešto me kopkalo, nije izgledalo kako treba i nisam mogao odvojiti pogleda", priznaje.

Polako, uslijed Jupitereove rotacije, mrlja se okrenula prema Zemlji i Wesley ju je mogao bolje pogledati. Tada ga je zgromila spoznaja.

To je bio trag udara. Nešto je pogodilo divovski planet!

"Vidio sam 'ožiljke' koje su napravili fragmenti kometa Shoemaker-Levy 9, koji su udarili u Jupiter 1994. godine pa sam znao kako bi trebao izgledati udar", kaže. "Nakon što sam uvjerio samog sebe da je to stvarno, više nisam mogao raditi za računalom. Ruke su mi se tresle i sve je bilo prilično nevjerojatno".

Brzo je emailom poslao slike prijateljima i kolegama širom svijeta, a u sljedećih nekoliko sati teleskopi, veliki i mali, okrenuli su se prema Jupiteru i slikali posljedice moćne eksplozije.

"Mi mislimo da se radi o kometu ili asteroidu promjera i nekoliko stotina metara", kaže Don Yeomans iz NASA-inog Ureda za objekte u blizini Zemlje.

"Kad bi nešto te veličine udarilo Zemlju – a govorimo o otprilike 2000 megatona energije – eksplozija bi izazvala ozbiljno regionalno pustošenje ili veliki tsunami ako bi palo u ocean".

Pukom srećom, velikom gotovo kao Wesleyjeva, JPL-ovi astronomi Glenn Orton i Leigh Fletcher već su imali zakazano promatanje Jupitera 20. srpnja, ni dan nakon udara, na NASA-inom Infracrevnom teleskopu (IRTF) na vrhu Mauna Keae na Havajima.

Trometarski teleskop otkrio je svježi oblak ostataka velik poput Marsa, koji pluta među Jupiterovim oblacima.

"Objekt je, ma o čemu se radilo, eksplodirao u Jupiterovoj gornjoj atmosferi", kaže Orton. "Razletio se u mrvice. Ono što sada vidimo su komadići onog što je udarilo, a nije isključeno ni da su usilijed čudnovate kemije udara nastali neki čudni aerosoli".

Hubble je prve slike mjesta ekplozije snimio 23. srpnja. Telskop je još uvijek u procesu testiranja i kalibracije, koji je uslijedio nakon servisne misije space shuttlea u svibnju, ali događaj je jednostvno bio prevelik i prevažan da bi ga se preskočilo.

Direktor Znanstvenog instituta Svemirski teleskop Matt Mountain odvojio je "vrijeme u nuždi" timu astronoma pod vodstvom Heidi Hammel i Svemirskog znanstvenog instituta u Boulderu.

Kao i obično, Hubbleove slike bile su zvijezde večeri. Otkrile su uvijajući vrtlog izgorjelih ostataka koji se spajaju s prirodnim olujama pri vrhu Jupiterove atmosfere.

"Oblak ostataka je nejednolik zbog atmosferskih turbulencija", objašnjava planetologinja Amy Simon-Miller iz Centra za svemirske letove Goddard. "Polarni vjetrovi pušu brzinom od 25 m/s te raznose ostatke i čine oblak još većim. Zbog toga će ga biti još lakše promatrati kroz kućne teleskope".

Sudeći prema udaru nakon udara kometa Shoemaker-Levy 9 prije 15 godina, ona procjenjuje da bi "Wesleyjev oblak ostataka" mogao ostati vidljiv još nekoliko tjedana. Znanstvenici će ih sigurno dobro iskoristiti i pokušati odgovoriti na najvažnije pitanje: Što je pogodilo Jupiter?

"Još uvijek ne zamo", kaže Yeomans. "Nitko nije vidio objekt prije udara".

Zna se samo da je nekatalogizorani objekt je izronio iz tame svemira i udario, prije nego li ga je itko uspio snimiti i prije nego se raspao u oblak prašine. Možda je to još jedno upozorenje za Zemlju, ali to je neka druga priča.

Kemijski sastav oblaka krije tragove o prirodi tog nebeskog objekta. Orton kaže da promatrači sada analiziraju svjetlo koje se odbija od oblaka ne bi li dokučili njegov kemijski satav.

"Ako u spektru ima tragova vode, moglo bi se raditi o ledenom kometu. Ako vode nema mogao bi biti stjenovit ili metalni asteroid".


Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2009, 10:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Slika

Српски научник Владан Панковић, Нови Сад, открио jе нови варијант понашањa квантног система – «Ефекат Гамлета». Квантни систем постоjи на сопственом располагању и, као резултат, систем мора да "самостално одлучи" – да ли се распада или не.

http://www.technologyreview.com/blog/arxiv/23977/
http://arxiv.org/abs/0908.1301

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2009, 21:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Leona je napisao:
Sta je pogodilo Jupiter ?


Nedavno je astronom amater iz Australije snimio tragove udara nepoznatog nebeskog tijela u Jupiter. Objekt je stigao iz mraka svemira i raspršio se u atmosferi plinovitog diva.


Sta bi bilo da nema Jupitera i njegove goleme gravitacije koja privlaci najveci dio takvih objekata?
Inace, postoji Spaceguard projekat koji ima zadatak detekciju tijela koja bi predstavljala prijetnju Zemlji, ali izgleda da je jos malo supalj sto b' se reklo.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2009, 12:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2008, 13:26
Postovi: 612
Lokacija: Banja Luka
Da, mislim da bi trebao uskoro biti i WISE projekat koji ima za cilj posmatranje preko 200.000 objekata te vrste... 8)

a evo dobrih vijesti s mjeseca!

Citiraj:
Lunarna misija otkrila vodu na Mesecu

Indijska lunarna misija bez posade otkrila veće količine vode na Mesecu, što bi moglo da ubrza planove za izgradnju svemirske stanice na tom Zemljinom satelitu, objavio list "Tajms". NASA će danas to otkriće i zvanično potvrditi.

Britanski "Tajms" objavio je da je prva indijska lunarna misija bez posade otkrila veće količine vode na Mesecu, što bi moglo da ubrza planove za izgradnju svemirske stanice na jedinom Zemljinom prirodnom satelitu.

To otkriće danas će i zvanično biti objavljeno iz sedišta Američke kosmička stanice (NASA) u Vašingtonu.

Voda bi mogla da se koristi za piće, možda i za navodnjavanje, a vodonik iz vode mogao bi da se iskoristi za gorivo, piše "Tajms".

Naučnici se dugo nadaju otvaranju svemirske stanice na tom zemljinom satelitu, piše "Tajms" i dodaje da su tako rešeni oba glavna problema, nedostatak vode za piće i za rehidriranje hrane i goriva, što je do sada stajalo na putu izgradnje stalne baze na Mesecu.

Do sada se pretpostavljalo da kosmonauti moraju da ponesu i jedno i drugo sa sobom, ali prisustvo vode na Mesecu bi sve to promenilo.


Biće na NASA sajtu live konferencija, regularni update o mjesecu, oko 2 p.m. po EDT vremenu - 8 naveče kod nas :wink:

_________________
Slika

EVE Online 21 day trial
https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2009, 13:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Slika
Najjaca je zadnja recnica, Tajlandjani nahvataju Amerima "dobrovoljaca", ovi im tutnu injekciju i salju ih da se sexaju sa ljudima koji imaju AIDS :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2009, 10:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Од 28. септембра у Београду одржан је семинар-изложба "Биотехнологије Русије". На овом семинару-изложбе ђе се израдити предлоги за билатералну и мултилатералну заједничку активност, организацију стратешког партнерства у форми заједничких истраживачких, иновативних и комерцијалних пројеката. Ће бити успостављене институционалне везе између научника Русије, Србије и Мађарске у напредним областима биотехнологије.
http://www.nanonewsnet.ru/news/2009/cem ... rii-serbii

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2009, 08:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
NASA: Otkriven prsten oko sunčevog sustava

Znanstvenici američke svemirske agencije NASA otkrili su tajnoviti prsten oko Sunčevog sustava, sačinjen od vodika, koji mijenja sve dosadašnje pretpostavke o tome kako bi mogao izgledati rub našeg planetarnog sustava.
Richard Fisher, direktor NASA-inog Odjela za heliofiziku, izjavio je za američki javni radio NPR kako je to otkriće veliki trenutak za znanstvenu zajednicu, prenosi u ponedjeljak Hina.
- Mislili smo da znamo sve o svemu, a pokazalo se da postoje nepoznanice neznanoga, rekao je Fisher.
Naš Sunčev sustav okružen je vrstom zaštitnog omotača koji se naziva heliosfera, koji nas štiti od štetnih svemirskih zračenja. Heliosferu čine čestice koje svemirom raznose solarni vjetrovi, a ona se može opisati kao divovski mjehur oko planeta u sustavu, navodi NPR.


Slika


NASA je 2008. lansirala sondu u Misiju za istraživanje međuzvjezdanih granica (IBEX), opremljenu za fotografiranje heliosfere. Prema Fisheru, te fotografije nisu potvrdile očekivanja.
- Ona je načinila snimke koje izgledaju kao da se nalazite unutar mjehura. A ono što pokazuju jest da postoji pojas unutar tog mjehura, rekao je Fisher.
Znanstvenici znaju da je pojas sačinjen od vodika ali ne znaju kako je nastao i što mu je uloga.
- Također ne razumijemo zašto ima svijetle tačke na sebi. To nije ujednačeni pojas, on ima gušćih dijelova, a ne znamo što ih stvara. Bit će fascinantno to vidjeti, dodao je Fischer.
Sunce prolazi kroz razdoblja intenzivne magnetske aktivnosti koja su poznata kao solarni ciklusi. Tu aktivnost vidimo sa Zemlje kao sunčeve pjege, a Fisher kaže kako ona sigurno djeluje i na heliosferu.
Budući da za sastavljanje fotografija s IBEX-a treba oko šest mjeseci, iduća fotografija tajnovitog pojasa možda će biti znatno drugačija od prve, ocijenio je NASA-in znanstvenik.
Fisher je rekao kako bi te razlike mogle pomoći znanstvenicima da doznaju više o pojasu, ali i da će možda morati preispitati svoje izračune.

- Mi ne koristimo pravu fiziku. Fizičari će se morati vratiti natrag i utvrditi koji su fizički procesi izostavljeni iz tih izračuna, rekao je Fisher, dodajući kako očekuje da bi za par godina mogli imati prilično dobra objašnjenja novootkrivenog fenomena.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2009, 12:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Otkriće koje bi moglo da izmjeni shvatanje vremena i prostora: Njemački fizičari probili brzinu svjetlosti
Dvojica njemačkih fizičara tvrde da su probila brzinu svjetlosti, prenosi "Telegraph". Ovo otkriće moglo bi skroz da izmjeni naše shvatanje vremena i prostora.

Prema specijalnoj teoriji relativiteta Alberta Einsteina bilo bi potrebno beskonačno mnogo energije da se objekat pokrene brže od 299.792.458 metara po sekundi, odnosno približno 300.000 kilometara na sat.

Međutim, Dr. Gunter Nimtz i Dr. Alfons Stahlhofensa univerziteta u Koblenzu kažu da su narušili ključne postavke te teorije. Dva naučnika navode da su provela eksperiment u kome su mikrotalasni fotoni – energetski paketi svjetlosti – putovali "u trenutku" između para prizmi razdvojenih do 90 centimetara.

Pretpostavke su da bi putovanje brže od brzine svjetlosti dovelo do niza bizarnih posljedica. Na primjer, astronaut koji bi se kretao brže od svjetlosti, teoretski bi stigao na svoju destinaciju prije nego što bi krenuo.

Naučnici su istražili fenomen prolaska kroz takozvani kvantni tunel, što omogućava subatomskim česticama da obore zakone koji se naizgled ne mogu oboriti.

"Ovo je jedino obaranje specijalne teorije relativiteta za koje ja znam", izjavio je dr. Nimtz za magazin "New Scientist".


http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/ ... losti.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2009, 13:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Vader je napisao:
Otkriće koje bi moglo da izmjeni shvatanje vremena i prostora: Njemački fizičari probili brzinu svjetlosti
Dvojica njemačkih fizičara tvrde da su probila brzinu svjetlosti, prenosi "Telegraph". Ovo otkriće moglo bi skroz da izmjeni naše shvatanje vremena i prostora.

Prema specijalnoj teoriji relativiteta Alberta Einsteina bilo bi potrebno beskonačno mnogo energije da se objekat pokrene brže od 299.792.458 metara po sekundi, odnosno približno 300.000 kilometara na sat.

Međutim, Dr. Gunter Nimtz i Dr. Alfons Stahlhofensa univerziteta u Koblenzu kažu da su narušili ključne postavke te teorije. Dva naučnika navode da su provela eksperiment u kome su mikrotalasni fotoni – energetski paketi svjetlosti – putovali "u trenutku" između para prizmi razdvojenih do 90 centimetara.

Pretpostavke su da bi putovanje brže od brzine svjetlosti dovelo do niza bizarnih posljedica. Na primjer, astronaut koji bi se kretao brže od svjetlosti, teoretski bi stigao na svoju destinaciju prije nego što bi krenuo.

Naučnici su istražili fenomen prolaska kroz takozvani kvantni tunel, što omogućava subatomskim česticama da obore zakone koji se naizgled ne mogu oboriti.

"Ovo je jedino obaranje specijalne teorije relativiteta za koje ja znam", izjavio je dr. Nimtz za magazin "New Scientist".


http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/ ... losti.html


Ako je istina da je oborena brzina svjetlosti, oborena je i teorija relativiteta, a ako je oborena teorija relativiteta onda nebi postojali bizarni rezultati vracanja u vrijeme jer teorija relativiteta ako ne vazi za brzinu svjetlosti onda ne vazi ni za vrijeme tj. astronaute.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2009, 15:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
jellyfish je napisao:
Ako je istina da je oborena brzina svjetlosti


Ima li razlike u tome u kakvoj sredini se radi eksperiment. Cini mi se da je brzina svj. maksimalna samo u vakuumu, sto bi znacilo da se u nekoj drugoj sredini ovo moze prevazici. Ili??? I koje su to sredine koje nisu vakuum, a koje jesu??

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2009, 16:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Pa ne, ovo je brzina u vakuumu. Dakle oko 300000km/s u vakuumu. I tu je najbrza. U ostalim sredinama kao sto su staklo, voda itd dosta je manja. Ali uzima se maksimalna brzina dakle u vakuumu. A ovaj clanak govori kako je oborena ta brzina u vakuumu.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2009, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 16:41
Postovi: 219
Lokacija: dodik datura
http://www.hplusmagazine.com/articles/n ... marter-rat


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs