banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 15:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1206 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: SFRJ
PostPoslato: 01 Maj 2004, 21:41 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Maj 2004, 23:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Mar 2004, 17:46
Postovi: 103
A STA ti imas sa gljivama? obzirom na micelije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2004, 10:28 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2004, 05:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
cuh ovo skoro
u Titovo vrijeme mogao si spavati i ici gdje hoces, ali nisi mogao pricati sta hoces..
sad mozes pricati sta hoces ali ici i spavati gdje hoces tesko :)

_________________
http://www.banjalukaonline.com
Ne kaze nas narod dzaba, ko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2004, 21:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2004, 23:28
Postovi: 44
Lokacija: Slovenia,Banjaluka
mislim da mnogi žalimo za SFRJ samo ne priznajemo :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2004, 21:58 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 21:23
Postovi: 7
Lokacija: Banjaluka
"Crveni pasoš bez mane što prolazi grane , bez puno njakanja"...... Eh, to su bila vremena....

_________________
©to ne boli -to nije ľivot, ąto ne prolazi- to nije sreća


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Sapad
PostPoslato: 16 Jan 2005, 02:13 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2005, 01:25
Postovi: 4
Lokacija: Srbac (Njemacka)
Jeste toje sve tacno sto vi kazete, samo jedno nesmijemo da zaboravimo jugoslavija je trajala dok je u svjetu bilo komunizma zapravo udsssr.
zapad nije nikad volio to zbog toga sto su zidovi na vlasti znaci oni imaju pare a pare u komunizmu neznace nista kao i zlato i svaki covjek je isti jeli tako?
danas umiru ljudi od gladi u bifsoj sfrj prije toga nije bilo ali oni nisu isto bili tako bas bez ......... karl maks je rekoa dace opet sve da dode na svoje ali treba pricekati i to doziviti .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2005, 11:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2004, 19:53
Postovi: 561
jugoslavija je trajala dok je bilo tita
poslije njega na zalost su na povrsinu isplovala neka g.... kojima su pare i licni interesi bili vazniji od sudbine milionskog naroda

tito je boi dovoljno jak da se odupre uticaju zapada, ovi novi sto su dosli nazalost nisu bili, i uspjeli su da sruse sto se nesto sto je gradjeno decenijama, nesto u sta je ulozena i krv i znoj, a prije svega ljubav i zelja da se zivi slobodno

bice jednom ponovo

_________________
"Nema slučajnih građevina, izdvojenih iz ljudskog društva u kome su nikle, i njihovih potreba, želja i shvatanja kao što nema proizvoljnih linija i bezrazložnih oblika u neimarstvu."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2005, 15:21 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2005, 23:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2003, 15:05
Postovi: 728
Za sve jugonostalgičare toplo preporučujem knjigu:"LEKSIKON YU MITOLOGIJE", mada vjerovatno znate za nju ali nije na odmet-možda neko ne zna...
P.S. ODLIČNA JE!

_________________
Ko pročita VO!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2005, 23:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2004, 19:53
Postovi: 561
ja je vidjela u knjizari ovdje u sloveniji, ali nazalost ne pogleda o cemu se radi, moracu otici da vidim kakva je

MICELIJUS svaka ti cast na ovom tekstu, ja sam 92 krenula u prvi razred i nazalost nisam bila mali titov pionir :( jako sam bila tuna zbog toga, pogotovo sto sam tri godine ranije gledala stariju sestru kako nosi crvenu maramu iplavu kapicu sa petokrako, ja sam ih toliko zeljela ali sa bila premalena, i svi su mi govorili strpi se jos 3 godine pa ces i ti, ali eto razvalise mi domovnu !%&#)=%&$

vjerujem da je to bio poseban osjecaj i nikada necu prezaliti sto ga nisam osjetila, a ni oprostiti onoma koji su ga uskratili meni i stotinama hiljada prvacica koji su taj dan tako zeljno iscekivali
mozda bi cijela jedna generacija bila drugacija danas da je s ponosmo stavila tu maramu oko vrata i kapicu na glavu

_________________
"Nema slučajnih građevina, izdvojenih iz ljudskog društva u kome su nikle, i njihovih potreba, želja i shvatanja kao što nema proizvoljnih linija i bezrazložnih oblika u neimarstvu."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2005, 00:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Micelijus je napisao:
Čini mi se da taj dan nikada neću zaboraviti, dan kada je došlo vrijeme da postanem pionir...


svaka ti cast za ovoako iskreno opisan teks i u potpunosti te razumijem jer sam se i ja osjecala isto tako. :wink:

Toga dana sam imala neopisivu tremu, to je tako vazno bilo za mene, puna dvorana Borik, mnostvo drugara, mi svi postajemo ponosni pioniriizdvajamo s eod drugih mladjih klinaca, primaju nas u pionire boktee :) ,potom slijede recitacije, pjesmice, izgovaranje zakletve, joj koja trema ali i radost istovremeno.

I danas cuvam kapicu i maramu, kao i svoj ex SFRJ pasos ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2005, 09:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Ja sam zapamtio još malo više od SFRJ i zaista mogu da kažem da u poređenju s njom današnje državne tvorevine u našem okruženju izgledaju zaista loše.
Iako je SFRJ koju sam zapamtio već i sama bila u velikom padu svih svojih vrijednosti (onih pravih, po kojima se istinski uzdigla nad sve ondašnje i sadašnje državne tvorevine), ipak je i tada bila neusporediva sa onim što se vidi danas, gdje je sve podređeno isključivo trci za materijalnim dobitkom po svaku cijenu, gdje se sve radi prvo iz interesa pa tek onda ako ostane prostora za što drugo, gdje je mali čovjek samo potrošna roba samljevena od velike globalne mašinerije...
Ali, da ne zvučim nostalgičarski, jer to nisam niti mislim da je nostalgija zdrava.
Ja sam prije borac da ono što je u SFRJ bilo istinski dobro ponovo oživi i zaživi obogaćeno onim što joj je nedostajalo (više pažnje duhovnosti čovjeka). Dakle, mogu reći da sam borac za "duhovnu Jugoslaviju" ali ne samo u lokalpatriotskom smislu, nego u smislu primjera koji bi i drugi mogli da slijede pa da i kod njih bude dobro i konačno umaknu ovom kapitalističkom materijalističkom ludilu koje melje sve pred sobom i pod sobom uključujući i planetu na kojoj postojimo.
Trenutno opšta atmosfera nije baš naklonjena jednoj takvoj borbi i trudu, ali kolo sreće se okreće, ko zna :) . Važno je da se čovjek trudi koliko može, a već se okolnosti mogu podesiti i drugačije onom ko zdušno i strpljivo radi na nečemu, pogotovo nečem dobrom.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2005, 19:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Mar 2004, 18:43
Postovi: 563
Ja sam ubjedjen da od BH mozemo napraviti YU u malom.Imamo sve moguce potencijale samo da nam Allah da pameti.Mi smo (svi)inace tvrdoglav narod ,kad se nesto zainatimo mi to mozemo i moramo uraditi .
Ja vjerujem.A vi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jan 2005, 20:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Merhaba je napisao:
Ja sam ubjedjen da od BH mozemo napraviti YU u malom


Po mnogima i mnogočemu je BiH zapravo SFRJ u malom, to je izjavio i Slobodan Milošević na suđenju u Hagu. A BiH od svih republika i po obliku najviše liči na SFRJ, a nalazi se i u njenom središtu. Ništa od toga nije slučajno, kao ni mnoge druge stvari koje se tiču BiH.

A to da smo tvrdoglavi jesmo, po tome smo poznati i u Svetom Pismu. Ali Novu Jugoslaviju ne trebamo graditi tvrdoglavošću jer to nije dobra osobina, već novim i oplemenjenim Duhom.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2005, 09:42 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
U cijelosti se slažem sa onim što Vader reče.
BiH je uvijek bila YU u malom. Ja vjerujem da se u BiH može učiniti ono što je bilo dobro u SFRJ (uz doradu i popravku onog što je bilo manjkavo), s tim što je neminovno da kada se to napravi u BiH da se to isto proširi i na ostale krajeve bivše YU (a vjerovatno i šire).
Jer to je dobar način da ljudi žive zajedno, a ono što EU nudi je loš. Mislim da neće dugo vremena proći pa da to postane očigledno mnogima.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2005, 10:09 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Sep 2004, 12:39
Postovi: 78
Lokacija: Najljepąi grad
Što me slatko nasmijašte sa tim...pozitivno, naravno. Naime, kada smo malo "čeprkali" po našoj porodici i zezali se koliko smo izmješani, došli smo do zaključka da meni ne gine da se udam za Albanca ili Makedonca :D

Ne obazirući se samo na moju širu porodicu, nego i na državu u kojoj smo živjeli u slozi i poštivanju različitih običaja i kultura, danas mi nikako nije jasno odakle tolika mržnja i nesposobnost da prihvatimo drugačije. Elem, uvijek mi je predstavljalo najveću čast i ponos kada su nam pripadnici druge vjere dolazili na naše praznike i mi na njihove. Uvijek se to svodilo na prelijepo druženje i pjevanje od Triglava pa do Đevđelije... Da ne govorim kako smo bili složni kada je nekome bila potrebna pomoć...

Recimo, dođete u kamp na moru, komšije se sjate i svi vam pomažu da sklopite oli prikolicu oli šator. Jedni donose kafu, drugi sok, treći nešto slatko da dođemo sebi, djeca se pokupe i zajedno idu na plažu da ne ometaju starije u radu...

Baš mi, ovako izmješani "do bola" bi drugima trebali biti primjer, kako se trebaju zasukati rukavi, stisnuti zubi i samo sa voljom i željom, po ličnim mogućnostima, bez ikakvog interesa, konačno se početi ponašati onako kakvi jesmo - kao dobri domaćini... i izdići se iz dnevno-političke mašinerije, te napraviti nešto od ovih ruševina, a ne stvarati nove.

Toliko u mom izlaganju (za sada - da vas utješim) 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2005, 13:30 
Imao sam sreću da u toj državi živim 21 godinu. Bila je do divna država ali ideja te države je bilo ono najvrjednije u njoj.

Socijalno-zdravstvena zaštita, obrazovanje, sport uglavnom sve ne privredne djelatnosti su bile na ekstremno visokom nivou ali sa druge strane sve što se odnosilo na ekonomsku stranu u našoj nam dragoj SFRJ nije štimalo.

Uvjek govorim da je ta država možda i mogla da preživi da je bilo interesa da se privreda okrene tržištu ali na žalost to se nije desilo i završilo se kako se završilo. Pred kraj SFRJ Ante Marković je nešto radio u pravcu u kojem govorim ali to nije bilo dovoljno.

SFRJ - BiH

Mnogo ljudi smatra da je BiH u stvari SFRJ u malom uključujući i mene. Međutim apsolutno niko nije spreman da to i zvanično konstatuje. Prije par godina neki ljudi iz predsjedništva (glavnog odbora) SDP-a su me zvali da budem u njihovoj stranci i nudili su mi dobru stranačku poziciju. Kada su mi objasnili svoje ciljeve i sve ostalo zaključili smo da su im principi isti kao i principi po kojima je funkcionisala SFRJ. Ja sam njihov prijedlog prihvatio uz zahtjev da, s obzirom da smo SFRJ u malom, himna BiH bude Hej Sloveni, da zastava BiH bude trobojnica sa petokrakom kao i da naziv države bude Republika Jugoslavija s obzirom da je SRJ još uvijek postojala.

Naravno na moj prijedlog su se nasmijali ali neki od njih su rekli da još nije vrijeme za to jer veliki broj njihovih članova nije za bilo kakvu jugu.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2005, 13:49 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Vidiš, tu su pogriješili. Da su se tada osmjelili na taj korak koji si im predlagao, mnogo toga bi sada ovdje bilo drugačije, a oni ne bi upropastili priliku da nešto ozbiljnije urade ovdje.
Ovo mislim najozbiljnije.
Često je baš ono što izgleda kao naivno i smiješno baš prava stvar koju treba uraditi. Avaj, suviše se razmišlja intelektualno i kalkulantski, a prave preokrete i preobražaje čine samo potezi koji se rade iz srca i duše.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2005, 15:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Sep 2004, 12:39
Postovi: 78
Lokacija: Najljepąi grad
Jedan pametan čovjek je o hrabrosti rekao:"hrabrost znači učiniti pravu stvar".

A baš te hrabrosti nam nedostaje u neograničenim količinama :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1206 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs