banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Apr 2018, 23:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Megabyte je napisao:
Grammar nazi


Moram malo, ako uspijem nekog nešto naučiti - ja zadovoljan... :)

kutak je napisao:
Super je ovo sa Sibinčićkom, ali svi demografi govore da ove mjere ne popravljaju natalitet, jer je to samo mali dio problema. Svakako, drago mi je da će neko ko želi biti roditelj imati priliku da proba o trošku države.


+1

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 07:04 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
kutak je napisao:
Super je ovo sa Sibinčićkom, ali svi demografi govore da ove mjere ne popravljaju natalitet, jer je to samo mali dio problema. Svakako, drago mi je da će neko ko želi biti roditelj imati priliku da proba o trošku države.
Najsuper je to što je Medico-S preuzeo Pronatal, jedna od najboljih klinika te vrste u Evropi.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 09:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
kutak je napisao:
Super je ovo sa Sibinčićkom, ali svi demografi govore da ove mjere ne popravljaju natalitet, jer je to samo mali dio problema. Svakako, drago mi je da će neko ko želi biti roditelj imati priliku da proba o trošku države.


Кад кажеш сви демографи, на кога мислиш?

Просто ми је незамисливо да неко од њих може дати такву изјаву. :roll:

Колико располажем подацима, више од хиљаду беба је рођено захваљујући процеу вантјелесне оплодње у последњих десет година. Дакле стотињак годишње. И барем 70 парова се остварило у тој улози. Није то занемариво уопште.

Фонд је плаћао прва два покушаја. Међутим, нека незванична статистика каже, да у највећем броју случајева "тек трећи буде успјешан".
Оно што јесте генерално било дискутабилно јесте избор клиника. Многи су се парови ранијих година бунили да им Фонд намеће клинику. Најбољом се показала нека новосадска, дал Женезис.

Све у свему, финансирање трећег покушаја је пун погодак. За оне мање упућене, једна процедура кошта између 5000-6000 марака.

Добро је што и поједине општине финансирају те процесе, јер нажалост доста је људи који се сусрећу са овим проблемом.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 09:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Mislim da je htjela reći da tih 1000 beba kroz 10 godina neće značajno promijeniti sliku nataliteta u čitavoj RS.

Citiraj:
Prema podacima Zavoda za statistiku, tokom prošle godine u RS su na svet došle 9.452 bebe, dok je umrlo 13.970 osoba. U poređenju sa 2015, broj rođene dece bio je veći za 95, a broj umrlih manji za 1.089.


https://www.blic.rs/vesti/republika-srp ... ta/h7ygl2f

U ovom nekom kontekstu. Tih 100 beba je itekako dobrodošlo i vantjelesna oplodnja je super, ali nama treba još puno, puno više. Barem nekoliko hiljada više na godišnjem nivou.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 09:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Dobra odluka je finansiranje i treceg pokusaja.

Jos bolje bi bilo kad bi parovi mogli sami da biraju kliniku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 10:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Сам тај процес је у повоју. Објективно говорећи патријархат је дуго година био застој да се уопште партнери упусте у дискусију до кога је и како проблем ријешити. На срећу, све више брачних парова је схватило да је родитељство нешто најљепше и покушавају путем Удружења и локалних управа остварити право на суфинансирање самог процеса. Свијест се диже. Нисам живио прије 50 година па да би знао какав је тад био степен - проблема стерилитета, али данас поприма озбиљне размјере.

Слажем се ја да не доприноси, посматрајући кроз призму укупног броја... Али као што рекох 70 парова годишње (јер се често дешава да буду двојке, а у неким случајевима и тројке) постану родитељи, а на то су чекали годинама... А има их још на хиљаде који исто чекају...

Наравно да треба пуно више... Имамо ли у виду миграције, све старију популацију, начин живота и тзв. модерне вриједности, тешком муком ћемо се ми вратити на неку разумљиву и ок мјеру, а то би по мени било 11500 беба годишње. Да је бар некако понови прећи линију 10000.

Биће интересантно видјети податке за 2019. годину када је број рођених беба (захваљујући вантјелесној оплодњи у питању) јер тада ће се већ моћи повлачити компаративне анализе у контексту ове одлуке о финансирању трећег процеса.

Citiraj:
Jos bolje bi bilo kad bi parovi mogli sami da biraju kliniku.


Ово заиста јесте важно питање. Причао сам са пар познаница које се сусрећу са овим проблемом и кажу да би им пуно значило када би добиле ту могућност. За неке општине знам да не условљавају парове са клиникама, већ да се ради о слободном избору.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 11:24 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Dukke je napisao:
Jos bolje bi bilo kad bi parovi mogli sami da biraju kliniku.


Praktično i mogu jer je FZZ dužan da refundira troškove VTO bilo gdje u svijetu (u onom iznosu koliko košta u BH) samo se treba natezati sa njima malo.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2018, 19:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Citiraj:
Захвалност требињског удружења "Бебе" предсједнику на иницијативи за финансирање треће вантјелесне оплодње
Удружење породица са проблемом стерилитета "Бебе" Требиње захвалило је предсједнику Републике Српске Милораду Додику на иницијативи за финансирања трећег покушаја вантјелесне оплодње, као и на бескрајној подршци коју годинама пружа свим паровима који се боре са стерилитетом.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=296960


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2018, 17:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Citiraj:
У прошлој години је 31 локална заједница у Републици Српској издвојила 400.951 КМ за финансирање вантјелесне оплодње, наводи се у информацији коју је данас усвојила Влада Републике Српске.

У 2011. години је само 13 општина издвајало средства за вантјелесну оплодњу, у износу од 89.300 КМ, наведено је у информацији о учешћу локалних заједница у финансирању вантјелесне оплодње у прошлој години.

У прошлој години општине и градови примили су укупно 240 захтјева, од чега је за одобрених 186 захтјева издвојена 400.951 КМ. Највећи број пристиглих захтјева имали су Бањалука, Бијељина и Приједор.

Посматрајући по годинама, од када Влада заговара код јединица локалне самоуправе издвајање средстава за трошкове треће и наредне процедуре вантјелесне оплодње, видљиво је повећање броја општина/градова које финансирају захтјеве, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу.

У Влади истичу да је од 2007. године поступком вантјелесне оплодње рођено више од 1.000 новорођенчади у Републици Српској.

Из Владе подсјећају да Министарство породице, омладине и спорта континуирано прати демографска кретања у Републици Српској и анализира мјере које се примјењују, а које се могу сврстати у домен популационе политике, истичући да је једна од тих мјера пружање финансијске помоћи при лијечењу неплодности код парова.

"Влада је уочила значај ове пронаталитетне мјере и у Републици Српској се врше два бесплатна покушаја вантјелесне оплодње, а из буџета Федерације БиХ се не финансира ниједан поступак вантјелесне оплодње", напомиње се у саопштењу.

Према подацима Фонда здравственог осигурања Републике Српске, у прошлој години одобрено је 468 захтјева за вантјелесну оплодњу, за први покушај 295 и за други покушај 173. Трошкови за ове намјене у прошлој години износили су 2,4 милиона КМ.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Maj 2018, 14:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
E Ostoja ne odustaje :D

Djed Ostoja ima 80 godina, tek dobio bebu, a planira još jedno dijete

Citiraj:
Za Ostoju Varčara, poljoprivrednika iz Razboja kod Srpca, godine su samo broj, a u to se uvjerio 1. maja, kada je u osamdesetoj godini života dobio sina Stefana.

Ostojina supruga Sanja, sa kojom ima još dvojicu sinova Milana (21) i Savu (17), mlađa je 38 godina od njega, a kaže da sa suprugom planira i ćerku iduće godine, na šta se Ostoja smiješi, odobravajući njen predlog.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2018, 17:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Када се говори о природном прираштају и уопште о структури учешћа у броју живорођених, могу послужити следеће табеле (лично израђене).

1. Број новорођнчади кад су највећи градови у питању.

Slika

2. Тренд рађања на основу шестогодишњег просјека.

Slika

3. Удио у броју живорођених за 2016. годину.

Slika

4. Удио 10 највећих средина када је број живорођених у РС у питању за шестогодишњи период, по годинама.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 21:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
[video]https://youtu.be/9rYBTegfzBY[/video]

Lola je ga zbiberio iz prve.

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 22:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Једно од првих манифестовања све лошијег наталитета јесте број уписаних првачића (иако листе нису и дефинитивно готове, односно могуће је повећање до 2%) . У Зворник је уписано скоро 10% мање првачића. То није најгоре, већ школске 2020/2021 и та бројка ће пасти.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 22:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Loš natalitet iz 2016 ćemo osjetiti 2032 imaš li ti neko rješenje za danas.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 22:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Рађање дјеце мора постати национални, републички, локални приоритет број 1. Подредити му све друге.
Сјећаш се да сам (при првом битисању на форуму) помињао и бројне мјере. Сад не бих давио, углавном, подредити све рађању беба. То је једини пут да бројне средине не постану паркови природе у којима ће плач беба бити ријеђи од земљотреса.

Нисам те баш најбоље сконтао у вези овог 2016-та ће се осјетити 2032-ге.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 23:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ja mislim da i kad se stavi kao broj 1 problem, to neće riješiti problem. Danas jednostavno nije IN imati više djece, a i roditeljima se čini nemoguće imati više od jedno/dvoje djece.
Ja bih imala još, bar još jedno, meni djece nikad ne bi bilo dosta, ali onda ih sve stavljaš pred socijalne izazove, koji na kraju imaju posljedice po tu djecu.

Jednostavno, takva su vremena i stvarno se ne treba brinuti o tome, mislim ako se brineš. Ja komentarišem, ali se ne brinem. Ako je suđeno da nešto postane "park prirode", onda neka i postane.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 23:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Не смијемо се бавити проблемом на начин шта би било кад би било. Мора се учинити све да поменута проблематика постане приоритет свих приоритета.

Јасно је да је модерни глобалистички фашизам и вишедеценијско испирање мозга допринијело промјени свијести прије свега младих људи... али то не смије бити оправдање.
Социјални статус је најобичније правдање незаинтересованости.
Уосталом, код нас највише дјеце имају породице које живе испод онога што би се назвало РС средња класа, ближе сиромаштву.

Ипак, као што кажу, свако има право на мишљење.
Није само у парку природе ствар, парк природе углавном за посљедицу има и бројне друге негативности на остатак РС.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2018, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Široka je tema, da bih mogla pisati o njoj. Shvataš da ti koji imaju najviše djece, utiču samo na, da se tako izrazim-brojnost djece, ali isto tako oni najčešće postaju korisnici socijalne pomoći.
Vrzino kolo.
Itd... Ima baš puno za pričati i komentarisati.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 15:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Никац од Ровина je napisao:
Једно од првих манифестовања све лошијег наталитета јесте број уписаних првачића (иако листе нису и дефинитивно готове, односно могуће је повећање до 2%) . У Зворник је уписано скоро 10% мање првачића. То није најгоре, већ школске 2020/2021 и та бројка ће пасти.


Brojka pada jer se puno reproduktivno sposobnih ljudi iselilo/iseljava. Drugi razlog, oni koji ostaju se rjedje odlucuju na potomstvo, ili ako se i odlucuju to je uglavnom jedno dijete (otprilike skoro pola parova koje znam imaju jedno dijete i ne planiraju vise).
Problem ce biti kad ode ovolika budzetska bagra u penziju ko ce im uplacivati penzije jer je sve manje upisanih prvacica, a time i buducih radnika koji bi uplacivali doprinose. To je samo jedan od problema.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Maj 2018, 15:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2018, 22:44
Postovi: 698
Lokacija: Тамо ђе се спајају двије српске државе!
Све је то узрочно посљедично. То смо апсолвирали. ;) Ваљда смо сви свјесни да све лошија демографска слика са собом носи низ негативности. Она је резултат низа других проблема од 1996. до данас. Ружно би било рећи како је овај проблем присутан задњих пар година. Али се може говорити да је задњих пар година тренд проблема на степену више.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs