banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Avg 2009, 10:14 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
http://iya2009.com/perseid-meteor-showe ... esday.html

Citiraj:
The annual Perseid meteor shower is expected to put on a good display of shooting stars in the pre-dawn hours Tuesday.

The best views will be from rural locations away from light pollution, where up to 60 meteors per hour could be seen, weather permitting. Urban and suburban skywatchers can expect far fewer.

The Perseids are bits of debris left by comet Swift-Tuttle.The debris is like a river of small particles in space, and each year, Earth passes through it. As the bits zoom through our atmosphere at 37 miles per second (60 kps) they vaporize, creating the brilliant streaks of light. Most of the meteors are no larger than a grain of sand.

The shower is typically best between midnight and dawn, when the side of Earth you are standing on is plowing into the stream as our planet plunges through space in its orbit around the sun. It's similar to how bugs hit the windshield of a moving car but rarely smack into the rear bumper.

The annual shower begins as a trickle in mid-July and will continue to spark a handful of shooting stars for several nights to come. But Earth passes through the densest part of the stream Aug. 12 at around 7 a.m. ET (1100 GMT). The moon will set around 1:30 a.m. local time (regardless of your location), leaving the sky dark for a few hours of optimal meteor watching across much of North America.

"There should be plenty of meteors -- perhaps one or two every minute," said Bill Cooke of NASA's Meteoroid Environment Office at the Marshall Space Flight Center. Cooke said the brightest Perseids can be seen from a city, but the majority are too faint and are visible only from rural locations.

Meteor watching is easy.

* Find the darkest location you can, away from porch lights and other lighting.
* Use a blanket or lounge chair to lie back and scan as much of the sky as possible.
* Allow 15 minutes for your eyes to adjust to the darkness.

Binoculars and telescopes are of no use, as the meteors move too swiftly.

Expect the shooting stars to arrive in groups. While scientists forecast 1 per minute during peak hours, the pace in fact tends to be higher for brief periods with relative droughts in between. Patience is truly a virtue. The best time to watch, regardless of your location, is from 2 a.m. to dawn local time, but the best seats will be in the western half of North America where dark skies coincide with the peak activity.

The Perseids get their name from the constellation Perseus, from which they tend to emanate like spokes from the hub of a wheel. The meteors can make their appearance anywhere in the sky, however.

Perseus rises in the northeast around 9 a.m. local time. So Monday evening, avid skywatchers will head out after 9 p.m. in search of early Perseids that tend to fly along the horizon. These earthgrazers, as they are called, are rare but rewarding sights.


Citiraj:
When can you see them?

The Perseid meteor shower actually starts in late July and runs to late August. However, the best time to view is around the peak.

It’s not precise, but the 2009 peak is expected on August 12th at around 15.00 hours UT. (16.00 po lokalnom vremenu)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 11:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
sta je sa ovim Perzeidima? je li iko to vidio?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 11:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
oce li se moci vidjeti ovo, jbg u nas je dan???

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
skypostman je napisao:
Теме су спојене. :D

vidjeli smo... :wink:
nisam ni ja... a volio bih, samo da ne bude vecih komada...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 12:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
ja mislio ti vidio nesto pa se javljas...
alarmirajte ako ista snimite... ja sam ionako cijeli dan za racunarom...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 12:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Sinoć sam vidio nekoliko meteorita, nadam se da će večeras da bude više :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 13:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Sumnjam da će se moći snimiti. Onaj tzv. NLO što se vidio nad Banjalukom (za kojeg se ispostavilo da je helikopter) se odlično vidio ali snimci su uglavnom bili slabi.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Avg 2009, 17:16 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Veceras na Sibove u osmatranje (golim okom). 8)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2009, 11:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ja sam posmatrao iz botaničke bašte, jednog od rijetkih mjesta u gradu koje je dovoljno mračno pa se zvijezde koliko-toliko vide. Nisam brojao ali sam ih upratio bar 30-ak :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2009, 11:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
ja sa balkona, samo jedan, onako da je bas ali bas vidljiv bio...
bitno je da sam zazelio zelju...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Avg 2009, 12:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Nisam se sjetila brojati, vidjela sam bar 20 finih :) I još ponešto slabije.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 20:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Izvejstaj sa zakasnjenjem :wink:

Posmatrao sam 12. 8. od 23 do 00 i izbrojao 37 meteora. Nije bilo bolida ali bilo je super. Kasnije je izasao Mjesec i pokvario uzitak. Steta sto nije bilo vecih kamencica.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 20:41 
ja bila od prijatelja na vikendici, bas se fino vidjelo nebo , ali sam skontala 2/3 jer niko nije htio gledati, svi nesto budalesali, rostiljali pa ni meni nisu dali mira...

nego da vec kad sam tu ispricam anegdotu od tad, kaze meni poznanica, ja vidjela sinoc pade jedna zvijezda, reko da, sad je aktuelna ova kisa meteora.. kaze ona kisa sta? reko meteora. kaze ona a kako to, kako kisa, gdje oni pljuste... :lol: :oops: ja ne kontam sta me pita zena, i pokusam joj objasniti, kaze ona a kad padaju tako, kako nas ne poubijaju sve ti meteori, ta kisa njih... :confused3: prvi put, kaze ona, cujem za to, a sta su ti meteori, kako oni nastaju i sve tako.. :confused2:
ona vazi da jednu pritupu osobu u drustvu, koja svakim malo ima kojekave izlive idiotizama, ali zena me svojim pitanjima skroz sokirala...


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 21:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
majlili je napisao:
kaze ona kisa sta? reko meteora. kaze ona a kako to, kako kisa, gdje oni pljuste... :lol: :oops: ja ne kontam sta me pita zena, i pokusam joj objasniti, kaze ona a kad padaju tako, kako nas ne poubijaju sve ti meteori, ta kisa njih... .


Ajoj, eto bar si je obogatila informacijom da postoji meteorska kisa. A ja sam bas u petak, u wc-u u nekom bircu pricao sa jednom curom (sa fejsa se znamo) i njenom prijateljicom, ova jedna je pratila, ova druga nije znala da je 12/13 kisa i ja malo popio i poce ja objasnjavati kao da da, to zemlja prolazi kroz rep tamo neke komete i dodjoh sebi, aloooo geek masteru uspori, mjenjaj temu. :lol:

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 21:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Eh... koliko puta se ja zanesem :)
Ma kad nekoga zanima nije problem objasniti.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 21:54 
ma nisam ja neki ekspert, da se razumijemi, znam prosjecno o tome, kao svaki normalan covjek, ali da bas nisi nikad cuo za kisu meteora, pogotovo kad su si mediji o tome brujali, pa da sa svoji 21 godinu ne znas ni sta su meteori i sto glupavih pitanja.. oooooooooo ne moras bas puno znati, ali ipak neko elementarno znanje, ono iz osnovne skole bar..
a sad bih ja jos njenih bisera prezentovala, ali necu da kvarim temu, a mozda se i krije iza nekog nicka pa se prepozna..a i mene.. 8)


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 22:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
majlili je napisao:
a sad bih ja jos njenih bisera prezentovala, ali necu da kvarim temu, a mozda se i krije iza nekog nicka pa se prepozna..a i mene.. 8)

:D nedaj se majlili, uz tebe smo. :D :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2009, 22:06 
:D


Vrh
  
 
PostPoslato: 10 Avg 2010, 10:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ove godine maksimum Perseida je u noći između 12.8. i 13.8. (četvrtak i petak) :)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2010, 10:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Warrior of the Light je napisao:
Ove godine maksimum Perseida je u noći između 12.8. i 13.8. (četvrtak i petak) :)


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs