banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 21:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Sep 2011, 23:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
SRNA - 20.09.2011 11:40
TOMSK - Naučnici iz sibirskog grada Tomska predlažu da se požari gase tečnim staklom i navode da je ta metoda efikasnija i brža.
Inovacioni proizvod na osnovu tečnog stakla spreman je za praktično uvođenje, kaže Vasilij Lotov, profesor Instituta za fiziku visokih tehnologija tomskog politehničkog univerziteta.
Novo sredstvo za gašenje požara je vodeni rastvor tečnog stakla - drugim riječima - kancelarijski lijepak ili - kako se još naziva - silikatni lijepak. Kad rastvor dospije u žarište vatre, prvo isparava voda, dolazi do izvjesnog pada temperature u ovoj zoni.
Onda se tečno staklo, izgubivši vodu, pretvara u foliju, pokrivajući površinu koja gori i u slučaju daljeg zagrijavanja ona počinje da pjeni. Usljed toga se stvara sloj lake neorganske pjene, koja ne gori. U poređenju s vodom potrebno je mnogo manje novog sredstva za gašenje požara.

Prva ispitivanja na terenu potvrdila su efikasnost novog sredstva. U toku obuke dvije brigade su gasile po četiri objekta zahvaćena vatrom: drvenu kuću, automobilske gume, plehove s lako zapaljivom tečnošću i grane jele.
Prva ekipa je koristila rastvor na bazi tečnog stakla, druga je gasila vatru tradicionalno - vodom i pjenom. Eksperimentatori su izašli na kraj sa svim zadacima minut brže.
U slučaju velikih površina vrijeme gašenja požara se višestruko smanjivalo. Silikatnim staklom mogu se likvidirati požari s povećanim nivoom složenosti, pri čemu je novi sastav ekološki neutralan i ne može da naškodi prirodi, kaže profesor Lotov.
Tečno staklo dodaje se u različite praškove za pranje veša - ono ne šteti čovjeku. To je ekološki čist materijal. Prilikom gašenja požara drveće će biti zaliveno rastvorom - to ništa ne smeta. Dobijena laka neorganska pjena može se odstraniti ako se ponovo rastvori u vodi, pri čemu se dobija lijepak. Ili se može koristiti u građevinarstvu kao materijal za termičku izolaciju.
Novi proizvod tomskih stručnjaka takođe se može koristiti za preventivnu protivpožarnu obradu objekata, na primjer, zidova drvenih zgrada - koji se nalaze u blizini žarišta.
Osim toga, rastvor će pomoći prilikom gašenja požara na bušotinama nafte i gasa. Smjesa će moći da se napuni u male aparate za gašenje požara, koji mogu da stanu u ranac - navodi "Glas Rusije".


http://www.nezavisne.com/nauka-tehnolog ... 06793.html

Sve je to super, da li su ovi naučnici računali masu ovog rastvora?

Mogu li kanaderi ili vatrogasci na naprtnjačama ponijeti 20%tni rastvor natrijum slikata gustine 4 g/ml ?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2011, 00:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1621
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Благо теби...

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2011, 10:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Super, kad mi se nešto zapali otrčat ću do marketa da kupim tečnog stakla :roll:
Imam ja inovativniju metodu, ovo sam sad nabrzinu izumio :idea: , riječ je o gašenju velikoh šumskih požara u nekim nenaseljenim vukojebinama, svi smo čuli za Bombe poput aerosolnih koje na mjestu explozije u krugu od nekih 500 m (zavisno od jačine bombe) isisaju sav kisik, a znamo da bez kisika nema ni gorenja, znači dovoljno je na područje koje je zahvaćeno plamenom baciti jednu takvu bombu i vatra će se ugasiti, zavisno od veličine požarišta bacili bi i više bombi. Genijalno od mene zar ne?

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2011, 10:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
To nesto kao Kornjacin vrac kada je Kamehame talasom gasio pozar :D

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2011, 10:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ovo nije nikakva bajka već realna opcija, ukoliko se razumiješ u naoružanje i način djelovanja exploziva jasno će ti biti o čemu pričam, ukoliko ne razumiješ, moglo bi ti se objašnjavati 100 godina ne bi shvatio.
Evo jedne takve igračke koje su Ruje mogli iskoristiti u prošlogodišnjim velikim požarima samo da su imali moj genijalni um na raspolaganju.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ISZXKHDhhfg[/youtube]

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2011, 10:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5907
Elvis Presley je napisao:
To nesto kao Kornjacin vrac kada je Kamehame talasom gasio pozar :D




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:notworthy:

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 12:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2007, 21:17
Postovi: 308
Lokacija: Mejdan
a nigdje nepise cijena tog silikatnog stakla u poredjenju sa vodom

_________________
ExYu RoCk is the best music.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs