banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 08:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Nov 2023, 00:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Пишући о сасвим невезаним темама од ове, паде ми на памет да је један од мојих аргумената нешто о чему се може дискутовати.

Наиме - рекао сам да особа која паркира на тротоару или зеленој површини код своје зграде уколико буде у прилици да има политичку моћ ће без задршке свртати милионе државних пара у свој џеп. Логика коју сам користио је следећа:

Моја максимална моћ је да паркирам на трави поред зграде, јер је то нешто што је у мојој моћи и нико ме неће казнити за то.
Ја сам ситна риба и моја моћ је ситна, тј. максимално могу то урадити.
Ако ми ви својим гласовима, уколико се кандидујем на неким изборима, дате своје гласове и ја будем изабран, те моја моћ постане шира - зашто ја не бих радио исто као досад, само умјесто да паркирам на зеленој површини сада сврнем два или три милиона државних пара. Јер могу. Исто као што могу паркирати.

Питање је:

Треба ли приликом гласања вредновати нечији програм или причу коју покушава продати, или гледати како се паркира? При том, паркирање на зелену површину или тротоар посматрамо као важнију ствар од мог политичког лупетања (мене је школа научила да могу лијепо причати о свему и свачему). Моје понашање ван политичког живота је важније од оног што вам причам.

Постоји ли неко за кога бисте гласали а ко не паркира мимо прописа поред зграде и да ли је то важно уопште?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 01:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ima tvoja priča nekog smisla, ali ima i kulturnog svijeta pa su lopine.

Recimo dok je bio Igor Dodik samo sin dragog vođe ostavljao je auto ispred Palate precjednika, ona policija što maltretiraju pošten svijet tako što traže ličnu kartu kada prođeš pored njih mu je čuvala auto.

Znači nekima je stalo šta će komšije da misle o njima drugima nije. A sad da je neko bahat a prepošten političar mislim da toga nema.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 02:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Lakmus papir su ti bili ona korona ograničenja kada smo se na početku svi pridržavali pravila, dok je druge bolio qrac.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 06:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
filozof sa vrbasa je napisao:
Ima tvoja priča nekog smisla, ali ima i kulturnog svijeta pa su lopine.

Recimo dok je bio Igor Dodik samo sin dragog vođe ostavljao je auto ispred Palate precjednika, ona policija što maltretiraju pošten svijet tako što traže ličnu kartu kada prođeš pored njih mu je čuvala auto.

Znači nekima je stalo šta će komšije da misle o njima drugima nije. A sad da je neko bahat a prepošten političar mislim da toga nema.

Oni kulturni su još opasniji,ligavci koji su svrnuli milione državnih para a izgledaju pedantni i lijepo vaspitani tipa Igora Radojičića,onog Zeljkovića iz Stevandićeve stranke pa ako hoćete i Džombića.
Eto,sasvim slučajno juče sam vodio klinca zubaru u laktaški dom zdravlja,parking je bio prepun te na kraju nađoh mjesto da zavučem auto ali je bilo tijesno i moj auto je knap ulazio u slobodan prostor ali sam morao prednjim krajem nagaziti zelenu površinu da bi auto pored mene imao prostor da izađe.E sad....svjesno načinio sam prekršaj i po zakonu kriv sam a sa druge stranu savjesno sam ostavio prostor automobilu pored mene da isparkira.Postavlja se pitanje da li bi ja bio loš političar jer sam po zakonu načinio prekršaj ili bi bio dobar jer sam se vodio pravilom društvene solidarnosti :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 08:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Definitivno je parkiranje na trotoaru odraz bahatosti, ergo i pohlepe.

Isto tako je jasno da niko nece uloziti mukom stecene pare u politiku… Ergo ne postoji posten politicar, a i ako postoji pickin je dim.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 08:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4169
Lokacija: Banja Luka
Zar postoji danas neko ko još uvijek misli da postoji "pošten političar"?
Zar stvarno mislite da neko uđe u politiku da bi spasio svijet, olakšao život ljudima, popravio industriju ili ekonomiju u državi?

Ili se u politiku ulazi prvenstveno sa ciljem da se riješi sopstvena egzistencija, da se uvali negdje na poziciju gdje se može nekako dokopati državnih para kroz namještene poslove, nabavke, tendere...
Nemojte biti slijepi pored očiju, ipak se tu vrte desetine hiljada, stotine hiljada, ili milioni maraka... Jednostavno je, ako ih nećeš ti ukrasti, ukrašće ih neko drugi.
Bitno je samo pobijediti na izborima.
To je sva poenta politike kao zanimanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 08:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Postoji, mjeri se promilima.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 10:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Ja sam misljenja da ima ljudi koji udju u politiku da bi nesto promjenili, i onda kad upadnu u tu semu ponasanja, da se i sami promjene jer ili vide da ne mogu promjeniti nista na taj nacin a mogu sebi i svima oko sebe donijeti brdo para ili jednostavno ta moc koja im se naglo povecala promjeni njih same i vise im nije vazno do onog zbog cega su u usli u politiku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 10:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Nikako ne znači da pošten čovjek mora da bude i dobar političar niti da bahat pod obavezno bude loš političar.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 13:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Evil_Dead je napisao:
Пишући о сасвим невезаним темама од ове, паде ми на памет да је један од мојих аргумената нешто о чему се може дискутовати.

Наиме - рекао сам да особа која паркира на тротоару или зеленој површини код своје зграде уколико буде у прилици да има политичку моћ ће без задршке свртати милионе државних пара у свој џеп. Логика коју сам користио је следећа:

Моја максимална моћ је да паркирам на трави поред зграде, јер је то нешто што је у мојој моћи и нико ме неће казнити за то.
Ја сам ситна риба и моја моћ је ситна, тј. максимално могу то урадити.
Ако ми ви својим гласовима, уколико се кандидујем на неким изборима, дате своје гласове и ја будем изабран, те моја моћ постане шира - зашто ја не бих радио исто као досад, само умјесто да паркирам на зеленој површини сада сврнем два или три милиона државних пара. Јер могу. Исто као што могу паркирати.

Питање је:

Треба ли приликом гласања вредновати нечији програм или причу коју покушава продати, или гледати како се паркира? При том, паркирање на зелену површину или тротоар посматрамо као важнију ствар од мог политичког лупетања (мене је школа научила да могу лијепо причати о свему и свачему). Моје понашање ван политичког живота је важније од оног што вам причам.

Постоји ли неко за кога бисте гласали а ко не паркира мимо прописа поред зграде и да ли је то важно уопште?


Мислим да је проблем са овом логиком то што безочност и моћ посматра линеарно, али морални систем није линеаран. Са моћи свакако расте потенцијал за чињење већих неподопштина, али с друге стране и добрих ствари. Можда ти сад паркираш на трави зато што немаш других опција и притом дијелиш муку са 300 комшија, и ако би добио моћ задао би се да ријешиш проблем свима. (Знам и да је ово поприлично наивна перспектива узевши у обзир наш политички миље.)

Слажем се да је понашање много бољи индикатор неголи изборни програми. Како се неко понаша у саобраћају, продавници, кафићу, на улици, какав је према надређенима, подређенима, ђеци, старијима, могло би да одговори на већину питања о томе какав би могао бити као политичар.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2023, 23:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Deckard_Cain je napisao:
onda kad upadnu u tu semu ponasanja, da se i sami promjene jer ili vide da ne mogu promjeniti nista na taj nacin a mogu sebi i svima oko sebe donijeti brdo para ili jednostavno ta moc koja im se naglo povecala promjeni njih same i vise im nije vazno do onog zbog cega su u usli u politiku.


Ja bih se samo osvrnuo na ove što su predali, borbe za promjene su više ultramaraton nego polumaraton.

Ali kad imaš primjere olinjalih likova iz opozicije koji su poslije prešli kod Dodika sad možeš sve očekivati.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2023, 19:50 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 16 Nov 2004, 13:31
Postovi: 971
Lokacija: Land of Downunder
Sve ovo palamunđenje na temi pada u vodu kad naš prosječan čovjek (jedan prosječan balkanoid, ne uzimam u obzir nivo obrazovanja/školovanja), kada god ima priliku, uvijek gleda da nešto zakine, zajebe/prevari i ukrade. Jednostavno nam je to u genetskom kodu, možemo mi sad ovde filozofirati godinama, ali je to tako. Koliko god nemao/imao opet se mora nešto zavrnuti sa strane i gdje god se nalazio geografski. Nikad dosta...
Najveći problem je epi-genetika... uticaj okoline tokom odrastanja i formiranja kao (ne)čovjek, na ovog našeg nesretnog balkonoida.

_________________
I firmly believe that anyone, who is worth anything at all should own a 12 cylinder car before they die... because there's nothing else like it...
It will take your breath away!!!
by David E. Davis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2023, 22:38 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1082
Šta je u ovom scenariju komšo koji moli komšiju da bude normalan i ne parkira na zelenoj površini?
Opozicija?
Moralni korektivni faktor?

Da li je čovjek koji ukaže na neispravnost tog djela, zakeralo, sitnicav čovjek, "PSovac", budala, ili naprosto čovjek na svome mjestu?

Pokušajte za društveni eksperiment, sljedeći put ukazati, na fin i afirmativan način, na posljedice koje parkiranje na trotoaru može imati po djecu i ostale pješake ako sidju na kolovoz. Bićete iznenađeni koliko ljudi vas je spremno napusiti kurcem, jer ste pojasnili da bi neko mogao stradati zbog bahatog parkiranja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2023, 09:46 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 16 Nov 2004, 13:31
Postovi: 971
Lokacija: Land of Downunder
Komso je glasac koji ama bas nema nikakvu moc a kao on se nesto pita!

_________________
I firmly believe that anyone, who is worth anything at all should own a 12 cylinder car before they die... because there's nothing else like it...
It will take your breath away!!!
by David E. Davis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2023, 23:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Popokatepetl je napisao:
Мислим да је проблем са овом логиком то што безочност и моћ посматра линеарно, али морални систем није линеаран. Са моћи свакако расте потенцијал за чињење већих неподопштина, али с друге стране и добрих ствари. Можда ти сад паркираш на трави зато што немаш других опција и притом дијелиш муку са 300 комшија, и ако би добио моћ задао би се да ријешиш проблем свима. (Знам и да је ово поприлично наивна перспектива узевши у обзир наш политички миље.)

Слажем се да је понашање много бољи индикатор неголи изборни програми. Како се неко понаша у саобраћају, продавници, кафићу, на улици, какав је према надређенима, подређенима, ђеци, старијима, могло би да одговори на већину питања о томе какав би могао бити као политичар.

Колега филозоф покушава завући филозофски и свака част. :)

Но, свакако, мој мисаони експеримент јесте кантовски, а Кант би се сложио са мном, јер просто моја је дужност да поштујем морални закон у мени баш као и звјездано небо нада мном. Али, и консеквенцијалисти, а то су ових 300 комшија, би морали да се сложе са мном, јер послљедице паркирања су опет више штетне него корисне. Тако да са моралне стране, иако морални систем није линеаран, моралније је не паркирати се мимо прописа (ко је читао Критику практичког ума сјећа се примјера човјека који је сваки мјесец давао одређену суму да помаже мање сретнима, па кад је и сам упао у недаће и даље је био морални императив да даје ту суму без обзира на све своје новонастале недаће).

И ту долазимо до поенте. Ја сам је некидан и сам изнио на теми о становима - ни ја сам нисам сигуран да уколико заиграм у колу са политичирама нећу промијенити своје ставове, који су тренутно јако морални и у теорији и у пракси.
У ситуацији сам да одлучујем о неким стварима за људе који су ми блиски - кум, пријатељ, родбина... И никад ми није пало на памет да, иако препознам њихове анонимизоване пријаве за нешто о чему ја одлучујем, макнем малим прстом да буду другачији од оних чије пријаве не могу препознати (мала смо држава, лако се неке ствари препознају). Ово моје понашање нико од вас не може видјети, јер је по својој природи анонимно. Али, упућује да сам фер и коректан. Засад је то добро и то моје понашање ме може довести до неких већих и моћнијих позиција. Да ли ћу одољети искушењу?

Зато је моја тврдња да онај који крши прописе, свјесно и са курцобољом, није материјал низашта - и он ће прије доћи у позицију моћи од мене који сам у себе сумњам. Тамо гдје добри сумњају у себе, а лоши немају сумње у своју исправност лако је закључити који ће имати више моћи.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2023, 00:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
zidarR je napisao:
Šta je u ovom scenariju komšo koji moli komšiju da bude normalan i ne parkira na zelenoj površini?
Opozicija?
Moralni korektivni faktor?

Da li je čovjek koji ukaže na neispravnost tog djela, zakeralo, sitnicav čovjek, "PSovac", budala, ili naprosto čovjek na svome mjestu?

Pokušajte za društveni eksperiment, sljedeći put ukazati, na fin i afirmativan način, na posljedice koje parkiranje na trotoaru može imati po djecu i ostale pješake ako sidju na kolovoz. Bićete iznenađeni koliko ljudi vas je spremno napusiti kurcem, jer ste pojasnili da bi neko mogao stradati zbog bahatog parkiranja.

У овом сценарију, узимајући да је комшо који моли и сам сљедбеник онога што моли (не паркира, примјером слиједи како треба), комшо је морално исправан, а за ЗЕВ је аутентична будала.
То нам говори да или требамо бити сви као комшо и тражити да се ради по правди и закону, или бити као комшине комшије и да нас боли ћуна због властитих малих интереса због којих ЗЕВ је увијек у свађи.
Будући да комшо увијек најебе, и ми и наша дјеца никад нећемо бити комшо, јер логично.

Наравоученије: У канти гована бити кап меда неће канту претворити у мед, али ће кап говнета у канти меда мед претворити у говно. А свако од нас је кап говнета које чека своју канту меда да је усере.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs