banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 07:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Mar 2006, 07:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Slika

Citiraj:
U sredu 29. marta dogodiće se prvo pomračenje Sunca ove godine. Za neka područja Afrike i Azije biće to potpuno pomračenje, ali iz naših krajeva ono će se videti samo kao delimično...
...Pomračenje počinje u Beogradu u 11:40, završava se u 14:01, a maximum je u 12:50...


Detaljnije na http://www.b92.net/zivot/nauka.php

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 12:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Bas sam posmatrala, i vidi se fino djelimicno pomracenje.
Zanimljiva je i promjena temperature danas, ona oluja od 10 - 15 minuta prije toga , pa onda kisa, pa opet jako toplo....
Najbolje ce se vidjeti u Libiji, odtamo Nasa prikazuje...vidim i na CNN , a i na nasa.gov


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2006, 18:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Ja sam malo i slikao :D
Već sam postavio na jednom forumu pa evo link http://www.blforum.com/vasforum/viewtopic.php?t=1865

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2006, 21:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2004, 11:10
Postovi: 115
Lokacija: Banja Luka
Srecom dr Kozomara nas nije isprepadao kao prvi put. Ne dizite glavu .... sakrijte se u podrume... zamracite se ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 07:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Klasa je napisao:
Srecom dr Kozomara nas nije isprepadao kao prvi put. Ne dizite glavu .... sakrijte se u podrume... zamracite se ....


Au jeli to onaj brko luđak zbog kojeg se za pomračenje1999 99% grada zabarikadiralo u kućama :evil:

Sada i nije bilo neko spektakularno pomračenje (kao ni 99-te uostalom), izgleda ipak ništa bez potpunog pomračenja. Gledao sam na internetu emisiju Exploratorium koja je išla direktno iz turske, ma ludilo opšte :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 15:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2004, 11:10
Postovi: 115
Lokacija: Banja Luka
Ma da taj brkati je dr Kozomara. Hvala Bogu sto je bilo djelimicno i sto smo prezivjeli ovo pomracenje. 8) 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 18:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Klasa je napisao:
Srecom dr Kozomara nas nije isprepadao kao prvi put. Ne dizite glavu .... sakrijte se u podrume... zamracite se ....

Da stvarno. I ja sam te 99-te nacula se savjeta "bjezite u kucu, zamracite prozore, ne virite..ostacete slijepi..." :roll:A moj tatko stavio deke na prozore i roletne zatvorio. :D
A znam ljude koji su bili napolju za to vrijeme i gledali u sunce i nije im nista bilo. Nit su ostali slijepi, ni gluvi, ni nijemi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
'99 godine sam uzivo posmatrala pomracenje. Cudan osjecaj, kada u sred dana pocinje da se smrkava i onda odjednom mrkli mrak. Ulicne rasvjete se popalile a ono sto je najzanimljivije bilo - Ptice su utihnule :o Gledala sam bez naocala i nista mi nije :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 21:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Pa ne smije se gledati golim okom. Ustvari ko uspije to pola minute onda ja više nikad neću da se bavim astronomijom. Druga stvar je posmatranje u trenutku kad Mjesec potpuno prekrije sunčev disk. Ne mora da oslijepite, možete da oštetite vid. A ja sam Sunce posmatrao i kad nije bilo pomračenja ali sa filterima tj. nekom zaštitom za oči. Najgore je što su kod nas svi najpametniji. Svako je nekad na trenutak pogledao u Sunce ali to nije posmatranje.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 21:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
ajkula je napisao:
Gledala sam bez naocala i nista mi nije :D

Jesi sigurna da si ostala bez posledica?! Jesi se 'chekenila'?! :D

sala mala :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 21:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
naravno da nije zdravo, zbog doze zracenja.
Ja sam neki dan, uprkos tome posmatrala, tj. pogledala 2-3 puta vrlo kratko5-10 sekundi , sa tamnim naocarima 8) , mada se moze koristiti i rendgen -film. Kada je bilo totlano pmracenje prije 2-3 godine cini mi se, nisam posmatrala, gledala sam na tv i na netu.
A postoje specijalne zastitne naocari, za posmatranja pomracenja.

Zanimljivo mi je to sto sam citala da naucnicima pomracenje sunca zapravo predstavlja jedinu priliku kada mogu u potpunosti da analiziraju sunce, koronu, spektar zracenja i amsu drugih parametra, jer kada je situacija normlana to ne mogu uopste da posmatraju zbog kolicine energije koje odaje.
Eto, dok se mi divimo i mislimo da nesto vidimo, oni se salomise da registruju svasta nesto :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2006, 21:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
hm... naočare, to je malo diskutabilno ali rendgen film, čuo sam, prolazi.
Moraću jednom da probam.

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Apr 2006, 00:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Polaris Ursa je napisao:
hm... naočare, to je malo diskutabilno ali rendgen film, čuo sam, prolazi.
Moraću jednom da probam.

Može i obična floppy disketa.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Apr 2006, 09:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
Ali ne jedna sigurno. :wink:

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2006, 15:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Polaris Ursa je napisao:
Pa ne smije se gledati golim okom. Ustvari ko uspije to pola minute onda ja više nikad neću da se bavim astronomijom. Druga stvar je posmatranje u trenutku kad Mjesec potpuno prekrije sunčev disk. Ne mora da oslijepite, možete da oštetite vid. A ja sam Sunce posmatrao i kad nije bilo pomračenja ali sa filterima tj. nekom zaštitom za oči. Najgore je što su kod nas svi najpametniji. Svako je nekad na trenutak pogledao u Sunce ali to nije posmatranje.



Kao amater, kojeg uopste ne interesuju pokretanja planeta i svih ostalih astronomskih dogadjanja, se dubokim naklonom izvinjavam sto spomenuh da sam "posmatrala" pomracenje sunca :) . Trebala sam reci da sam malo zmirkala i kada je nastupio mrkli mrak sam pogledala u sunce i zadrzala svoj pogled toliko dugo koliko su mi oci dozvolile :roll: Nisam imala stopericu pa ti ne mogu reci da li sam gledala manje ili vise od 30 sek, tako da tvoja daljnja buducnost glede astronomije nije ugrozena mojim komentarom :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2006, 18:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 13:08
Postovi: 191
Lokacija: Modriča
To je već bolje. "... i zadrzala svoj pogled toliko dugo koliko su mi oci dozvolile..." I pretpostavljam da to nisi mogla sve dok nije nastupio "...mrkli mrak..." Drago mi je što ću se i dalje amaterski baviti astronomijom. :wink:

_________________
Sky Watcher 80/400 ahromat AZ3


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2006, 00:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2004, 16:27
Postovi: 524
Lokacija: Banja Luka, Borik
Ma ja prespavao taj fenomen, dosta mi je sto sam ga gledao jednom!!!

_________________
http://www.travian.ba/?uc=ba1_16306


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2010, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Djelomična pomrčina Sunca u petak

Djelomična pomrčina Sunca moći će se u petak vidjeti iz raznih dijelova svijeta, a počet će u središnjoj Africi, potom će se vidjeti na području Indijskog oceana, te na kraju u jugoistočnoj Aziji. To je prva pomrčina u ovoj godini. Prema izvješću američke svemirske agencije NASA-e, pomrčina će trajati 3 sata i 45 minuta, a pokrit će područje od oko 12.900 kilometara.

Astronomski opservatoriji na Bliskom istoku izvijestili su kako će stanovnici zemalja u regiji vidjeti pomrčinu u petak rano ujutro.

Istodobno su upozorili da nije dobro izravno gledati u Sunce tijekom pomrčine, već treba koristiti posebnu opremu, piše Hina.

Pomrčina Sunca događa se kad Mjesec 'prolazi' između Zemlje i Sunca na način da je Sunce djelomično ili potpuno prekriveno.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 14 Jan 2010, 18:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2009, 02:35
Postovi: 668
Lokacija: Ulica Zrtava Turbo Folka 12
ajkula je napisao:
a ono sto je najzanimljivije bilo - Ptice su utihnule :o


Da, ovo je jako jezivo...ja sam za vrijeme proslog pomracenja sunca bio na selu, ono zivot buja oko nas, ptice, pcele, macke, psi, bube, sve se oglasava, pjeva,zuji i onda par trenutaka pred pomracenje totalni muk...prava sablast...

_________________
- Radi kao da ti novac nije potreban.
- Voli kao da ti niko nikad nije nanio bol.
- Plesi kao da te niko ne gleda.
- Pjevaj kao da te niko ne cuje.
- Zivi kao da je Raj na Zemlji.

http://www.youtube.com/watch?v=YXdAIJK6 ... re=related


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Делимично помрачење Сунца видљиво у Србији

ПЕТАК, 06. МАР 2015, 10:44 -> 10:58
Грађани Србије имаће прилику да 20. марта у преподневним сатима посматрају делимично помрачење Сунца, саопштило је Астрономско друштво „Руђер Бошковић“ из Београда. Пуно помрачење биће видљиво на северу Европе, посебно изнад Норвешке и Фарских острва, док ће у Србији Сунце бити око 50 одсто затамњено.

Помрачење ће се као потпуно видети у полукружном појасу око Гренланда, Исланда и у Северном делу Атланског океана, а као делимично из Европе, Северне Африке и Западне Азије.


Како се наводи у саопштењу, у Београду ће први контакт Месеца и Сунца бити у 9.40 сати, а последњи у 11.59 сати, док ће максимално помрачење бити у 10.49 сати, када ће Месец покрити 51 одсто Сунца.

У Новом Саду ће време првог и последњег контакта бити исто, а максимално помрачење у 10.48 сати и тада ће Месец покрити 52 одсто Сунца. У Нишу први контакт Месеца и Сунца биће у 9.41, а последњи у 11.59 сати, док ће максимално помрачење, када ће Месец покрити 46 одсто Сунца биће у 10.49 сати.

Појава може да се посматра кроз специјалне наочаре за помрачење Сунца, кроз заштитно стакло апарата за заваривање (густине преко 14) или кроз добро и обострано на свећу нагарављено стакло.

Најбезбедније посматрање је телескопом који или има специјалне филтере за Сунце или се кроз њега Сунчев лик пројектује на бели заклон.

Ове године ће са Земље моћи да се посматрају још једно помрачење Сунца (13. септембра) и два Месечева (4. априла и 28. септембра). Из Србије ће бити видљиво само Месечево помрачење 28. септембра и то цео његов ток.


Уколико буде ведро Београђани ће помрачење Сунца 20. марта моћи да прате и са терасе Народне опсерваторије на Калемегдану.

Еклипса 20. марта ће бити девето потпуно помрачење у 21. веку. Месец ће се наћи између Земље и Сунца и заклонити у потпуности или делимично сунчев диск од наших погледа.

Последње помрачење које је било видљиво из Европе догодило се 11. августа 1999, а на наредно ће становници старог континента морати да чекају до 2026. године.

Наступајуће помрачење могло би да стави на пробу европски електрични систем, јер ће на кратко време бити смањена производња струје из соларних постројења, упозорава Европска мрежа оператера за пренос струје.




[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wQ3x0qsaLRk[/youtube]

I ne zaboravite da ostanete u vašim domovima :lol:
viewtopic.php?f=27&t=44262

Ni meni stara nije dala da promolim nos van.

Najsigurniji uređaj za bezbjedno posmatranje pomračenja Sunca.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-Izhi5kW_o8[/youtube]

Kažu desiće se super Mjesec.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs