banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 02:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Da li je moguce?
Da 60%  60%  [ 48 ]
Ne 40%  40%  [ 32 ]
Ukupno glasova : 80
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Mar 2010, 23:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Evo za sviju koji misle ako bi se objekat koji ima masu kretao brzinom svjetlosti koju je nemoguce postici da bude tacno kao svjetlost jer bi onda masa takvog objekta bila beskonacno velika, a zamislite kolika je beskonacno velika masa? E sad po ajnstajnovoj teoriji objekat koji se krece tacno kao svjetlost za njega bi vreme stalo a vanjsko vreme bi prolazilo dosta brze, ja nevidim tu neko putovanje kroz vreme nego samo "cekanje da vreme dodje" isto tako uzmite primjer zaledjavanja covjeka kad bi smo imalo tehnologiju da zaledimo covjeka i odledimo ga za 20 godina za njega bi to bilo isto kao da je putovo kroz vreme, ali opet kazem nije putovao neg je samo njegova svjest cekala vreme da prodje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2010, 14:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Sehxor je napisao:
ja nevidim tu neko putovanje kroz vreme nego samo "cekanje da vreme dodje

analogija:
Stijena me je pogodila brzinom 20km/h
Zabio sam se u stijenu 20km/h
nema nikakve razlike. Tako i za taj citirani primjer.
mi se ovdje stalno vracamo na ajnstajna i brzinu svijetlosti, jer nemamo za sta drugo da se uhvatimo. A ko zna...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2010, 16:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja mislim da je putovanje kroz vreme moguce, za putovanje unapred kroz vreme 99% sa siguran da je moguce, unazad... ko zna...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2010, 13:39 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 28 Mar 2010, 13:01
Postovi: 2
O qq majko kakvih se sve gluposti nacitah. Izlgeda da se 2003. ozbiljno raspravljalo o prirodi svjetlosti, a jos uvijek je bilo skeptika prema njutnovim zakonima. Ajnstajn i njegova OTR su jos uvijek naucna fantastika! Hahahahaha... Uglavnom sjajan topic, onako evolouira kroz vrijeme, a jos se niste pomakli s mjesta. :D Mnogo udzbenika iz fizike i kosmologije jos procitati, pa se javite da popravite ocjene!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2010, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Yukawa je napisao:
O qq majko kakvih se sve gluposti nacitah. Izlgeda da se 2003. ozbiljno raspravljalo o prirodi svjetlosti, a jos uvijek je bilo skeptika prema njutnovim zakonima. Ajnstajn i njegova OTR su jos uvijek naucna fantastika! Hahahahaha... Uglavnom sjajan topic, onako evolouira kroz vrijeme, a jos se niste pomakli s mjesta. :D Mnogo udzbenika iz fizike i kosmologije jos procitati, pa se javite da popravite ocjene!

pa Boze moj. Ne znamo bas svi da putujemo kroz vrijeme kao ti. Zato postoje forumi, da se nauci i to...

:roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2010, 11:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
Ne postoji "prošlost" (zato što je prošla), ne postoji budućnost (zato što će tek doći) - postoji samo SADAŠNJOST (granica između prošlosti i budućnosti). Ta "granica" između prošlosti i budućnosti - i postoji i ne postoji, kao što ne postoji/postoji tačka (kao geometrijski pojam).
Ajnštajn nije shvatio pojam - "vrijeme"! Ajnštajn nema definiciju pojma vrijeme.
Sve je više ljudi u svijetu (http://anti-relativity.com/ ) koji otkrivaju ogromne pukotine i protivurječnosti u Ajnštajnovoj teoriji: http://www.btinternet.com/~time.lord/ , http://www.newtonphysics.on.ca/info/author.html ,...
Koristite "google translate" (ko ne zna engleski, kao ja, naprimjer). Posebnu pažnju obratite na "eksperimentalne dokaze" , "atomske satove", GPS, MM-eksperiment, Lorencove transformacije,..., "kvadri-vektore", .... Ne vjerujte svemu što piše (sve provjeravajte svojim umom i razumom).
Dosadašnji rezultati ankete govore da većina prihvata "religiju fizičara" dvadesetog vijeka!
Pratite linkove na lijevoj strani ove moje stranice za upoznavanje sa STR, a rado ću pročitati i vaše "kritike" (mada, unaprijed kažem, neću na sve odgovarati).
Pogledajte linkove i sa ove stranice: http://teorijarelativnosti1905naucnapre ... va/2010/03 .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2010, 14:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
prof.Baltazar je napisao:
Ajnštajn nije shvatio pojam - "vrijeme"!

Sve je više ljudi u svijetu (http://anti-relativity.com/ ) koji otkrivaju ogromne pukotine i protivurječnosti u Ajnštajnovoj teoriji


Pa, ipak sve funkcioniše baš kao da je teorija relativnosti tačna... Nekim čudom.

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2010, 04:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
kliber je napisao:
Pa, ipak sve funkcioniše baš kao da je teorija relativnosti tačna... Nekim čudom.


Gle čuda?! I sve funkcioniše (nekim čudom) i bez Teorije relativnosti!?
Objasnio sam dosta toga kad je, zašto je , u čemu je, kako je, STR - tačna.
Pročitaj bar dio sadržaja na koje te linkovi vode!
Napiši ponešto i u vezi sa naslovom teme.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 10:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Feb 2009, 15:22
Postovi: 48
Putovanje kroz vrijeme je oduvijek bila doista škakljiva tema.
Kad je u pitanju vremeplov, koliko se tu radi o stvarnoj mogućnosti, a koliko je sve samo fanatazija?
Ruski znanstvenici vjeruju da će se CERN-ov akcelerator čestica moći upotrijebiti za putovanje kroz vrijeme.

CERN-ov Akcelerator Čestica Europski Vremeplov?


Slika

_________________
Crom Alternative News


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 12:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Ja mislim da je putovanje kroz vrijeme moguće, ali samo unaprijed i to polako, zato nosim sat na ruci...

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 13:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
42 za, 27 protiv... a niko da ponudi argument...

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 14:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
Pojam vremena stvara ljudska svijest (priroda ne poznaje taj "fizički sadržaj"), prisutan je u ljudskoj svijesti kao odraz promjena (tačnije kao "brzina promjene") u fizičkoj stvarnosti. Kako da putujemo kroz nešto što je stvorila ljudska svijest?
Oni koji pojam vremena vežu za informaciju ( o nekom fizičkom zbivanju, procesu, događaju) neka se samo usredsrede na gledanje informacije o svom rođenju (neka pogledaju film svog vlastitog izlaska iz p. m.). Hoće li se "vratiti u prošlost"?
Slično mogu razmišljati i ukoliko bi "odletjeli" brzinom većom od brzine svjetlosti daleko od Zemlje i zatim "primali informacije" (gledali "uživo" , svojim očima, urušavanje nebodera) o bilo kojem "događaju" na Zemlji. Hoće li to biti "putovanje" u prošlost/budućnost?! Naravno da neće.
Na čemu se gradi mogućnost "putovanja kroz vrijeme"? Gradi se na pripisivanju osobina (atributa) pojmu vrijeme koje taj pojam ne sadrži, ne pripadaju mu. Praktično, četverovektor prostor-vrijeme poistovjećuje prostor (u klasičnom smislu) sa vremenom (te iz toga proizilaze i razmišljanja o "putovanju kroz vrijeme"). Čista matematička tvorevina, ali ne i objektivna fizička stvarnost.
Naša mašta - može svašta! Ko ne zna šta je vrijeme, bar može spoznati šta nije vrijeme. Vrijeme nije broj, nije koordinata,...
Odgovorno tvrdim: Postavke Minkovskog prostor-vrijeme (tri prostorne i jedna vremenska koordinata) možemo na istom matematičkom modelu i na isti način tretirati vrijeme-prostor (tri vremenske i jedna prostorna koordinata - r). To neće promijeniti svojstva ni prostora ni vremena, niti će promijeniti naša shvatanja prostora i vremena. Prostor i vrijeme ne zavise od matematičkog modela koji koristimo za njihovo (matematičko) opisivanje. Matematički model nema uticaja na fizičku stvarnost.
"Ruskim naučnicima" predlažem da osmisle i "povratak u prošlost" kako bi odvratili Adama od Evine jabuke i tako nam omoguće raj na Zemlji!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 15:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
prof.Baltazar je napisao:
"Ruskim naučnicima" predlažem da osmisle i "povratak u prošlost" kako bi odvratili Adama od Evine jabuke i tako nam omoguće raj na Zemlji!


Ovo je za Humor.
profesore, znaš i ti onako profesorski :lol:

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 15:53 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
To je samo pokušaj nahuškavanja jednih vjernika (Mojsijevih, Isusovih, Muhamedovih sljedbenika) protiv drugih vjernika (Ajnštajnovih sljedbenika). Jer, Ajnštajnova "religija" ima veoma "jake dokaze" za svoje "istine" ( Ajnštajnovoj religiji, za razliku od ostalih, ne dajem nikakvu pozitivnu vrijednost i svrhu).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 18:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
prof. Baltazar je fino objasnio, ne postoji vrijeme već samo trenutak. Jasno je da se sva realnost odvija u jednom trenutku, čak i kad gledaš zvijezdu koja je recimo udaljena 7 svijetlosnih godina od nas, istina je da ćeš vidjeti njenu sliku od prije 7 godina, ali primaš informaciju od fotona koji je baš u trenutku stigao do tvog oka. "Zašto bismo bili sposobni sjetiti se prošlosti, a ne imati istu vrstu spoznajnog pristupa budućnosti.., zašto bismo mislili da ako djelujemo u sadašnjosti možemo utjecati na budućnost, ali ne i na prošlost"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 20:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
dzabaleban je napisao:
Ja mislim da je putovanje kroz vrijeme moguće, ali samo unaprijed i to polako, zato nosim sat na ruci...


Da, to sto ti navodis jeste putovanje kroz vrijeme ali od jedne sekunde u sekundi 1 s/s. Medjutim, ono sto se ovdje razmatra je mijenjanje te brzine, recimo na 2 s/s pri povecanju brzine sto dokazuju Ajnstajnove formule ili -2s/s i sl., sto bi bilo putovanje u proslost.

Zaboravljate Hajzenbergov princip neodredjenosti koji kaze da se polozaj cestice ne moze odrediti u svakom trenutku sto implicira, a i eksperimentalno je dokazano u akceleratoru, da jedna cestica u isto vrijeme moze biti na dva razlicita mjesta. A to automatski rusi paradoks unuka i djeda sto znaci da je moguce putovati i u proslost.
Za putovanje u buducnost je odavno dokazano da je moguce jednostavnim mijenjanjem brzine cestice (tijela).

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2010, 20:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Da li neko zna kako se zove eksperiment koji dokazuje da se prostor i vrijeme krive oko tijela sa ogromnim masama?
Eksperiment je cini mi se izgledao otprilike ovako:
Snop svjetlosti je bio poslat ka Suncu, i nakon odbijanja od drugo tijelo prolazio je opet vrlo blizu Sunca. Naucnici su znali brzinu svjetlosti i izracunali su vrijeme koje je potrebno da taj snop dodje nazad na Zemlju. Medjutim snop je kasnio te su ustanovili da je to kasnjenje prouzrokovalo Sunce odnosno zakrivljenost prostor-vremena oko Sunca.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2010, 07:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
prof.Baltazar je napisao:
To je samo pokušaj nahuškavanja jednih vjernika (Mojsijevih, Isusovih, Muhamedovih sljedbenika) protiv drugih vjernika (Ajnštajnovih sljedbenika). Jer, Ajnštajnova "religija" ima veoma "jake dokaze" za svoje "istine" ( Ajnštajnovoj religiji, za razliku od ostalih, ne dajem nikakvu pozitivnu vrijednost i svrhu).

Nema se tu šta nahuškavati. :D
Religija ne govori o vremenu kao o konstanti, više puta je pisano da je sudnji dan vrlo blizu, blizu po čijem shvatanju vremena? Za naše poimanje su to hiljade godina, a to je tren u svemiru.
Zar rečenica "Ja sam alfa i omega, početak i svršetak, prvi i posljednji" i "Ja jesam" ne govori kontra u odnosu na naše iskrivljeno poimanje vremena?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2010, 07:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
Elvis Presley je napisao:
Da li neko zna kako se zove eksperiment koji dokazuje da se prostor i vrijeme krive oko tijela sa ogromnim masama?

Pogledaj ovdje pod 23. i 27.
Prostor nije moguće ni zakriviti niti "iskriviti". Uvijek se u prostoru (nešto) zakrivljuje neki stvarni fizički sadržaj. Ukoliko si uočio u Teoriji relativnosti se koriste krive umjesto pravih (naprimjer - meridijani na Zemlji, tretiraju se kao pravci).
Svjetlost mijenja pravac kretanja kad prolazi kroz nehomogenu optičku sredinu (takva je i u okolini Sunca).
Svjetlost mijenja i brzinu kretanja kada prolazi kroz optičke sredine različite gustine.
Zato kada čitaš o "zakrivljavanju prostora", ili za "savijanje svjetlosti", ili za "kašnjenje svjetlosti" dobro otvori oči i vidi o čemu je riječ.
Uostalom, vrijeme uopšte ne zavisi od svjetlosti, njenih osobina i svojstava (ma kako se "svjetlost ponaša" to nikakvog uticaja na vrijeme nema). Sasvim bi dobro baratali sa pojmom prostora i vremena i da svjetlost uopšte ne postoji. Šišmiš uopšte ne koristi svjetlost (a vjerujem da se dobro orjentiše u prostoru i vremenu).
Dakle, ako si pročitao da "eksperiment dokazuje" da se prostor i vrijeme krive oko tijela sa velikim masama (jakom gravitacijom), nije tako kao što piše! Ni prostor niti vrijeme nije moguće "zakriviti"!

@talija, Ovo za "huškanje" - izgleda nisi shvatio poentu: Putovanje u prošlost i izmjenom događaja u prošlosti - promjena toka zbivanja - te time mijenjanje i naše stvarnosti. To je omiljena priča "putnika kroz vrijeme". Tvoja poenta u reagovanju (prema ovom što si napisao i mom predviđanju reakcije) trebala bi biti: Nikakvo putovanje u prošlost (mimo božijeg davanja) nije moguće, niti je moguća izmjena događaja (ni u prošlosti niti u budućnosti) mimo božije volje i božijeg nauma. Ljudi ne treba da se miješaju u božije poslove.
Ljudi nemaju "iskrivljeno" shvatanje vremena i ne odričite se vlastite pameti i vlastitih shvatanja ("šejtan" pokušava da ti nametne sumnju u tvoju vlastitu pamet, ne vjeruj mu).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2010, 11:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Baltazar, malo su ti zastarjeli podaci. Savijanje prostora je dokazano vise puta. Evo jednog primjera > http://www.guardian.co.uk/science/2007/ ... n.universe

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs