banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 06:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Jan 2015, 12:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Vorp nemal,jbt!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2015, 13:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
sale82ful je napisao:
Hehehe,ko zna,moze biti svasta. Ludaci su ti ameri. I sami su rekli da ce proci od svega toga par decenija. A do tad ce sve uznapredovati valjda.
Ovo gore su iznesene neke teoretske mogucnosti koje su izvedive ali praksa uvijek pokaze svoje ostre zube. :-)


Objektivno ne mogu jos na mjesecu da uspostave koloniju, a oni vec vide nekakve balone oko Venere! :roll: Cemu?! Nikad nece moci ni da se spuste dole, ako nema nekog od ludaka unaprijed deklarisanih za samoubistvo.. Kolika je samo kolicina energije, vremena, sredstava i letova tamo-amo potrebna da se takvi gradivni dijelovi prebace do tamo i montiraju, a o servisiranju u slucaju neke od havarija da i ne govorimo! Dovoljno je samo uzeti blizinu sunca i nezasticenost objekata na takvoj visini od povrsine Venere.. Samo suncevo zracenje ima da izbusi te balone kao ementaler..

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2015, 14:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na mjesecu nema nista intresantno, osim mozda malih kolicina Helium-3 za kojim trenutno nemamo potrebe jer imamo fosilnih goriva, a za ekologiju nas nije briga. Sto se tice Venere, misija bi bila jako intresantna i ne bi trebalo puno resursa, za stit od sunca se moze koristiti sama planeta (drzati letjelice na drugoj strani planete okrenutoj od sunca), sto se tice busenja "balona" ni oni nisu veliki problem jer Venera ima 93 puta guscu atmosferu od zemlje, samim tim se moze koristiti deblji materijal koji bi sadrzavao neki gas da to bude u visini. A vezano za te "ludake" astronaute ni to nije problem, jer bi dosta njih ionako pristalo, ko ne bi volio biti prvi covjek koji je istrazivao Veneru, da ostane po tome zapamcen?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2015, 18:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
Pa da... Amerika je puna takvih zaludjenika. Oni jednostavno imaju takav kont. :-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2015, 18:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Sehxor je napisao:
Na mjesecu nema nista intresantno, osim mozda malih kolicina Helium-3 za kojim trenutno nemamo potrebe jer imamo fosilnih goriva, a za ekologiju nas nije briga. Sto se tice Venere, misija bi bila jako intresantna i ne bi trebalo puno resursa, za stit od sunca se moze koristiti sama planeta (drzati letjelice na drugoj strani planete okrenutoj od sunca), sto se tice busenja "balona" ni oni nisu veliki problem jer Venera ima 93 puta guscu atmosferu od zemlje, samim tim se moze koristiti deblji materijal koji bi sadrzavao neki gas da to bude u visini. A vezano za te "ludake" astronaute ni to nije problem, jer bi dosta njih ionako pristalo, ko ne bi volio biti prvi covjek koji je istrazivao Veneru, da ostane po tome zapamcen?


Pa mjesec je najgostoljubiviji nebeski objekt nakon zemlje u solarnom sistemu. Ako misle nekad nesto da pokusaju prevashodno na marsu kao sljedecoj najgostoprimljivoj planeti, onda bi trebalo prvo na mjesecu u uslovima izuzetno rijetke atmosfere da izvedu odredjene pokuse, pa onda rezultate i saznanja da primjene i adaptiraju na marsijanskoj povrsini.. Medjutim, ni tamo mnogo toga ne vrijedi u uslovima enormnog przenja suncevog i ostalog kosmickog zracenja.. I ne znam kakvih to (komercijalno) isplativih resursa ima na Veneri?? Venera takodje rotira ali izuzetno sporo, nije mi npr. poznata tehnologija ovozemaljskih vjest. satelita, ali svakako da jedan venera-stacionarni nije moguc u takvim uslovima, vec bi bilo potrebno svakog dana da se izvrsava dostelavanje polozaja i pomjeranja kako ta imaginarna buduca balonska kolonija ne bi otklizala ka osuncanoj strani Venere.. Zajebana je to stvar na toj blizini.. Ne znam ni odakle misle jos da crpe energiju potrebnu za odrzavanje takve vanplanetarne-stanice, ako bi ista bila u mraku, odn. sjenci Venere.. A s druge strane recimo i fotovoltaik-celije bez zastite okolne atmosfere brzo zastarijevaju kad se otvoreno izloze jakom suncevom zracenju.. kao sto uostalom isto to neposredno bombardovanje suncevim cesticama razara sve ostale metalne povrsine u uslovima vrlo rijetke atmosfere na toj visini, kamoli da nece pocijepati neki balon nakon duzeg izlaganja suncu..

Bez usvajanja i usavrsavanja tehnologije hladne fuzije, nema smisla znacajnije razmisljati o serioznijim svemirskim poduhvatima i misijama sa ljudskim ucescem. Sve se uglavnom danas jos uvijek svodi na snimanje, mapiranje, premjeravanje i monitoring.. uz malo ceprkanja po marsu..

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2015, 05:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2012, 21:18
Postovi: 574
sale82ful je napisao:
Pa da... Amerika je puna takvih zaludjenika. Oni jednostavno imaju takav kont. :-)

Najbolje da se vratimo u kameno doba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2015, 13:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Michigenac je napisao:
nije mi npr. poznata tehnologija ovozemaljskih vjest. satelita, ali svakako da jedan venera-stacionarni nije moguc u takvim uslovima, vec bi bilo potrebno svakog dana da se izvrsava dostelavanje polozaja i pomjeranja kako ta imaginarna buduca balonska kolonija ne bi otklizala ka osuncanoj strani Venere..



Tidal Locking pojava odrzava objekt u istom polozaju oko orbite planete, cak i bez njega je moguce odrzati objekat u istom polozaju u atmosferi, a moze se koristiti helium da se odrzi u atmosferi, tako sto se kompresuje i ispusta u komore za korekcije. A hladna fuzija ne treba, moguce je koristiti fiziju, kad reaktori u podmornicama rade po 20 godina, zasto ne bi mogli raditi u orbitalnoj stanici za nekih par godina dok traje misija?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2015, 17:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
Minjon je napisao:
sale82ful je napisao:
Pa da... Amerika je puna takvih zaludjenika. Oni jednostavno imaju takav kont. :-)

Najbolje da se vratimo u kameno doba.

Sta je pjesnik zelio da kaze?
Ako sam rekao da su ameri zaludjenici nisam rekao da su budale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2015, 21:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2012, 21:18
Postovi: 574
sale82ful je napisao:
Minjon je napisao:
sale82ful je napisao:
Pa da... Amerika je puna takvih zaludjenika. Oni jednostavno imaju takav kont. :-)

Najbolje da se vratimo u kameno doba.

Sta je pjesnik zelio da kaze?
Ako sam rekao da su ameri zaludjenici nisam rekao da su budale.

Izvini na postu, bio sam na forumu jako kasno i izgleda da nisam bas dobro razmišljao..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2015, 22:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
Ma nema frke. :wink:
Nisam mislio nista lose. Opustencija.
Cesto se desi da se neki post lose protumaci. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jan 2015, 02:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Čiča iz Rogače je napisao:
Zanimljiv način množenja bez digitrona....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_AJvshZmYPs[/youtube]


Ovo je sjajno.

U kojem programu moze da se radi ovakav handwriting? Ovo ipak nije MS Paint...

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2015, 16:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Sehxor je napisao:
Michigenac je napisao:
nije mi npr. poznata tehnologija ovozemaljskih vjest. satelita, ali svakako da jedan venera-stacionarni nije moguc u takvim uslovima, vec bi bilo potrebno svakog dana da se izvrsava dostelavanje polozaja i pomjeranja kako ta imaginarna buduca balonska kolonija ne bi otklizala ka osuncanoj strani Venere..



Tidal Locking pojava odrzava objekt u istom polozaju oko orbite planete, cak i bez njega je moguce odrzati objekat u istom polozaju u atmosferi, a moze se koristiti helium da se odrzi u atmosferi, tako sto se kompresuje i ispusta u komore za korekcije. A hladna fuzija ne treba, moguce je koristiti fiziju, kad reaktori u podmornicama rade po 20 godina, zasto ne bi mogli raditi u orbitalnoj stanici za nekih par godina dok traje misija?


Ma meni ta ideja i dalje izgleda toliko dalek SF koliko i surealizam Salvadora Dalija.. Nisam ti ja siguran uopste koliko bi bilo moguce odrzati bilo sta u hirovitoj atmosferi Venere.. Pogotovo helijum kao inertan gas da odrzava negu ogormnu skalameriju.. On bi mogao eventualno samo da se iskoristi za brzu evakuaciju uvis, tj. napustanje venerine atmosfere, al i ia zato bi bile potrebne pumpe velike snage.. Ogromna sumnja postoji i da bi jedan nukl. motor-reaktor adekvatne snage mogao da opsluzi takvu stanicu u uslovima jako zapaljive atmosfere.. Ogromni su tu rizici, a i sami navodi o toj ekspediciji govore da bi bilo najteze zakociti i zaustaviti taj brod na odg. visini kad krene da pada ka Veneri!

Evo sta kaze citat sa Wikipedije:

"Iako je rotacija Venere izuzetno spora, zahvaljujući toplinskim strujanjima u gustoj atmosferi nisu velike temperaturne razlike između dnevne i noćne strane. Vjetrovi u višim slojevima atmosfere vrlo brzo obiđu planet i pomažu raspodjeli topline. Brzina ovih vjetrova prelazi 350 km/h iznad sloja oblaka, dok su vjetrovi uz površinu znatno sporiji."


I mislis da bi tu sad bilo dovoljno samo izduvati/naduvati/kompresovati odredjenu komoru??? Ne, nista bez pogonskih motora koji bi bili ukljucivani po potrebi reaktivno da djeluju suprotno od smjera duvanja takvih vjetrova.

Sve mi je to trla-baba-lan ko ona ideji Japanaca da na mjesecu prvi izgrade veliku solarnu-PV elektranu sto bi mogla navodno opskrbljivati i citavi svijet. A milion logist. i tehnoloskih prepreka! I ko bi to jos odrzavao!? :roll:

A hladnu fuziju sam uveo u pricu upravo iz razloga opasnosti upotrebe konvencionalnih nuklearnih baterija, one su ustvari izbacene iz upotrebe u svem. programima i projektima kad je jednom prilikom esplodirao jedan od satlova negdje iznad USA pa su se radioaktivne cestice rasule iz vazduha po zemlji.. Otud su samo solarne celije kao primarni izvori energije u upotrebi- to je bio i goruci problem kod onog robota koji se spustio na onu kometu sa one sonde Rozete prije nekog vremena, pa je aterirao u sjenku-neku dolinu na kometi i baterije se tako ubrzo istrosile.. :) Ali ok, opet se eto razmatra da se uvedu nuklearne baterije kao opcija.. ALi kao sto rekoh nista od serioznih kosmickih poduhvata bez ovladavanja tehnologijom upotrebe hladne fuzije koja bi onda omogucila daleka putovanja i kosmicke odiseje.

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2015, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Svaka eksploracija nosi rizik i svi ljudi u proslosti koji su nesto otkrili, rizikovali su, prema tome bez rizika nema napretka. Ne znam sto si toliko zapeo za tu hladnu fuziju, kosmicke odiseje ce se vjerovatno obavljati sa anti-materijom, ionako je sve to jos u teoriji. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2015, 20:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Ma jasno, ali misija ka Veneri iz ove perspektive mi doista izgleda kao 99,99% tiket ka samoubistvu. Hladnu fuziju pominjem jer nam je to jedino sto imamo donekle opipljivo. i mislim da nece proci uopste mnogo dok ne napravimo pogonski motor na toj osnovi. I to ce biti manifest neke nove globalne teh. revolucije, kvantni skok covjecanstva. A o svrsishodnoj upotrebljivosti antimaterije iliti antigravitacije mislim da cemo da sanjamo bar minimum jos 100 godina. Upotreba hladne fuzije je i jedina mozda mogucnost da na marsu uspostavimo stabilnu koloniju, jer tamo fakticki nemas vjetrova, nemas vode, sunceva svjetlost dopire ali u vrlo smanjenom intenzitetu, tako da je u principu nemoguce iz okoline proizvesti relevantne kolicine energije za dugotrajniji boravak i moguci uzgoj biljaka, hrane i sl.

Nego, evo nesto najnovije iz svijeta nauke, posve opipljivo, epohalno i zadivljujuce u ravni onog prvog spustanja u marijanski rov prije pola decenije kao sto je pomenuo Goci na drugoj temi o mjesecu: :)

Istrazivaci pronasli zivot u izolovanom jezeru ispod vise od 740m debelog leda na Antarktiku u uslovima potpunog odsustva sunceve svjetlosti

Slika

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2015, 20:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na marsu je iz atmosfere moguce proizvesti gorivo i kiseonik, pogledaj na netu "ISRU", tu je sve objasnjeno :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2015, 16:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Kako ???

[video]https://www.facebook.com/video.php?v=363790903802436&set=vb.112282008953328&type=2&theater[/video]

mamu im barapsku :D

Spoiler:
[video]http://www.youtube.com/watch?v=-poc9JSHoWA[/video]

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2015, 20:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Sretan π dan.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2015, 17:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Шта рећи, какву поруку послати?

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... ok-it.html

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2015, 17:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Citao sam dosta o ovom dijelu fizike, u kvatnoj fizici, pozicija fotona recimo se mjenja u odnosu na posmatranje/mjerenje. Tako da je vjerovatno moguce da je nasa svjest samo metod posmatranja materije oko nas?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2015, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Или обрнуто. :) материја око нас је производ наше свијести.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 590 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs