banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Sep 2018, 11:43 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
Naletio sam na vijest i ona kaze

Citiraj:
Tući dijete čak i u vaspitne svrhe i ”za njegovo dobro” u RS je zakonom zabranjeno, ali stručnjaci tvrde da većina roditelja na to ne obraća pažnju.
Ubjeđenje da država nema pravo da se miješa u porodične stvari za mnoge više ne važi, ako, recimo, muž tuče ženu.
Ali kada je pitanju vaspitavanje djece, tradicionalni model po kome roditelj ima pravo da šibom ili pljeskom disciplinuje svoje potomče još je čvrsto ukorijenjen, piše “EuroBlic”.

Zakoni, međutim, ne priznaju da je ”batina iz raja izašla”. Porodični zakon RS roditeljima i ostalim članovima porodice izričito zabranjuje da dijete podvrgavaju ponižavajućim postupcima, duševnom i tjelesnom kažnjavanju a takvo postupanje kažnjivo je i po zakonu o zaštiti od nasilja u porodici.


Kakvo je vase misljenje o ovoj temi, da li dijete treba tuci ili pak pustiti zakon da vam odgaja dijete ?
Uzmite ovo u obzir, sta kad dijete igrom slucaja nauci da "policija moze da odvede mamu ili tatu ako me tuku" i pocne da se ponasa kako zeli i hoce jer, hej ,ko mu moze zabraniti ?
Ne smijes ga tuci, ne smijes ga zakljucati,...

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 11:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Ovo je veoma teška tema, nisam za bilo kakvo nasilje, ali ponekad dijete jednostavno ne reaguje ni na šta drugo. Viđao sam djece koju roditelji ne mogu kontrolisati, riječi ne pomažu. Mišljenja sam da neka pljuska po dupetu može biti od koristi ali dugorocno nije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 12:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Nekog se bojati mora. Na roditelju(ne na školi i policiji) je da skonta kako da to uradi.
Nas(generacija 70-tih) su tukli redovno i to dobro tukli. I kući i u školi. I mogu reći da su napravili ljude. Budala je uvijek bilo al je to par komada iz generacije(njih je dorađivala milicija). Danas je to malo veći broj.

Poslato sa FRD-L09 uz pomoć Tapatoka


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 13:42 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
To i ja kazem, nisam ni ja da se djete resheta samarima ali mora znati sta ga ceka ako pravi probleme
Bukvalno batine ga cekaju samo kao zadnji metod vaspitanja, ako nista drugo nema efekta.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 13:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
hadzidado je napisao:
Nekog se bojati mora. Na roditelju(ne na školi i policiji) je da skonta kako da to uradi.
Nas(generacija 70-tih) su tukli redovno i to dobro tukli. I kući i u školi. I mogu reći da su napravili ljude. Budala je uvijek bilo al je to par komada iz generacije(njih je dorađivala milicija). Danas je to malo veći broj.

Poslato sa FRD-L09 uz pomoć Tapatoka

Stvarno su napravili ljude od vas, koji su se medjusobno pobili cim su mogli pusku drzati :lol:

Inace, jebo im ja mater ko god je smislio da prosipa pricu kako dete ne treba tuci, vec sve kroz razgovor. Taj seronja 100% nema dece inace bi drugacije razmisljao.

Ja svoje ne tucem, cak i kada se izderem na nju srce mi se stegne, a da ne pricam kada je posaljem u cosak i kada je cujem kako place. Stvarno sam picka po tom pitanju i cerkica to svesno koristi. Znaci dupe nam pomera vec sa 3 godine, apsolutno nikakva rec ne pomaze, dete naucilo: ti joj seres kako je pogresila i uradila nesto pogresno, ona obori nos, rastuzi se, zagrli te i tako u krug. Koliko god ja pricao oba uglavnom na 2-3 iste fore izvuce situaciju u svoju korist. Na kraju ponekada galama pomaze i odlazak u cosak, ali i to je kratkog daha.

Misljenja sam da ipak mora biti neki radikalniji nacin da se detetu “objasni” ali sve i da je zakonski dozvoljeno da se malo klepi po dupetu, ja to jednostavno ne mogu.

To sto cu kosu cupati za 10ak godina jer joj necu moci nista je drugi par opanaka :lol:

Inace, kumovi mi imaju blizance i bukvalno su dve razlicite osobe, isto imaju 3 godine i totalno su razlicitog karaktera, jedna mirna i povucena, druga bas napredna za svoje godine, a imali su iste uslove odgajanja. Jednostavno, ne pomazu ni batine, ali ja svaki put kazem “e sl put cu te istuci ako to i to uradis”, ali nastavim po starom i popustam.

Moja cerkica je od rodjnja na svoju ruku, sve hoce sama, od prohodavanja, kada nije htela da da ruku, pa do oblacenja obuce gde sve hoce sama... takav karakter i jebes ga, tukao ili razgovarao nema tu razlike u konacnom rezultatu.

Sve to me ne sprecava da jebem mater ovim “strucnjacima” sto seru kako sa detetom treba razgovarati kod resavanja problema jer je kao to dovoljno i ispravno. Da ponovim, ili nemaju dece ili su imali srece da ih deca slusaju pa nisu morali pisati knjige kako dete treba tuci.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Ja za sad ovog starijeg, sad mu je 4 godine, najefeknije kaznim kad mu uskratim igračku koju voli, i za sad to pali... nisam ga tukao i ako je bilo situacija svakakvih...a ovaj mlađi, juče napunio godinu, taj će nam doći glave :D .... nisu ni sva djeca ista, kod nekih se sve završi na priči i ukoru, a kod nekih možda ne pali ni šiba...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
:)
Dijete "treba da se boji" ili "dijete treba da ima strah" od fizickog kaznjavanja!??

U treniraju pasa nisam vidio te metode, jbg. mozda bi i djeci trebali dati sansu.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Hertzog je napisao:
Stvarno su napravili ljude od vas, koji su se medjusobno pobili cim su mogli pusku drzati


Ne kaki. Momke rođene 70-tih niko ništa nije pitao u prošlom ratu.
Dobiju naređenje i vozi Miško.

Za dio posta oko djece se slažem.
Ja koristim sve: priču, zabranu, guza strada kad baš pretjeraju. Nikog ni blizu ne volim kao njih dvojicu al opet, malo ko mi izvuče živce kao oni.

Brale,
Ne podjebavaj. Djeca nisu psi ili ti drugačije misliš!?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Čuj ako te dijete sluša znači imao si sreće?
To može samo da znači da si dovoljno zreo da pronađeš način da objasniš stvari da te dijete razumije i prihvati tvoje zahtjeve.
Ako me išta nervira to su roditelji koji kažu: Pa ne mogu mu ja ništa .. Možeš, samo ti je lakše da mu pustiš svaki put, da ne smišljaš šta bi mu u tom trenutku značilo adekvatnu kaznu i kako to da ne ponovi.


Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ima ova tema već, kad sam ja imala svoje roditeljske dileme.
Sad ih nemam.
Sa djecom treba biti dosljedan i to je to.
Imam ih troje, svi različito reaguju, suština je ista. Vaspitati, posvetiti vrijeme djeci i biti dosljedan.

Edit: ovo što Najgora napisa. Neki dan me najstarija slagala, gleda me u oči i laže. Puko mi je film. Imala nekoliko promašaja što se kazni tiče i na kraju joj nađem žicu.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Poslednji put menjao kutak dana 13 Sep 2018, 14:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
despot777 je napisao:
Ja za sad ovog starijeg, sad mu je 4 godine, najefeknije kaznim kad mu uskratim igračku koju voli, i za sad to pali... nisam ga tukao i ako je bilo situacija svakakvih...a ovaj mlađi, juče napunio godinu, taj će nam doći glave :D .... nisu ni sva djeca ista, kod nekih se sve završi na priči i ukoru, a kod nekih možda ne pali ni šiba...
Skoro sam čula za neke tvrdoglavce da ne pali ni oduzimanje igračaka, ni sankcije na tv i igrice, nego kazna da se ne mogu igrati zajedno ... čudna mi bila ideja, ali kažu daje rezultat.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Danas tablet sutra tableta, najbolje rješava :)
Najbolja je faza... ja imam pravo, moja prava, imam pravo na to :D
Onda odeš u školu i vidiš preko pola zida ispisana dječija prava. Pitaš gdje su obaveze tu... ništa :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Tukli su decu i ranije, 50-ih pa su te generacije zakuvale, tako da...

Inace kod ovog mog tasmanijskog djavola nista ne pomaze, ni oduzimanje igracki i sl. Cak nekada kaze da ide sama u cosak i sl. Haos, prosto je do karaktera pa ti radi sta god hoce

Najgora ne citas, naveo sam milion primera gde sam je kaznjavao na razumne nacine, ali apsolutno bez pomoci. Ne popustim joj, zavrsi onako kako ja hocu, ali ce ona sutra opet isto uraditi.

Uhvatila si se za jednu rec, al mozes i za nesto drugo kada vec citas, jer sam objasnio i drug stranu medalje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Nije poenta da kažnjavaš na tebi razuman način, već njoj. Ako ne razumije zašto nešto ne smije, naravno da će sutra ponoviti.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Hadzi,naravno da ne poistovjecujem pse i djecu, kazem to radi poredjenja kakvi smo i koliko smo spremni posvetit se necemu.
U mojoj porodici od mater i babe sam naucio : Dijete trazi cijelog covjeka .Moras mu se posvetit ne mislim na tebe, ja svoje nisam tukao zena je htijela ja nisam dao.



Sjecam se price jednog prijatelja skojim sam odrastao i dijelo sve, divan covjek. Nazalost vise ga nema.
Kad sam mu govorio : "Eehh gdje odose onolike batine sto ih ti popi od cace ti... i sto te ne dotuce onomada da me ne brines".


Ostalo mi je u sjecanju kako je znao rec:
"Brale ...moj brate, batine koje sam popio od starog ko dijete a malo ko je dobio toliko pale su ko kisa na kameni kip, al svaku grubu rijec il ruku sto je na mater digo ko zeljezno dlijeto je skidalo i ostavljalo trag."

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Poslednji put menjao Brale001 dana 13 Sep 2018, 14:51, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa ja ti kazem da sam pokusao sve razumne varijante i razgovor sa 10 nacina objasnjavanja i razgovor podignutog tona, kaznjavanje u vidu odlaska u cosak, zabrane nekih igracaka i sl. Poslusa ona, shvati poentu al je u sustini briga za tim.

Ali hvala na savetima, svrstavam te u grupu ovih koji imaju srece :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
i ja sam picka... neb je udario dabogda mi otpala odmah.... ne mogu.. necu i gotovo


imam ja u kuci ustasu koji pegla kad mene nema... mirisi mi da je i najgora takva... pegla ivonu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 15:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ma znas kako, nije samo do toga da sam picka, iako je to 99% razlog, nego mi je idiotski tuci dete kao vasoitnu meru. Dete ce nauciti da je to nacin kaznjavanja za neke pogresne stvari, e sada, ti ces nju klepiti malo, dete ne zna da odredi da li je to jak udarac ili slab, izace sa drugom deciom pa ce ih tuci iz sve snage jer smatra da je to normalno.

p.s. moja je i marisala drugu decu lada je bila manja al smo to resili pricajucu, nije da ne uspe uvek :lol:

Inace za sve upali razgovor (kratkorocno) osim za jelo, teska je na hraani i bilo kakva kazna ne pomaze ako je odluciila da nece da jede. Neki dan skroz slabo doruckovala, tipa pola jajeta, rucak ni da lizne, pricaj, galami, teraj u cosak, klepi je zena po dupetu, ma nista, vrati se smeje mi se hinjski u facu i nece da jede. Dignem ruke od hranjenja jer je u fazonu da hoce da povrati kada joj stavis kasiku hrane u usta pa kao gusi se i sl, bukvalno gadjenje na hranu (iako jede nesto sto inace voli).

Onda bude nervozna pola dana jer je gladna pa navece sama uskoci u stolicu i govori njam njam. I tako ja picka ona na svoju ruku i pomera dupe nama nemarnim roditeljoma stob najgora rekla


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 15:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dijete od 2-3 godine napravi cirkus ako se ne pazi. Znaci nas treba tuci. :-D

U vezi ova dva princa mehkog srca, meni bi srce puklo ako ih toliko raspustim da na kraju uniste svoje zivote. Tako da ne zalim previse ako su kazenjene :-D

Cak mi u neku ruku smjesna situacija gdje one kaznu smatraju za smak svjeta, a ja znam da je banalnost :-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2018, 15:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Isto tako nije garancija da dete nece otici na pogresnu stranu ukoliko ga odgajas na stroziji nacin, kao sto nije garancija da ce mehko srce roditelja uticati lose na njegovu sudbinu


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs