banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Apr 2018, 14:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
makibruz456 je napisao:
Ali i roditelji su sigurno bili pametniji i odgovorniji, danas kao sto covjek u klipu rece, glupaca turi djetetu mobilni u ruke i pusti ga nek drnda i ne pazi sta gleda, sta radi.

Za svoje vrijeme, sigurno, ili ne, kao sto u
ovom vremenu ljudi su pametniji nego tada, ili nisu. Sto se tice odgovornosti u to doba, koliko su tada ljudi bili odgovorniji nego sada, toliko i nisu jer u to doba lako je bilo biti odgovoran posto drzava, kao i nacin razmisljanja i mimo sistema, je bio takav da si imao iznad sebe nekog ko je cinio da za stvari za koje danas treba da se brines, tada nisi morao da brines jer je brinula o tome drzava i drustvo u cijelini, dok je danas praznik kada drzava obnovi neku skolu, a kamoli izgradi neku novu posto na prste jedne sake danas to moze da se izbroji. Sve sto se nekad skoro pa i podrazumijevalo, danas je to vise neka vrsta statisticke greske, izuzetka od pravila, trenutka nepaznje, incesta, ispalo iz kamiona, dobra volja nekog pojedinca u sistemu, gledanje kroz prste, kukolj u zitu, mafija koja ima svoju drzavu, a nekad je bilo drugacije mada i tada polunormalno. Nekada je bila drzava strah i trepet, sad je to mafija. Iz krajnosti u krajnost pa onda od dvije polovicne negativne krajnosti dobijemo jednu potpunu negativnu krajnost tj. najgore od obe zivotne filozofije, a sto je posljedica konformiteta i kretanja linijom manjeg otpora.

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 14:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Aj molim vas ne serite... Pricate o napadima nekih bandi na pojedince i na osnovu toga pricate o generaciji...

Sto su ljudi stariji, to pricaju o postovanju starijih. Ja cu, evo, otvoreno reci da je to glupost. Zasto?
Zato sto odbijam da postujem broj godina, pol, rasu ili bilo kakvu takvu glupost. Ja postujem osobu, bez obzira na sve prethodno navedene karakteristike...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 14:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
nikola29_06 je napisao:
Danas je umijece odgojiti dijete

A kada to i prije nije bilo umijece?

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Poslednji put menjao Vladimir RUS dana 14 Apr 2018, 15:17, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 15:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
gavranpero je napisao:
To što danas djeca znaju prije škole uglavnom je beskorisno. Nemaju nikakve ideje, interesovanja, niti smisla da nešto sami naprave, izmisle. (osim kojekakvih gluparija). Ne čitaju, ništa ih ne interesuje, osim da gledaju kako drugi igraju igre na YT.

Ko je onda izmislio Youtube, Facebook, BitCoin, PayPal, Skype, Snapchat, Viber, IT, startup i razne druge stvari koje pokrecu svijet tako da slozio bih se samo djelimicno sa
ovom konstatacijom. Ne znam za ove mladje sto sad imaju 5-10-15-20-25 godina pa i vise, ali ja licno sam se za zivota nacitao, a da toga najcesce nisam ni svjestan, a sto je samo druga, nekakva vrsta i dimenzija nacitanosti. Naime, ja jedva da sam procitao jednu knjigu do kraja u zivotu, ali uprkos tome znam dva strana svjetska jezika i cesto pisem toliko da drugi ne mogu da me isprate, a za sistem sam nepismen iako svaki dan budim se sa mobilnim u ruci i ne prodje dan, a da ne odem na neki news portal i ne procitam vijesti, ne prodje dan, a da ne odgledam neki (uglavnom strani koji uz to ima prevod pa samim tim cesto za 45 minuta serije procitam vise teksta negoli za citavu knjigu) film ili seriju, kao i televizijske sadrzaje druge vrste (poput recimo nekog dokumentarca), a spadam u grupu nepismebih ljudi. Sad postavljam pitanje kako to da zvanicno nepismeni pojedinac tj. predstavnik one grupe koja je, prema statistici, vecina u drustvu, moze da zna dva svjetska jezika i odlicno, cak natprosjecno se snalazi na kompjuteru i mobilnom telefonu i kako to da svi (uglavnom se to odnosi na mlade) su neradnici, a puna Njemacka, Svajcarska, Austrija....tih sto nece da rade. Nesto nije u redu sa drzavom, zar se niko nije upitao to? Doduse, nije to nista novo kod nas i na ovim prostorima. Eno ga Filip Visnjic, za tadasnju drzavu ili sta je vec tada bila, on je bio samo jedan obican seljak, a covjek kasnije usao u istoriju. Drzava je ocigledno tradicionalno, na neki nacin gluplja od naroda, a na neki lukava i prepredena jer po drzavnoj statistici, kao i nekim svjetskim parametrima, ako je sudeci po istima, ovdje ne cvijeta ni zelena trava, a kamoli nesto vise od toga da se desava sto znacu da statistika, predrasude i ustaljeno misljenje mogu da dovedu covjeka cak u nekim slucajevima da na potpuno krivi trag formiranja misljenja o nekome ili necemu. Cesto se zalimo na nekog ili nesto, kako nam ovo nije ono, kako nam ne valjalju mladi, politicari itd, a kad se pojavi neko, ko je priblizno ili cak u skladu sa nekim nasim da kazem idealima onda nadjemo neku drugu zamjerku.

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 15:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
super_koza je napisao:
Aj molim vas ne serite... Pricate o napadima nekih bandi na pojedince i na osnovu toga pricate o generaciji...

Sto su ljudi stariji, to pricaju o postovanju starijih. Ja cu, evo, otvoreno reci da je to glupost. Zasto?
Zato sto odbijam da postujem broj godina, pol, rasu ili bilo kakvu takvu glupost. Ja postujem osobu, bez obzira na sve prethodno navedene karakteristike...


Mogu ti reći samo jedno, da si prije 40-50 godina nekom starijem komšiji rekao da ne sere, dobio bi plesku na licu mjesta. A onda bi molio boga da on to ne ispriča tvom ocu, jer bi tada bilo još gore.
Što se tiče respekta, on nije bogomdano pravo, već se stiče kroz život, građenjem karaktera. To nije teško, treba samo koristiti zdrav razum i razlikovati dobro od lošega.
Problem mladih je to što misle da su potpuno ravnopravni odraslima. A nisu. Zato je zakon definisao granicu punoljetstva. Međutim, ja to malo drukčije posmatram. Nema to veze sa godinama. Respekt, u prvu ruku, dobiješ tek kada možeš sam da se brineš o sebi. Konačni respekt, kada se smatraš potpuno odraslim, dobijaš onda kada si sposoban da se brineš o drugima.
Samo će ti se reći kad dođe vrijeme, kada budeš ona starija generacija.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 15:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Vladimir RUS je napisao:
gavranpero je napisao:
To što danas djeca znaju prije škole uglavnom je beskorisno. Nemaju nikakve ideje, interesovanja, niti smisla da nešto sami naprave, izmisle. (osim kojekakvih gluparija). Ne čitaju, ništa ih ne interesuje, osim da gledaju kako drugi igraju igre na YT.

Ko je onda izmislio Youtube, Facebook, BitCoin, PayPal, Skype, Snapchat, Viber, IT, startup i razne druge stvari koje pokrecu svijet tako da slozio bih se samo djelimicno sa
ovom konstatacijom. Ne znam za ove mladje sto sad imaju 5-10-15-20-25 godina pa i vise, ali ja licno sam se za zivota nacitao, a da toga najcesce nisam ni svjestan, a sto je samo druga, nekakva vrsta i dimenzija nacitanosti. Naime, ja jedva da sam procitao jednu knjigu do kraja u zivotu, ali uprkos tome znam dva strana svjetska jezika i cesto pisem toliko da drugi ne mogu da me isprate, a za sistem sam nepismen iako svaki dan budim se sa mobilnim u ruci i ne prodje dan, a da ne odem na neki news portal i ne procitam vijesti, ne prodje dan, a da ne odgledam neki (uglavnom strani koji uz to ima prevod pa samim tim cesto za 45 minuta serije procitam vise teksta negoli za citavu knjigu) film ili seriju, kao i televizijske sadrzaje druge vrste (poput recimo nekog dokumentarca), a spadam u grupu nepismebih ljudi. Sad postavljam pitanje kako to da zvanicno nepismeni pojedinac tj. predstavnik one grupe koja je, prema statistici, vecina u drustvu, moze da zna dva svjetska jezika i odlicno, cak natprosjecno se snalazi na kompjuteru i mobilnom telefonu i kako to da svi (uglavnom se to odnosi na mlade) su neradnici, a puna Njemacka, Svajcarska, Austrija....tih sto nece da rade. Nesto nije u redu sa drzavom, zar se niko nije upitao to? Doduse, nije to nista novo kod nas i na ovim prostorima. Eno ga Filip Visnjic, za tadasnju drzavu ili sta je vec tada bila, on je bio samo jedan obican seljak, a covjek kasnije usao u istoriju. Drzava je ocigledno tradicionalno, na neki nacin gluplja od naroda, a na neki lukava i prepredena jer po drzavnoj statistici, kao i nekim svjetskim parametrima, ako je sudeci po istima, ovdje ne cvijeta ni zelena trava, a kamoli nesto vise od toga da se desava sto znacu da statistika, predrasude i ustaljeno misljenje mogu da dovedu covjeka cak u nekim slucajevima da na potpuno krivi trag formiranja misljenja o nekome ili necemu. Cesto se zalimo na nekog ili nesto, kako nam ovo nije ono, kako nam ne valjalju mladi, politicari itd, a kad se pojavi neko, ko je priblizno ili cak u skladu sa nekim nasim da kazem idealima onda nadjemo neku drugu zamjerku.


Znao bi svako od nas po dva svjetska jezika, da nismo zapeli u ovoj vukojebini. :D

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 17:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ja ne znam da neko brani odlazak iz vukojebine. Živim u vukojebini, više vrijedim... odeš i budeš svoj na svome. Dobro, možda ni oni ne prepoznaju odmah koliko vijediš, ali se žrtvuješ zbog djeteta.

Vezano za ovo čitam portale, pun sam informacija, nisam knjigu pročitao... pa to tvoje pisanje je produkt tvog načina informisanja. I kako obradiš te informacije. Možeš ti esej napisati, ali... ili ponavlješ istu priču, ili toliko površno pišeš uz toliki trud da ja osjetim neku nelagodnost. Ali ni to nije loše. Taman za portale kojima je bitan kvantitet informacija. Mada to više ide u domen podataka, a ne informacija. Informacija treba imati neku vrijednost. Što je manje očekivana, poznata... Tvoje pisanje lagano ide ka... ajasćjpžsož fisći mtel kisdnjhpaj nmjfpdj 20 KM, dlfgmažm

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 18:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
STRATOKASTEL je napisao:
super_koza je napisao:
Aj molim vas ne serite... Pricate o napadima nekih bandi na pojedince i na osnovu toga pricate o generaciji...

Sto su ljudi stariji, to pricaju o postovanju starijih. Ja cu, evo, otvoreno reci da je to glupost. Zasto?
Zato sto odbijam da postujem broj godina, pol, rasu ili bilo kakvu takvu glupost. Ja postujem osobu, bez obzira na sve prethodno navedene karakteristike...


Mogu ti reći samo jedno, da si prije 40-50 godina nekom starijem komšiji rekao da ne sere, dobio bi plesku na licu mjesta. A onda bi molio boga da on to ne ispriča tvom ocu, jer bi tada bilo još gore.
Što se tiče respekta, on nije bogomdano pravo, već se stiče kroz život, građenjem karaktera. To nije teško, treba samo koristiti zdrav razum i razlikovati dobro od lošega.
Problem mladih je to što misle da su potpuno ravnopravni odraslima. A nisu. Zato je zakon definisao granicu punoljetstva. Međutim, ja to malo drukčije posmatram. Nema to veze sa godinama. Respekt, u prvu ruku, dobiješ tek kada možeš sam da se brineš o sebi. Konačni respekt, kada se smatraš potpuno odraslim, dobijaš onda kada si sposoban da se brineš o drugima.
Samo će ti se reći kad dođe vrijeme, kada budeš ona starija generacija.


Potpis.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 20:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
gavranpero je napisao:
Vladimir RUS je napisao:
gavranpero je napisao:
To što danas djeca znaju prije škole uglavnom je beskorisno. Nemaju nikakve ideje, interesovanja, niti smisla da nešto sami naprave, izmisle. (osim kojekakvih gluparija). Ne čitaju, ništa ih ne interesuje, osim da gledaju kako drugi igraju igre na YT.

Ko je onda izmislio Youtube, Facebook, BitCoin, PayPal, Skype, Snapchat, Viber, IT, startup i razne druge stvari koje pokrecu svijet tako da slozio bih se samo djelimicno sa
ovom konstatacijom. Ne znam za ove mladje sto sad imaju 5-10-15-20-25 godina pa i vise, ali ja licno sam se za zivota nacitao, a da toga najcesce nisam ni svjestan, a sto je samo druga, nekakva vrsta i dimenzija nacitanosti. Naime, ja jedva da sam procitao jednu knjigu do kraja u zivotu, ali uprkos tome znam dva strana svjetska jezika i cesto pisem toliko da drugi ne mogu da me isprate, a za sistem sam nepismen iako svaki dan budim se sa mobilnim u ruci i ne prodje dan, a da ne odem na neki news portal i ne procitam vijesti, ne prodje dan, a da ne odgledam neki (uglavnom strani koji uz to ima prevod pa samim tim cesto za 45 minuta serije procitam vise teksta negoli za citavu knjigu) film ili seriju, kao i televizijske sadrzaje druge vrste (poput recimo nekog dokumentarca), a spadam u grupu nepismebih ljudi. Sad postavljam pitanje kako to da zvanicno nepismeni pojedinac tj. predstavnik one grupe koja je, prema statistici, vecina u drustvu, moze da zna dva svjetska jezika i odlicno, cak natprosjecno se snalazi na kompjuteru i mobilnom telefonu i kako to da svi (uglavnom se to odnosi na mlade) su neradnici, a puna Njemacka, Svajcarska, Austrija....tih sto nece da rade. Nesto nije u redu sa drzavom, zar se niko nije upitao to? Doduse, nije to nista novo kod nas i na ovim prostorima. Eno ga Filip Visnjic, za tadasnju drzavu ili sta je vec tada bila, on je bio samo jedan obican seljak, a covjek kasnije usao u istoriju. Drzava je ocigledno tradicionalno, na neki nacin gluplja od naroda, a na neki lukava i prepredena jer po drzavnoj statistici, kao i nekim svjetskim parametrima, ako je sudeci po istima, ovdje ne cvijeta ni zelena trava, a kamoli nesto vise od toga da se desava sto znacu da statistika, predrasude i ustaljeno misljenje mogu da dovedu covjeka cak u nekim slucajevima da na potpuno krivi trag formiranja misljenja o nekome ili necemu. Cesto se zalimo na nekog ili nesto, kako nam ovo nije ono, kako nam ne valjalju mladi, politicari itd, a kad se pojavi neko, ko je priblizno ili cak u skladu sa nekim nasim da kazem idealima onda nadjemo neku drugu zamjerku.


Znao bi svako od nas po dva svjetska jezika, da nismo zapeli u ovoj vukojebini. :D

Nema to veze sa vukojebinom. U stvari ima, to me je i inspirisalo. Engleski sam ucio u doba kada je Amerika bila najomrazenija na ovim prostorima, prvo da znam sta pricaju, a onda sam naucio skroz i od tada ucim samo nove rijeci i izraze, a uz engleski sam naucio i spanski. Bila moda i spanskih serija pa rekoh da se ne baci. Kad je covjek na raskrsnici tas se i radjaju ideje, a i dobro je za bolje razumijevanje svijeta u svakom slucaju.

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 20:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
https://youtu.be/sktd3QyX_Vo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 21:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
https://www.youtube.com/watch?v=CU9M_Qrak5k
https://www.youtube.com/watch?v=FY5FQKtQeEY

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 21:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
STRATOKASTEL je napisao:
Mogu ti reći samo jedno, da si prije 40-50 godina nekom starijem komšiji rekao da ne sere, dobio bi plesku na licu mjesta. A onda bi molio boga da on to ne ispriča tvom ocu, jer bi tada bilo još gore.
Što se tiče respekta, on nije bogomdano pravo, već se stiče kroz život, građenjem karaktera. To nije teško, treba samo koristiti zdrav razum i razlikovati dobro od lošega.
Problem mladih je to što misle da su potpuno ravnopravni odraslima. A nisu. Zato je zakon definisao granicu punoljetstva. Međutim, ja to malo drukčije posmatram. Nema to veze sa godinama. Respekt, u prvu ruku, dobiješ tek kada možeš sam da se brineš o sebi. Konačni respekt, kada se smatraš potpuno odraslim, dobijaš onda kada si sposoban da se brineš o drugima.
Samo će ti se reći kad dođe vrijeme, kada budeš ona starija generacija.


Ne treba izvlačiti stvari iz konteksta. Dobio bi i danas vjerovatno šamarčinu, da komšiji iz čista mira kažeš da sere.
Treba odmah razgraničiti i reći da se mora prvo odvagati i razmisliti kako ukazati na problem ili grešku. U zavisnosti od situacije i sagovornika odlučuješ kako ćeš prenijeti poruku. Nije isto pričati sa profesorom, komšijom i propalicom koliko god godina da su stariji.

Treba se postaviti i pitanje da li je takvo lupanje šamara zbog ovog ili onog opravdano, da li tu praksu treba nastaviti i danas, ili je ipak ostaviti u prošlosti.

Opet ponavljam, ja poštujem osobu. Njeno znanje, umijeće, iskustvo, iskrenost, čast, principe i ostale stvari na koje ta osoba može uticati. A to da li ta osoba ima 15, 35, 55 ili 105 godina mi je apsolutno svejedno.
Kao i to da li je ta osoba crnac, bijelac, azijat, muško ili žensko, visoka ili niska...

Kad biram doktora, ne gledam koliko je star, već koliko zna.
Kad zapošljavam radnika, ne gledam koliko je star, već koliko zna.
Kad biram političara, ne gledam koliko je star, već koliko se poklapa sa mojim pogledima na svijet...

Nemojte misliti da ja ne poštujem starije osobe. Ja poštujem i starije i mlađe od sebe, onoliko koliko oni zaslužuju poštovanje.

Za kraj, kad god sam imao neku diskusiju ili raspravu sa nekim starijim od sebe, a da su oni potezali argument njihovih godina, to je bilo samo zato što nisu imali nikakve druge argumente...
Svaka generacija je posebna na svoj način, ali ujedno i ista na zajednički. Sredstva i alati se mijenjaju, ali srž ostaje ista...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 21:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Istina, ima starijih ljudi koji imaju moje najvece postovanje a ima i starih isprdaka na nivou "narodnih heroja"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 22:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Jeste, gluplji ste


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 22:29 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
hadzidado je napisao:
STRATOKASTEL je napisao:

Mogu ti reći samo jedno, da si prije 40-50 godina nekom starijem komšiji rekao da ne sere, dobio bi plesku na licu mjesta. A onda bi molio boga da on to ne ispriča tvom ocu, jer bi tada bilo još gore.
Što se tiče respekta, on nije bogomdano pravo, već se stiče kroz život, građenjem karaktera. To nije teško, treba samo koristiti zdrav razum i razlikovati dobro od lošega.
Problem mladih je to što misle da su potpuno ravnopravni odraslima. A nisu. Zato je zakon definisao granicu punoljetstva. Međutim, ja to malo drukčije posmatram. Nema to veze sa godinama. Respekt, u prvu ruku, dobiješ tek kada možeš sam da se brineš o sebi. Konačni respekt, kada se smatraš potpuno odraslim, dobijaš onda kada si sposoban da se brineš o drugima.
Samo će ti se reći kad dođe vrijeme, kada budeš ona starija generacija.


Potpis.


Jos jedan, ovo je za medalju.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2018, 22:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Apr 2018, 23:28
Postovi: 11
Sami smo krivi kakva je generacija danas, mnogi previše štite svoju djecu, kad su kriva opravdavaju..djeca su samo mali ljudi koji posle izrastu u dobre ili loše ljude, neki nažalost u psihopate, nasilnike..ima i urođenog nečeg u genima, ali treba znati prepoznati problem prvo u svom detetu ako je takvo i rešavati pričom i postupcima..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2018, 08:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Није проблем у млађим генерацијама. Друштво у цјелини је пропало а за то нису криви млади, већ они који су их таквим направили. Они су само продукт једног болесног и поремећеног друштва.
Не може млађа генерација поштовати некога кад нису тако научени, већ их данас уче да што су већа ђубрад то ће им бити боље у животу. Не сви наравно, има нормалних људи који дјецу одгајају другачије.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2018, 08:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Odlično napisano.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 02:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Hit među školarcima: Nova aplikacija skenira kodove na garderobi
Hit među školarcima: Nova aplikacija skenira kodove na garderobi
Foto: N.N. | Hit među školarcima: Nova aplikacija skenira kodove na garderobi

Bojana Živanić
09.11.2019 08:15
BANJALUKA - Među srednjoškolcima i osnovcima širom svijeta pojavila se nova aplikacija za telefone koja skenira kodove na garderobi njihovih vršnjaka i utvrđuje šta je markirano, a šta ne, a dostupna je i mladima u BiH.

Stručnjaci upozoravaju da se materijalizam raširio u svim segmentima našeg društva pa tako i kod najmlađih kategorija, što je odavno za uzbunu.

Naime, ukoliko se kod nekog uoči da nosi patike ili drugi komad odjeće koji nije originalan, on je često izložen izrugivanju i stigmatizaciji.

I bez ove aplikacije, kažu stručnjaci, ali i roditelji, kod školaraca je, nažalost, postalo važno kako se oblače, odnosno da li je nešto markirano ili ne.

"Moj sin došao je prije neki dan i tražio da mu kupimo patike koje koštaju oko 300 KM, a toliko je pola plate njegove majke. Takve patike nose neki njegovi drugari koji su popularni u školi. Mi smo ostali zatečeni dokle je otišla ta pojava", kaže otac jednog srednjoškolca iz Banjaluke.

Pored ovoga, u posljednje vrijeme aktuelne su i Viber grupe, gdje nekolicine tinejdžera ogovara jednog ili više njih izrugujući se njihovim osobinama ili oblačenju.

"To se može kanalisati i u školi i u porodici, samo je bitno da djeca imaju edukativne radionice i stručni pristup u školi. Treba isticati vrijednosti kojima djeca treba da teže. Treba ih naučiti da ne gledaju kako je ko obučen, da li je nečija odjeća markirana, da li nešto izgleda moderno, nego treba da pokušamo njihove vrijednosti da razvijamo u drugom smjeru", savjetuje Aleksandar Milić, psiholog iz Banjaluke.

Prema njegovim riječima, to je primarno zadatak vaspitnog rada sa djecom u školi, kao i stručne službe koja postoji u obrazovnoj ustanovi.

"U posljednje vrijeme pojavljuje se i to da nekog snimaju, postavljaju na društvene mreže, pa da njegove osobine izlažu ruganju", upozorava Milić za "Nezavisne".

Dodaje da stručne službe u školama ujedno treba da rade i sa roditeljima kako bi djecu edukovale o tome na pravi način.

Naglasio je da se malograđanski pristup roditelja i te kako reflektuje na djecu.

"Ako mama ili tata nešto čine, djeca njih oponašaju, uče od njih. Onda kasnije postoje drugi modaliteti deformisanog mijenjanja fizičkog izgleda", ističe Milić.

Kako pojašnjava, potrebno je nekritički raditi s roditeljima te imati ciljane roditeljske sastanke.

"Ne treba to raditi na način da se njima samo kaže: 'Vaše dijete je nasilno prema drugima, povređuje druge, razmaženo je derište i manipulator.' Potrebno je da oni imaju obuku koju vode stručne službe, ali to ne može raditi nastavnik, nego samo stručna služba", zaključio je Milić.

Spasoje Vasiljević, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola dobojske regije, smatra da je rješenje suzbijanja ovakvog ponašanja vraćanje korijenima tradicionalne porodice.

"To me ne iznenađuje. Današnje vrijeme polako unosi kult materijalizma u naše društvo, protiv čega se ja kao tradicionalan čovjek borim. Radim na tome da one prave ljudske vrijednosti dominiraju u našem obrazovnom sistemu. Nažalost, ne možemo da izbjegnemo tu priču o kultu materijalizma koji se polako uvodi kod nas i gdje svakako obrazovni sistem mora da odgovori na odgovarajući način, da te prave tradicionalne vrijednosti izbiju u prvi plan", kazao je Vasiljević.

Kako navodi, rješenje je i interaktivan rad porodice i škole sa djecom, kao i lokalne zajednice.

"Škola se u ovom slučaju može baviti samo posljedicama. Samo porodica je ključna, a sve ostalo je reaktivno djelovanje koje neće donijeti neki veliki uspjeh", istakao je Vasiljević.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2020, 19:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Кад сам се ја школовао, ако купиш патике са пијаце које изгледају, како да кажем, добро, слично оригиналу, било је свака част, прошао си паметно, узео премоћне патике за мало пара. А гле ово :violent1:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs