banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Apr 2013, 18:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Skupština Srbije usvojila je u ponedjeljak "Marijin zakon" kojim je predviđeno da kazneno djelo pedofilije ne zastarijeva, a za silovatelje i pedofile uvodi se policijski nadzor nakon izdržavanja zatvorske kazne te propisuje formiranje DNK baze podataka pedofila i uvodi zabrana prilaska registriranih pedofila vrtićima, školama i dječjim igralištima.

"Marijin zakon" dobio je ime po djevojčici iz Novog Sada koja je prije tri godine silovana i ubijena, a propis je pred zastupnike srbijanskog parlamenta dospio na inicijativu Mirijina oca Slobodana Jovanovića.

Ovim zakonom određuje se strogi nadzor nad pedofilima narednih 20 godina nakon odsluženja kazne zatvora i obaveza da se svakog mjeseca javljaju policiji u mjestu prebivališta, da posjećuju profesionalna savjetovališta i redovito izvješćuju vlasti o promjeni prebivališta, radnog mjesta ili putovanju u inozemstvo.

Najznačajnija rješenja ovog zakona su da, poput ratnog zločina, kaznena djela pedofilije i silovanja malodobnih osoba ne zastarijevaju, uz obvezu pravosudnih vlasti da formiraju bazu podataka o pedofilima i silovateljima, uključujući i njihov DNK profil.

Onima koji su počinili kaznena djela iz korpusa pedofilije, bluda i silovanja prestaje javna dužnost ili radni odnos koji se odnosi na rad s malodobnicima, zabrana obavljanja javnih funkcija, uz zabranu zasnivanja radnog odnosa koji podrazumijeva rad s malodobnicima u narednih 20 godina od odsluženja kazne za učinjena djela.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Podrzavam.
Sinoc sam gledao neki program o pedofiliji. Gostovalo nekoliko osoba koje su bile iskoristavane kao djeca. Priznale su to tek nakon 20-30 godina. A zlocin (makar u PL) zastarijeva poslije 15...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:14 
Drago takodje zbog ovoga.


Vrh
  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ovo samo liječi posljedice, ali ima li nešto da se poremećeni na vrijeme sklone.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
A kako znati da je neko pedofil, prije nego to ispolji i bude osudjen? I ovako je na vrijeme. Razumijem brigu, ali mora postojati i pravna sigurnost, da ne nastrada i onaj ko nema nikakve veze. Ali zato kazne moraju biti drakonske, za ustanovljeno i dokazano nedjelo.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2011, 23:08
Postovi: 1835
Lokacija: Banja Luka
cuo sam da je ovaj banjalucki pedofil bio mrtav ladan na ispitivanju, kao da nista uradio nije .. ali zato su ga olesili od batina ... jos kazu kad je skonto da ce ga otkriti, isao posudjivati pare za advokata da ga brani. :roll:

_________________
Kupus sadim a Fridrih niče


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2011, 00:44
Postovi: 950
Nisam ispratila tu pricu do kraja. Je li stvarno to bilo silovanje ili kako su neki nagadjali povrede nastale zbog tvrde stolice? Mislim, znam za nase medije i sta su spremni plasirati u javnost, pa zato pitam. Bilo bi bezze da novine osude covjeka ako je nevin, a ako se dokaze da je kriv, odmah nabiti na kolac i ustekati mu infuzije, da dihuce.

_________________
Largate de mi casa, maldita sea!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Meni je tuzno sto je ova vijest izasla danas na vise hrvatskih nego srbijanskih portala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ovo je jedan od rijetkih zakona, koji su svi u skupštini Srbije podržali.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2011, 23:08
Postovi: 1835
Lokacija: Banja Luka
Mifko je napisao:
Nisam ispratila tu pricu do kraja. Je li stvarno to bilo silovanje ili kako su neki nagadjali povrede nastale zbog tvrde stolice? Mislim, znam za nase medije i sta su spremni plasirati u javnost, pa zato pitam. Bilo bi bezze da novine osude covjeka ako je nevin, a ako se dokaze da je kriv, odmah nabiti na kolac i ustekati mu infuzije, da dihuce.


istina je, i ja sam do zadnjeg mislio da nije citajuci komentare nekih osoba po portalima koje su ga ocigledno branile ... izgleda je i majka znala, ali eto zena sa sela pa nije htjela da se svijet sazna .. neko kaze da je zlostavljanje i silovanje trajalo godinu dana.

_________________
Kupus sadim a Fridrih niče


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2013, 23:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Avg 2011, 00:44
Postovi: 950
Takve majke isto na kolac! Mislim, najgore je sto u vecini slucajeva majke to znaju ali kriju, kao neka sramota, strah itd. Najmanje misle na to dijete, a najvise na sebe i svoju guzicu. Ja bih i majku krivicno gonila, jbt to je saucesnistvo. Ne kontam da majka ne brani svoje dijete, pa cak i od rodjenog oca i obrnuto.

_________________
Largate de mi casa, maldita sea!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2013, 19:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Dobro i koja je tim zakonom predviđena kazna za peder, ovaj msm pedofile?
Mislim za kurac im taj zakon ako će pedofili kao i do sada dobivati 3 - 4 mjeseca zatvora, naravno uslovno-

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2014, 00:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Makedonija: Hemijska kastracija pedofila
SRIJEDA, 05 FEBRUAR 2014 18:46
65 1StumbleUpon0
pedofil0205
Parlament Makedonije izglasao je izmjene Krivičnog zakona, kojim se pooštravaju zatvorske kazne za pedofile i uvodi hemijska kastracija.
Kontroverznu meru izglasala je vladajuća većina, dok se opozicija nije javno protivila, niti glasala.
Pojačane su i minimalne kazne za napad na dijete, pa je minimalna kazna 12 godina zatvora, dok u slučaju nanošenja teških fizičkih povreda ili smrti, ona iznosi 15 godina.
Ako osuđeni za pedofiliju pristane na ovu kaznu, boravak u zatvoru može mu biti skraćen. Na primjer, osuđenik na 40 godina zatvora može izaći nakon 20 godina i potom na svakih šest mjeseci biti podvrgnut hemijskoj kastraciji.
U slučaju ponavljanja krivičnog djela pedofilije, počinilac će biti podvrgnut hemijskoj kastraciji bez davanja saglasnosti.
"Nije riječ o nekoj kastraciji, nego o medicinskom tretmanu, koji se daje injekcijom na svakih šest mjeseci. I te injekcije umanjuju libido kod počinilaca", objašnjava Dime Spasov, ministar za rad i socijalna pitanja.
Makedonija je prva zemlja u regiji, koja ima takvu kaznu, a već je primjenjuju Poljska i Njemačka (u kojoj je ova kazna na dobrovoljnoj bazi), u Rusiji, Južnoj Koreji i nekim američkim saveznim državama.
(Novosti)


Log: Tekst kopiran sa BanjalukaLive portala: http://www.banjalukalive.com/globus/mak ... z2sUhB0YXi


Kakve su to inekcije, ako je mora primati svakih 6 mjeseci.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2014, 00:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tu ne trebaju inekcije, vec na panj i cap... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Nov 2019, 14:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Државни секретар Министарства правде Радомир Илић у изјави за Танјуг је подсетио да је полемика о увођењу ове кривичне санкције почела још 2015. године, када је Министарство правде први пут јавно предложило ту казну.

Иако је била критикована од стране једног дела струке, прошле године Министарство правде је прихватило иницијативу Фондације "Тијана Јурић" за увођење доживотног затвора, коју је подржало 160.000 грађана, рекао је Илић.

Он је указао да се Изменама и допунама КЗ-а укида казна од 30 до 40 година затвора, јер је мења доживотни затвор и предвиђа се могућност условног отпуста после 27 година издржане казне, са изузетком за пет најбруталнијих кривичних дела.

Та кривична дела су: тешко убиство детета, силовање са смртном последицом, обљуба над немоћним лицем са смртном последицом, обљуба са дететом са смртном последицом, обљуба детета злоупотребом положаја са смртном последицом, указао је државни секретар.

За та кривична дела уведена је забрана условног отпуста, без обзира на казну која буде изречена - било да је у питању казна у одређеном временском трајању, било да је у питању доживотни затвор.

Професор Правног факултета Горан Илић сматра да је на овај начин законодавац покушао да одговори на тешка кривична дела која се дешавају око нас и изазивају велику пажњу јавости.

Оценио је да то указује да држава и друштво иду у правцу пооштравања казнене реакције, али сматра да је услед тих измена систематика КЗ -а мало поремећена.

"Има ствари које законодавац и да је хтео, није могао да реши, односно да нађе прави баланс - направљен је изузетак забраном условног отпуста за одређена кривична дела, а дозвољава се условни отпуст после 27 година за, на пример, кривична дела која не застаревају - геноцид, ратни злочини...", указао је лић.

Подсетио је да је још 2013. године донет Закон о посебним мерама које се изричу учиниоцима кривичних дела против полне слободе извршених према малолетним лицима, познатији као "Маријин закон", који забрањује условни опуст извршиоцима тих дела. (Тај закон је прописао да учиниоцу таквих кривичних дела суд не може ублажити казну, нити се он може условно отпустити).

Новим изменама КЗ-а ова могућност је, како каже Илић, подигнута на ниво принципа, јер је ушла у КЗ - закон од системског значаја.

Осврћући се на иницијативу (Фонда за хуманитарно право) која је поднета уставном суду поводом одредбе којом је забрањена могућност условног отпуста за поменута четири најтежа кривична дела, Илић сматра да ће се тај суд бавити питањем - да ли се може искључити могућност условног отпуста за одређена кривична дела.

Он је указао да је помиловање једна од могућности којом би се дала нада неком ко је осуђен на доживотни затвор без права на условни отпуст.

Помиловање, према постојећем закону из 1995. године, даје председник Републике и није дужан да образлаже своју одлуку.

Илић је мишљења да би Закон из 1995. године требало мењати или донети нови закон који би био усклађен са новом казненом политиком. Указао је да у Закону о помиловању и данас стоји формулација о смртној казни која је одавно укинута.

Професор је такође истакао да се помиловања не дају често. Према његовим информацијама, у периоду од 2013. до 2018. године од 130 молби за помиловање осуђених на казне више од 15 година затвора, није усвојена ниједна.

Иначе, забрана условног отпуста увелико постоји у бројним државама Европе, а међу њима су Велика Британија, Немачка, Белгија, Холандија, Летонија, Малта, Турска, Мађарска, Република Словачка.

Фонд за хуманитарно право (ФХП) Уставном суду Србије почетком септембра поднео је иницијативу за оцену уставности те законске одредбе.

ФХП сматра да ова одредба, без успостављања делотворног и ефикасног механизма, којим би гарантовао преиспитивање доживотне казне затвора, директно крши Устав Србије и Европску конвенцију о заштити људских права и основних слобода.

Подсећа да је у низу европских резолуција и препорука заузет став да обавезна казна доживотног затвора без могућности условног отпуста, сама по себи није супротна Конвенцији, али да је нужно успостављање механизма којим се гарантује преиспитивање казне доживотног затвора, како се не би десило да ови затвореници буду лишени наде да ће бити ослобођени.

Овај став дели и пракса Европског суда за људска права, а коначну оцену треба да донесе Уставни суд Србије.

Поред поменутих изузетака од условног отпуста, казна доживотног затвора ће моћи да се изрекне за сва друга кривична дела за које је према важећим прописима запрећена казна затвора од 30 до 40 година.

Та дела су: убиство представника највиших државних органа, тешка дела против уставног уређења и безбедности Србије, удруживање ради вршења кривичних дела, геноцид, злочин против човечности, ратни злочин против цивилног становништва, ратни злочин против рањеника и болесника, ратни злочин против ратних заробљеника, употреба недозвољених средстава борбе, противправно убијање и рањавање непријатеља, агресивни рат, тероризам, употреба смртоносне направе, уништење и оштећење нуклеарног објекта и угрожавање лица под међународном заштитом.

Законска решења предвиђају и да ће осуђеном на казну доживотног затвора, коме суд одобри условни отпуст, та мера трајати 10 година од дана када је пуштен из затвора, што значи да ће, уколико прекрши обавезе које му је наметнуо суд или изврши ново кривично дело у року од 10 година, бити враћен у затвор - доживотно.

Удружење судија и тужилаца сматра да је ова нова кривична санкција Србији потребна, јер су се у пракси прописане кривичне санкције за нека од најтежих кривичних дела показале као недовољно ефикасне и немају жељени - одвраћајући ефекат за вршење кривичних дела.

"За најтежа кривична дела као што су убиства деце, убиства испред центра за социјални рад, обљубе деце, силовања деце и друга са којима се Србија суочила последњих година изазивале су повремено захтеве јавности која је тражила чак смртну казну, јер је незадовољна санкцијама које су изрицане у таквим случајевима", рекао је за Танјуг Лазар Лазовић из УСТ.

Као држава чланица Савета Европе, Србија је одустала од концепта смртне казне још 2000. године, па је доживотни затвор у том погледу одговарајућа санкција за најтеже злочине, сматра Лазовић.

Оправданост казне доживотног затвора, он види у проблему минорне ресоцијализације извршилаца најбруталнијих кривичних дела, као и постојања могућности да се те особе након издржаних казни врате у друштво и поново изврше злочин.

Када је у питању условни отпуст код казне доживотног затвора и постојеће казне до 40 година затвора, Лазовић је указао да је временска разлика за стицање права на тражење условног пуштања из затвора - свега четири месеца.

Ко добије 40 година затвора, право да тражи условни отпуст стиче када издржи 26 година и осам месеци, а у случају казне доживотног затвора и даље би могао да тражи условни отпуст након 27 година.


Ovo je apsurd, da neko ko dobije doživotnu robiju treba da ima mogućnost pomilovanja ili uslovnog otpusta.

Nego kad Vučić očistiti Srbiju od opozicije, svima doživotni gulag :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs